Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπάσεις στον 5ο μήνα


katerina56

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!Θα ήθελα τη βοήθειά σας.Είμαι στον 5ο μήνα και έχουν αρχίσει οι έντονες συσπάσεις.Από παλιές συζητήσεις είδα ότι πολλές σε αυτή την περίπτωση έπαιρναν το yutopar.Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω πουθενά πλέον και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα που έχει γεννήσει το παιδάκι της το έχει σε απόθεμα. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας!Θα ήθελα τη βοήθειά σας.Είμαι στον 5ο μήνα και έχουν αρχίσει οι έντονες συσπάσεις.Από παλιές συζητήσεις είδα ότι πολλές σε αυτή την περίπτωση έπαιρναν το yutopar.Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω πουθενά πλέον και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα που έχει γεννήσει το παιδάκι της το έχει σε απόθεμα. Ευχαριστώ πολύ!

 

Κοριτσακι μου,ευχομαι με το καλο,να φτασεις τον μηνα σου και να γεννησεις ενα υγιεστατο μωρακι!

Ειχα και γω θεμα με συσπασεις και πολυ κοντο τραχηλο,που ολοενα μειωνοταν,αλλα με χαπια,ενεσεις και εισαγωγη στο νοσοκομειο,οχι απλα καταφερα να μπω στον μηνα μου,αλλα εφτασα 40 βδομαδων και μπηκα τελικα με προκληση!Χεχεχεχε!

Λοιπον,εγω επαιρνα utrogestan και trofocart(εαν τα λεω σωστα τα δευτερα)!

Γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου,μηπως να σου αλλαξει τα χαπια?Απο την στιγμη που δεν μπορεις να τα βρεις,την ιδια δουλεια κανουν και αυτα που σου εγραψα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα χάπια αυτα σου είπε ο γιατρός σου να τα πάρεις;Είχα κι εγω συσπάσεις απο την 17η εβδομάδα αλλα δεν μου είπε να πάρω αυτα τα χάπια.Απλα μου αύξησε τη δόση του trofocard(6 την ημέρα) και πολύ ξεκούραση.Τελικα πήγαν ολα καλα και γέννησα σχεδόν στις 39 εβδομάδες.Μηπως υπάρχει κάποιος λόγος που δεν βρίσκεις πλέον τα χάπια στα φαρμακεία;Εννοώ μήπως για κάποιο λόγο τα έχουν καταργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το 2013 που ήμουν έγκυος στον πρώτο μου γιο τα πήρα και εγώ για 3 μήνες. Στον δεύτερο μου είπαν ότι έχουν καταργηθεί. Ultrogestan trofocard και πολυ ξεκούραση γλυκιά μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Θα ήθελα τη βοήθειά σας.Είμαι στον 5ο μήνα και έχουν αρχίσει οι έντονες συσπάσεις.Από παλιές συζητήσεις είδα ότι πολλές σε αυτή την περίπτωση έπαιρναν το yutopar.Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω πουθενά πλέον και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα που έχει γεννήσει το παιδάκι της το έχει σε απόθεμα. Ευχαριστώ πολύ!

 

Κατερινάκι στα σύστησε ο γιατρός σου να τα πάρεις αυτά?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.Αυτά παίρνω και εγώ αλλά οι συσπάσεις συνεχίζονται και έχω ανησυχήσει αρκετά.Θυμάστε με αυτή την αγωγή πόσες συσπάσεις είχατε τη μέρα;Να σημειώσω ότι είχα και μια μικρή αποκόλληση και νοσηλεύτηκα για μια βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.Αυτά παίρνω και εγώ αλλά οι συσπάσεις συνεχίζονται και έχω ανησυχήσει αρκετά.Θυμάστε με αυτή την αγωγή πόσες συσπάσεις είχατε τη μέρα;Να σημειώσω ότι είχα και μια μικρή αποκόλληση και νοσηλεύτηκα για μια βδομάδα.

 

Εγω δεν ειχα μετρηςει πόσες είχα αλλα θυμάμαι οτι η κοιλιά μου γινόταν συνεχώς πέτρα.Μαλιστα μια μέρα ειχα τόσες πολλές που πήγα στο μαιευτήριο για να μου μετρήσουν τον τράχηλο αλλα ευτυχώς δεν είχε ανοίξει.ομως δεν ειχα καθολου πόνο μονο η κοιλιά μου μουδιάζε χαμηλά και πετρωνε για λίγα δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε ότι θα ήταν καλό να τα βρίσκαμε,αλλά γνωρίζει ότι έχουν καταργηθεί.Τον ανησυχεί ότι δεν μειώθηκαν αρκετά βγάζοντας τον ορό.Συνεχίζω, λοιπόν, αυτή τη θεραπεία με το μαγνήσιο και ελπίζω να πάνε όλα καλά.Ευχαριστώ, μου δώσατε κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

κατερινακι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και εγω χρειαστηκε να παρω yutopar για να σταματησουν οι συσπασεις (συνεχη πετρωματα με πολύ πονο) και πηρα ενδοφλεβια γιατι τα χαπια ειχαν καταργηθεί,, μετα συνεχισα με τα utragestan και γεννησα τελικα στον μηνα μου

 

 

 

Προσπαθησε να κανεις ένα πραγμα τη φορα και οποτε βρίσκεις ευκαιρια ξαπλωνε,,, σου ευχομαι όλα να πανε καλα!!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα εγω εχω, οχι κουτι ολοκληρη δυστυχως, εχω μια καρτελα με μια δεκαρια χαπια αν θυμαμαι καλα. Ζοριστηκαμε να τα βρουμε, δεν μας εδιναν ουτι γεματο. Ειναι λιγα μεν αλλα τη δουλεια θα την κανουν. Δεν επαιρνα διαρκως γτ παυουν να ναι αποτελεσματικα, επαιρνα 3 μερες μισο χαπακι αν 6ωρο ή 8ωρο, σταματουσαν και μετα ημουν για λιγο καιρο ησυχη αλλα οταν ξεκινουσαν ξαναπαιρνα..ποτε παραπανω απο 5 μερες μαξιμουμ. Παρολαυτα εμεινα ξαπλα τους 2 τελευταιους μηνες εντελως κ γεννησα τα διδυμακια μου στις 36+6 με ραντεβου. Που μενεις? Αθηνα?

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...