Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

35η εβδομάδα-Ισχιακή Προβολή


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Αύριο μπαίνω αισίως στην 35η εβδομάδα και ο μπουμπούκος μου αρνείται να γυρίσει!

Το ξέρω ότι θα μου πείτε ότι υπάρχει χρόνος ακόμη αλλά εγώ αγχώνομαι γιατί ξέρω ότι πρέπει να πάρει θέση από νωρίς ώστε να έχει χρόνο να εμπεδωθεί και να ξεκινήσει φυσιολογικά ο τοκετός. Τρέμω στην ιδέα να περάσω τις 40εβδομάδες γιατί ξέρω ότι όλο και κάποια δικαιολογία θα βρεί ο γιατρός μου να με βάλει με πρόκληση, κάτι που μπορεί πολύ πιθανόν να οδηγήσει σε καισαρική.

Εϊχε κάποια άλλη κοπέλα την ίδια εμπειρία? Εκτός από το περπάτημα τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?Ο εξωτερικός μετασχηματισμός είναι κάτι που εφαρμόζεται ευρέως αν φτάσουμε στο τέλος και δεν γυρνάει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα ellie και με το καλό!

 

Επειδή το έψαξα πάρα πολύ για τις επιλογές μου έχοντας το μωρό μου σε ισχιακή προβολή θα σου πω τα παρακάτω.

 

- το μωρό όντως μπορεί να γυρίσει τελευταία στιγμή αλλά από την 35η εβδομάδα και μετά, οι πιθανότητες μειώνονται δραματικά.

- ο εξωτερικός μετασχηματισμός είναι μία λύση. Ωστόσο να ξέρεις ότι

α. είναι ευκολότερος αν πρόκειται για 2η εγκυμοσύνη καθώς οι σύνδεσμοι είναι πιο χαλαροί

β. μπορεί να οδηγήσει σε εσπευσμένη καισαρική

γ. ακόμα και αν πετύχει, σε αρκετές περιπτώσεις το μωρό ξαναγύρισε στην αρχική θέση

δ. λίγοι έως ελάχιστοι γιατροί γνωρίζουν πως να κάνουν εξωτερικό μετασχηματισμό

 

- υπάρχει η επιλογή ομοιοπαθητικής όπου χορήγηση συγκεκριμένου βοτάνου βοηθά στο να γυρίσει το μωρό (και πάλι όμως κανείς δε σου εγγυάται ότι δε θα επανέλθει πριν τον τοκετό σε ισχιακή)

 

- η επιλογή προγραμματισμένου τοκετού με καισαρική σε περίπτωση ισχιακής προβολής είναι παγκοσμίως η ενδεδειγμένη πρακτική. Ο λόγος είναι ότι αν αφήσουμε τον τοκετό να εξελιχθεί φυσικά, το πιο πιθανό είναι να έχουμε έναν πολύ δύσκολο τοκετό, που θα στρεσάρει μαμά και παιδί και το πιθανότερο να καταλήξει σε επείγουσα καισαρική.

 

Ο δικός μου γιατρός, καθώς ήμουν πρωτότοκη, μου πρότεινε καισαρική ως τον ενδεδειγμένο τρόπο τοκετού για τέτοιες περιπτώσεις. Το πίστεψα γιατί τον γνωρίζω πέρα από γιατρό, δεν είχε συμφέρον και είναι υπέρ του φυσικού τοκετού αποδεδειγμένα. Γέννησα λοιπόν με καισαρική, προγραμματισμένα στις 38+3ημέρες με ραχιαία νάρκωση, έζησα τον τοκετό και πήρα αμέσως την κόρη μου αγκαλιά και θήλασε. Είμαι από τις τυχερές που η μετεγχειρητική μου πορεία ήταν πραγματικά ανώδυνη.

 

Υπάρχουν αρκετές μαμάδες που γέννησαν μωρά σε ισχιακή προβολή. Προσωπικά δεν ξέρω καμία από αυτές να θυμάται τον τοκετό της ως ευχάριστη διαδικασία και οι πολλές δυσκολεύτηκαν και μετά.

 

Δεν είμαι υπέρμαχος της καισαρικής, ξέρω ότι το παιδί χάνει πολύτιμα στοιχεία σε σχέση με τον φυσικό τοκετό και πραγματικά απογοητεύτηκα που έτσι ήρθαν τα πράγματα. Είχα ετοιμαστεί για φυσικό, είχα κάνει μαθήματα, όλα πολύ ωραία τακτοποιημένα στο κεφάλι μου. Ωστόσο λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο. Κάποιες φορές (λίγες αλλά υπάρχουν) η καισαρική είναι ο μόνος τρόπος να γεννήσουμε με ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Vtgian ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Συμφωνώ απόλυτα με το πως το σκέφτεσαι, σημάσια έχει μια ασφαλής γέννα πάνω απ όλα. .

Κ εγώ κάνω μαθήματα κ θα ήθελα να κάνω φυσικό τοκετο αλλά εάν παραμείνει ισχιακος δεν θα το συζητήσω, καισαρικη για να χω το κεφάλι μου ήσυχο.

Έχω όμως μια ερώτηση,την οποία θέλω να συζητήσω κ με το γιατρό μου σε περίπτωση που πάμε με καισαρική. Γιατί δεν σε άφησε περισσοτερο,να πάρει το μωρο όλες τις μέρες, να ξεκινήσει ο τοκετός κ να σου κάνει μετά την καισαρική? Χρόνος υπάρχει όταν είναι το πρώτο παιδάκι.

Το ρωτάω γτ έχω ενημερωθεί για το πόσο σημαντικό είναι το μωρο να πάρει όλες τις μερες κ για το πόσο βοηθάνε οι συσπασεις του τοκετού τη ενεργοποίηση των πνευμόνων οπότε σκεφτόμουν έστω να του ζητήσω να αφήσουμε τον τοκετο να ξεκινήσει μόνος του εάν έχουμε πάρει την απόφαση για καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογική η ερώτησή σου.

Αρχικά έχε υπόψη ότι ο τοκετός μπορεί να ξεκινήσει ακόμα και αν το παιδί δεν είναι σε ισχιακή προβολή. Δεν είναι απαραίτητο να εμπεδωθεί δηλαδή. Επίσης τα ισχιακά, που έχουν τα ποδαράκια κάτω, μπορούν πιο εύκολα να προκαλέσουν ρήξη υμένων ακόμα και με μια κλωτσίτσα :) Έχει μεγάλη σημασία η ακριβής ισχιακή θέση, αν έχουν τα ποδαράκια σταυρωτά ή ένα τεντωμένο και ένα λυγισμένο.

 

Στα ισχιακά μωρά οι μελέτες και η εμπειρία των γιατρών έχει δείξει ότι αν ξεκινήσει φυσικά ο τοκετός, στις περισσότερες περιπτώσεις θα καταλήξει σε εσπευσμένη καισαρική καθώς δυσκολεύει πάρα πολύ η έξοδος του παιδιού, χρειάζονται παρεμβάσεις, είναι πολύ πιο επώδυνο και στρεσογόνο και για τη μαμά και για το παιδί.

 

Θέλοντας λοιπόν να αποφύγουμε την εσπευσμένη καισαρική, που σημαίνει ολική νάρκωση (αφού δεν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος σε αντίθεση με την προγραμματισμένη), βαρύτερα φάρμακα δηλαδή και γενικά δυσκολεύει τη μαμά στην επαναφορά της, προγραμματίζουμε τον τοκετό. Μετά τις 38 σίγουρα αλλά όσο το αφήνεις, τόσο περισσότερο αυξάνονται οι πιθανότητες να ξεκινήσει ο τοκετός μόνος του. Και φυσικά κάνεις ένεση κορτιζόνης για να βοηθήσεις την ετοιμότητα των πνευμόνων του μωρού. Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

 

Στα μαθήματα που έκανα στο Έλενα, όταν διαπιστώσαμε ότι το μωρό είναι ισχιακό, δυστυχώς ακόμα και οι μαίες μου είπαν ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για κάτι άλλο (και στο Έλενα στο τμήμα των μαθημάτων δε θα βρεις πιο φανατικές στο θέμα φυσικός τοκετός και θηλασμός).

 

Συμβουλή, αν τελικά κάνεις καισαρική, και σε ενδιαφέρει ο αποκλειστικός θηλασμός, ζήτα να μη σου χορηγήσουν mitrotan καθώς μία από τις παρενέργειές του είναι ότι αναστέλλει την παραγωγή γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...