Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρις βιβλιαριο υγειας αμβλωση;;!!


Elen4

Recommended Posts

Καλησπερα! Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με την αμβλωση. Εχω καθηστερηση 2 εβδομαδες κ παντα ηταν ρολοι, καθε 28 μερες! Εκανα τεστ κ βγηκε θετικο! Τωρα ψαχνω που μπορω να κανω διακοπη κυησης χωρις να πληρωσω τα μαλλια της κεφαλης μου! Εχω ενα παιδακι 2 χρονων κ δεν εχω τη δυνατοτητα για δευτερο λογο ανεργιας κ των δυο μας! Τα εξοδα του παιδιου (κ τα δικα μας) τα εχουν αναλαβει οι γονεις μου γιατι ζουμε (επιβιωνουμε) με 300? το μηνα!

Ξερετε ποσο στοιχιζει μια διακοπη κυησης; Δεν εχω βιβλιαριο κ δεν ξερω τι να κανω, εχω τρομοκρατηθει, δεν θελω να κανω δευτερο παιδι οταν δεν μπορω να συντηρησω αυτο που εχω! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα! Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με την αμβλωση. Εχω καθηστερηση 2 εβδομαδες κ παντα ηταν ρολοι, καθε 28 μερες! Εκανα τεστ κ βγηκε θετικο! Τωρα ψαχνω που μπορω να κανω διακοπη κυησης χωρις να πληρωσω τα μαλλια της κεφαλης μου! Εχω ενα παιδακι 2 χρονων κ δεν εχω τη δυνατοτητα για δευτερο λογο ανεργιας κ των δυο μας! Τα εξοδα του παιδιου (κ τα δικα μας) τα εχουν αναλαβει οι γονεις μου γιατι ζουμε (επιβιωνουμε) με 300? το μηνα!

Ξερετε ποσο στοιχιζει μια διακοπη κυησης; Δεν εχω βιβλιαριο κ δεν ξερω τι να κανω, εχω τρομοκρατηθει, δεν θελω να κανω δευτερο παιδι οταν δεν μπορω να συντηρησω αυτο που εχω! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Κοστίζει γύρω στα 400 ευρω. Σε συνεννόηση με τον γιατρό σου μπορείς να του τα δίνεις ίσως λίγα λίγα....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι σε δημοσιο νοσοκομειο κανουν αμβλωσεις μονο οταν υπαρχει ιατρικος λογος (πχ το εμβρυο ειναι μη βιωσιμο η εχει καποιο συνδρομο). Δεν ειμαι σιγουρη αλλα ετσι εχω ακουσει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια! :)

Κ για την ιστορια να πω οτι χρησιμοποιω προφυλακτικο! Απλα ετυχε να σπασει..κ δεν περιμενα με μια φορα που εγινε να μεινω εγκυος! Οταν το ειπα στον αντρα μου το πρωτο που ειπε ηταν "Μα καλα, μυριζεις σπερμα κ μενεις εγκυος;"

Καλος η κακος τωρα εγινε κ δεν μπορω να γυρισω το χρονο πισω! :(

Και παλι ευχαριστω, να ειστε καλα κ να χαιρεστε τα παιδακια σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elen sorry που σου χ@σαμε το θεμα, δυστυχως δεν ξερω τι παιζει στα δημοσια σχετικα με τις αμβλωσεις. Ελπιζω να βρεις ακρη οσο πιο ανωδυνα γινεται.

Για την ιστορια Sunrise δεν θα μετρησουμε ποια δυσκολευτηκε περισσοτερο να αποκτησει τα μωρα της, αλλα το γεγονος αυτο δεν σημανει πως οι υπολοιπες γυναικες πρεπει να κανουν σωνει και ντε να κανουν παιδια αν δεν θελουν ή να τις κρινουμε για αυτο. Δεν παιζω το δικηγορο καμιας, μ εσενα εκνευριστηκα και το πα. Αν εισαι τοσο κατα των αμβλωσεων φτιαξε δικο σου Τοπικ και πες τα ολα εκει, η κοπελα δεν σε ρωτησε, και λιγη ευγενεια δεν βλαπτει.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε ποσο στοιχιζει μια διακοπη κυησης; Δεν εχω βιβλιαριο κ δεν ξερω τι να κανω, εχω τρομοκρατηθει, δεν θελω να κανω δευτερο παιδι οταν δεν μπορω να συντηρησω αυτο που εχω! Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Δεν γνωρίζω αλλά αυτό που θα σου πρότεινα είναι να ρωτήσετε έστω τηλεφωνικώς σε γιατρούς και νοσοκομεία για το τι μπορεί να γίνει και πόσο θα κοστίσει, καθώς και τι περιθώριο έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με την αμβλωση. Εχω καθηστερηση 2 εβδομαδες κ παντα ηταν ρολοι, καθε 28 μερες! Εκανα τεστ κ βγηκε θετικο! Τωρα ψαχνω που μπορω να κανω διακοπη κυησης χωρις να πληρωσω τα μαλλια της κεφαλης μου! Εχω ενα παιδακι 2 χρονων κ δεν εχω τη δυνατοτητα για δευτερο λογο ανεργιας κ των δυο μας! Τα εξοδα του παιδιου (κ τα δικα μας) τα εχουν αναλαβει οι γονεις μου γιατι ζουμε (επιβιωνουμε) με 300? το μηνα!

Ξερετε ποσο στοιχιζει μια διακοπη κυησης; Δεν εχω βιβλιαριο κ δεν ξερω τι να κανω, εχω τρομοκρατηθει, δεν θελω να κανω δευτερο παιδι οταν δεν μπορω να συντηρησω αυτο που εχω! Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Κατ΄αρχάς δεν χάνεις τίποτε να ρωτήσεις σε ένα δημόσιο νοσοκομείο.. μην μένεις στο μου είπε η τάδε που της είπε η τάδε... πάρε και ρώτα, το βιβλιάριο πάλι δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει γιατί υποτίθεται ακόμη και σε ανέργους / άπορους κλπ υπάρχει πρόβλεψη στα νοσοκομεία...

από εκεί και πέρα επειδή πρόκειται για ιατρική πράξη, διαφωνώ λίγο με την φιλοσοφία του "πιο φτηνού" .. δηλ. εφόσον οικονομικά έχετε πρόβλημα μην βιαστείς να επιλέξεις κάτι με το κριτήριο του πιο φτηνού.. ξεκίνα με το δημόσιο που λογικά δεν θα πληρώσεις κάτι και από εκεί και πέρα εάν δεν σε καλύπτει πήγαινε σε ένα ιδιωτικό μαιευτήριο.. γνώμη μου....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καντε και μια προσευχη να παρει ο αντρας μου μια σοβαρη δουλεια που βρηκε..γιατι αν την παρει εννοειτε οτι θα κρατησω κ το παιδακι! Το ευχομαι και ΜΑΚΑΡΙ γιατι δεν μου παει η καρδια να το κανω αυτο στο πλασματακι μεσα μου! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καντε και μια προσευχη να παρει ο αντρας μου μια σοβαρη δουλεια που βρηκε..γιατι αν την παρει εννοειτε οτι θα κρατησω κ το παιδακι! Το ευχομαι και ΜΑΚΑΡΙ γιατι δεν μου παει η καρδια να το κανω αυτο στο πλασματακι μεσα μου! :(

 

Μακάρι στο εύχομαι από την καρδιά μου!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν δεν ειναι σίγουρη καλύτερα μην μπεις στην διαδικασία και αν ειναι μόνο το οικονομικό που σκέφτεσαι αλλα η καρδιά σου σου λέει να το κρατήσεις κρατά το. τα οικονομικά σήμερα μπορεί να ειναι χαλια κ αύριο καλα και το αντίθετο κανένας δεν ξέρει τι γινεται στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καντε και μια προσευχη να παρει ο αντρας μου μια σοβαρη δουλεια που βρηκε..γιατι αν την παρει εννοειτε οτι θα κρατησω κ το παιδακι! Το ευχομαι και ΜΑΚΑΡΙ γιατι δεν μου παει η καρδια να το κανω αυτο στο πλασματακι μεσα μου! :(

 

Αχ μακάρι!!!!!!!!! Στο εύχομαι ολόψυχα! !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καντε και μια προσευχη να παρει ο αντρας μου μια σοβαρη δουλεια που βρηκε..γιατι αν την παρει εννοειτε οτι θα κρατησω κ το παιδακι! Το ευχομαι και ΜΑΚΑΡΙ γιατι δεν μου παει η καρδια να το κανω αυτο στο πλασματακι μεσα μου! :(

 

Ελενάκι εγω στο ευχομαι με ολη μου την καρδια αλλά λίγο επιπόλαιο δεν είναι αυτο; Τόσο συγκυριακο είναι το πρόβλημα; Επειδη δεν εχει ΤΩΡΑ δουλεια, θα παρεις αυτη την αποφαση; Δηλαδη αν βρει δουλεια σε δυο μηνες κι εσυ εχεις ηδη προχωρησει σε εκτρωση (ενω δεν θελεις κιολας οπως λες), κριμα δεν θα ειναι;

Κι απ' την αλλη αν ξεκινησει τωρα δουλεια και πχ τον απολυσουν σε 6 μηνες, τι θα γινει; Θα εχεις κρατηςει το μωρο και δεν θα εχεις να το μεγαλωςεις; Οι δουλειες ερχονται και φευγουν, τα παιδια ειναι για παντα... Λιγο πιο μακροπροθεσμα και μονιμα σκεφτειτε το.

Μακαρι να σας συμβει το καλυτερο :)

Link to comment
Share on other sites

Καντε και μια προσευχη να παρει ο αντρας μου μια σοβαρη δουλεια που βρηκε..γιατι αν την παρει εννοειτε οτι θα κρατησω κ το παιδακι! Το ευχομαι και ΜΑΚΑΡΙ γιατι δεν μου παει η καρδια να το κανω αυτο στο πλασματακι μεσα μου! :(

 

Ελένη μου κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου !!!!

 

Εύχομαι κοριτσάκι μου τα καλύτερα για σένα κ την οικογένεια σου ....

Στείλε μας νέα σου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να πας σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο και να προχωρήσεις σε άμβλωση χωρίς κόστος και χωρίς περαιτέρω αιτιολόγηση εφόσον δεν είσαι σε προχωρημένη κύηση.

 

Αν είσαι στην Αθήνα, απευθύνσου στο Έλενας Βενιζέλου ή το Αλεξάνδρα.

 

Ό,τι και αν αποφασίσεις, εύχομαι καλή έκβαση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...