Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποβολη και απολυση?


Katya

Recommended Posts

Καλησπερα σας,

χθες μετα απο αιμοραγια και πολυ πονο πηγα στον γιατρο και δυστυχως απεβαλα.Ημουνα στην 8η εβδομαδα.

Στη δουλεια μου μαθανε για την εγκυμοσυνη πριν 10 μερες και απο τοτε με παρακαλουσανε να παραιτηθω!!

Τωρα που θα μαθουνε για την αποβολη, εχουνε το δικαιωμα να με απολυσουνε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σας,

χθες μετα απο αιμοραγια και πολυ πονο πηγα στον γιατρο και δυστυχως απεβαλα.Ημουνα στην 8η εβδομαδα.

Στη δουλεια μου μαθανε για την εγκυμοσυνη πριν 10 μερες και απο τοτε με παρακαλουσανε να παραιτηθω!!

Τωρα που θα μαθουνε για την αποβολη, εχουνε το δικαιωμα να με απολυσουνε?

 

Κατά πρώτον, καλή ανάρρωση σου εύχομαι κ την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά...Όταν λες μάθανε, τι εννοείς; Προφανώς εσύ τους το είπες, σωστά; Tέσπα, δεν μας ενδιαφέρει αυτό τώρα αν κ σε μελλοντική εγκυμοσύνη, εγώ προσωπικά θα σε συμβούλευα να μην πεις τίποτα. Εκτός βέβαια κ αν η φύση της δουλειάς σου είναι τέτοια που αναγκαστικά έπρεπε να ενημερώσεις για τη δική σου ασφάλεια...

Στο θέμα μας τώρα...από τη στιγμή που δεν είσαι έγκυος, ναι έχουν το δικαίωμα να σε απολύσουν ανά πάσα στιγμή, αλλά δε νομίζω ότι έχουν σκοπό να το κάνουν...η απόλυση συνεπάγεται αποζημίωση κλπ. οπότε δε νομίζω ότι θα μπουν σε αυτή τη διαδικασία...για την ώρα τουλάχιστον...

Όταν λες ότι σε παρακαλούσαν να παραιτηθείς, τι ακριβώς εννοείς; θα σου έκαναν εικονική απόλυση ας πούμε ή απλά θα δήλωνες παραίτηση; το ένα από το άλλο έχει μεγάλη διαφορά, λογικά το ξέρεις αυτό έτσι δεν είναι;

Αν κ δε μου έχει τύχει, τώρα που το σκέφτομαι, από τη στιγμή που το γνωρίζουν, μάλλον εγώ θα το τρέναρα λίγο κ θα τους το έλεγα πολύ αργότερα για να κερδίσω χρόνο...στο μεταξύ θα κοίταγα κ καμιά αγγελία, αν κ ξαναλέω πιστεύω ότι επειδή θα πρέπει να βάλουν το χέρι στην τσέπη, δε θα το κάνουν...

 

 

υγ: να ξέρεις πάντως ότι από τη στιγμή που κάποια κοπέλα μείνει έγκυος, δυστυχώς τις περισσότερες φορές αποτελεί βραχνά κ μπαίνει στο μάτι του εργοδότη...

 

Καλή τύχη...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για την απώλεια σου! Εύχομα γρήγορη ανάρρωση και το συντομότερο με ένα νέο θετικό αποτέλεσμα.

 

Στην ερώτησή σου, νομίζω πως ναι, μπορούν να σε απολύσουν. Η εργατική νομοθεσία ναι μεν λέει για την προστασία από απόλυση:

Κατά το άρθρο 36 παρ. 1 του Ν. 3996/11 (ΔΕΝ 2011 σελ. 1090) με το οποίο αντικατεστάθη το άρθρο 15 Ν. 1483/84 «1. Απαγορεύεται και είναι απόλυτα άκυρη η καταγγελία της σύμβασης ή σχέσης εργασίας εργαζομένης από τον εργοδότη της, τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της, όσο και για το χρονικό διάστημα δεκαοκτώ (18) μηνών μετά τον τοκετό ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο χρόνο, λόγω ασθένειας που οφείλεται στην κύηση ή τον τοκετό, εκτός εάν υπάρχη σπουδαίος λόγος για καταγγελία. Η προστασία από την καταγγελία της σύμβασης ή σχέσης εργασίας ισχύει τόσο έναντι του εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται, χωρίς να έχει προηγουμένως απασχοληθεί αλλού, πριν συμπληρώσει δεκαοκτώ (18) μήνες από τον τοκετό ή τον μεγαλύτερο χρόνο που προβλέπεται στην παρούσα, όσο και έναντι του νέου εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται και μέχρι τη συμπλήρωση των ανωτέρω χρόνων.

Ως σπουδαίος λόγος δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί ενδεχόμενη μείωση της απόδοσης στην εργασία της εγκύου που οφείλεται στην εγκυμοσύνη».

 

 

Αλλά επίσης αναφέρεται ότι

 

Η προστασία κατά της καταγγελίας δεν ισχύει επί υιοθεσίας τέκνου (βλ. ΔΕΝ 2009 σελ. 1247), ούτε επί αποβολής του εμβρύου, αφού δεν υπάρχει «τοκετός».

 

Άρα νομίζω πως μπορεί να γίνει απόλυση.

 

Την επόμενη φορά, μη βιαστείς να ανακοινώσεις τα χαρμόσυνα νέα. Άσε να περάσει το πρώτο τρίμηνο, να βεβαιωθείς ότι όλα πάνε καλά, και μετά ανακοίνωσέ το.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, λυπάμαι πολύ για ό,τι σου συνέβη και εύχομαι καλή ανάρρωση.

Κατά δεύτερον, αν κατάλαβα καλά, ήθελαν να σε απολύσουν επειδή ήσουν έγκυος (και θα ήσουν "βάρος γι αυτούς", κλπ κλπ κλπ). Τώρα που δεν είσαι πια έγκυος, για ποιο λόγο να θέλουν να σε απολύσουν;

Εκτός εάν υποψιάζονται ότι πλέον θα είσαι σε προσπάθεια να ξαναμείνεις έγκυος, και θέλουν να προλάβουν τις καταστάσεις, ώστε να μην ξαναβρεθούν "αντιμέτωποι με το ανεπιθύμητο": μία εκ νέου έγκυο εργαζόμενη. Αν ισχύει το τελευταίο... τι να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...