Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπή κύησης και ύστερα παλίνδρομη.Help


Recommended Posts

Αγαπημένα μου κορίτσια,1,5 χρόνο πριν μου δίνατε κουράγιο για την κορούλα που έχασα στον 6ο μήνα μετά από υποχρεωτική διακοπή κύησης μιας και της έλειπε το δεξί της χέρι. Αυτός 1,5 χρόνος ήταν γεμάτος πόνο, θλίψη και κακές εξετάσεις (χλαμύδια, χάλια σπέρμα )Τρία χρόνια προσπαθειών και τελικά αυτό το καλοκαίρι κατά φέραμε να συλλάβουμε. Όμως δεν κράτησε πολύ η χαρά μιας και άρχισαν τα παρατράγουδα (στην αρχή μας είπαν εξωμητριος μετά ανεμβρυική και στην ένατη εβδομάδα φάνηκε να είναι παλλινδρομη. Έχω νευριάσει πολύ.Τρία χρόνια μόνο ταλαιπωρία. Έχω χάσει την πίστη μου.Συν ότι πήρα και χάπια για να αποβάλω φυσικά και πονάω. Ακούω για εγκυμοσύνη και γυαλίζει το μάτι μου. Είχε καμιά ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπημένα μου κορίτσια,1,5 χρόνο πριν μου δίνατε κουράγιο για την κορούλα που έχασα στον 6ο μήνα μετά από υποχρεωτική διακοπή κύησης μιας και της έλειπε το δεξί της χέρι. Αυτός 1,5 χρόνος ήταν γεμάτος πόνο, θλίψη και κακές εξετάσεις (χλαμύδια, χάλια σπέρμα )Τρία χρόνια προσπαθειών και τελικά αυτό το καλοκαίρι κατά φέραμε να συλλάβουμε. Όμως δεν κράτησε πολύ η χαρά μιας και άρχισαν τα παρατράγουδα (στην αρχή μας είπαν εξωμητριος μετά ανεμβρυική και στην ένατη εβδομάδα φάνηκε να είναι παλλινδρομη. Έχω νευριάσει πολύ.Τρία χρόνια μόνο ταλαιπωρία. Έχω χάσει την πίστη μου.Συν ότι πήρα και χάπια για να αποβάλω φυσικά και πονάω. Ακούω για εγκυμοσύνη και γυαλίζει το μάτι μου. Είχε καμιά ανάλογη εμπειρία;

 

Κοπελα μου καλησπερα οτι και να πω ειναι λιγο δεν εχω περασει κατι αναλογο αλλα θα σου πω οτι οταν διαβασα αυτα που γραφεις λυπηθηκα πολυ σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου αυτο να ταν και το τελευταιο να σου πανε ολα καλα απο δω και περα..μην χανεις την πιστη σου και θα βγεις νικητρια απο ολα ο θεος μπορει να σε εχει παιδεψει λιγο αλλα δεν θα σε ξεχασει...ευχομαι πολυ γρηγορα να μας λες μονο ευχάριστα..

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση σας.Η αλήθεια είναι ότι έχουμε κάνει καρυότυπο και ήταν φυσιολογικός. Δεν ξέρω τι κακό έχω κάνει και σε ποιόν. Δεν φτάνει που δυσκολευόμαστε τόσο να συλλάβουμε μας τυχαίνουν αυτά.Έλεος.Πέρασα από ψυχανάλυση την προηγούμενη φορά για να ισορροπήσω και τώρα που πάτησα στα πόδια μου αυτό.Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα μου κορίτσια,1,5 χρόνο πριν μου δίνατε κουράγιο για την κορούλα που έχασα στον 6ο μήνα μετά από υποχρεωτική διακοπή κύησης μιας και της έλειπε το δεξί της χέρι. Αυτός 1,5 χρόνος ήταν γεμάτος πόνο, θλίψη και κακές εξετάσεις (χλαμύδια, χάλια σπέρμα )Τρία χρόνια προσπαθειών και τελικά αυτό το καλοκαίρι κατά φέραμε να συλλάβουμε. Όμως δεν κράτησε πολύ η χαρά μιας και άρχισαν τα παρατράγουδα (στην αρχή μας είπαν εξωμητριος μετά ανεμβρυική και στην ένατη εβδομάδα φάνηκε να είναι παλλινδρομη. Έχω νευριάσει πολύ.Τρία χρόνια μόνο ταλαιπωρία. Έχω χάσει την πίστη μου.Συν ότι πήρα και χάπια για να αποβάλω φυσικά και πονάω. Ακούω για εγκυμοσύνη και γυαλίζει το μάτι μου. Είχε καμιά ανάλογη εμπειρία;

 

Γεια σου δαμάσκηνακι

 

Καταλαβαίνω τον πόνο σου απόλυτα .

 

Παλαιότερα κάπου ειχα διαβάσει την ιστορία σου κ ειλικρινά λυπάμαι παρα πολυ !

 

Τώρα έτυχε κ η παλλινδρομη ......

Εγω ειχα αρχικά μια παλλινδρομη εκεί γύρω στην 10η και κατι κ μετα διακοπή κύησης στην 26η λόγω συνδρόμου . Τώρα λέω να ξανά προσπαθήσω κ βλέπουμε ....

Λοιπον εχω κάνει κ εγω τα πάντα σε εξετάσεις κ δεν εχω πρόβλημα εγω η ο άντρας μου . 2 ατυχίες λοιπον . Τι εξετάσεις έχεις κάνει ;;

Σχετικά με τα αλλά προβλήματα σας τώρα τα έχετε αντιμετωπίσει ;;

Εγω μετα την διακοπή ταλαιπωρήθηκα πολυ με ουρολοιμώξεις , ευτυχώς τώρα είμαι καλά .

 

Και εγω νιώθω κουρασμένη όπως κ εσυ , αλλά τώρα τελος είμαι έτοιμη για μάχη κ δ με σταματά τίποτα .

 

Να ξερεις ότι υπάρχουν κι άλλες πολυ ταλαιπωρημένες κοπέλες σαν κ εμάς.

Κοριτσι μου σου εύχομαι απο εδω κ πέρα μόνο τα καλύτερα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση σας.Η αλήθεια είναι ότι έχουμε κάνει καρυότυπο και ήταν φυσιολογικός. Δεν ξέρω τι κακό έχω κάνει και σε ποιόν. Δεν φτάνει που δυσκολευόμαστε τόσο να συλλάβουμε μας τυχαίνουν αυτά.Έλεος.Πέρασα από ψυχανάλυση την προηγούμενη φορά για να ισορροπήσω και τώρα που πάτησα στα πόδια μου αυτό.Τι να πω...

 

Επίσης , οχι δεν έχεις κάνει τίποτα κακό ! Καμία μας .....

Link to comment
Share on other sites

Summer Love,σε θυμάμαι. ..

Χαίρομαι που είσαι καλά. Έχεις δίκιο θα ξανασηκωθώ και θα παλέψω απλά έχω νευριάσει πολύ. Σε ευχαριστώ είσαι πάντα πρόθυμη να βοηθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αχ Δαμασκηνακι μου γλυκό!!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Απλά εγω τα πέρασα το αντίθετο από σένα ... Πρώτα παλλινδρομη στην 11 εβδομάδα και 2 μήνες πριν διακοπή κύησης λόγω σπάνιου συνδρόμου. Πρώτον καλα έκανες και πηγές για ψυχανάλυση παντα βοηθάει σε όλες τις καταστάσεις της ζωής μας. Μεσα από δω υπήρχαν άτομα που μου έδωσαν δύναμη και κουράγιο και ακόμα μου δίνουν δλδ γιατί μου φαίνεται βουνό ολο αυτο που περνάμε ρε γαμωτο. Ηταν 2 άτυχα γεγονότα μάτια μου! Εμείς ακόμα ψαχνόμαστε με εξεταςεις αλλά οι περισσότεροι γενετιστές μας λένε τυχαίο γεγονός ... Μην ψάχνεις το γιατί ... Είδες οτι είμαστε πολλές εδω μεσα ... Ξέρω οτι τώρα ειναι ολα δύσκολα και βουνό τα αντιμετωπίζω ακόμα ... Αλλά θα περασει και αυτο ... Τουλάχιστον ξέρεις οτι μπορεις να συλλάβεις και υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι πια για υγιή παιδιά . Πρέπει να το περάσεις και αυτο .. Το ξέρω το περναω δυστυχώς αλλά μετα Δαμασκηνακι μου θα ειςαι και παλι έτοιμη και δυνατή . Αυτα λέω και γω στον εαυτό μου και ξεχνιεμαι. Κουράγιο και υπομονή!!!!! Ειμαι δίπλα σου σε οτι χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι δεν έχουμε ξεπεράσει τα προβλήματα με το σπέρμα. Τα χλαμύδια έχουν υποχωρήσει αλλά όπως μας είπε ο γιατρός δεν θα φύγουν ποτέ.Φοβάμαι ότι θα συλλάβω πάλι σε εκατό χρόνια.Από εξετάσεις άλλες λίγο τα ΝΚ μου ήταν αυξημένα .

Link to comment
Share on other sites

geo81, είσαι πολύση γλυκιά και σε ευχαριστώ πολύ για τη στήριξή σου. Αυτό που περνάς εσύ είναι πιο δύσκολο .Στην πρώτη εγκυμοσύνη που έκανα τη διακοπή ήμουν ανυποψίαστη ενώ τώρα πολύ φοβισμένη αλλά το μαρτύριο μου, γιατί ως μαρτύριο ένιωσα αυτή την εγκυμοσύνη,κράτησε λίγο.Ήμουν μόλις 9 εβδομάδων.Εσύ κάνε κουράγιο.Θα σου πω ότι η ψυχανάλυση δεν με βοήθησε αλλά αυτό που με επανέφερε και με γεμισε ενέργεια ήταν η γυμναστική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geo81, είσαι πολύση γλυκιά και σε ευχαριστώ πολύ για τη στήριξή σου. Αυτό που περνάς εσύ είναι πιο δύσκολο .Στην πρώτη εγκυμοσύνη που έκανα τη διακοπή ήμουν ανυποψίαστη ενώ τώρα πολύ φοβισμένη αλλά το μαρτύριο μου, γιατί ως μαρτύριο ένιωσα αυτή την εγκυμοσύνη,κράτησε λίγο.Ήμουν μόλις 9 εβδομάδων.Εσύ κάνε κουράγιο.Θα σου πω ότι η ψυχανάλυση δεν με βοήθησε αλλά αυτό που με επανέφερε και με γεμισε ενέργεια ήταν η γυμναστική.

 

 

Δυστυχώς για όλες εμάς η καθε νέα εγκυμοσυνη θα ειναι γολγοθάς . Αλλά για να έρθει η ανάσταση πρέπει να περάσεις την μ. Παρασκευή . Κ πρέπει να παλέψουμε ....

 

 

Δαμάσκηνακι μου ελπίζω να τα διορθώσετε ολα , το ξέρω ότι ακούγεται σαν ευχολόγιο αλλά αλήθεια μπορείς να συλλάβεις !!!

Τώρα πρέπει βέβαια να ηρεμήσεις κ να δώσεις χρόνο αλλά ίσως η ανάσταση ειναι πιο κοντά απο ότι νομίζουμε

Link to comment
Share on other sites

Δαμασκηνακι μου γλυκο το μοναδικο που μπορω να σου πω ειναι οτι εσυ δεν εχεις κανει κανενα κακο....απλα ειμαστε πολυ πολυ ατυχες...αλλα και η ατυχια εχει τα ορια της...σε ποια φαση θα δει ς οτι θα γινουμε και εμεις θα γινουμε τυχερες...μπορω να φανταστω οτι το ενα σκηνικο πισω απο το αλλο σε εχουν πληγωσει αλλα και μονο το γεγονος οτι καταφερες και στεκεσαι τοσο συντομα ,ειναιενα τεραστιο βημα και δειχνει την δυναμη σου....δεν ειναι ευκολο και το ξερω...το ζω...δωσε χ ρονο στον εαυτο σου...μην απογοητευεσαι ...υπαρχουν πολλες δυνατοτητες...μην φοβασαι τιποτα..για την ψυχαναλυση μην την διακοψεις...μπορει ακομα να.μην εισαι ετοιμη..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλες για την ανταπόκρισή σας.Είναι συγκινητικό.Μου τη δίνει όμως δύο χρόνια τώρα κάποιες να διαβάζουμε μόνιμα τις δυσκολες στιγμές.Γιατί εμείς να μην αξίζουμε λίγη χαρά και τύχη;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλες για την ανταπόκρισή σας.Είναι συγκινητικό.Μου τη δίνει όμως δύο χρόνια τώρα κάποιες να διαβάζουμε μόνιμα τις δυσκολες στιγμές.Γιατί εμείς να μην αξίζουμε λίγη χαρά και τύχη;

 

Αχ δαμάσκηνακι μου καταλαβαίνω πως το λες

Ειναι πολυ άδικο , όπως και εσυ όπως κ εγω και τα κορίτσια όπου σου απάντησαν το ζούμε καθημερινά .

 

Ειναι άδικο όλο αυτό , κλάψε θα σου κάνει καλό κ πένθησε για ολα αυτά που έχασες . Απλέ δεν υπάρχουν λόγια γι αυτό που περνάμε .

 

Μια μεγάλη αγκαλιά για σένα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τερμα αδικο...και μαθαμε οτι η ζωη μπορει να γινει πολυ σκληρη σε πολυ δυσκολο σκηνικο.αλλα σκεψου οτι ολο αυτο μας κανει πολυ πιο δυνατες..δεν εισαι πολυ πιο δυνατη μετα τη διακοπη???θα γινεις λοιπον μια σουπερ δυνατη γυναικα ..στα λεει αυτη που μια ειναι στο πατωμα και μια λεει μπορω ακομα...περνα τη φαση σου.ξεσπασεε.και μετα θα ξαναρχισεις με το καλο.και ολες θα ειμαστε μαζι σου...μια τεραστια αγκαλια και απο μενα..ειναι διαφορετικες οι αγκαλιες απο ατομα που περνας τον ιδιο πονο με σενα.!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα έρθει και για μας εκείνη η μέρα Δαμασκηνακι που θα λέμε Αχ το παιδί μου ήρθε !!!!! Πρέπει να το πιστέψεις. Στο λέω για να το ακούω και εγω! Ειναι σαν να βομβαρδίστηκε το σπίτι μας με ολα αυτα που περνάμε. Θρηνούμε αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από το να προχωράμε. Να ειςαι σίγουρη πως θα γίνουν και για μας καλα τα πράγματα !!! Μια μεγάλη αγκαλιά και από μένα !!!

Link to comment
Share on other sites

Olmar, summerlove, geo 81 είστε απίστευτες που ασχολείστε όλη μέρα σήμερα μαζί μου για να με εμψυχώσετε. Πονάω τόσο γιατί μετά τα χάπια η αποβολή γίνεται σε δόσεις, αλλά παίρνω απίστευτο κουράγιο από εσάς. Μια τεράστια αγκαλιά και από εμένα. .Σας ευχαριστώ τόόόσο. ..

Link to comment
Share on other sites

δαμασκηνάκι πρέπει να σου εξηγήσω οτι έμπλεξες με 3 τρελές....οπότε είσαι αναγκασμένη να μας εκφράζεις οοοτιιιι σκέφτεσαι όσο τρελο και αν σου ακούγεται...επίσης θέλουμε και τακτική αναφορά, γιατί μας έχει πιάσει και ένας φόβος με όλα αυτά που περνάμε...ελπίζω σήμερα να μην πονάς τουλάχιστον σωματικά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλεναδίτσες μου σας ευχαριστώ πολύ.Έχω ένα μικρό προβληματακι. Από χθες έχω 38 πυρετό.Χθες το βράδυ έζησα άλλο ένα κομμάτι της από βολής. Θυμάται καμία σας με την αποβολη να ανεβασε πυρετό;

Link to comment
Share on other sites

Φιλεναδίτσες μου σας ευχαριστώ πολύ.Έχω ένα μικρό προβληματακι. Από χθες έχω 38 πυρετό.Χθες το βράδυ έζησα άλλο ένα κομμάτι της από βολής. Θυμάται καμία σας με την αποβολη να ανεβασε πυρετό;

 

Δαμασκηνάκι καλημέρα, επειδη στην πρώτη αποβολη είχα κανει αποξεση ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι ετσι και ανεβασω πυρετο να τον παρω τηλςφωνο αμεσα. Πρεπει να τον παρεις! Δεν θελω να σε τρομάξω μαλλον δεν θα ειναι τιποτα, αλλα καλο ειναι να τον ενημερωσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει πλάκα που είσαι πάντα έτοιμη

και πρόθυμη για απάντηση. Μου είπε

να κάνω μια γενικη αίματος. Έχω τον πόνο μου

έχω να τρέχω και στους γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

Δαμάσκηνακι δ ξέρω τι γίνεται με την αποβολή με χάπια

Πάρε τον γιατρό σου όμως

 

Τι μόνο που θυμάμαι ειναι ότι στη διακοπή κατα την διάρκεια έκανα πυρετό κ μου είπαν ότι τότε ηταν απο τα φάρμακα ωστόσο μου χορήγησαν μαζί κ αντιβίωση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...