Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πότε μπορώ να δώσω πιπίλα;


my1stbaby

Recommended Posts

Η μικρή μου σήμερα είναι 40 ημερών και βλέπω ότι έχει ήδη αρχισει να βάζει το χέρι της ή/και τον αντίχειρα της στο στόμα και πιπιλίζει. Δεν ξέρω αν από τώρα έχει ενοχλήσεις για δόντια. Είναι πολύ νωρίς.

Η μικρή πίνει αποκλειστικά μητρικό γάλα, είτε απευθείας από τη πηγή ;) είτε μέσω μπιμπερό (το βγάζω από θήλαστρο και της το δίνω).

Λέτε να έχω προβλημα αν δώσω πιπίλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω πως η πιπίλα υπονομεύει το θηλασμό αλλά θα σου απαντήσουν και οι πιο έμπειρες, προσωπικά δεν έδωσα πιπίλα σε κανένα από τα παιδιά μου (αποκλειστικός θηλασμός και στα δυο). Να σου ζήσει!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδικοί λένε όταν εδραιωθεί η γαλουχία. Προσωπικά, στο πρώτο παιδί που έδωσα πιπίλα σταματήσαμε το θηλασμό στους 5 μήνες (δεν έπαιρνε βάρος και αρχίσαμε ξένο και μετά το ποπ δεν έχεις στοπ), ενώ στο δεύτερο που δεν έδωσα ποτέ συνεχίζουμε ακάθεκτοι, ενώ είναι ήδη 13 μηνών. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή αν συνδέεται με την πιπίλα...

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μωρα πιπιλάνε...ηρεμουν ετσι...αλλα παιρνουν πιπιλα αλλα πιπιλάνε το δαχτυλο.Ουτε κι εγω εδωσα ποτε πιπιλα...βασικα δοκιμασα αλλα κανεναν δεν την ηθελε...θηλασα για πολύ καιρο.Προσωπικα πιο επικινδυνο θεωρω το μπιμπερο από την πιπιλα.

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο μου παιδί είχε πιπίλα από την θερμοκοιτίδα (κ την κράτησε μέχρι 3 ετών!). Το δεύτερο παιδί δεν την ήθελε ποτέ, παρόλο που το προσπάθησα :oops:

Κανένα όμως από τα δύο μου παιδιά δεν "έπιασε στήθος" για θηλασμό, δεν ήθελαν κ έβγαζα με θήλαστρο, οπότε δεν ξέρω εάν έχει σχέση ή όχι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

my1stbaby δε θα πάθει κάτι το μωρό εάν του δώσεις πιπίλα (υπό την έννοια ότι δεν θα του κάνει κάποιο κακό). Αν όμως επηρεάζει αρνητικά το θηλασμό, όπως σου λένε οι υπόλοιπες κοπέλες, τότε ίσως δεν θα έπρεπε τελικά να του δώσεις. Εγώ (δεν θήλασα) της έδωσα πιπίλα κατευθείαν, από ημερών, αφού είχα ρωτήσει το γιατρό στην πρώτη του επίσκεψη, και μου είχε δώσει το οκ. Της την έδινα κάποιες φορές για να ηρεμεί όταν έκλαιγε. Αλλά μη φανταστείς... δεν την κράτησε και καθόλου. Τώρα είναι 6,5 μηνών και δεν τη χρησιμοποιεί καν! Την έχουμε καταργήσει πλήρως. Βάζει, βέβαια, στο στόμα ό,τι βρει. Όταν έχει δάχτυλο της το βγάζουμε, αλλά τρώει όλα τα κουκλάκια της, οπότε φροντίζω να είναι καθαρά. Άμα αρχίσει να πιάνει πράγματα, μάλλον θα κάνει το ίδιο και το δικό σου μωρό.

Ο γιατρός μου, πάντως, μου είπε ότι οι τελευταίες μελέτες (εν αντιθέσει με τις παλιότερες) είναι υπέρ της πιπίλας, υπό την έννοια ότι είναι ένα ελαστικό προϊόν το οποίο δε μπορεί να τραυματίσει ή να παραμορφώσει τον ουρανίσκο, όπως μπορεί να κάνει το δάχτυλο.

Το μόνο αρνητικό (κι αυτό είναι εντελώς προσωπική άποψη και γνώμη) που βρίσκω είναι ως προς το αν και πώς θα σου επηρεάσει το θηλασμό, οπότε συζήτησέ το με το γιατρό σου καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι expert στο θηλασμό. Όμως θήλασα αποκλειστικά το γιο μου κ σταμάτησα στουε 6 μήνες για προσωπικούς λόγους όχι γιατί δεν ήθελε το παιδί. Προσωπικά εγώ τον έμαθα κ στο μπιμπιρό (με δικό μου γάλα) από την αρχή ( ένα γεύμα το έδινε ο μπαμπάς του) κ τα υπόλοιπα από το στήθος κ πιπίλα πήρε περίπου όταν σαράντησε γιατί άρχισαν οι κολικοί. Επίσης προτιμώ την πιπίλα από το δάχτυλο που κάποια στιγμή την κόβεις ενώ το δάχτυλο είναι λίγο μπέρδεμα.

 

Τώρα αν το μπιμπερό κ η πιπίλα το μπέρδεψαν, τί να πω, θυμάμαι ότι μπορεί να μπερδευόταν τα πρώτα 5 λεπτά αλλά έμαθε πολύ γρήγορα σε όλα κ εγώ είχα ανεξαρτησία κινήσεων αφού το τάιζε κ κάποιος άλλος... όλα γίνονται με λίγη προσπάθεια, να πω επίσης ότι στο μαιευτήριο χρειάστηκε να πάρω πολύ δυνατή φαρμακευτική αγωγή για 10 μέρες κ ο μικρός πήρε ξένο γάλα από την 3η έως κ τη 13η μέρα κ μετά με προσπάθεια κ βοήθεια από το γιατρό κ στήθος έπιασε κ ξένο δεν ήθελε...

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι με το πιπίλισμα του χεριού ή των δαχτύλων σε αυτή τη φάση. Μάλλον το μωράκι σου αρχίζει να ανακαλύπτει το σώμα του λίγο νωρίτερα και όλα θα περνάνε από το στόμα για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Να ξέρεις ότι τα παιδάκια που θηλάζουν έχουν πολύ μικρότερες πιθανότητες να συνεχίσουν να πιπιλάνε τα δάχτυλά τους αργότερα.

 

Διάβασε και αυτό: http://pediatros-thes.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%AF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Ολοι θεωρουν ότι η πιπιλα κόβεται πιο ευκολα από το δαχτυλο...αλλα εγω σπανια εχω δει 3χρονο να πιπιλάει το δαχτυλο του...αντιθέτως εχω δει αρκετα με πιπιλα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Α και τώρα που το θυμήθηκα, my1stbaby, ποτέ δεν είναι νωρίς για δόντια! Το πρώτο μου δόντι είχε σκάσει νεογέννητο και το δεύτερο σε 10 μέρες. Σπάνιο, ναι, η μάνα μου είχε φρικάρει, αλλά συμβαίνει!

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι είτε πιπίλα, είτε δάχτυλο, ποτέ μα ποτέ δεν του το απαγορεύουμε γιατί δημιουργούμε ακόμα μεγαλύτερο στρεσάρισμα στο μωρό.

 

Πάντως είναι ότι τις περισσότερες φορές όταν το πιπίλισμα συνεχίζεται σε μεγάλη ηλικία (πέρα των 3-4) αυτό δείχνει ότι το παιδί έχει ανάγκη προσκόλησης σε αντικείμενο (είτε πιπίλα είτε δάχτυλο) γιατί κάποια συναισθηματική του ανάγκη δεν εκπληρώνεται και καταφεύγει εκεί. Το βοηθά να ηρεμήσει γιατί δεν ξέρει πως αλλιώς. Όταν θηλάζει όμως, δεν έχει τέτοια ανάγκη (εφόσον ο θηλασμός γίνεται κατ'απαίτηση του βρέφους, ανεμπόδιστα και χωρίς πρόγραμμα) το στήθος του προσφέρει την ηρεμία που χρειάζεται και μεγαλώνοντας μαθαίνει να ηρεμεί μόνο του. Κατ'επέκταση δε θα χρειαστεί το δάχτυλο του :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιπίλα δίνουν στα παιδάκια ακόμη και στη ΜΕΝΝ, σε πρόωρα. Πράγματι ηρεμούν τα παιδάκια και είναι επιλογή του γονιού μάλλον το τι θα κάνει. Εγώ έδωσα και στα δυο μου, κάπου στα 2 με 2,5 την κόβουν σχεδόν όλα μόνα τους. Και εννοείται πως δεν μας έκανε καμία ζημιά με τον θηλασμό. Αντιθέτως ηρεμούσαν πάρα πολύ στον ύπνο τους τα δικά μου. Πιστεύω πως τα "παρηγορούσε" αν θες.

 

Με την πιπίλα επίσης ποτέ δεν έκλαψαν τα παιδιά μου απαρηγόρητα, λίγη γκρίνια ίσως και με την πιπίλα ηρεμούσαν. Επειδή το έχω δει αυτό, γιαυτό το λέω, δεν ξέρω αν είναι θέμα πιπίλας ή παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...