Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμος


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσιαα!!!

Ειμαι στο τελος του πρωτου τριμηνου. Και αν και ειναι νωρις ακομα σκεφτομαι συνεχεια αν παιζει ρολο το μεγεθος του στηθους στον θηλασμο.. εμενα δεν ειναι και πολυ μικρο αλλα ουτε και τεραστιο. Θα ηθελα να μαθω αν εξαρταται η ποσοτητα γαλακτος απο το μεγεθος του στηθους. Θελω πολυ να θηλασω το μωρο μου (οταν μ το καλο ερθει) μεχρι τελους και φοβαμαι μηπως δεν εχω γαλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όχι, κανένα ρόλο δεν παίζει.

Αυτά που παίζουν ρόλο είναι το πόσο θα σε στηρίξουν ή θα σε σαμποτάρουν στο μαιευτήριο, κάποιοι οργανικοί - κληρονομικοί παράγοντες (κάτι πολύ σχετικό και ελέγξιμο) , αλλά και το πόσο καιρό θέλεις εσύ η ίδια να θηλάσεις. Όσο βάζεις το μωρό να θηλάζει, τόσο το σώμα σου θα παράγει γάλα.

 

Με το καλό το μωράκι σου!!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

να σου δείξουν πώς να θηλάσεις και να μη σε πρήξουν να ταΐσεις το μωρό σου με αγελαδινό με ένα σωρό δικαιολογίες (δε φτάνει, γι αυτό κλαίει, δεν κάνει σωστές θηλαστικές κινήσεις κτλ).

Θέλεις 2 -3 μέρες μέχρι να μάθεις εσύ και το παιδί να τρώει.

Εμένα έπιασε θηλή την 4η μέρα και μέχρι τότε έβγαζα γάλα και του έδινα με τη σύριγγα (όπως κάνουμε με τα ορφανά γατάκια!)

Και είχα παιδίατρους , μανάδες κτλ να με πρήζουν ότι δε φτάνει...

Ευτυχώς είχα πολύ καλές μαίες - πιστοποιημένες σύμβουλους γαλουχίας

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε νομίζω να σου πάρει τόσο καθώς σε εμένα υπήρξαν ειδικές συνθήκες

είχα κάνει καισαρική, το μωρό ήταν ληθαργικό και μου το έφεραν μετά από 24 ώρες από τη στιγμή που γεννήθηκε ταϊσμένο αρκετές φορές με γάλα σκόνη...

 

Μπορείς να έχεις μαζί σου μία υπεύθυνη δήλωση όταν φτάσεις στο μαιευτήριο που θα δηλώνεις ότι δεν επιτρέπεις να ταΐσουν το παιδί σου ξένο γάλα. Μία γνωστή μου το έκανε αυτό.

Ή να τους το πεις προφορικά.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εχει δικιο η jellyfishch.Να επιμεινεις πολυ να μην δωσουν ξενο γαλα ή ακομη και πιπιλα για να αποφυγεις τη συγχυση θηλων. Επισης το ιδανικο για την εδραιωση του θηλασμου-και οχι μονο-ειναι να εχεις το μωρακι σου συνεχεια μαζι σου.Προετοιμασου απο τωρα που ειναι νωρις απο εγκυρες πηγες (εμενα με βοηθησε πολυ το mitrokosthilasmos.com και pediatros-thes.gr). Ειναι καλυτερα να γνωριζεις απο πριν καποια πραγματα για να γινει πιο ευκολη η ολη διαδικασια και να μπορεις να επιμεινεις σε λαθος συμβουλες (θα ακουσεις πολλους "ειδικους").Παντως να περιμενεις οτι οι πρωτες εβδομαδες ειναι λιγο δυσκολες...αλλα μετα γινεται τοσο υπεροχο...:-D

 
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 3 εβδομάδες καί είχα παρόμοια απορία. Ευτυχώς βρέθηκε στο δρόμο μου μια μαια η οποία με διαφώτισε με την απάντηση της. Μου είπε όσο μικρό η μεγάλο και να είναι ένα στήθος έχει τη δυνατότητα να παράγει ακριβώς την ίδια ποσότητα γάλακτος γιατί οι γαλακτοφοροι αδενες έχουν το ίδιο μέγεθος! Οπότε μη σε νοιάζει τίποτα κι απλά θηλασε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...