Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή οιστραδιόλη μετά από εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Κορίτσια, γεια σας!

 

Στο κέντρο που είμαι -όπως και σε αρκετά άλλα- συνήθως δεν μετρούν την προγεστερόνη και την οιστραδιόλη πριν και μετά την εμβρυομεταφορά. Επειδή όμως αυτή τη φορά τη μετρήσαμε (μετά) και ενώ είχα καλή προγεστερόνη δεν είχα καλή οιστραδιόλη, ήθελα να ρωτήσω τις δικές σας εμπειρίες. Αν σας τη μετρούσαν και τι ρόλο έπαιξαν οι τιμές της στην έκβαση της προσπάθειάς σας.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα μου μετρησαν οιστραδιόλη και προγεστερόνη την ημέρα της εμβρυομεταφοράς, μετά την θετική χοριακή πήγαινα κάθε εβδομάδα, μέχρι και την 12 εβδομάδα, για αυτές τις εξετάσεις καθώς έπρεπε να μου ρυθμίζουν τα φάρμακα.

Προσωπικά με βοήθησε στο να προχωρήσει καλά η εγκυμοσύνη μου γιατί είχα θέμα με την οιστραδιόλη, ήταν μόνιμα χαμηλή και έπρεπε να αυξήσουμε τα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Σ᾽ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Κι εμένα μου τα αύξησε αλλά πρώτον δεν ξέρω σε αυτή τη φάση πόσο σημαντική είναι η οιστραδιόλη και επίσης έχω και μία ανησυχία μήπως είναι ήδη αργά...

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βάλουν να την κάνεις σημαίνει πως είναι σημαντική.

Σε ποια μέρα από την εμβρυομεταφορά είσαι?

Και εγώ αρχικά είχα αγχωθεί γιατί η πρώτη μέτρηση ήταν ακόμα πιο χαμηλή και από την ημέρα που έκανα την εμβρυομεταφορά, με λίγη ενίσχυση πήγαν όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, γεια σας!

 

Στο κέντρο που είμαι -όπως και σε αρκετά άλλα- συνήθως δεν μετρούν την προγεστερόνη και την οιστραδιόλη πριν και μετά την εμβρυομεταφορά. Επειδή όμως αυτή τη φορά τη μετρήσαμε (μετά) και ενώ είχα καλή προγεστερόνη δεν είχα καλή οιστραδιόλη, ήθελα να ρωτήσω τις δικές σας εμπειρίες. Αν σας τη μετρούσαν και τι ρόλο έπαιξαν οι τιμές της στην έκβαση της προσπάθειάς σας.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Εμένα μου μετρούσαν οιστραδιολη και προγεστερόνη συνεχώς εως και την εμβρυομεταφορα. Έκτοτε εκανα απλώς τρεις χοριακες προς επιβεβαίωση ότι προχωράει σωστά η κύηση. Να διευκρινίσω ότι είχα κανει εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα αφού ειχε προηγηθεί καταστολή οπότε και οι δυο αυτές ορμόνες μου ήταν άκρως απαραίτητες για να προχωρήσει η εγκυμοσυνη αφού δεν υπήρχαν καθόλου ενδογενείς ορμόνες! Έχω την εντύπωςη ότι η οιςτραδιόλη συμβαδίζει με το πάχος του ενδομητρίου. Θυμάμαι έπαιρνα 3 cyclacur, 3 utrogestan 200mg & 1 ένεση prolutex καθημερινά. Με κάλυψαν πλήρως!!!

 

Indyla καλή επιτυχία μέσα από τη καρδιά μου!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου μετρούσαν οιστραδιολη και προγεστερόνη συνεχώς εως και την εμβρυομεταφορα. Έκτοτε εκανα απλώς τρεις χοριακες προς επιβεβαίωση ότι προχωράει σωστά η κύηση. Να διευκρινίσω ότι είχα κανει εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα αφού ειχε προηγηθεί καταστολή οπότε και οι δυο αυτές ορμόνες μου ήταν άκρως απαραίτητες για να προχωρήσει η εγκυμοσυνη αφού δεν υπήρχαν καθόλου ενδογενείς ορμόνες! Έχω την εντύπωςη ότι η οιςτραδιόλη συμβαδίζει με το πάχος του ενδομητρίου. Θυμάμαι έπαιρνα 3 cyclacur, 3 utrogestan 200mg & 1 ένεση prolutex καθημερινά. Με κάλυψαν πλήρως!!!

 

Indyla καλή επιτυχία μέσα από τη καρδιά μου!!!

 

Είσαι υπέροχη και να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Βλέπω twin mom και υποθέτω ότι έχεις ήδη γεννήσει. Δεν είμαι πολύ αισιόδοξη αλλά σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι υπέροχη και να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Βλέπω twin mom και υποθέτω ότι έχεις ήδη γεννήσει. Δεν είμαι πολύ αισιόδοξη αλλά σ' ευχαριστώ πολύ!

 

Σ' ευχαριστώ! Γέννησα πριν δύο εβδομάδες. Το ενδομητριο παχαίνει ικανοποιητικά; Να μην είσαι απαισιόδοξη ειδικά αν έχεις απευθυνθεί σε αξιόλογο γιατρό!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ! Γέννησα πριν δύο εβδομάδες. Το ενδομητριο παχαίνει ικανοποιητικά; Να μην είσαι απαισιόδοξη ειδικά αν έχεις απευθυνθεί σε αξιόλογο γιατρό!

 

Ο γιατρός είναι φίρμα! Αλλά καμιά φορά οι φίρμες έχουν τα μυαλά τους πάνω απ᾽ το κεφάλι τους!:-D

Δεν ξέρω για το ενδομήτριο, γλυκιά μου. Είναι κάποια κέντρα που κάνουν πιο συστηματικά μετρήσεις και άλλα, σαν το δικό μου, που μάλλον είναι πιο "χαλαροί". Θα δείξει την Δευτέρα αλλά δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη γιατί αισθάνομαι σαν να είμαι στο παρά πέντε της περιόδου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Indyla σήμερα δε θα έκανες χοριακή; Καλή επιτυχία!!:D:D

 

Μάρα μου, σ᾽ ευχαριστώ πολύ που με σκέφτηκες. Έχω μία θετική χοριακή αλλά επειδή δεν είναι υψηλή πάμε συγκρατημένα αισιόδοξα. Θα σας κρατώ ενήμερες! 😀

Link to comment
Share on other sites

Μάρα μου, σαΎ½ ευχαριστώ πολύ που με σκέφτηκες. Έχω μία θετική χοριακή αλλά επειδή δεν είναι υψηλή πάμε συγκρατημένα αισιόδοξα. Θα σας κρατώ ενήμερες!

 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Σου εύχομαι απο καρδιάς να υπερδιπλασιαστεί και όλα να πανε τέλεια!!! Αναμένουμε τος εξελίξεις!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Μάρα μου, σ᾽ ευχαριστώ πολύ που με σκέφτηκες. Έχω μία θετική χοριακή αλλά επειδή δεν είναι υψηλή πάμε συγκρατημένα αισιόδοξα. Θα σας κρατώ ενήμερες! 😀

 

Μπράβο! Εύχομαι να υπερδιπλασιαστεί!

καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάντι μου, σε ευχαριστώ πολύ. Ξέρεις, ακόμα δυσκολεύομαι να το πιστέψω (καλά, ούτως ή άλλως είναι πολύ νωρίς για να πούμε ότι κάτι είναι σίγουρο) γιατί νιώθω συνεχώς σαν να πρόκειται να αδιαθετήσω. Τι να πω, περίεργα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Κάντι μου, σε ευχαριστώ πολύ. Ξέρεις, ακόμα δυσκολεύομαι να το πιστέψω (καλά, ούτως ή άλλως είναι πολύ νωρίς για να πούμε ότι κάτι είναι σίγουρο) γιατί νιώθω συνεχώς σαν να πρόκειται να αδιαθετήσω. Τι να πω, περίεργα πράγματα!

 

Κοριτσι πολυ ευχαριστα τα νεα σου!! Σε εψαχνα δεν στο κρυβω γιατι η ιστορια σου μοιαζει πολυ με μιας καλης μου φιλης!!! Ευχομαι οτι καλητερο να πανε ολα κατευχην μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάρα μου, σ᾽ ευχαριστώ πολύ που με σκέφτηκες. Έχω μία θετική χοριακή αλλά επειδή δεν είναι υψηλή πάμε συγκρατημένα αισιόδοξα. Θα σας κρατώ ενήμερες! 😀

 

Ήμουν σίγουρη!!:D:D:D

Τετάρτη η επόμενη; Ο γιατρός σου τι είπε;;

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, για την ώρα όλα καλά. Ανέβηκε όπως έπρεπε και το Σάββατο θα κάνω μία τελευταία για επιβεβαίωση.

Σας ευχαριστώ από καρδιάς για το ενδιαφέρον και τις ευχές σας!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, για την ώρα όλα καλά. Ανέβηκε όπως έπρεπε και το Σάββατο θα κάνω μία τελευταία για επιβεβαίωση.

Σας ευχαριστώ από καρδιάς για το ενδιαφέρον και τις ευχές σας!

 

Μπράβο!

 

Συγχαρητήρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, σας ευχαριστώ πολύ πολύ!

Τελικά η οιστραδιόλη όσο παίρνει κανείς Cyclacur ανεβαίνει οπότε συστήνω μέτρηση και προσαρμογή της δόσης. Να το παρακολουθείτε!

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Το ξέρετε πολλές εδώ μέσα ότι η αρχόμενη εγκυμοσύνη μετά από εξωσωματική είναι τεστ ψυχολογικής αντοχής. Με το κάθε πονάκι λες "Παναγία μου, πάει το έχασα". Καλό κουράγιο λοιπόν σε όλες όσες είμαστε σε αυτή τη φάση της αγωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, σας ευχαριστώ πολύ πολύ!

Τελικά η οιστραδιόλη όσο παίρνει κανείς Cyclacur ανεβαίνει οπότε συστήνω μέτρηση και προσαρμογή της δόσης. Να το παρακολουθείτε!

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Το ξέρετε πολλές εδώ μέσα ότι η αρχόμενη εγκυμοσύνη μετά από εξωσωματική είναι τεστ ψυχολογικής αντοχής. Με το κάθε πονάκι λες "Παναγία μου, πάει το έχασα". Καλό κουράγιο λοιπόν σε όλες όσες είμαστε σε αυτή τη φάση της αγωνίας.

 

Indyla μου, μόνο όταν με το καλό γεννάμε κάπως ηρεμουμε (αν κι εκεί μετά αρχίζουν άλλα!!!) Άγχος και αγωνία θα έχεις ως και τη τελευταία στιγμή! Καλή δύναμη και έχε πίστη ότι αυτή τη φορά όλα θα πανε υπέροχα!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Indyla μου, μόνο όταν με το καλό γεννάμε κάπως ηρεμουμε (αν κι εκεί μετά αρχίζουν άλλα!!!) Άγχος και αγωνία θα έχεις ως και τη τελευταία στιγμή! Καλή δύναμη και έχε πίστη ότι αυτή τη φορά όλα θα πανε υπέροχα!

 

Charra μου, σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις. Αν είναι καλή η χοριακή που θα κάνω μεθαύριο -πρώτα ο Θεός η τελευταία!- θα ησυχάσω σε μεγάλο βαθμό.

Φιλιά πολλά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...