Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αρρυθμίες εμβρύου 32η εβδομάδα (doppler)


Recommended Posts

Καλημέρα, βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα της εγκυμοσύνης κ χθες που έκανα doppler διαπιστώθικαν αρρυθμίες στην καρδιά του εμβρύου. Έκανα κ εμβρυοκαρδιογράφημα με παιδοκαρδιολόγο κ μου είπε ότι δε υπάρχει ανατομικό πρόβλημα στο μωρό. Η κατάσταση θέλει παρακολούθηση γιατί δεν θέλουμε να κάνει ταχυκαρδίες. Στην περίπτωση αυτή θα μου χορηγήσει φάρμακα.

Σήμερα θα πάω στο γυναικολόγο να μου πει τί κάνω από 'δω κ μπρος.

Υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα της εγκυμοσύνης κ χθες που έκανα doppler διαπιστώθικαν αρρυθμίες στην καρδιά του εμβρύου. Έκανα κ εμβρυοκαρδιογράφημα με παιδοκαρδιολόγο κ μου είπε ότι δε υπάρχει ανατομικό πρόβλημα στο μωρό. Η κατάσταση θέλει παρακολούθηση γιατί δεν θέλουμε να κάνει ταχυκαρδίες. Στην περίπτωση αυτή θα μου χορηγήσει φάρμακα.

Σήμερα θα πάω στο γυναικολόγο να μου πει τί κάνω από 'δω κ μπρος.

Υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία?

 

Δεν έχω ιδέα...το Doppler το έκανες σε εξειδικευμένο γιατρό; Μήπως να έπαιρνες κ μια δεύτερη γνώμη; Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό κ να πάνε όλα καλά...Με το καλό!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ έχω κάποια εμπειρία για να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο. Θα συμφωνήσω με όσα σου έγραψε η Sunrise15. Το εμβρυοκαρδιογράφημα με παιδοκαρδιολόγο που λες, πού το έκανες; Στο Ωνάσειο; Αν όχι απευθύνσου κι εκεί να βρεις κάποιον εξειδικευμένο γιατρό. Ξέρω από μία φίλη μου που είχε θέμα η καρδιά του εμβρύου της, και είχαν απευθυνθεί σε εμβρυοκαρδιολόγο που την παρακολουθούσε σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της στο Ωνάσειο. Αν έχεις ήδη πάει εκεί, αγνόησε τα γραφόμενά μου. Ευχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα...το Doppler το έκανες σε εξειδικευμένο γιατρό; Μήπως να έπαιρνες κ μια δεύτερη γνώμη; Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό κ να πάνε όλα καλά...Με το καλό!

 

Ευχαριστώ πολύ κ εγώ το ελπίζω. Το doppler το έκανα στο Μητέρα κ το εμβρυοκαρδιογράφημα επίσης. Οι αρρυθμίες φάνηκαν κ στις δύο εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ έχω κάποια εμπειρία για να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο. Θα συμφωνήσω με όσα σου έγραψε η Sunrise15. Το εμβρυοκαρδιογράφημα με παιδοκαρδιολόγο που λες, πού το έκανες; Στο Ωνάσειο; Αν όχι απευθύνσου κι εκεί να βρεις κάποιον εξειδικευμένο γιατρό. Ξέρω από μία φίλη μου που είχε θέμα η καρδιά του εμβρύου της, και είχαν απευθυνθεί σε εμβρυοκαρδιολόγο που την παρακολουθούσε σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της στο Ωνάσειο. Αν έχεις ήδη πάει εκεί, αγνόησε τα γραφόμενά μου. Ευχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά!

 

Ευχαριστώ πολύ... το σκέφτηκα για το ωνάσειο κ θα ρωτήσω κ το γιατρό μου το απόγευμα. Όμως ο παιδοκαρδιολόγος μου είπε ότι δεν έχει ανατομικό πρόβλημα το μωρό... κ ότι είναι συχνό φαινόμενο κ συνήθως δεν είναι τίποτα... απλά θέλει παρακολούθηση... αλλά να σας πω την αλήθεια αγχώθηκα πολύ... είπε ότι μπορεί κ να οφείλεται στον πλακούντα αλλά αυτό θα το αποφασίσει ο γυναικολόγος. Τί να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eliz8, εντάξει, λογικό είναι να αγχώνεσαι, αλλά προσπάθησε να διατηρήσεις της ψυχραιμία σου. Δείξε τα αποτελέσματα στο γυναικολόγο σου, και συζήτησέ τα μαζί του. Τη φίλη αυτή που σου λέω με το Ωνάσειο, άλλωστε, ο γυναικολόγος της την παρέπεμψε εκεί, οπότε αν πρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο, θα στο πει ο δικός σου. Απλώς, αν θες, ρώτα τον κι εσύ ειδικά για το Ωνάσειο, αν δε σου πει κάτι. Με το καλό να γεννήσεις, γιατί έχεις μπει στην τελική ευθεία, και να είναι όλα καλά.

 

Υ.Γ. της φίλης μου το μωράκι είναι μια χαρά, πάντως (έτσι, για να παίρνεις θάρρος!)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με την Osin...το πιθανότερο είναι να μην είναι τιποτα απλά οπως είπες να χρειάζεται παρακολούθηση...χωρίς να θελω να υπονοήσω κάτι, επειδή κ εγώ πριν μερικούς μήνες εκανα 2 φορές μάλιστα ντοπλερ στο Μητέρα κ κυριολεκτικά με ξεπεταξαν μήπως να πήγαινες κ κάπου αλλού; Αν εςυ όμως έμεινες ευχαριστημένη αγνόησε αυτο που σου είπα...κ εγω προτείνω το Ωνασειο...όταν έχεις νέα στειλε μας να μας πεις...κ παλι με το καλό!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

eliz8, εντάξει, λογικό είναι να αγχώνεσαι, αλλά προσπάθησε να διατηρήσεις της ψυχραιμία σου. Δείξε τα αποτελέσματα στο γυναικολόγο σου, και συζήτησέ τα μαζί του. Τη φίλη αυτή που σου λέω με το Ωνάσειο, άλλωστε, ο γυναικολόγος της την παρέπεμψε εκεί, οπότε αν πρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο, θα στο πει ο δικός σου. Απλώς, αν θες, ρώτα τον κι εσύ ειδικά για το Ωνάσειο, αν δε σου πει κάτι. Με το καλό να γεννήσεις, γιατί έχεις μπει στην τελική ευθεία, και να είναι όλα καλά.

 

Υ.Γ. της φίλης μου το μωράκι είναι μια χαρά, πάντως (έτσι, για να παίρνεις θάρρος!)

 

σε ευχαριστώ πολύ. Λίγο αισιοδοξία τη χρειάζομαι σε αυτή τη φάση! Θα ρωτήσω εγώ το γιατρό μου κ για το Ωνάσειο κ για το αν πρέπει να επαναλάβω το doppler ίσως κάπου αλλού.

Δεν ξέρω τί με έπιασε κ πήγα εκεί. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγαινα σε έναν εξωτερικό γιατρό που μου είχε πει ο γυναικολόγος μου κ ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Εκεί έκανα αυχενική κ β επιπέδου κ σε αυτή την εγκυμοσύνη αλλά για το doppler πήγα στο Μητέρα που με βόλευαν οι ώρες. Κ το μετάνοιωσα... Για τιε αρρυθμίες δεν νομίζω να έκναν λάθος γιατί τις άκουσα κ εγώ αλλά μέτρησαν κ το αμνιακό στα κατώτατα όρια κ εκεί λίγο θα ήθελα να είμαι πιο σίγουρη. Ο γιατρός μου με στέλνει με το παραμικρό για επαναληπτικές οπότε σίγουρα θα πάω αλλού... Ευχαριστώ πολύ πάντως κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ πάλι. Χθες έκανα πράγματι επαναληπτικό doppler στο γιατρό που έκανα πάντα αυτές τις εξετάσεις κ εμβρυοκαρδιογράφημα, όχι τόσο για τις αρρυθμίες (τις είχαμε σίγουρες) όσο για το αμνιακό που ήταν στα κατώτερα φυσιολογικά). Κ οι δύο γιατροί μου είπαν ότι οι συγκεκριμένες αρρυθμίες δεν είναι κάτι το τόσο ανησυχητικό κ 99,5 % οφείλονται σε ανωριμότητα του συστήματος του εμβρύου το οποίο φτιάχνει μόνο του αν όχι πριν τον τοκετό στους πρώτους μήνες της ζωής του. Με διαβεβαίωσαν όλοι ότι ανατομικά δεν υπάρχει τίποτα κακό κ φαίνεται ένα φυσιολογικό μωρό. Επίσης ότι οι αρρυθμίες αυτές είαι πολύ δύσκολο να εξελιχθούν σε ταχυκαρδία. Πιο πολύ τους ανησυχεί το χαμηλό αμνιακό κ αυτό είναι που θέλει παρακολούθηση... Θα ξανακάνω doppler σε μια εβδομάδα κ μέχρι τότε ξεκούραση για να μην πέσει κ άλλο το αμνιακό... Τί να πω κάπως πιο ήρεμη είμαι σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κοριτσάκι, νομίζω ότι είναι πολύ καλά νέα αυτά!

Να κάτσεις να ξεκουραστείς, ειδικά εφόσον στο είπαν οι γιατροί!

Άντε, να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους!!! Να μας ενημερώνεις, αν θες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο κοριτσάκι, νομίζω ότι είναι πολύ καλά νέα αυτά!

Να κάτσεις να ξεκουραστείς, ειδικά εφόσον στο είπαν οι γιατροί!

Άντε, να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους!!! Να μας ενημερώνεις, αν θες!

 

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, Ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να μην υπάρξουν προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα επάνέρχομαι με τα νέα μου γιατί μπορεί να υπάρξει στο μέλλον κάποια κοπέλα κ να βοηθηθεί...

 

λοιπόν οι αρρυθμίες συνεχίστηκαν κ έκανα doppler κάθε εβδομάδα... το αμνιακό μειώθηκε κ άλλο κ αφού έκανα εξετάσεις για απώλεια αμνιακού κ λοιμώξεις κ δεν είχα τίποτα, ο γιατρός μου με έβαλε 3 μέρες στο νοσοκομείο για μια ενδοφλέβια θεραπεία για το αμνιακό... τη 2η μέρα έκανα doppler στο νοσοκομείο κ είχα φυσιολογικό αμνιακό κ αρρυθμίες πουθενά... ο καρδιακός παλμός του εμβρύου σταθερότατος!!!!

οπότε τώρα υπομονετικά περιμένουμε να περάσουν οι εβδομάδες ( έχω κλείσει την 34η) χωρίς άγχος αλλά με doppler κάθε εβδομάδα... κ με την ελπίδα ότι όλα θα εξακολουθήσουν να είναι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπερα κοριτσια,

Ψάχνοντας στο διαδικτυο για το συγκεκριμενο θεμα βρήκα τυχαια τη συζητηση σας και θα ήθελα κ εγω να μοιραστώ μαζί σας το δικο μου προβλημα που ειναι σχετικό. 

Στην Β' επιπέδου, ο γιατρος ειχε βρει στο μωρο μια πολυ ελαφρια διαταση στα νεφρα και αν και μας ειπε οτι ειναι κατι που συμβαινει συχνα στα αγορακια( αγορακι εχουμε) θα πρεπει να το ελεγχουμε να δουμε πως πηγαινει. Πήγαμε μετα απο 4 εβδομαδες και ολα ηταν καλα κανενα προβλημα αλλα μας ειπαν να ξαναπαμε μετα απο 6 εβδομαδες για να το ξανακοιταξουν. Πηγαμε την προηγουμενη εβδομαδα (30 εβδομαδες και 2 μερες εγκυμοσυνη) και ενω τα νεφρα τα βρηκαν οκ μας ειπαν οτι βλεπουν αρρυθμια στην καρδια του μωρου. Ξαναπηγαμε αυτην την εβδομαδα και ενω στην αρχη μας ειπαν οτι ολα ειναι καλα και ετοιμαζομασταν να φυγουμε η τεχνικος ειχε ξεχασει να κοιταξει κατι οποτε με ξαναεβαλε στον υπερηχο.

Τις τελευταιες 3 εβδομαδες ομως οταν ξαπλωνω ανασκελα για πολλη ωρα δυσκολευομαι στην αναπνοη και μου πεφτει η πιεση, ετσι επαθα και οταν με εβαλε να ξαναξαπλωσω και τοτε ξαναειδε αρρυθμια στο μωρο. Μου μετρησαν την πιεση οταν συνηρθα και ηταν 90 με 60 Και θυμηθηκα οτι και την προηγουμενη φορα που το βρηκε αρρυθμια ενιωθα παλι ζαλαδες και μου ειχε πεσει η πιεση. Το ειπα στο γιατρο μηπως επηρεαζει αυτο και το μωρο εχει αρρυθμιες αλλα δεν εδωσε και πολυ σημασια και επικεντρωθηκε πιο πολυ στο να στειλει εμενα σε καρδιολογο.

Αναρρωτιεμαι ομως ποσο τυχαιο ειναι και τις δυο φορες που βρηκαν αυτο το προβλημα ειχα εγω πολυ χαμηλη πιεση και αν εχει καποια παρομοια εμπειρια. Δεν ειπαν κατι να με στειλουν σε πιο εξειδικευμενο γιατρο απλα θελουν να ξαναπαω την επομενη εβδομαδα να το ξαναελεγξουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατ' αρχήν να σου πω για τη δική μου περίπτωση στην οποία οι αρρυθμίες του εμβρύου επανήλθαν πριν τη γέννα κ πέρασα όλα τον 8ο μήνα να κάνω doppler ανα 5 ημέρες. Όταν η μικρή γεννήθηκε οι αρρυθμίες εξακολουθούσαν να υπάρχουν όμως όλοι οι γιατροί ήταν τόσο καθησυχαστικοί που τους θεωρούσα αναίσθητους!!!! κ εγώ έκανα στη μικρή ότι εξέταση κυκλοφορούσε, μέχρι κ holder της έβαλα για να είμαι σίγουρη. Η παιδκαρδιολόγος μας έκλεισε ραντεβού 35 μέρες μετά κ οι αρρυθμίες ε'ιχαν εξαφανιστεί. Η μπέμπα είναι 11 μηνών υγειέστατη κ έχει κ ιδιωτική ασφάλιση κατά την οποία δεν υπάρξε καμία εξάιρεση λόγω του ιστορικού των αρρυθμιών.

Όσο για τη δική σου περίπτωση αν κ δεν είμαι γιατρός, ανάσκελα είναι πολύ λογικό να δυσκολεύεσαι κ οι γιατροί το γνωρίζουν γενικά αυτό, ο δικός μου γιατρός το απαγόρευε, μόνο στο αριστερό πλευρό ξάπλα με άφηνε. Όμως θυμάμαι ότι κ εμένα με έστειλαν σε καρδιολόγο κ ήταν όλα οκ, αλλά από την ημέρα που μου είπαν για τις αρρυθμίες κάθε φορά που με έβαζαν στον υπέρηχο από το άγχος μου ανέβαζα παλμούς κ το μωρό ανέβαζε κ αυτό κ οι αρρυθμίες ήταν πιο έντονες... υπάρξε κ ένας γατρός που μου είπε οτι το μωρό πιεζόταν εξαιτίας του χαμηλού αμνιακού κ πράγματι η μικρή βγήκε λίγο ταλαιπωρημένη αν κ με καισαρική. Επειδή όμως τότε το έψαξα πολύ το σίγουρο είναι ότι οι αρρυθμίες δεν μας ανησυχούν, αυτό που θα μας ανησυχούσε είναι οι ταχυκρδία ή βραδυκαρδία που όμως κ αυτά αντιμετωπίζονται με φαρμακευτική αγωγή στην εγκυμονούσα. 

στον επίλογο να σου πω να μην αγχώνεσαι όσο γίνεται γιατί εγώ είχα πάθει πανικό... δυστυχώς σήμερα το καταλαβαίνω, τότε το θεωρούσα φυσιολογικό να αντιδρώ έτσι... δεν είχα βρει ούτε μία περίπτωση να μου πει για αρρυθμίες εμβρύου... κ φανταζόμουν ότι είναι πολύ σπάνιο. Στο νοσοκομείο από τους παιδιάτρους κατάλαβα ότι δεν είναι κ καθημερινό αλλά όταν μας έβλεπαν αγχωμένους γελούσαν για να μας καθησυχάσουν!

Σου εύχομαι την επόμενη φορά που θα πας να μην δουν τίποτα όμως κ αν δουν αρρυθμίες που το απεύχομαι ζητούν μια σειρά εξετάσεων κυρίως προληπτικών, παρακολούθησης μήπως κάτι αλλάξει κ για να καταλάβουν γρήγορα να είναι κάτι που μπορεί να βοηθηθεί-διορθωθεί με φαρμακευτική αγωγή... 

Θα πάνε όλα καλά!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ eliz8, μου εδωσες θαρρος με αυτα που μου ειπες.. Κι εγω να πω την αληθεια νομιζα οτι ο γιατρος ειναι αναισθητος ετσι οπως τον εβλεπα να μας λεει για την αρρυθμια και ηταν χαλαρος και καθυσηχαστικος σαν να μη συμβαινει τιποτα...

Οταν γεννηθει με το καλο ο μικρος εννοειται θα παμε να κανουμε οτι εξεταση χρειαστει για προοληπτικους λογους και προς το παρον θα τον ελεγχουμε καθε εβδομαδα οπως μας ειπε και ο γιατρος..

Σε ευχαριστω και παλι!! Πραγματικα μου εφυγε μεγαλο αγχος γιατι κ εγω δεν εβρισκα πολλες πληροφοριες με παρομοια περιστατικα στο διαδικτυο.. 

Να χαιρεσαι την μπεμπουλα σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...