Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

33+5 στην μενν του μητερα


Recommended Posts

Γεια σας , ειμαι κ εγω προωρομανούλα, έχω την μικρή μου στη μενν του μητερα εδω κ 7 μερες, γεννήθηκε 33+5 εβδομάδων 1900 , τη δεύτερη μέρα έκανε αναπνεύστική δυσχέρια παρρόλο που είχα κάνει κορτιζόνες, έμεινε διασωληνομένη2 μέρες κ απο προχθές ξεκίνησαν να την ταιζουν στην αρχη 2 ml μετα 5 ml και σήμερα είναι στα 15ml και εχει φτασει πάλι το βαρος γεννησης, τελειωσε σημερα την αντιβίωση κ ισως αυριο την πανε στη μενν2 γιατι τωρα ειναι στην μενν 3! Εχει καμμια μανουλα παρομοια εμπειρια;ποσο περιπου θα μεινουμε μεσα;ποτε θα της δωσουν μπιμπερο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας , ειμαι κ εγω προωρομανούλα, έχω την μικρή μου στη μενν του μητερα εδω κ 7 μερες, γεννήθηκε 33+5 εβδομάδων 1900 , τη δεύτερη μέρα έκανε αναπνεύστική δυσχέρια παρρόλο που είχα κάνει κορτιζόνες, έμεινε διασωληνομένη2 μέρες κ απο προχθές ξεκίνησαν να την ταιζουν στην αρχη 2 ml μετα 5 ml και σήμερα είναι στα 15ml και εχει φτασει πάλι το βαρος γεννησης, τελειωσε σημερα την αντιβίωση κ ισως αυριο την πανε στη μενν2 γιατι τωρα ειναι στην μενν 3! Εχει καμμια μανουλα παρομοια εμπειρια;ποσο περιπου θα μεινουμε μεσα;ποτε θα της δωσουν μπιμπερο;

 

Σάντρα να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Λίγο υπομονή αυτές τις μέρες που θα μείνετε μέσα, για να δυναμώσει το μπεμπάκι κ να τραβήξει με μπιμπερό. Φαντάζομαι τα 15 μλ τωρα τα παίρνει με ρινοκαθετήρα μόνο ε; Εγώ γέννησα την 30η βδομάδα και μείναμε συνολικά 50 μέρες μέσα. Από τη στιγμή που θα ξεκινησει με το μπιμπερό, θα προχωρήσετε γρήγορα. Δεν ειναι τόσο πρόωρο το μωράκι σου!! Θετικές σκέψεις κ οι μερες θα περάσουν! Γιατί γέννησες πρόωρα;

Και πάλι να σου ζήσει η μπεμπούλα σου!!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα may23 γέννησα πρόωρα λογω ολιγάμνιου κ παραλίγο να παθω ρήξη μήτρας, σημείο μηδέν μου είπε ο γιατρός κ για της 2 μας, δόξα το θεό δηλαδή απο την 31 πήγαινα κάθε μερα στο μητέρα τη μια για nst κ την αλλη για ντοπλερ κόντεψαν να με τρελάνουν δε μεγαλωνει δεν εχει υγρα κ χιλια δυο μια μερα πριν γεννησω μου ελεγαν εχει χασει βαρος ειναι 1500 κ ποσα αλλα, δε ξερω τι εβλεπαν ευτυχως ηταν 1900 πιστεύω πλέον οτι ηταν θαυμα! Απλα στη μοναδα δε σου λενε τπτ κ δε ξερω ποσο χρονο θα παρει ολο αυτο! Να σου ζησει κ εσενα το ζουζουνι σου, εσυ γιατι γεννησες προωρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα may23 γέννησα πρόωρα λογω ολιγάμνιου κ παραλίγο να παθω ρήξη μήτρας, σημείο μηδέν μου είπε ο γιατρός κ για της 2 μας, δόξα το θεό δηλαδή απο την 31 πήγαινα κάθε μερα στο μητέρα τη μια για nst κ την αλλη για ντοπλερ κόντεψαν να με τρελάνουν δε μεγαλωνει δεν εχει υγρα κ χιλια δυο μια μερα πριν γεννησω μου ελεγαν εχει χασει βαρος ειναι 1500 κ ποσα αλλα, δε ξερω τι εβλεπαν ευτυχως ηταν 1900 πιστεύω πλέον οτι ηταν θαυμα! Απλα στη μοναδα δε σου λενε τπτ κ δε ξερω ποσο χρονο θα παρει ολο αυτο! Να σου ζησει κ εσενα το ζουζουνι σου, εσυ γιατι γεννησες προωρα;

 

Εγω επαθα ολική ρήξη σάκου στις 29 εβδομάδες, τελειως ξαφνικά και νοσηλευτηκα ίσα τεσσερις μερες προκειμένου να προλάβω να κανω τις κορτιζόνες. Δυο φορες τη μερα nst γιατί το μωρό δεν ειχε καθόλου αμνιακό. Τελοσπάντων! Στη μονάδα δέ θα σου πουν ποτέ τιποτε παραπάνω απο τα καθημερινά.. Πόσο βάρος εχει και τι έφαγε.. Μήν περιμένεις περισσοτερα λόγια. Εμεις οταν φτάσαμε τα 1900 ξεκινήσαμε το μπιμπερό. Πιστευω δε θα αργήσετε. Το μωρό σου εχει ήδη καλό βάρος και θα ξεκινήσετε. Και μετά να την ταίζεις εσύ όσο μπορείς! Όλα θα πάνε καλά!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ξεκινήσουμε σιγά σιγά για να πάρει κ βάρος ρώτησα πόσο πρέπει να πάει για να την πάρω κ η απάντηση:εξαρτάται ανάλογα το παιδί!ούτε αγκαλιά δε την έχω πάρει ακόμα,για να δούμε σήμερα αν παει στην ενδιάμεση θα μου την δώσουν λίγο;

Απλά όλο αυτό χωρίς καμμία ενημέρωση για εμάς που εχουμε τις ψυχούλες μας εκει είναι απάνθρωπο να μην ξέρεις που πατάς!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας, σύντομα santra θα το έχεις αγκαλίτσα!! εγώ γέννησα 35+1 και μείναμε 7 ημέρες μέσα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ξέρω πως δεν υπάρχει ενημέρωση, μα εσύ θα ζητήσεις να δεις την διευθύντρια, την επικεφαλή των ιατρών για ενημέρωση. Οχι ότι θα μάθεις τίποτα παραπάνω, αλλά θα ζητήσεις να παίρνεις αγκαλίτσα το μωρό.

Θα σου πουν πότε θα μπορείς καθημερινά και την προετοιμασία γιαυτό.

 

Πραγματικά είστε πολύ κοντά στην έξοδο, έχετε καλό βάρος και δεν αντιμετωπίζετε πρόβλημα υγείας!! λογικά στα 2100 θα στο δώσουν!

Ολα καλα θα πάνε!! θετική σκέψη θέλει και να ξέρεις πως σας περιμένει η μεγαλύτερη ευτυχία μπροστά σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας, σύντομα santra θα το έχεις αγκαλίτσα!! εγώ γέννησα 35+1 και μείναμε 7 ημέρες μέσα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ξέρω πως δεν υπάρχει ενημέρωση, μα εσύ θα ζητήσεις να δεις την διευθύντρια, την επικεφαλή των ιατρών για ενημέρωση. Οχι ότι θα μάθεις τίποτα παραπάνω, αλλά θα ζητήσεις να παίρνεις αγκαλίτσα το μωρό.

Θα σου πουν πότε θα μπορείς καθημερινά και την προετοιμασία γιαυτό.

 

Πραγματικά είστε πολύ κοντά στην έξοδο, έχετε καλό βάρος και δεν αντιμετωπίζετε πρόβλημα υγείας!! λογικά στα 2100 θα στο δώσουν!

Ολα καλα θα πάνε!! θετική σκέψη θέλει και να ξέρεις πως σας περιμένει η μεγαλύτερη ευτυχία μπροστά σας!!!

 

Καλημέρα!Λες να μου τη δώσουν τοσο μικρουλα;ακομα περιμενω να δω αν εγινε η μεταφορα!σε ενημερωνει οποιος γιατρος εχει βαρδια αλλα τωρα που θα παω θα ζητησω κ απο τη διευθ αν ειναι να δουμε τι θα μου πει κ ποτε θα της δωσουν μπιμπερο!ουφ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Λες να μου τη δώσουν τοσο μικρουλα;ακομα περιμενω να δω αν εγινε η μεταφορα!σε ενημερωνει οποιος γιατρος εχει βαρδια αλλα τωρα που θα παω θα ζητησω κ απο τη διευθ αν ειναι να δουμε τι θα μου πει κ ποτε θα της δωσουν μπιμπερο!ουφ...

 

Ναι καλή μου, στην φίλη μου το έδωσαν τόσο εφόσον δεν είχε άλλα προβλήματα και είχε συμπληρωθεί το διάστημα των 35 εβδομάδων απ' την γέννηση. Το παιδάκι γεννήθηκε 30 εβδομάδων.

Οι γιατροί της βάρδιας εμένα μου φάνηκαν λίγο... ε... δεν ήξεραν τι έλεγαν. Η διευθύντρια υποχρεωτικά έπαιρνε τον φάκελο του παιδιού και μου έδινε αναφορά για τα πάντα και πρόβλεψη για τις επόμενες ημέρες - καθώς πατούν σε πρωτόκολλα. Δεν στα έχουν πει;;; γιατί δεν έχεις πάει στη διεύθυνση;;;; έξω απ' την κάθε μενν είναι! Ζήτα κι όλας σωματική επαφή. Κάθετα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλή μου, στην φίλη μου το έδωσαν τόσο εφόσον δεν είχε άλλα προβλήματα και είχε συμπληρωθεί το διάστημα των 35 εβδομάδων απ' την γέννηση. Το παιδάκι γεννήθηκε 30 εβδομάδων.

Οι γιατροί της βάρδιας εμένα μου φάνηκαν λίγο... ε... δεν ήξεραν τι έλεγαν. Η διευθύντρια υποχρεωτικά έπαιρνε τον φάκελο του παιδιού και μου έδινε αναφορά για τα πάντα και πρόβλεψη για τις επόμενες ημέρες - καθώς πατούν σε πρωτόκολλα. Δεν στα έχουν πει;;; γιατί δεν έχεις πάει στη διεύθυνση;;;; έξω απ' την κάθε μενν είναι! Ζήτα κι όλας σωματική επαφή. Κάθετα!

 

Οχι δεν εχω ιδέα,πρόβλεψη;εδω δε λενε τα βασικα τι να πω!μολις παμε στη 2 θα ζητησω να την παρω αγκαλια ήταν να παμε το πρωι αλλα ακομα τπτ!αντε να δουμε! Τα ζωα μου αργα

Link to comment
Share on other sites

sandra... απ'την εμπειρία μου θα σου πω να κάνεις υπομονή πάνω απ' όλα. Ξέρω πολύ καλά πως αισθάνεσαι, αφού έχω περάσει κι εγώ λίγο απ' τη ΜΕΝΝ.

Επίσης επιμένω να ζητάς καθημερινά ή όποτε εσύ θέλεις να γνωρίζεις, ενημέρωση απ΄τον/την Διευνθυντή/ρια της ΜΕΝΝ κι όχι απ' τον κάθε τυχάρπαστο που έτυχε να έχει βάρδια εκεί. Θα ζητάς να μαθαίνεις τι ακριβώς κάνουν στο μωράκι σου και τι περιμένουν να δουν για το επόμενο βήμα. Περισσότερο για να ζητήσεις να το κρατάς αγκαλίτσα, θα βοηθήσει την ανάπτυξη του τρομερά και θα γεμίσει το δικό σου μεγάλο κενό. Είναι και για τους δύο σας απαραίτητο...

Ακόμη και την ημέρα που είναι να παραλάβεις το μωρούλι σου θα το μάθεις τελευταία στιγμή, υπομονή λοιπόν, όλα θα πάνε πολύ καλά, απλά μην χάνεις στιγμές από σήμερα, επεδίωξε να σε αφήσουν να έχεις σωματική επαφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και μπορείς να απευθυνθείς στη διευθύντρια της μονάδας για ότι θες να μάθεις για το μωράκι σου, ωστόσο εγώ διαφωνώ σε αυτό που ειπώθηκε οτι οι γιατροί της βάρδιας είναι τυχάρπαστοι. Επειδή μείναμε αρκετό καιρό μέσα, είδα πως όλοι οι γιατροί ήταν πάντα ενημερωμένοι για όλα τα παιδιά, με το φάκελο πάντα στα χέρια τους. Οτι είναι φειδωλοί στην ενημέρωση, ναι!! Αλλά άμα τους ρωτήσεις, φυσικά και θα σου απαντήσουν! Το να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου, ξέρω οτι σε καίει μέσα σου και με το δίκιο σου, αν πω οτι δε σε καταλαβαίνω είναι ψέμα, και σιπγουρα δε θα αργήσεις να το κάνεις, ούτε καν να το παρεις σπιτι δε θα αργήσεις, όμως το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό και δε θα μπορεσουν να σου πουν ακριβως το πότε θα το κάνεις, ακόμα και αν αυτό είναι αύριο κιόλας. Όπως είπε η Xena , ακόμα και για το εξιτήριό της θα ενημερωθείς την ίδια μέρα. Ξέρω πως νιώθεις, το έζησα πολύ πρόσαφατα με ένα πολύ πρόωρο μωρό και το μόνο που έχω να σου πω είναι να έχεις πίστη στο μωράκι σου και θα δεις που θα την παρεις πολύ γρήγορα στο σπίτι!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια η μικρούλα μου έκανε πυρετό σήμερα κ ενω της είχαν βγάλει αντιβίωση κ ορό τώρα φτου κ απο την αρχη το απόγευμα θα έχουν κάποιες απαντήσεις!κόντεψα να πέσω κάτω αντι να μεταφερθούμε δίπλα θα ξαναγεμίσουμε σωληνάκια κ πηγαινε τόσο καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια η μικρούλα μου έκανε πυρετό σήμερα κ ενω της είχαν βγάλει αντιβίωση κ ορό τώρα φτου κ απο την αρχη το απόγευμα θα έχουν κάποιες απαντήσεις!κόντεψα να πέσω κάτω αντι να μεταφερθούμε δίπλα θα ξαναγεμίσουμε σωληνάκια κ πηγαινε τόσο καλά!!

 

Σάντρα μου κουράγιο... Σε καταλαβαίνω! Και μεις τη βδομάδα που προβλέπανε να φύγουμε, ανέβασε πυρετό και καποια λοίμωξη ειχε αρπάξει κ μείναμε άλλες δέκα μερες.. Και μεις ειχαμε χασει τη γη κατω από τα πόδια μας. Εύχομαι να είναι κατι απλό απλά δυστυχώς θα μπειτε σε κύκλο αντιβιωσης που σημαίνει καθυστέρηση..... Ενημέρωσέ μας τί θα σας πούν... Υπομονή κορίτσι μου!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Σάντρα μου κουράγιο... Σε καταλαβαίνω! Και μεις τη βδομάδα που προβλέπανε να φύγουμε, ανέβασε πυρετό και καποια λοίμωξη ειχε αρπάξει κ μείναμε άλλες δέκα μερες.. Και μεις ειχαμε χασει τη γη κατω από τα πόδια μας. Εύχομαι να είναι κατι απλό απλά δυστυχώς θα μπειτε σε κύκλο αντιβιωσης που σημαίνει καθυστέρηση..... Ενημέρωσέ μας τί θα σας πούν... Υπομονή κορίτσι μου!

 

Οι πρωτες εξετασεις ηταν καθαρες αυριο υο πρωι περιμενουν κ αλλες απαντησεις ανεβασε μια φορα 37,7 κ ξεκινησε αντιβιωση προληπτικα κ βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες εξετασεις ηταν καθαρες αυριο υο πρωι περιμενουν κ αλλες απαντησεις ανεβασε μια φορα 37,7 κ ξεκινησε αντιβιωση προληπτικα κ βλεπουμε...

 

Κουκλίτσα μου εύχομαι γρηγορα να πάρεις το νινι σου σπίτι! Εκείνο που ήθελα να σου πω είναι οτι εχεις καθε δικαίωμα να εχεις σωματική επαφή με το μωρο σου. Ειναι μια μέθοδος που λέγεται μέθοδος καγκουρό και βοηθά το μωρο να παρει βαρος, ισχυροποιεί το ανοσοποιητικό και ενα σωρό άλλα ψάξτε στο Ίντερνετ. Η μέθοδος αυτη λεει να παίρνεις το μωρο ακόμα και διασωληνωμενο μονο με την πάνα του πανω στο γυμνό σου θώρακα- στήθος, να το σκέπαζε ις έτσι όπως ειναι μπρούμυτα πανω σου δερμα με δερμα με μια κουβερτιτσα και να κάθεστε έτσι.. Βοηθάει πολυ και το μωράκι αισθάνεται ηρεμία και ασφάλεια.. Επίσης να σου προτείνω να το θηλασεις εσυ και να μην του δώσουν μπιμπερο αλλα απο τη μυρούλα το γαλα σου για να μην μπερδέψει τις θηλές.. Δε ξέρω αν θέλεις αλλα πολυ θα το βοηθήσει σε ολη του τη ζωη.. Φιλια πολλά και καλά νέα γρηγορα!

44lBp2.png

rvtOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαγική λέξη είναι ΥΠΟΜΟΝΗ και σου μιλάει μια τριδυμομαμά που γέννησε στις 30 εβδομάδες και πηγαινοερχόταν στη ΜΕΝΝ γνωστού μαιευτηρίου πλησίον στο δικό σου 2,5 μήνες, με χειρουργεία για τα μικρά και πολλές περιπέτειες γενικότερα. Και φυσικά, με έναν τοκετό πάααααααααααρα πολύ δύσκολο, εντατικές διασωληνωμένη η μαμά κι εντατικές διασωληνωμένα τα μικρά. Τώρα είναι αισίως 18 μηνών και δε θυμόμαστε τίποτα μα τίποτα από όλη αυτήν την περιπέτεια. Με το που θα πάρεις το μωράκι σου σπίτι, θα τα ξεχάσεις όλα, πίστεψέ με. Το βάρος του είναι πολύ καλό. εμένα τρία μωρά μαζί δε συμπλήρωναν ούτε κατά διάνοια 4 κιλά όλα μαζί όταν γεννήθηκαν. Αλλά πλέον είναι μια χαρά και αυτό έχει σημασία. Κάνε υπομονή και θα δεις στα 2.200 το αργότερο θα το έχεις σπίτι το μπεμπάκι σου. Δεν ξέρω αν το μητέρα έχει τη μέθοδο καγκουρό, αλλά αν την έχει θα κάνει θαύματα στο μικράκι σου και σ'εσένα. Καλώς να το δεχθείτε σπίτι το μπεμπάκι σας γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Sandra μου καλημέρα, θα σου πω απλά να απαιτείς απαντήσεις για ότι και αν σου έρχεται στο μυαλό και αφορά το μωρό σου! Εάν θέλεις να μάθεις κάτι και δεν υπάρχει παιδίατρος εκείνη τη στιγμή, θα ζητήσεις να έρθει! Θα παίρνεις από αυτούς απαντήσεις για το κάθε αν και γιατί σου!!!!!!!

Τους έχει εμπιστευτεί το μωρό σου και είναι υποχρεωμένοι να είναι σωστοί επαγγελματίες απέναντί σου!

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχώς απο το σοκ δεν ειχα σταγόνα γάλα! Περιμένω σήμερα να δω πως πήγε αν βγηκαν τα αποτελεσματα αν ξαναεξανε πυρετο μακάρι να μην έχει κολλησει τπτ το κοριτσακι μου χθες ήταν 1960 κ ετρωγε με ρινοκαθετηρα 20 ml, αντε να περασει η ωρα να μάθω....μου δινετε πολυ κουράγιο βρε κοριτσια ευχαριστώ....:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι καλημέρα. Γέννησα κ εγω στις 33+6, έχοντας κάνει τις κορτιζόνες. Μείναμε στη Μενν 10μέρες. Την πρωτη φορά που την είδα επαθα σοκ. Ενα ξυλάκι με τεράστια άκρα, σωληνάκι κ μια κάσκα για οξυγόνο! Γεννηθήκαμε και εμείς 1940γρ κ έχασε το προβλεπόμενο βάρος. Μετά μας πήγανε στην απλή παρακολούθηση όπου εκεί μπορούσα να την παίρνω αγκαλιά, να την βάζω στο στηθος, να της δίνω το μπιμπερό, να αγχώνομαι εαν τρώει για να πάρει βάρος, να κοιμάται συνεχεια (κρατούσε της δυνάμης της βλέπεις), να με πονάει αφόρητα η καισαρική κ το γάλα μου να ειναι λίγο!!!! Παρόλα αυτά όλα πήγαν ΚΑΛΑ, πλησιάζουν τα πρώτα μας γεννέθλια κ είμαστε λίγο τσουπωτές, ζωηρές κ τσαχπίνες. Κ εγω προσπαθώ για το αδερφάκι μας.

 

Σου εύχομαι καλή δύναμη κ υπομονή. Σε ότι αφορά την ενημέρωση, πράγματι σου λένε τα βασικά κ αν (εμας κάποια μας τα είπαν φεύγοντας) αλλά ο αντρας μου κυνηγούσε τους παιδιάτρους κ απαιτούσε ενημέρωση κ διαβεβαίωση ότι ολα ειναι καλά (ευγενικά πάντα!)

 

Σε λίγο καιρό όλα θα ειναι ενα θολό όνειρο...

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Alexele μου δε θελω να θυμωσουν μαζι μου γιατι εχουν το κοριτσακι μου κ κρατιεμαι οσο μπορω...

 

αχχχ πόσο σε νιώθω.... δεν ξέρεις! τι μου θυμίζεις....

 

Ομως έχουν δίκιο τα κορίτσια! Φεύγοντας θα ξέρεις τι θα έπρεπε να κάνεις, όλες τα μαθαίνουμε... μακάρι άχρηστα να μας μένουν!

 

Και αυτό που λέει η lilianα, είναι ότι πιο περιγραφικό:

Σε λίγο όλα θα είναι ένα θολό όνειρο...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει καποια λοιμοξη σε μερες θα εχουν το αντιβιογραμμα συνηθως η αντιβιωση μου ειπε κρατα 8 με 10 μερες ειμαι χαλια μόλις ειπαμε οτι θα παμε διπλα παλι απο την αρχη!της εκανα υπερηχο καρδια την ειδε κ καρδιολογος ολα μια χαρα απο χθες που ξεκινησε την αντιβιοση δεν εχει ξανακανει πυρετο αρα την καλυπτει αυτη που της εδωσαν εχει παει 1990 απο βαρος!αυτα!ουφ αντε παλι απο την αρχη το κοριτσακι μου...

Link to comment
Share on other sites

Σάντρα μου, αφού έκανε έστω και μια μέρα πυρετό, αυτοί δίνουν αντιβιπωση ούτοσιάλλως για να προλάβουν. Και όπως σου είπαν, ο κύκλος είναι 8-10 μέρες. Αν είχε αυξημένη crp θα παίρνει εως ότου αυτή μηδενιστεί. Στη δική μας περίπτωση τελικά δεν είχε απομονωθεί μικρόβιο απο τις καλλιέργειες. Κάνε υπομονή, αυτό σας πηγε λίγο πίσω, αλλά θα περάσει! Σύντομα θα την έχεις κοντά σου!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...