Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική για πρόληψη μεσογειακής αναιμίας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Επειδή δεν βλέπω να υπάρχει κάποια ιδιαίτερη αναφορά στο forum σχετικά με αυτό το θέμα, θα ήθελα να ζητήσω από τις φίλες και τους φίλους που κατέφυγαν στην εξωσωματική για λόγους πρόληψης μετάδοσης της μεσογειακής αναιμίας ή άλλου κληρονομικού νόσηματος (όπως η κυστική ίνωση), να μοιραστούν μαζί μας την εμπειρία τους στην εξωσωματική.

 

Για να ανοίξω εγώ το θέμα, να πω ότι μετά από μία διακοπή κύησης μετά από τον προγεννητικό έλεγχο που δυστυχώς ήταν θετικός για μεσογειακή αναιμία, καταφύγαμε στην εξωσωματική για να κάνουμε προεμφυτευτική διάγνωση. Δυστυχώς η πρώτη προσπάθεια δεν ευοδώθηκε. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ακούω και διαβάζω ότι η προεμφυτευτική μειώνει τις πιθανότητες εμφύτευσης του εμβρύου γεγονός που κάνει τα πράγματα μάλλον δυσκολότερα. Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω πως πήγαν τα πράγματα για 'σας και τι σας είπαν οι γιατροί σας σχετικά με το θέμα.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!!

 

Καταρχάς λυπάμαι που αναγκαστήκατε να διακόψετε την κύηση λόγω της μεσογειακής αναιμίας... κάνατε ήδη εμβρυομεταφορά και απέτυχε;;

 

Εγώ και ο σύζυγος μου έχουμε και οι οι δύο το λεγόμενο στίγμα της μεσογειακής, οπότε μετά από σκέψη αποφασίσαμε να καταφύγουμε πρώτα στην εξωσωματική αν και δεν φαίνεται να υπάρχει καποιο πρόβλημα γονιμότητας..απλά για να μην τύχει και χρειαστεί να διακόψουμε μια ενδεχόμενη κύηση... Δεν μου ανέφερε ο γιατρός μου ότι ο προεμφυτικός έλεγχος επηρεάζει την εμφύτευση..απλά μειώνονται τα διαθέσιμα έμβρυα.. (στη δική μας περίπτωση η βιοψία έγινε την 5η μέρα, οπότε μόνο 3 έμβρυα κατάφεραν να φτάσουν στο στάδιο της βλαστοκύστης...το 1 είχε τη μεσογειακή και τα άλλα 2 ήταν υγιή).

 

Για παράδειγμα εμείς μόνο 2 έμβρυα υγιή είχαμε τα οποία και μεταφέραμε την προηγούμενη Τετάρτη και τώρα είμαστε σε αναμονή για το αποτέλεσμα.. Το Σάββατο θα κάνω χοριακή και ο Θεός να βοηθήσει....

 

Τώρα για το αποτελέσμα της εξωσωματικής....ελπίζουμε να είναι θετικό...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σου εύχομαι ολόψυχα να πάρεις ένα θετικότατο αποτέλεσμα!

Και για να σε καθησυχάσω πολύ άμεσα να σου πω ότι οι τελευταίες έρευνες λένε ότι το ποσοστό επιτυχίας μειώνεται όταν η βιοψία έχει γίνει την τρίτη ημέρα και όχι στο στάδιο της βλαστοκύστης. Οπότε είσαι on the safe side που λένε.

Είχα την εντύπωση ότι γενικά στην Ελλάδα κάνουν συνήθως βιοψία τρίτης ημέρας με εξαίρεση τον Πάντο και τον Μαστρομηνά. Εμείς την κάναμε σε κέντρο που δεν έκανε βιοψία βλαστοκύστης και αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να επηρέασε αυτό (ή και αυτό) δεδομένου ότι προβλήματα γονιμότητας δεν έχουμε.

Κάνατε πολύ καλά που δεν το αφήσατε καθόλου στην τύχη του γιατί το να διακόπτεις την εγκυμοσύνη σου ακόμα και αν υπάρχει ένα τέτοιο σοβαρό πρόβλημα, είναι πολύ επώδυνο και για τη γυναίκα και για το ζευγάρι.

 

Όλα να πάνε καλά εύχομαι και οι στατιστικές λένε ότι έχεις κάθε λόγο να το ελπίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σου εύχομαι ολόψυχα να πάρεις ένα θετικότατο αποτέλεσμα!

Και για να σε καθησυχάσω πολύ άμεσα να σου πω ότι οι τελευταίες έρευνες λένε ότι το ποσοστό επιτυχίας μειώνεται όταν η βιοψία έχει γίνει την τρίτη ημέρα και όχι στο στάδιο της βλαστοκύστης. Οπότε είσαι on the safe side που λένε.

Είχα την εντύπωση ότι γενικά στην Ελλάδα κάνουν συνήθως βιοψία τρίτης ημέρας με εξαίρεση τον Πάντο και τον Μαστρομηνά. Εμείς την κάναμε σε κέντρο που δεν έκανε βιοψία βλαστοκύστης και αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να επηρέασε αυτό (ή και αυτό) δεδομένου ότι προβλήματα γονιμότητας δεν έχουμε.

Κάνατε πολύ καλά που δεν το αφήσατε καθόλου στην τύχη του γιατί το να διακόπτεις την εγκυμοσύνη σου ακόμα και αν υπάρχει ένα τέτοιο σοβαρό πρόβλημα, είναι πολύ επώδυνο και για τη γυναίκα και για το ζευγάρι.

 

Όλα να πάνε καλά εύχομαι και οι στατιστικές λένε ότι έχεις κάθε λόγο να το ελπίζεις!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!! Μακάρι να πιάσουν τόπο και το Σάββατο να έχω ευχάριστα νέα!!! Είμαστε από Κύπρο και η εξωσωματική έγινε σε κέντρο εδώ στην Κύπρο.. Ο γιατρός μου πιστεύει ότι είναι καλύτερα η βιοψία να γίνει στο στάδιο της βλαστοκύστης..ότι δίνει πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα και στο τέλος μένουν τα πιο δυνατά έμβρυα.. επίσης την εμβρυομεταφορά μου την εκανε αφού πέρασαν 3 μήνες από τη διέγερση.. είναι κατά στο να γίνεται η εμβρυομεταφορά αμέσως μετά την ωοληψία.. Τώρα όσομ αφορά στο αποτέλεσμα..ελπίζουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Titiana, επειδή έχω διαβάσει αρκετά πάνω στο θέμα "προεμφυτευτική" αυτά που περιγράφεις μου δίνουν την εντύπωση ότι ο γιατρός σου ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του. Και όπως λέγαμε με μία άλλη κοπέλα από το forum, η προεμφυτευτική είναι κάτι πιο εξειδικευμένο από μία απλή εξωσωματική. Και ως εκ τούτου χρειάζεται και ιατρική ομάδα που να το κατέχει το αντικείμενο.

Μακάρι να ήμουν στην Κύπρο να με αναλάμβανε ο γιατρός σου!

 

Υ.Γ. Να μας ενημερώσεις για τα αποτελέσματα το Σάββατο.

 

Φιλιά και καλό κουράγιο μέχρι την εξέταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Titiana, επειδή έχω διαβάσει αρκετά πάνω στο θέμα "προεμφυτευτική" αυτά που περιγράφεις μου δίνουν την εντύπωση ότι ο γιατρός σου ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του. Και όπως λέγαμε με μία άλλη κοπέλα από το forum, η προεμφυτευτική είναι κάτι πιο εξειδικευμένο από μία απλή εξωσωματική. Και ως εκ τούτου χρειάζεται και ιατρική ομάδα που να το κατέχει το αντικείμενο.

Μακάρι να ήμουν στην Κύπρο να με αναλάμβανε ο γιατρός σου!

 

Υ.Γ. Να μας ενημερώσεις για τα αποτελέσματα το Σάββατο.

 

Φιλιά και καλό κουράγιο μέχρι την εξέταση.

 

Καλημέρα!!! Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!! Εύχομαι να έχω ευχάριστα νέα το Σάββατο... Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη από το γιατρό και την ομάδα του...Τώρα το αποτέλεσμα...θα δείξει......

 

Εσύ μια προσπάθεια έκανες για εξωσωματική;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για τον γιατρό! Αναρωτιέμαι αν η εμπειρία του στην προεμφυτευτική ήταν για εσάς κριτήριο επιλογής. Εμείς να πω την αλήθεια δεν δώσαμε ιδιαίτερη σημασία και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να στοίχισε αυτό στο αποτέλεσμα. Ναι, μία προσπάθεια έχουμε κάνει (αλλά δύο εμβρυομεταφορές καθώς είχαμε ένα στην κατάψυξη) και θέλω να είμαι πολύ σίγουρη για την επόμενη φορά. Ειδικά τώρα που ξέρω ότι έχει σημασία το πως και το πότε γίνεται η βιοψία του εμβρύου. Δεν είναι μόνο το οικονομικό κόστος που δεν σου επιτρέπει να κάνεις προσπάθειες "για πλάκα", είναι και η επιβάρυνση για τον οργανισμό που θεωρώ ότι είναι σημαντική.

 

Αφελώς θεωρούσα ότι αν κάνεις εξωσωματική για τον δικό μας λόγο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα υπογονιμότητας (λέω "ιδιαίτερα" γιατί είμαι πάνω από 35 οπότε ήδη η γονιμότητα έχει υποστεί πτώση), τα πράγματα θα είναι πανεύκολα. Αλλά υπάρχουν τελικά πολλοί παράγοντες που κάνουν την κατάσταση πιο σύνθετη απ' όσο νομίζαμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για τον γιατρό! Αναρωτιέμαι αν η εμπειρία του στην προεμφυτευτική ήταν για εσάς κριτήριο επιλογής. Εμείς να πω την αλήθεια δεν δώσαμε ιδιαίτερη σημασία και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να στοίχισε αυτό στο αποτέλεσμα. Ναι, μία προσπάθεια έχουμε κάνει (αλλά δύο εμβρυομεταφορές καθώς είχαμε ένα στην κατάψυξη) και θέλω να είμαι πολύ σίγουρη για την επόμενη φορά. Ειδικά τώρα που ξέρω ότι έχει σημασία το πως και το πότε γίνεται η βιοψία του εμβρύου. Δεν είναι μόνο το οικονομικό κόστος που δεν σου επιτρέπει να κάνεις προσπάθειες "για πλάκα", είναι και η επιβάρυνση για τον οργανισμό που θεωρώ ότι είναι σημαντική.

 

Αφελώς θεωρούσα ότι αν κάνεις εξωσωματική για τον δικό μας λόγο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα υπογονιμότητας (λέω "ιδιαίτερα" γιατί είμαι πάνω από 35 οπότε ήδη η γονιμότητα έχει υποστεί πτώση), τα πράγματα θα είναι πανεύκολα. Αλλά υπάρχουν τελικά πολλοί παράγοντες που κάνουν την κατάσταση πιο σύνθετη απ' όσο νομίζαμε.

 

Το συγκεκριμένο γιατρό μας τον συστησε το ινστιτούτο νευρολογίας και γενετικής στην Κύπρο...Τον επισκεφθηκαμε και νιωσαμε ασφάλεια κοντά του.. Τον εμπιστευτήκαμε και ο Θεός Βοηθος!! Δυστυχώς δεν έχουμε έμβρυα στην καταψυξη...μόνο 2 είχαμε αυτα που βάλαμε..και είναι η πρώτη μου προσπάθεια, πρώτη εμβρυομεταφορά...

 

Τώρα όσο αφορά στο κόστος..πολύ ψηλό..6400 μέχρι στιγμής.....Ας πετύχει και χαλάλι..

 

Έχεις δίκαιο σχετικά με το πόσο περίπλοκα είναι τα πράγματα σε αυτό το θέμα.. Εγώ είμαι 28 χωρίς να σημαίνει βέβαια κάτι αυτό...

 

Πότε με το καλό σκέφτεστε να προχωρήσετε σε δεύτερη προσπάθεια;; Έχετε κι εσείς το στίγμα αν επιτρέπεται;;

Link to comment
Share on other sites

Το 28 σημαίνει πολλά και σε συνδυασμό με την τεχνογνωσία του γιατρού σου δίνουν μία πολύ καλή πρόγνωση στην περίπτωσή σας.

 

Εμείς, ναι, και οι δύο με στίγμα και ένας λόγος που δεν αποφασίζαμε να κάνουμε παιδί είναι επειδή φοβόμασταν, κι επειδή εγώ δυσκολευόμουν να αποδεχτώ την εξωσωματική ως μόνη διέξοδο. Μέχρι που μας συνέβη το πολύ ατυχές συμβάν και το πήρα απόφαση ήθελα δεν ήθελα.

 

Θα προχωρήσουμε μόλις καταλήξουμε πού θα κάνουμε την επόμενη και για να γίνει αυτό θα πρέπει να μιλήσουμε με μερικούς ειδικούς ακόμα. Ειλικρινά μου πέρασε από το μυαλό να ερχόμασταν στον γιατρό σου στην Κύπρο αλλά πρακτικά είναι μάλλον αδύνατον. Όμως αν θέλεις ρώτησε τον όταν σου δοθεί η ευκαιρία αν θα μπορούσε να συστήσει κάποιον στην Αθήνα που να κάνει βιοψία βλαστοκύστης και να έχει εμπειρία σ' αυτό. Αν μπορείς φυσικά και δεν σε φέρνω σε δύσκολη θέση...

Link to comment
Share on other sites

Το 28 σημαίνει πολλά και σε συνδυασμό με την τεχνογνωσία του γιατρού σου δίνουν μία πολύ καλή πρόγνωση στην περίπτωσή σας.

 

Εμείς, ναι, και οι δύο με στίγμα και ένας λόγος που δεν αποφασίζαμε να κάνουμε παιδί είναι επειδή φοβόμασταν, κι επειδή εγώ δυσκολευόμουν να αποδεχτώ την εξωσωματική ως μόνη διέξοδο. Μέχρι που μας συνέβη το πολύ ατυχές συμβάν και το πήρα απόφαση ήθελα δεν ήθελα.

 

Θα προχωρήσουμε μόλις καταλήξουμε πού θα κάνουμε την επόμενη και για να γίνει αυτό θα πρέπει να μιλήσουμε με μερικούς ειδικούς ακόμα. Ειλικρινά μου πέρασε από το μυαλό να ερχόμασταν στον γιατρό σου στην Κύπρο αλλά πρακτικά είναι μάλλον αδύνατον. Όμως αν θέλεις ρώτησε τον όταν σου δοθεί η ευκαιρία αν θα μπορούσε να συστήσει κάποιον στην Αθήνα που να κάνει βιοψία βλαστοκύστης και να έχει εμπειρία σ' αυτό. Αν μπορείς φυσικά και δεν σε φέρνω σε δύσκολη θέση...

 

Εμείς δεν δοκιμάσαμε καθόλου φυσιολογικά λόγω του φόβου για αποβολή..ελπίζω με αυτή την προσπάθεια να φανούμε τουλάχιστον τυχεροί.. Αν θες μπορώ να σου δώσω το emal του γιατρού και να επικοινωνήσεις άμεσα μαζί του και να τον ρωτήσεις ο,τι θες.. Αν όχι με την πρώτη ευκαιρία να τον ρωτήσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου στείλω ΠΜ.

 

Ελπίζω πάντως να μπουν και άλλες κοπέλες στην κουβέντα μας και να καταθέσουν τις δικές τους εμπειρίες για τη διαδικασία ή τις σκέψεις και τις πιθανές αγωνίες τους αν τώρα σκέφτονται να μπουν σ' αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τατιανα μου σου εστειλα και π.μ είμαι κα εγώ απο Κύπρο, δυσηχως τον περασμένο Ιούλιο έκανα διακοπή κύησης λόγω Μ.Α ήταν πολυ δύσκολο κ ακόμα πονάει. Για αυτό θέλω να προχωρήσω σε προεμφυτευτικη εξωσωματικη . θελω περισσοτερες πληροφοριες αν μπορεις!! ευχριστώ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!!! έκανα και εγώ εξωσωματική λόγο στίγματος μεσογειακής αναιμίας που έχουμε και Δόξα το Θεό είχαμε θετικό αποτέλεσμα με την πρώτη μας προσπάθεια!!! τώρα είμαι 7 μηνών και περιμένω το κοριτσάκι μου!!!! Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες ότι και να αποφασίσουν είτε με είτε χωρίς εξωσωματική!! ότι απορία έχετε ευχαρίστως να απαντήσω!! πάντως η διαδικασία αν τη δεις θετικά δεν είναι και τόσο δύσκολο το πιο δύσκολο κομμάτι ήταν η αναμονή του αποτελέσματος παρά οι ενέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Kordela, εγώ θα ήθελα πολύ να μάθω λεπτομέρειες για την εξωσωματική που σου χάρισε την κορούλα σου. Οπότε αν μπορείς να μας πεις που την έκανες, με τι πρωτόκολλο, πόσα έμβρυα και βιοψία ποιας μέρας. Αν δεν θέλεις δημόσια παρακαλώ πολύ στείλε π.μ.

 

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια λοιπόν θα σου πω σε πμ λεπτομέρειες αλλά τα βασικά ήταν ότι είχαμε άριστη συνεργασία με το γιατρό κατά τη διάρκεια τον ορμονών και στενή παρακολούθηση της εξέλιξης και το τονίζω με το γιατρό και όχι με μαίες η επικοινωνία για κάθε βήμα ήταν μαζί του!! γνωρίσαμε και συζητήσαμε με τον εμβρυολόγο για τη διαδικασία και όλα έγιναν με ηρεμία!! Τα έμβρυα που τα κατάφεραν ήταν 6 τα 2 ήταν πάσχον βάλαμε 3 βλαστοκύστες η τέταρτη δεν τα κατάφερε για κατάψυξη και εξαρχής είδαμε ένα έμβρυο το κοριτσάκι μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα και απο εμενα...καταρχην να ευχηθω μια τελειομηνη εγκυμοσυνη σε οσες κοπελες περιμενουν τα μωρακια τους και καλη επιτυχια σε ολες τις υπολοιπες κοπελες που προσπαθουν για το ονειρο...

 

Indyla δεν ξερω αν με θυμασαι αλλα εχουμε ξαναμιλησει στο forum αυτο...

 

Λοιπον, ξεκινησα κι εγω αυτον τον μηνα την πρωτη μου προσπαθεια εξωσωματικης, εχοντας ηδη στο ιστορικο μου μια διακοπη κυησης λογω μεσογειακης αναιμιας. Δυστυχως ομως για αλλη μια φορα η τυχη αποδεικνυει οτι μπορει να παιξει περιεργα παιχνιδια. και τι εννοω? Σημερα μαθαμε οτι απο τα 10 εμβρυα που στειλαμε για βιοψια πασχουν τα 9!!!! Εμβρυολογος και γενετιστης σηκωσαν τα χερια ψηλα λεγοντας μας οτι δεν εχουν ξαναδει να νοσουν σε τοσο μεγαλο ποσοστο τα εμβρυα...Προς θεου δεν θελω να απογοητευσω η να αποτρεψω καμια κοπελα που προτιθεται να μπει στη διαδικασια της εξωσωματικης, την οποια οπως δειχνουν τα πραγματα μαλλον και θεωρω μονοδρομο στην περιπτωση μας, αλλα ηθελα καπου να τα πω και να ξαλαφρωσω...Ειλικρινα δεν μπορω ακομα να το χωνεψω...

 

Απο την αρχη δεν μας πηγε πολυ καλα η προσπαθεια αφου λογω πολυκυστικων ωοθηκων εφτασα ενα βημα πριν την εμφανιση του συνδρομου υπερδιεγερσης ωοθηκων και γι αυτο το λογο η λυση ηταν να προχωρησουμε τη διαδικασια μεχρι το σταδιο της ωοληψιας και της βιοψιας των εμβρυων, στη συνεχεια να καταψυξουμε τα υγιη και η εμβρυομεταφορα θα γινοταν μετα απο εναν η δυο κυκλους.Σε εμας η βιοψια εγινε σε εμβρυα τριων ημερων, η δε καταψυξη θα γινοταν σε οσα απο τα υγιη θα εφταναν στο σταδιο της βλαστοκυστης. Τωρα απομενει να δουμε αν το ενα υγιες εμβρυακι που μας απεμεινε θα καταφερει να γινει βλαστοκυστη (θα το ξερουμε αυριο μαλλον) και απο εκει και περα ελπιζουμε για ο,τι καλυτερο στη συνεχεια της διαδικασιας. Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα ειλικρινα ηθελα καπου να μιλησω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια!

 

Tzilda, όχι μόνο σε θυμάμαι αλλά πριν κανένα μήνα σου είχα στείλει π.μ. για να μάθω τα νέα σου αλλά μάλλον δεν το είδες.

Λοιπόν όπως λέει και η kordela ένα μόνο χρειάζεσαι και σκέψου ότι κι εγώ που είχα τέσσερα υγιή, έγκυος δεν έμεινα. Οπότε το καλό αποτέλεσμα στην προεμφυτευτική δεν σημαίνει απαραίτητα και εγκυμοσύνη. Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά αλλά ακόμα κι αν δεν γίνει τώρα, μην απογοητευτείς, θα γίνει την επόμενη φορά.

 

Πολλά φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια!!

Το εμβρυάκι μας τα κατάφερε μέχρι στιγμής και το έχουμε καταψύξει...Ας ελπίσουμε να είναι το τυχερό μας! Το ξέρω ότι ένα μόνο χρειάζεται για να γίνει το θαύμα αλλά δεν παύει το σοκ μας με τα αποτελέσματα να είναι μεγάλο... πάντα είχαμε στο μυαλό μας ότι σε περίπτωση που δεν πετυχαίναμε με την πρώτη προσπάθεια θα είχαμε "στην άκρη" έστω ένα -δυο ακόμη για επόμενη προσπάθεια και αυτό ψυχολογικά και μόνο θα βοηθούσε... Τέλοσπάντων, τα δεδομένα μας είναι αυτά, δεν αλλάζουν και με αυτά θα προχωρήσουμε ελπίζοντας για ό,τι καλύτερο!

 

Indyla πράγματι τώρα μόνο είδα το π.μ. που μου είχες στείλει...Θα σου στείλω π.μ. άμεσα για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τη δική μας προσπάθεια. Με ενδιαφέρει και εμένα η έρευνά σου σχετικά με το αν είναι καλύτερο η βιοψία να γίνεται στο στάδιο της βλαστοκύστης και θα ήθελα κι εγώ πολύ να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Θα είμαστε σε επαφή! Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλα τα κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Το συγκεκριμένο γιατρό μας τον συστησε το ινστιτούτο νευρολογίας και γενετικής στην Κύπρο...Τον επισκεφθηκαμε και νιωσαμε ασφάλεια κοντά του.. Τον εμπιστευτήκαμε και ο Θεός Βοηθος!! Δυστυχώς δεν έχουμε έμβρυα στην καταψυξη...μόνο 2 είχαμε αυτα που βάλαμε..και είναι η πρώτη μου προσπάθεια, πρώτη εμβρυομεταφορά...

 

Τώρα όσο αφορά στο κόστος..πολύ ψηλό..6400 μέχρι στιγμής.....Ας πετύχει και χαλάλι..

 

Έχεις δίκαιο σχετικά με το πόσο περίπλοκα είναι τα πράγματα σε αυτό το θέμα.. Εγώ είμαι 28 χωρίς να σημαίνει βέβαια κάτι αυτό...

 

Πότε με το καλό σκέφτεστε να προχωρήσετε σε δεύτερη προσπάθεια;; Έχετε κι εσείς το στίγμα αν επιτρέπεται;;

Γεια σας κοπέλες. Και εμείς έχουμε το στίγμα και οι δυο. Είχαμε μείνει έγκυος και τελικά το μωράκι είχε αναιμία. Προχωρήσατε σε τερματισμό κάτι αβάσταχτα δύσκολο. Τώρα σκεφτόμαστε για εξωσωματική. Είμαστε και εμείς απο την Κύπρο μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις τα στοιχεία του γιατρού σου; Για ποιο λόγο κάνατε εβρυομεταφορα μετά απο τρεις μήνες; Ελπίζω όλες να καταφέρουμε να φέρουμε στον κόσμο τα παιδάκια μας με όσο ποιο λίγες δυσκολίες γίνετε. Θα το εκτιμούσα πολύ για οποίες πληροφορίες μου δώσεις και ελπίζω να πήγαν όλα καλά με την προσπάθεια σας

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα!

έχω προχωρήσει και εγώ σε μία επιτυχημένη εξωσωματική (το 2013) λόγω κάποιας ασθένειας (όχι μεσογειακή αναιμία) που είχε 50% πιθανότητες να περάσει στο βρέφος. τώρα σκεφτόμαστε για το 2ο και παρόλο που στην πρώτη περίπτωση απλά έκανα ο,τι χρειαζόταν χωρίς να το συζητάω με κανέναν, τώρα έχω την ανάγκη να μιλήσω....

εγώ ξεκίνησα αρχές του 2013 να κάνω τεστ dna ώστε να μπορέσουμε να ανιχνεύσουμε την ακριβή μετάλλαξη της ασθένειας και μετά πήγα στο γιατρό για την εξωσωματική και το εργαστήριο της γενετικής για τον προεμφυτευτικό. Η διαδικασία κράτησε αρκετούς μήνες...εξετάσεις επί εξετάσεων...αγώνας να βρεθούν τα φάρμακα γιατί υπήρψε έλλειψη τότε...εννοείται δεν μπήκα καν στον κόπο να περάσω από την επιτροπή για να μου δικαιολόγήσουν κάποια έξοδα. Φυσικά ανταμοιφθήκαμε με το θετικό αποτέλεσμα και τη γέννηση της κόρης μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια!

 

Mariam δεν ξέρω αν μίλησες με την Titiana αλλά καλού-κακού σου στέλνω κι εγώ αυτό που της ζήτησες μια που μιλάω μαζί της και γνωρίζω τα στοιχεία. Έχω περάσει κι εγώ τα ίδια (στην Αθήνα βρίσκομαι) αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα αποτέλεσμα από την εξωσωματική. Που θα μας πάει όμως!

 

Καλή επιτυχία σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, bebe!

Η επόμενη θα είναι η τέταρτη. Είχα βιοχημικές και μία ανεμβρϋική. Ανακαλύψαμε όμως πρόσφατα ότι υπήρχαν μικρόβια στο σπέρμα που επηρεάζουν την ανάπτυξη του εμβρύου και ίσως να ευθύνονται για τις προηγούμενες αποτυχίες μας. Τώρα προσπαθούμε να το διορθώσουμε αυτό.

Αν θέλεις πληροφορίες σχετικά με το PGD στείλε μου πμ γιατί έχω γίνει εξπέρ στην προεμφυτευτική διάγνωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...