Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ισχιακό μωρό στην 35 εβδομάδα


Recommended Posts

Στον τελευταίο υπέρηχο είδαμε ότι ο μικρούλης μου είναι ισχιακός.. και είμαι στην 35 εβδομάδα. Μέχρι την 32 ήταν γυρισμένος με το κεφάλι προς τα κάτω, κάπου γύρω στην 33 πήρε την ισχιακή θέση και έχει κολλήσει εκεί! Βρήκα κάποιες ασκήσεις από το internet και κάνω μπας και γυρίσει, αλλά τίποτα. Ο γιατρός μου είπε ότι γενικά δεν είναι αποτελεσματικές και πράγματι στην περίπτωσή μου δεν είναι...

 

Είμαι πολύ απελπισμένη, γιατί δεν θέλω να κάνω και δεύτερη καισαρική. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι συνέχεια, αλλά δεν μπορώ. Σε κάθε κλοτσιά, κάθε φορά που βάζω το χέρι μου στην κοιλιά μου, νοιώθω την θέση του και πάλι με πιάνει άγχος, θυμός, απελπισία, και ένα αίσθημα ανικανότητας γιατί δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

 

Και νοιώθω ότι πάω «σαν το πρόβατο στη σφαγή» για δεύτερη καισαρική. Και νοιώθω και έναν απίστευτο θυμό γιατί έχω υποψίες ότι και η πρώτη καισαρική που έκανα δεν ήταν απαραιτήτως απαραίτητη, αν και δεν μπορώ να το αξιολογήσω αυτό με βεβαιότητα... Το ξέρω ότι για αρκετές γυναίκες αυτό δεν θα ήταν και κάτι το τόσο φοβερό, όμως η δική μου εμπειρία είναι πολύ αρνητική. Λένε «να είναι το παιδί καλά και η μαμά καλά», εγώ δεν θεωρώ ότι με την καισαρική θα είμαι «καλά», ξέρω ότι θα είμαι σαν ζόμπι. Και με συνέπειες επάνω στο σώμα μου που δεν σβήνονται ποτέ.

 

Με τον γιατρό έχουμε πει για vbac, αρκεί βέβαια ο τοκετός να ξεκινήσει και να συνεχιστεί μόνος του. Που έτσι όπως είμαι δεν το βλέπω, με τράχηλο 4,5 cm. Λόγω του vbac δεν θα με ξεγεννήσει φυσιολογικά αν είναι ισχιακό το μωρό.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και μενα η μικρη μου ειχε γυρησει εκει κοντα και ο γιατρος μου το ειχε αδυνατο να ξαναγυρησει γιατι ηταν πλεον μεγαλη.αλλα μια νυχτα το μωρο ηταν τοσο ανησυχο στην κοιλια μου που καταλαβα οτι ξαναγυρησε.ο γιατρος οταν του το πα δεν το πιστευε......οντως οταν την ειδαμε στον υπερηχο ειχε ξανα το κεφαλι προς τα κατω.γιαυτο μην απελπιζεσαι , υπαρχει πιθανοτητα να γυρησει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδί σου διατηρήσει ισχιακή θέση και ο γιατρός δεν προτείνει εξωτερικό μετασχηματισμό, τότε η καισαρική είναι μονόδρομος και είναι όντως το καλύτερο και για εσένα και για το παιδί.

 

Ο φυσιολογικός τοκετός δεν πρέπει να αποτελεί αυτοσκοπό, ειδικά σε περιπτώσεις που η επιλογή του μπορεί να έχει ανεπιθύμητες επιπλοκές. Το να επιλέξεις να γεννήσεις σε ισχιακή προβολή σημαίνει πολύωρη γέννα, επώδυνη, πιθανός τραυματισμός του παιδιού και δεν αποκλείεις ποτέ το ενδεχόμενο της εκτακτης καισαρικής (που σημαίνει ολική νάρκωση)

 

Ειδικά στην περίπτωσή σου (που είναι 2η γέννα αν κατάλαβα καλά) ίσως να λειτουργήσει εξωτερικός μετασχηματισμός. Συνήθως είναι πιο χαλαροί οι σύνδεσμοι και το επιτρέπουν. Πρέπει όμως ο γιατρός σου να ξέρει να το κάνει και ενέχει το ρίσκο να στρεσαριστεί το μωρό και να οδηγηθείτε σε έκτακτη καισαρική.

 

Στα λέω όλα αυτά γιατί και η δικιά μου ήταν ισχιακή και το έψαξα πάρα πολύ πριν αποφασίσω ότι όντως η καισαρική (με ραχιαία νάρκωση) ήταν η ενδεδειγμένη λύση. Είχα έναν άψογο τοκετό, πήρα απευθείας το μωρό μου να θηλάσει και είχα ταχύτατη ανάρρωση, καμία σχέση με ζόμπι, ήμουν πλήρως λειτουργική σε λιγότερο από μέρα.

 

Εναλλακτικά, ίσως να τρέχει ακόμα το ερευνητικό πρόγραμμα του Αρεταίειου για την χρήση ομοιοπαθητικού βοτάνου που βοηθά το μωρό να γυρίσει. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία του γιατρού, να επικοινωνήσεις μαζί του αν μπορείς να πάρεις μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα30, μακάρι! Ξέρεις μου δίνεις κουράγιο!

 

Vtgian θα με ενδιέφερε, αν μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία σε προσωπικό μήνυμα. Η δική μου εμπειρία από την πρώτη καισαρική ήταν πολύ δύσκολη πάντως.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης βοηθάει και ο βελονισμός με μόξα. Τον εφαρμόζει και η γυναικολόγος μου και μια φίλη μου φυσιοθεραπεύτρια που έχει σπουδάσει βελονισμό έξω.

Κατά τα λοιπά τίποτα δεν έχει τελειώσει συνέχισε τις ασκήσεις σου, βάλε το μπαμπά να μιλάει χαμηλά στην κοιλιά και όλα τα άλλα που λένε. Μέχρι τις 39 εβδομάδες έχεις καιρό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σʼ ευχαριστώ miriki Αυτό με την μοξα το έχω διαβάσει. Θα με ενδιέφερε – αν βρίσκονται Αθήνα. Ειδικά η φυσιοθεραπεύτρια γιατί έχω κι ένα παλιό κάταγμα στην σπονδυλική στήλη που με έχει ρημάξει τώρα στην εγκυμοσύνη..

 

Έχω λίγο ακόμα, ίσως προλαβαίνω να κάνω κάτι...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

έχω διαβάσει κάποιες ιστορίες για ένα ομοιοπαθητικό φάρμακο που το λένε pulsatila το οποίο είναι ειδικά γι αυτήν την περίπτωση. Δεν έχεις να χάσεις κάτι να το δοκιμάσεις. (μετά από επίσκεψη σε ομοιοπαθητικό γιατρό)

 

Επίσης έχω ακούσει για μωρά να γυρίζουν την 38η εβδομάδα, ακόμη και την ώρα του τοκετού!! πηγαν δηλαδή οι μαμαδες για καισαρική, και ανακάλυψαν όταν τις άνοιξαν ότι το μωρό είχε γυρίσει.

 

 

Μην απελπίζεσαι!!

Εγώ σε καταλαβαίνω, νιώθω ακριβώς όπως κι εσύ σε σχέση με την καισαρική!! Σου εύχομαι ό, τι καλύτερο!!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα πμ για το πρόγραμμα του Αρεταίειου.

 

Αυτό με την μόξα το είχα ψάξει και εγώ. Ο λόγος που δεν το προχώρησα είτε με μόξα, είτε με το Αρεταίειο, ήταν ότι κανείς δεν μου απάντησε τι είναι αυτό που προκαλεί στο μωρό ώστε να αλλάξει θέση. Ακίνδυνο είναι, ναι, αλλά αν πχ προκαλεί υπερένταση στο μωρό για να κάνει τούμπες (που λέει ο λόγος) δεν θέλω να κάνω.

 

Γεγονός είναι ότι μέχρι τελευταία στιγμή μπορεί όντως να αλλάξει θέση, ειδικά επειδή είσαι δευτερότοκη, οπότε μην απελπίζεσαι :D

 

Αν ωστόσο διατηρήσει την θέση του να ξέρεις ότι θα πρέπει μετά τη γέννα, να ελεγχθούν υπερηχογραφικά τα ισχία του μωρού (λόγω θέσης κάποιες φορές χαλαρώνουν).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν πχ προκαλεί υπερένταση στο μωρό για να κάνει τούμπες (που λέει ο λόγος) δεν θέλω να κάνω.

 

Νομίζω ότι έτσι λειτουργεί πάντως. Δεν ξέρω ακριβώς βέβαια...

 

Ναι, μακάρι να αλλάξει, δεν χάνω τις ελπίδες μου! Αλλά ακόμη και να αλλάξει, πάλι αυτό δεν σημαίνει ότι θα καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά βέβαια, με μία καισαρική στο παρελθόν μου..

 

Επειδή όμως το οφείλω στον εαυτό μου, θα το ψάξω όσο μπορώ και όσο νοιώθω ότι πάντα μπροστά βάζουμε την ασφάλεια του μωρού. Αύριο έχω ραντεβού με μία γυναικολόγο που ασχολείται με το vbac και κάποιες μεθόδους για να γυρίσει το μωρό.. θα δούμε...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι η θέση του εμβρύου μπορεί να σχετίζεται και με ψυχολογικούς παράγοντες της μαμάς, π.χ. ανασφάλεια ή φόβος. Το μοιο φάρμακο λοιπόν ή ο βελονισμός πιο πιθανό είναι να λειτουργήσουν σε αυτό το επίπεδο, παρά να προκαλούν κάτι στο μωρό. Εντούτοις πολύ θα ήθελα να μάθω κι εγώ την εξήγηση που θα λάβει η μελισσούλα αύριο.

 

Όπως καινα χει κι εγώ είμαι της γνώμης ότι ο κολπικός τοκετός με κάθε κόστος δεν είναι αυτοσκοπός. Για μένα εκείνο που έχει περισσότερη αξία είναι να σεβαστούν εμένα και το μωρό και την όλη διαδικασία. Ακόμη και μια καισαρική μπορεί να είναι φιλικη και μη τραυματική. Δε νιώθω ότι το TOLAC είναι μια προσπάθεια να λυτρωθώ από την προηγούμενη άθλια εμπειρία μου. Εκείνο συνέβη τέλειωσε Το επεξεργάστηκα, άφησε τα σημάδια του και το διαχειρίστηκα. Οι επιλογές μου πια γίνονται με γνώμονα το τι είναι καλύτερο για το μωρό και για εμένα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Επιστρέφω από το ραντεβού με την γυναικολόγο που αναλαμβάνει vbac σε ισχιακά μωρά. Η αλήθεια είναι ότι μέσα μου ήμουν αρνητική στο να κάνω vbac με ισχιακό μωρό, ήθελα περισσότερο να πάω επειδή η ίδια κάνει ένα πρωτόκολλο 10 ημερών με βελονισμό και φυσικές μεθόδους (κάποιο ομοιοπαθητικό βότανο και κάποιες ασκήσεις) για να αλλάξουν θέση τα ισχιακά μωρά, και αυτό ήταν που με ενδιέφερε.

 

Αφού λοιπόν τα συζητήσαμε όλα τι είναι αυτή η μέθοδος κλπ, πήγαμε να με εξετάσει στον υπέρηχο γιατί είναι κάποιες ισχιακές θέσεις που αλλάζουν εύκολα ενώ κάποιες άλλες πολύ πιο δύσκολες. Και το πρώτο πράγμα που βλέπουμε ήταν ότι ο μικρός έχει γυρίσει με το κεφάλι κάτω!!!

:P

Πότε έγινε αυτό δεν μπορώ να καταλάβω! Χτες το βράδυ που είχε λόξυγκα ήταν με το κεφάλι πάνω και ένοιωθα τον λόξυγκα ψηλά. Σήμερα το πρωί όντως ένοιωσα μία πίεση χαμηλά, σαν να εμφανίζεται αιμορροΐδα (συγγνώμη για την περιγραφή) που ήταν πρωτόγνωρο αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί έπρεπε να τρέξω για δουλειά...

 

Νοιώθω πολύ καλύτερα βρε κορίτσια. Και γνωρίζοντας αυτή τη γιατρό που φαίνεται τόσο έμπειρη στο vbac, νοιώθω ότι μπορεί τελικά και να τα καταφέρω! Αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμη να αλλάξω γιατρό...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελισσουλα χαιρομαι πολυ!μακαρι να σταματησει τωρα τις τουμπες ο μικρουλης.εγω εκανα ραχιαια.παρομοιο.σκεφτηκα μηπως ειχες κανει ολικη κ σου κατσε ασχημα.εγω ειχα καλη αναρρωση με ασχετα προβληματακια.απλα σκεφτομαι τις πολλες καισαρικες-εγχειρησεις.φυσιολογικα κανεις οσα παιδια θες,με καισαρικη δ ειναι το ιδιο.αν σου αρεσε η γιατρος γτ να μην αλλαξεις;ευχομαι να πανε ολα καλα,να παρεις το μωρακι σου αγκαλια γερο κ γτ οχι να μην εχεις εναν υπεροχο φυσικο τοκετο!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης φίλη μου, μου ανέφερε πως σε αντίστοιχο θέμα, έκανε κολύμβηση με ασκήσεις ειδικά για εγκύους. Και για θέση του εμβρύου και για πόνους στο σώμα της εγκύου και για εμπέδωσή του. Και το απολάμβανε ιδιαίτερα. Ήταν ενθουσιασμένη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα! Ειμαι στην 36 εβδομάδα και το μωρακι μου ειναι ισχιακο. Διαβάζω για την πουλσατιλα αλλά δεν ξέρω δοσολογία, ποτέ να την πάρω κλπ. Μήπως γνωρίζετε κάποιον καλό ομοιοπαθητικο να μου τη χορήγησει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...