Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια προβλημα...


baba

Recommended Posts

Ειχα ενα μηνα καθυστερηση αλλα λογω πολυκυστικων ωοθηκων δεν ανησυχω πολυ..Αυτη τη φορα ομως ανησυχουσα για πιθανη εγκυμοσυνη κατι που δυστυχως δεν ειχα χρονο να μαθω.. πριν τρεις μερες ενιωσα ξαφνικα εναν πολυ εντονο πονο στην κοιλια, ζαλαδα, ναυτια και ξαφνικα αρκετο αιμα που δεν μοιαζει ομως με της περιοδου αφου ηταν μονο εκεινη τη μερα..ακομη ποναω και ζαλιζομαι αρκετα οταν ειμαι ορθια φοβαμαι ομως να παω σε γιατρο.. υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος? η να ημουν και να απεβαλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειχα ενα μηνα καθυστερηση αλλα λογω πολυκυστικων ωοθηκων δεν ανησυχω πολυ..Αυτη τη φορα ομως ανησυχουσα για πιθανη εγκυμοσυνη κατι που δυστυχως δεν ειχα χρονο να μαθω.. πριν τρεις μερες ενιωσα ξαφνικα εναν πολυ εντονο πονο στην κοιλια, ζαλαδα, ναυτια και ξαφνικα αρκετο αιμα που δεν μοιαζει ομως με της περιοδου αφου ηταν μονο εκεινη τη μερα..ακομη ποναω και ζαλιζομαι αρκετα οταν ειμαι ορθια φοβαμαι ομως να παω σε γιατρο.. υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος? η να ημουν και να απεβαλα?

Κοριτσάκι μου, καλά κάνεις και το συζητάς έστω κ εδώ για να πάρεις γνώμες, αλλά μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου πει.. Πρέπει να σε δει οπωσδήποτε. Μπορεί να μην είναι τίποτα, αλλά σε περίπτωση αποβολής ίσως χρειαστείς καθαρισμό. Μην πάθεις τίποτα και τρέχεις και δεν φτάνεις χωρίς λόγο..

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και ζητάς γνώμες,απλά όταν αφορά την υγεία μας ούτε φοβόμαστε ούτε ντρεπόμαστε,

ειδικά οταν έχουμε τέτοια συμπτώματα,

εύχομαι να μην είναι κάτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πολυ..και με συγχωρειτε ανν το θεμα ειναι ασχετο.. ηθελα να το συζητησω με καποιον..αλλα απλως πρεπει να βρω τον γιατρο μου

Link to comment
Share on other sites

Πήγενε σε οποιονδήποτε! Σε ενα εφημερευων που να εχει γυναικολογικό ιατρείο.Μην το αφήσεις καθολου!! Μπορει να έσπασε κάποια κύστη και να χρειάζεσαι επειγων αντιβίωση!!!Δεν παίζουμε με τέτοια πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν αποβολη :-( :-( ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! να ειστε παντα καλα..

Κρίμα βρε κοριτσάκι μου.. Είναι δύσκολο και το ξέρω, αλλά αν σε παρηγορεί είναι και πολύ συνηθισμένο.. Να προσέχεις, να χαμογελάς και όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

το ξερω .. δυστυχως..και ειδικα με πολυκυστικες ωοθηκες :-( αν και δεν ειχα κανει τεστ ημουν σιγουρη για την εγκυμοσυνη..και αν και προφανως και δεν ηθελα κατι τετοιο αυτη τη στιγμη παρολα αυτα χαρηκα..γιατι ξερω οτι με ααυτο το προβλημα ειναι αρκετα δυσκολο να κρατησεις ενα μωρακι και ισως αυτη να ηταν μια ευκαιρια..δυστυχως δεν ηταν ομως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανεις θεραπεία με αντισυλληπτικά; Εγω ειχα προβλημα,εκανα 3 χρονια θεραπεία και μόλις τα σταμάτησα έμεινα αμεςως έγκυος,γεννησα ενα υγιέστατο αγοράκι και τωρα περιμένω το δευτερο...και με τον έλεγχο που εκανα απο την πρωτη μου γέννα είχαν σπάσει ολα!! Δεν εχω τιποτα πια!! Ευχομαι τα καλυτερα απο εδώ και πέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

εκανα σχεδον 2 χρονια..να σου ζησει ο γιος και με το καλο να ερθει και το δευτερο :) μακαρι να μπορεσω κι εγω οταν θα ερθει η ωρα του και θα θελω!

Link to comment
Share on other sites

το ξερω .. δυστυχως..και ειδικα με πολυκυστικες ωοθηκες :-( αν και δεν ειχα κανει τεστ ημουν σιγουρη για την εγκυμοσυνη..και αν και προφανως και δεν ηθελα κατι τετοιο αυτη τη στιγμη παρολα αυτα χαρηκα..γιατι ξερω οτι με ααυτο το προβλημα ειναι αρκετα δυσκολο να κρατησεις ενα μωρακι και ισως αυτη να ηταν μια ευκαιρια..δυστυχως δεν ηταν ομως...

Από τα λίγα που ξέρω οι πολυκυστικές ωοθήκες δημιουργούν πρόβλημα μόνο όταν επηρρεάζουν το ωάριο.. Αν δεν έχει πρόβλημα το ωάριο (που εσένα προφανώς δεν έχει) όλα μπορούν να εξελιχθούν απολύτως φυσιολογικά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα κορίτσια..συγνωμη για την απουσία είχα πολλα προβλήματα και δεν μπόρεσα να μπω.. White ναι νομίζω πως ισχύει αυτό που λες

Γεια σου κι από μένα baba.! Λυπάμαι πολύ γι'αυτό που σου συνεβει. Κουράγιο και δύναμη θέλει και μη το βάζεις κάτω. Εγω το Δεκεμβριο έκλεισα τα 23( είμαστε ηλικιακά κοντά!)λοιπόν... τον Ιανουάριο του 2012 είχα πάει στο γιατρό μου για το τεστ παπ και ήταν όλα οκ. Μετά από ένα μήνα ξαναπάω για κάτι που ήθελα κα μου Βρίσκει πολυκυστικές:shock:. Οταν μου εξήγησε σχετικά με αυτό και τη δυσκολία που έχεις για να αποκτίσεις μωρό μου κόπηκαν τα πόδια. Από τότε πρόσπαθούσα με τον αρραβωνιαστικό μου( αντρας μου λπέον σήμερα ) 2 χρόνια. είχα απελπιστεί αλλά με βοήθησε στη ψυχολογία και ο γιατρός μου σε αυτό. Εγώ επέμενα να κάνω αγωγή, εκείνος μου έλεγε είσαι πολύ μικρή για να φοβάσαι και είναι νωρίς για φάρμακα. Και εκεί που το είχα πάρει απόφαση οτί δε θα κάτσει μωρό με τίποτα..... ξαφνικά το Φεβρουάριο του 14 μαθαίνω οτι ήμουν έγκυος:-P:razz:. Όταν πήγα στο γιατρό να φανταστείς ήμουν 7 εβδομάδων γιατι είχα θέμα μα τον κύκλο όπως εσύ και δεν είχα δώσει σημασία. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, αλλά στο έγραψα για να σου πώ ότι δε πρέπει να το βάζεις κάτω με την πρώτη αποτυχία. Είσαι νέα και υγιής και αυτό έχει σημασία.! Στη ζωή δυστυχώς έχουμε να φάμε πολλές σφαλιάρες αλλά το σημαντικό είναι να στεκόμαστε όρθιοι...!!!!;)

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με συγχωρεις Αναστασία που δεν σου απάντησα τόσο καιρό απλώς δεν ήμουν και στα καλύτερα μου και δεν ήθελα να συζητάω για τίποτα σχετικό με το θέμα..τελικα ακόμη και όταν δεν επιθυμείς κάτι τόσο πολύ όταν ξέρεις ότι σου δόθηκε και το εχασες πονάει σαν να παλευες γι αυτό χρόνια..ελπιζω για σένα να πηγαίνουν όλα όπως τα σχεδιασες 😊 να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι μου. Κι εγώ είμαι 23. Και απο τότε που αδιαθέτησα, μου ερχότανε όποτε ήθελε η περίοδος. Εμένα με βόλευε φυσικά κάθε 2-3 μήνες που έβλεπε γιατί πονούσα και πολύ.. Όμως είχα έντονη ακμή και τριχοφυία γιαυτό κάπου στα 18 πήγα στο γιατρό και μου είχε βρεί ότι έχω το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών και άρχισα τα αντισυλληπτικά και μετά από 7 μήνες τα σταμάτησα μόνη μου γιατί με είχαν φουσκώσει κι εγώ ήθελα να είμαι πάντα λεπτή. Τέσπα τα σταματώ. Αλλά έμεινα εκεί στα κιλά. Ήμουν 52 όταν τα ξεκίνησα και είχα φτάσει τα 59!! Στα 19 αρραβωβιάνομαι τον τώρα σύζυγο μου. Λόγω του ότι η περίοδος μου έγινε χάλια πάλι όταν τα σταμάτησα τα χάπια, το θεώρησα σίγουρο πως έγκυος χωρίς ιατρική παρέμβαση δεν πρόκειτε να μείνω. 1 χρόνο ελεύθερων και συχνών επαφών με έβαλε σε σκέψεις ότι ίσως καλύτερα θα πρέπει να φτιάξω την περίοδο μου για να γίνουμε γονείς όταν το θέλουμε. Κλείνω ραντεβού, στην εξέταση ο γιατρός με βρήκε έγκυος 5 εβδομάδων.

Σε 1 μήνα μου ανακοίνωσε πως ήτανε δίδυμα :shock::shock:

Χωρίς καμία ιατρική παρέμβαση.... Τώρα οι κόρες μου είναι 28 μηνών κι εγώ η πιο ευτυχισμένη μανούλα του κόσμου!!!! Οι πολυκυστικές δεν αποκλείουν φυσιολογική σύλληψη, απλά την καθυστερούν γιατί δεν ξέρεις πότε έχεις ωορρηξία.

Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αγάπη μου γλυκιά και χαίρομαι παρα πολύ για σένα και τα μικρούλια σου..να σου ζήσουν..!!! Απλώς είναι αυτό που είπα..δεν το προσπαθούσα να κάνω παιδάκι..ειναι πολύ νωρίς και δεν το σκεφτόμουν..απλως έτυχε να έρθει..και χωρίς καλά καλά να το καταλάβω το έχασα.. :( που θα πάει όμως..θα το ξεπεράσω..ελπίζω την επόμενη φορά να το κατλαβω πιο νωρίς και να προσέχω περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Πάλι τα ίδια..παλι ένας μήνας καθυστέρηση πάλι στον γιατρό και παλι αποβολή..:( γιατί ρε γαμωτο...και να μη μπορείς να μιλήσεις σε κανέναν...

 

baba,

τώρα πλέον επιδιώκεις εγκυμοσύνη?

Αν ναι, γιατί αφήνεις να περάσει ένας μήνας καθυστέρησης? Πήγαινε στο γιατρό σου νωρίτερα και πες του υποπτέυομαι εγκυμοσύνη, τι να κάνω? Να κάνω καμιά εξέταση, να πάρω κανενα συμπλήρωμα πχ??

Επίσης, αφού σου έτυχε και δεύτερη φορά με το ίδιο αποτέλεσμα, πήγαινε κάνε τις βασικές ορμονικές εξετάσεις των πολυκυστικών (γυναικολογικές, ενδοκρινολογικές) και δες μηπως χρειάζεσαι καμιά προγεστερόνη για ενίσχυση τις μέρες μετά την ωορρηξία (παραδειγμα λεω) και προχωρα με την βοηθεια και την καθοδήγηση του γιατρού σου.

 

Αν ΔΕΝ επιδιώκεις εγκυμοσύνη παρε καμια προφύλαξη κοπέλα μου, γιατι κι ολη την ωρα αποβολές χωρίς να προσπαθείς για μωρό, καλό δεν είναι.

Μετά τις αποβολές βλεπετε καθόλου το περιβάλλον της μήτρας? Έχεις κάνει καθόλου απόξεση? Αυτα πρεπει να τα παρακολουθείς γιατι μπορεί να σου αφησουν θεματακια (κυστες, συμφυσεις κλπ).

Ξεκίνα λοιπόν να πηγαινεις στον γυναικολόγο σου τακτικά και πες του τους προβληματισμούς σου, ανάλογα με αυτό που επιδιώκεις στο θεμα της εγκυμοσυνης.

 

Επίσης, σε ποιον θες να μιλησεις και δεν μπορείς? Στον σύντροφό σου, σε φίλες σου, στην οικογένειά σου? Είσαι τελείως μόνη στη ζωή? Αν βλέπεις ότι εχει επηρεαστεί υπερβολικά η ψυχολογία σου από όλο αυτό, ίσως θα έπρεπε να στραφείς σε έναν ειδικό...

 

Περαστικά και καλή τυχη στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

όλα όπως σου τα λέει η skountoufla. προφυλάξεις προφυλάξεις προφυλάξεις αν δεν επιδιώκεις εγκυμοσύνη (αλλά και για μεταδιδόμενα νοσήματα) και μέχρι να έχεις στο μυαλό σου έναν σωστό οικογενειακό προγραμματισμό,καλό ιατρικό έλεγχο και ορμονικό,δεν είναι να αδιαφορείς για τέτοια θέματα, δεν είναι συνάχι ούτε οι πολυκυστικές ούτε η εγκυμοσύνη. το γιατί θα στο απαντήσει ο γιατρός σου κορίτσι μου. εύχομαι να πάρεις τις απαντήσεις σου να ηρεμήσεις να βρεις κάποιον να μοιραστείς τους προβληματισμούς σου και να μη σου ξανασυμβεί,όταν αποφασίσεις για εγκυμοσύνη να είναι ιατρικά παρακολουθούμενη από την αρχή και να κρατήσεις το μωρό σου στην αγκαλιά σου!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φορά το επιδίωξα..δεν έτυχε..πηγα στον γιατρό από την δεύτερη κιόλας εβδομάδα! Ανέβηκαν κανονικά οι τιμές και όλα καλά! Μου είπε πως δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα..εκλεισα ραντεβού την προηγούμενη εβδομάδα και πριν προλάβω να πάω είχα αίμα..το κατάλαβα από πολύ νωρίς γιατί το περίμενα και έκανα τεστ σε άλλη περίπτωση μπορεί να μην τ είχα καν καταλάβει..απ όσα μου είπε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φορά το επιδίωξα..δεν έτυχε..πηγα στον γιατρό από την δεύτερη κιόλας εβδομάδα! Ανέβηκαν κανονικά οι τιμές και όλα καλά! Μου είπε πως δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα..εκλεισα ραντεβού την προηγούμενη εβδομάδα και πριν προλάβω να πάω είχα αίμα..το κατάλαβα από πολύ νωρίς γιατί το περίμενα και έκανα τεστ σε άλλη περίπτωση μπορεί να μην τ είχα καν καταλάβει..απ όσα μου είπε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα..

 

Λυπάμαι πολυ.

Δεν ξερω ακριβως τι ειδους πολυκυστικες εχεις, αλλα γενικα υπαρχει περιπτωση λογω του συνδρομου, να μην ειναι ποιοτικα τα ωαρια σου, να μην ειναι καλη η ωορρηξια σου δηλαδη. Οπότε καποιοι κυκλοι πανε χαμενοι, ισα που παιρνουμε τη χαρα...

Ελπιζω συντομα να ερθει το τυχερο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...