Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλεψη!!


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες και μελλοντικές μανούλες..

Είμαι στην 20η εβδομάδα και έχω πάρει 5 κιλά..΄Θέλω να κάνετε με βάση τις εμπειρίες σας μια ειλικρινή πρόβλεψη για το πόσα κιλά θα πάρω αν φτάσω 40η εβδομάδα για να ξέρω τι με περιμένει.. Εχω τόσο άγχος για όλα τα άλλα αλλά έχω και για το βάρος μου γιατί ξεκίνησα στα πιο παχιά μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου, ειμαι 24η βδομαδα και εχω παρει 4.... συμφωνα με αυτα που ακουω και βλεπω ειμαστε σε καλη πορεια, εχω ακουσει για αλλες κοπελες που μεχρι τον 5ο μηνα εχουν παρει 10 κιλα, εμενα μου ειπαν να προσεχω περισσοτερο τελευταιο τριμηνο και πιο πολυ τελευταιο μηνα γιατι τοτε παιρνεις τα περισσοτερα κιλα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου, ειμαι 24η βδομαδα και εχω παρει 4.... συμφωνα με αυτα που ακουω και βλεπω ειμαστε σε καλη πορεια, εχω ακουσει για αλλες κοπελες που μεχρι τον 5ο μηνα εχουν παρει 10 κιλα, εμενα μου ειπαν να προσεχω περισσοτερο τελευταιο τριμηνο και πιο πολυ τελευταιο μηνα γιατι τοτε παιρνεις τα περισσοτερα κιλα.

 

Εσύ είσαι πολύ καλύτερα γιατί είσαι έναν μήνα μετά απο μένα και ένα κιλό λιγότερο.. Μπράβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει, δεν ειναι και τρελη διαφορα, εγω ειχα χασει στις αρχες περιπου 4 λογω εμετων....

 

Σοβαρά? Εγώ ούτε έναν εμμετό δεν έχω κάνει.. Ισως γι αυτό να πήρα περισσότερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά είναι όλα...

Κι εγώ και άλλες κοπέλες που ξέρω, πήραμε όλο σχεδόν το βάρος στις αρχές και μετά ψιλοπράγματα.

 

Απλά να προσέχετε τη διατροφή σας και να ελέγχετε και το σάκχαρο που και που.

 

Προσωπικά πήρα 17 στο σύνολο και παρόλο που μου φάνηκε πολύ αργός ο ρυθμός, τα έχασα όλα πριν καν χρονίσω.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πηρα 3 κιλα μονο και μετα απο 10 ημερες απο τη γεννα, που ζυγιστηκα, ημουν 5 κιλα λιγοτερο απο τα αρχικα κιλα μου. Αλλα εκανα αυστηρη διαιτα λογω ζαχαρου.

 

Επομενως οτι παχαινουμε στην εγκυμοσυνη δεν ειναι κανονας.

Link to comment
Share on other sites

ανησυχώ γιατί μέχρι τις 13 βδομάδες δεν είχα πάρει ούτε γραμμάριο.. τα πήρα όλα απο 13η μέχρι τώρα που είμαι 20η κι αν συνεχίσω έτσι αστα να πάνε.. :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει πρόβλεψη όπως καταλαβαίνεις, γιατί αυτό εξαρτάται από το πόσο και τι θα τρως... Το βάρος του μωρού άντε να είναι 3,5 κιλά, βάλε και κάνα κιλό το αμνιακό υγρό, βάλε και λίγη κατακράτηση. Όλα τα υπόλοιπα μπορείς να τα αποφύγεις με σωστή διατροφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σώμα σας αλλάζει και, για να συμβούν αυτές οι αλλαγές, τα κιλά αξιοποιούνται από τον οργανισμό σας ως εξής:

Μυϊκή ανάπτυξη: 3,2 κιλά

Αυξημένα σωματικά υγρά: 1,8 κιλά

Αύξηση ποσότητας αίματος: 1,4-1,8 κιλά

Αυξημένο βάρος στήθους: 0,5-0,9 κιλά

Αύξηση μεγέθους μήτρας: 0,9 κιλά

Αμνιακό υγρό: 0,9 κιλά

Πλακούντας: 0,7 κιλά

Έμβρυο: 2,7-3,8 κιλά

Σύνολο: 12-14 κιλά

Αυτά είναι τα κιλά που θα χάσετε εύκολα λίγες εβδομάδες μετά τον τοκετό (εκτός από εκείνα που αναλογούν στην αύξηση του βάρους του στήθους, εάν θηλάζετε). Αν θηλάζετε, το σώμα σας θα κρατήσει κάποια από τα κιλά, καθώς ο οργανισμός αποθηκεύει λίπος για να εξασφαλίσει την παραγωγή του γάλακτος ακόμα κι αν για κάποιο λόγο δεν λαμβάνει πια προμήθειες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει πρόβλεψη όπως καταλαβαίνεις, γιατί αυτό εξαρτάται από το πόσο και τι θα τρως... Το βάρος του μωρού άντε να είναι 3,5 κιλά, βάλε και κάνα κιλό το αμνιακό υγρό, βάλε και λίγη κατακράτηση. Όλα τα υπόλοιπα μπορείς να τα αποφύγεις με σωστή διατροφή.

 

Κι ομως ορκίζομαι οτι τρώω σωστά πολύ σωστότερα απ ότι έτρωγα πριν την εγκυμοσύνη κι εχω κοψει τελείως τα γλυκα.. Αντε να φάω κανα σοκολατάκι μια στο τόσο. Δεν καταλαβαίνω πως μπήκαν σε εναμιση μήνα 5 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Το σώμα σας αλλάζει και, για να συμβούν αυτές οι αλλαγές, τα κιλά αξιοποιούνται από τον οργανισμό σας ως εξής:

Μυϊκή ανάπτυξη: 3,2 κιλά

Αυξημένα σωματικά υγρά: 1,8 κιλά

Αύξηση ποσότητας αίματος: 1,4-1,8 κιλά

Αυξημένο βάρος στήθους: 0,5-0,9 κιλά

Αύξηση μεγέθους μήτρας: 0,9 κιλά

Αμνιακό υγρό: 0,9 κιλά

Πλακούντας: 0,7 κιλά

Έμβρυο: 2,7-3,8 κιλά

Σύνολο: 12-14 κιλά

Αυτά είναι τα κιλά που θα χάσετε εύκολα λίγες εβδομάδες μετά τον τοκετό (εκτός από εκείνα που αναλογούν στην αύξηση του βάρους του στήθους, εάν θηλάζετε). Αν θηλάζετε, το σώμα σας θα κρατήσει κάποια από τα κιλά, καθώς ο οργανισμός αποθηκεύει λίπος για να εξασφαλίσει την παραγωγή του γάλακτος ακόμα κι αν για κάποιο λόγο δεν λαμβάνει πια προμήθειες.

 

Μακάρι να πάρω 12 συνολο αν και μου φαίνεται λίγο αισιοδοξο σενάριο πλέον να πάρω σε 20 ακομα εβδομάδες 7 κιλα.. Έπίσης έχω ακούσει το αντίθετο.. Οτι όταν θηλάζεις τα κιλά φευγουν πολύ πιο εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Mother Tree εγώ πήρα 8 κιλά σε όλη την εγκυμοσύνη, ούσα ήδη αδύνατη.

 

Sokolataki μην τρελαίνεσαι. Δεν σημαίνει ότι θα παίρνεις βάρος με τον ίδιο ρυθμό κάθε μήνα. Μην αγχώνεσαι όμως για αυτό. Προσέχεις απλώς τη διατροφή σου. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Mother Tree εγώ πήρα 8 κιλά σε όλη την εγκυμοσύνη, ούσα ήδη αδύνατη.

 

Sokolataki μην τρελαίνεσαι. Δεν σημαίνει ότι θα παίρνεις βάρος με τον ίδιο ρυθμό κάθε μήνα. Μην αγχώνεσαι όμως για αυτό. Προσέχεις απλώς τη διατροφή σου. Τίποτα άλλο.

 

Με σταθερό ρυθμό τα έπαιρνες? Η έκανες μπαμ κάποιο μήνα και μετά όλα καλά.. ?

φαντάζομαι μια-δυο βδομαδες μετά ήσουν όπως πριν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με σταθερό ρυθμό τα έπαιρνες? Η έκανες μπαμ κάποιο μήνα και μετά όλα καλά.. ?

 

Δεν πιάνεται η περίπτωσή μου, γιατί λόγω εμετών στο πρώτο πεντάμηνο είχα χάσει κιόλας...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να πάρω 12 συνολο αν και μου φαίνεται λίγο αισιοδοξο σενάριο πλέον να πάρω σε 20 ακομα εβδομάδες 7 κιλα.. Έπίσης έχω ακούσει το αντίθετο.. Οτι όταν θηλάζεις τα κιλά φευγουν πολύ πιο εύκολα

 

Αν αρχίσεις να παίρνεις πολύ βαρος χωρίς να τρως για δύο, πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου.

Αν τρως για δύο ή του μυρίζουν διάφορα του μωρού, ώρα να ξαναγυρίσεις στις διατροφικές συνήθειες που είχες πριν την εγκυμοσύνη ;)

Οταν θηλάζεις, καις γύρω στις 300-500 θερμίδες τη μέρα έξτρα, οπότε πράγματι αν δεν τρως αρκετά παραπάνω από όσο έτρωγες προ μωρού, αδυνατίζεις πολύ γρήγορα. Απλά υπάρχει συχνά ένας μύθος ότι αν δεν τρως πολύ θα σου κοπει το γάλα, με τα αποτελέσματα που μπορείς να φανταστείς :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιάνεται η περίπτωσή μου, γιατί λόγω εμετών στο πρώτο πεντάμηνο είχα χάσει κιόλας...:rolleyes:

 

 

Ε έτσι δεν πιάνεται..χαχαχα.. Εγώ δεν έχω κάνει ούτε έναν εμμετό εδώ και καμια δεκαετία..χαχαχαχα..

Γι αυτό είμαι ζουμερή.. χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσεις να παίρνεις πολύ βαρος χωρίς να τρως για δύο, πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου.

Αν τρως για δύο ή του μυρίζουν διάφορα του μωρού, ώρα να ξαναγυρίσεις στις διατροφικές συνήθειες που είχες πριν την εγκυμοσύνη ;)

Οταν θηλάζεις, καις γύρω στις 300-500 θερμίδες τη μέρα έξτρα, οπότε πράγματι αν δεν τρως αρκετά παραπάνω από όσο έτρωγες προ μωρού, αδυνατίζεις πολύ γρήγορα. Απλά υπάρχει συχνά ένας μύθος ότι αν δεν τρως πολύ θα σου κοπει το γάλα, με τα αποτελέσματα που μπορείς να φανταστείς :)

 

Μηπως πρέπει να ξαναδώ το θυροειδή μου.. Μου κάνει εντύπωση η απότομη αυξηση όταν το πρώτο τρίμηνο ήμουν σταθερή και συνεχίζοντας να τρέφομαι με τον ίδιο τρόπο..

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρέπει να ξαναδώ το θυροειδή μου.. Μου κάνει εντύπωση η απότομη αυξηση όταν το πρώτο τρίμηνο ήμουν σταθερή και συνεχίζοντας να τρέφομαι με τον ίδιο τρόπο..

 

Ο θηροειδής δεν προκαλεί τέτοια αύξηση βάρους απότομα. Η σου άνοιξε η όρεξη και δεν το έχεις καταλάβει (πολύ εύκολο, πίστεψέ με) ή θα ήταν καλό να το συζητήσεις με το γιατρό σου να δει άλλα θέματα (οίδημα, υπερβολικό αμνιακό υγρό κλπ). Αν γενικά νιώθεις καλά, ψηφίζω "σου άνοιξε η όρεξη", μην σε πιάσει πανικός, απλά ανάφερέ το στο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!

 

Και στις δυο εγκυμοσύνες μου πηρα ακριβως 13 κιλα. Με τον ιδιο ακριβως ρυθμο παρολο που η διατροφή μου ηταν πιο καλη τη δευτερη φορα. Το πρωτο τριμηνο ελαχιστα το δευτερο αποτομη αυξηση και το τριτο πολύ σιγα.

 

Αν τρως κανονικα θα ελεγα μεταξυ 13-15.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!

 

Και στις δυο εγκυμοσύνες μου πηρα ακριβως 13 κιλα. Με τον ιδιο ακριβως ρυθμο παρολο που η διατροφή μου ηταν πιο καλη τη δευτερη φορα. Το πρωτο τριμηνο ελαχιστα το δευτερο αποτομη αυξηση και το τριτο πολύ σιγα.

 

Αν τρως κανονικα θα ελεγα μεταξυ 13-15.

 

κανονικα τρώω.. Ευχαριστώ για τη πρόβλεψη..χιχι..

Κι εγώ είδα απότομη αύξηση. .Θα αρχίσω διατροφολογο .. δε με παίρνει να πάρω 15..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κοπελια για 15 σε βλεπω στο νερο.

 

Εγω πηρα 20 στον πρωτο:oops::oops::oops::oops::oops:...στους 9 μηνες τα εχασα..στο καπακι ξαναεμεινα εγκυος πηρα 25:oops::oops::oops::oops::oops:Ευτυχως κι αυτά τα εχασα σχετικα ευκολα.Σκεψου τις πρωτες 40 μερες με 2 μικρα στο Σπιτι..εχασα 10 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κοπελια για 15 σε βλεπω στο νερο.

 

Εγω πηρα 20 στον πρωτο:oops::oops::oops::oops::oops:...στους 9 μηνες τα εχασα..στο καπακι ξαναεμεινα εγκυος πηρα 25:oops::oops::oops::oops::oops:Ευτυχως κι αυτά τα εχασα σχετικα ευκολα.Σκεψου τις πρωτες 40 μερες με 2 μικρα στο Σπιτι..εχασα 10 κιλα.

 

χαχα.. οκ εχω κλεισει ήδη σε διατροφολόγο να μείνω στα +5 για κανα μήνα.. Αν φτάσω να μπω τρίτο τρίμηνο με +5 είναι εύκολο να φτάσω μέχρι 12 μου είπε.. Θα τον δω τη Παρασκευη.. :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...