Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξαφνικά δεν της αρέσει το φαγητό


Recommended Posts

Η μικρή μου είναι τώρα 10,5 μηνών. Εδώ και πολύ καιρό έχουμε βάλει στη ζωή της τη στερεή τροφή καθ υπόδειξη της παιδιάτρου.

Αυτό σημαίνει ότι μετά το 1ο γεύμα που είναι γάλα, το 2ο είναι φρουτόκρεμα και το αμέσως επόμενο είναι φαγητό το οποίο αποτελείται από διάφορα όπως γλυκοπατάτα, κολοκύθι, μελιτζάνα, μπρόκολο, κρέας κ.α.

Για αρκετό καιρό έτρωγε και κάμποση φρουτόκρεμα και κάμποσο φαγητό. Τις τελευταιες μέρες όμως τρώει φρουτόκρεμα αλλά το φαγητό ούτε που θέλει να το δει. Υπάρχει περίπτωση να κάνει νάζια για να "απαιτεί" γάλα αντί φαγητό? Ή λέτε να έχει σχέση με τα δόντια; Αλλά γιατί να τρώει μόνο φρουτόκρεμα και όχι φαγητό; Και φυσικά, αν δεν επιμείνω στο φαγητό και της δώσω γάλα, το πίνει αμέσως. Λέτε να επιμένω στο φαγητό και αν δεν το τρώει να μην της δίνω γάλα ως "τιμωρία";

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μικρή μου είναι τώρα 10,5 μηνών. Εδώ και πολύ καιρό έχουμε βάλει στη ζωή της τη στερεή τροφή καθ υπόδειξη της παιδιάτρου.

Αυτό σημαίνει ότι μετά το 1ο γεύμα που είναι γάλα, το 2ο είναι φρουτόκρεμα και το αμέσως επόμενο είναι φαγητό το οποίο αποτελείται από διάφορα όπως γλυκοπατάτα, κολοκύθι, μελιτζάνα, μπρόκολο, κρέας κ.α.

Για αρκετό καιρό έτρωγε και κάμποση φρουτόκρεμα και κάμποσο φαγητό. Τις τελευταιες μέρες όμως τρώει φρουτόκρεμα αλλά το φαγητό ούτε που θέλει να το δει. Υπάρχει περίπτωση να κάνει νάζια για να "απαιτεί" γάλα αντί φαγητό? Ή λέτε να έχει σχέση με τα δόντια; Αλλά γιατί να τρώει μόνο φρουτόκρεμα και όχι φαγητό; Και φυσικά, αν δεν επιμείνω στο φαγητό και της δώσω γάλα, το πίνει αμέσως. Λέτε να επιμένω στο φαγητό και αν δεν το τρώει να μην της δίνω γάλα ως "τιμωρία";

Αν τα φρουτα ειναι πιο κρυα κ το φαγητο ζεστο γι αυτο προτιμαει το πρωτο λογω δοντιων.παιξε με θερμοκρασια κ υφες.δ μπορω να σε βοηθησω παραπανω γτ η κορη μου σε κεινη την ηλικια ετρωγε κομματια φρουτο κ απο φαγητο τα πιο σκληρα-τραγανα κ σε κομματακια.αλλα οχι ποσοτητα.κ δ ανησυχουσα γτ θηλαζε οσο ηθελε.γνωμη μου αν δ τρωει να της δινεις γαλα.η λογικη της τιμωριας δ μ αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι τώρα 10,5 μηνών. Εδώ και πολύ καιρό έχουμε βάλει στη ζωή της τη στερεή τροφή καθ υπόδειξη της παιδιάτρου.

Αυτό σημαίνει ότι μετά το 1ο γεύμα που είναι γάλα, το 2ο είναι φρουτόκρεμα και το αμέσως επόμενο είναι φαγητό το οποίο αποτελείται από διάφορα όπως γλυκοπατάτα, κολοκύθι, μελιτζάνα, μπρόκολο, κρέας κ.α.

Για αρκετό καιρό έτρωγε και κάμποση φρουτόκρεμα και κάμποσο φαγητό. Τις τελευταιες μέρες όμως τρώει φρουτόκρεμα αλλά το φαγητό ούτε που θέλει να το δει. Υπάρχει περίπτωση να κάνει νάζια για να "απαιτεί" γάλα αντί φαγητό? Ή λέτε να έχει σχέση με τα δόντια; Αλλά γιατί να τρώει μόνο φρουτόκρεμα και όχι φαγητό; Και φυσικά, αν δεν επιμείνω στο φαγητό και της δώσω γάλα, το πίνει αμέσως. Λέτε να επιμένω στο φαγητό και αν δεν το τρώει να μην της δίνω γάλα ως "τιμωρία";

 

Καλημέρα. Κι ο δικός μου είχε πάθει το ίδιο πράγμα ακριβώς στην ηλικία της μικρής σου. Μετά έκοψε και τη φρουτόκρεμα βέβαια! Εκεί να δεις! Η παιδίατρος μου είχε πει να επιμένω με το φαγητό και να του το δίνω πχ και το απόγευμα. Να σου πω την αλήθεια, αποτέλεσμα δεν είδα με την επιμονή. Έμενε νηστικός όλη μέρα. Είναι φάση, μπορεί να είναι από δόντια, από αλλαγή περιβάλλοντος, από άλλη μεταβατική φάση (πχ να ετοιμάζεται να περπατήσει κλπ), δεν ξέρεις. Εγώ τότε το αντιμετώπισα με πολλήηηη υπομονή (πάνω από όλα), άρχισα να βάζω ένα ελάχιστο τσικ αλάτι στο φαγητό του (το προτίμησα από το να τον βλέπω νηστικό) ή πειραματίστηκα (πχ έβαζα λίγο χυμό πορτοκαλιού μέσα στο αλεσμένο φαγητό και γινόταν πιο γλυκό) ή άρχισα να του αλέθω άλλα φαγητά που δεν τα είχε ξαναδοκιμάσει για να του κινήσω το ενδιαφέρον πχ αρακά και αγκινάρες αλά πολίτα, κοκκινιστά κλπ. Με όλους αυτούς τους τρόπους αν κατάφερνα να φάει 2-3 κουταλιές ήμουν ευχαριστημένη. Ασχολούμουν με το μεσημεριανό τάισμα από τις 13.00 έως τις 15.00, στις 15.00 σταματούσα να τον πιέζω να φάει και του έδινα στις 17.00 το απογευματινό του, το οποίο συνήθως το έτρωγε (πχ γιαούρτι ή κρέμα ρυζάλευρο). Προσπάθησε να μην εγκαταλείψεις, αλλά να διατηρείς την επαφή με το μεσημεριανό, έστω και με μια κουταλιά, για να μην σου κάνει νάζια αργότερα γνωρίζοντας ότι αν δεν φάει θα έχει κάτι άλλο. Από εκεί και πέρα, δες μήπως προτιμάει κάποιες τροφές πατημένες με το πιρούνι και να την ταίζεις στο στόμα με το χέρι σου. Πολλά μωρά το προτιμούν. Παρατήρησε και τη συμπεριφορά της την ώρα του φαγητού, αν υπάρχει κάτι στο περιβάλλον που τη χαλάει ή την εκνευρίζει.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αρχικά να σου πω ότι δυστυχώς πολλοί παιδίατροι δεν είναι ενημερωμένοι σχετικά με τις τελευταίες οδηγίες στο θέμα της διατροφής με αποτέλεσμα να δίνουν λανθασμένες οδηγίες. Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (WHO) αλλά και την Αμερικανική Ακαδημία Παιδιάτρων (AAP) το γάλα είναι η βασική τροφή για το πρώτο έτος. Οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές.

Το πρώτο έτος ουσιαστικά εισάγουμε τις στέρεες τροφές στο διαιτολόγιο του παιδιού, με στόχο να δοκιμάσει όσες διαφορετικές γεύσεις και ουσίες γίνεται, εκτός των απαγορευμένων (δηλαδή απευθείας φρέσκο γάλα και μέλι). Το καινούριο βιβλιάριο υγείας μάλιστα τονίζει ότι δεν έχει και τόσο ρόλο η σειρά. Το συμπέρασμα είναι ότι αν το παιδί τρώει ελάχιστη ή καθόλου ποσότητα, συμπληρώνεις με γάλα, όπως θα έκανες και αν θήλαζε. Αυτό είναι το βασικό για τον πρώτο χρόνο.

 

Στο θέμα της αφαγίας, η άποψή μου είναι ότι συνήθως δύο παράγοντες επηρεάζουν όταν ένα παιδί τέτοιας ηλικίας που τρώει, ξαφνικά σταματά. Η οδοντοφυΐα (που προκαλεί αδιαθεσία και ανορεξία) και η εξέλιξη. Με το δεύτερο εννοώ ότι πολλά παιδιά χάνουν ακόμα και πιο μικρά (7-8 μηνών) το ενδιαφέρον τους για αλεσμένη τροφή και προτιμούν κομμάτια. Τους ενθουσιάζουν τα διαφορετικά χρώματα και οι υφές και τους αρέσει να πιάνουν το φαγητό τους. Κάπως έτσι συμπεριφέρθηκε και η κόρη μου, σε ηλικία 8 μηνών την φρουτόκρεμα την έτρωγε αλλά μεσημεριανό μόνο σε κομμάτια. Διαφορετικά 2-3 κουταλιές και τέρμα. Πολλές μαμάδες φοβούνται ότι με τα κομμάτια θα τρώει πολύ λίγο το παιδί τους αλλά η ποιότητα του μη αλεσμένου είναι πολύ ανώτερη. Επίσης πολλές μαμάδες φοβούνται τον πνιγμό. Σε αυτή την περίπτωση είναι καλό να εκπαιδευτεί μία μαμά, να κάνει σταδιακά μετάβαση και να μη δίνει αλεσμένα μαζί με κομμάτια στο ίδιο γεύμα.

 

Τέλος, ένα μωρό 10 μηνών δεν κάνει "νάζια" δεν είναι δηλαδή ικανό διανοητικά να σκεφτεί με πρόθεση, του στυλ ας γκρινιάξω γιατι δε μου αρέσει αυτό, να μου δώσει κάτι άλλο. Αν θέλεις να χτίσεις μια υγιή σχέση με το φαγητό, ποτέ μη το χρησιμοποιήσεις ως μέσο επιβράβευσης ή τιμωρίας. Ποτέ μη το πιέσεις να φάει (ειδικά αν δεν υπάρχει θέμα βάρους/ανάπτυξης), φρόντισε η ώρα του φαγητού να είναι ευχάριστη και όσο φάει. Δοκίμασε ποικιλίες. Έχε επίσης υπόψη σου ότι για να συνηθίσει μια γεύση, χρειάζεται πολλές επαναλήψεις. Το διάστημα της εισαγωγής είναι συνήθως πολύ αγχωτικό για τις μαμάδες, ειδικά όταν πετάμε φαγητό που με όρεξη μαγειρέψαμε. Σκέψου όμως ότι για τα παιδάκια μας αυτό είναι τελείως πρωτόγνωρο και θέλουν τον χρόνο τους. Και αλλάζουν συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι τώρα 10,5 μηνών. Εδώ και πολύ καιρό έχουμε βάλει στη ζωή της τη στερεή τροφή καθ υπόδειξη της παιδιάτρου.

Αυτό σημαίνει ότι μετά το 1ο γεύμα που είναι γάλα, το 2ο είναι φρουτόκρεμα και το αμέσως επόμενο είναι φαγητό το οποίο αποτελείται από διάφορα όπως γλυκοπατάτα, κολοκύθι, μελιτζάνα, μπρόκολο, κρέας κ.α.

Για αρκετό καιρό έτρωγε και κάμποση φρουτόκρεμα και κάμποσο φαγητό. Τις τελευταιες μέρες όμως τρώει φρουτόκρεμα αλλά το φαγητό ούτε που θέλει να το δει. Υπάρχει περίπτωση να κάνει νάζια για να "απαιτεί" γάλα αντί φαγητό? Ή λέτε να έχει σχέση με τα δόντια; Αλλά γιατί να τρώει μόνο φρουτόκρεμα και όχι φαγητό; Και φυσικά, αν δεν επιμείνω στο φαγητό και της δώσω γάλα, το πίνει αμέσως. Λέτε να επιμένω στο φαγητό και αν δεν το τρώει να μην της δίνω γάλα ως "τιμωρία";

 

Ενταξει νομιζω είναι πολύ μικρο το παιδι για να κανεις κατι τετοιο.Ας φαει 2-3 κουταλιτσες κι ας πιει το γαλατακι του...δε θα παθει και τπτ.Λιγο αργοτερα στο ασχετο δωστης άλλη μια κουταλιτσα.Μη τρελαίνεσαι...είναι μικρο το παιδι..ακομα μαθαινει τις γευσεις.Θα φαει όπως όλα στο τελος τρωνε αλλα πολύ αλλα λιγο.Στην τελικη μπορει να περναει καμια ιωσουλα και να μην εχει ορεξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...