Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναρρωση μετα απο φυσιολογικο τοκετο


Thumber

Recommended Posts

Καλησπερα! Μιας κ ειμαι σε φαση που σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο θελω να ρωτησω..ποσο γρηγορα αναρρωσατε? με περινεοτομη. Ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου κ με αγχωνει η αναμνηση της πρωτης αναρρωσης. Ειχα ραμματα λιγο πιο κατω απο την κλειτοριδα ως 1εκ πριν τον πρωκτο. Η περιοχη ηταν παρα πολυ πρησμενη -περιπου 2εκ- Πονος φοβερος, δν μπορουσα να σταθω ουτε να κατσω. Ειχα λοχεια για τουλαχιστον 50ημ. κ αναρωτιεμαι, λετε να ηταν θεμα γιατρου? Να με εκοψε πολυ? Εσεις πως ησασταν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτα ολα που λες τα ενιωθα και εγω μετα την πρωτη μου γεννα...βεβαια δεν ασχοληθηκα ποτε με αποστασεις και εκατοστα (!!!) Αληθεια πως τα γνωριζεις εσυ?

Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν κοιταξα "εκει κατω" απλα περιμενα να περασει...

Η γνωμη μου ειναι οτι δε φταιει ο γιατρος αλλα οι συνθηκες, αν χρειαζοταν περινεοτομη ο γιατρος δεν μπορουσε να πραξει διαφορετικα...να σκεφτεσαι οτιστη 2η γεννα ειναι πολυ πιθανο να μηχρειαστει να σου κανει...αλλα και να γινει δε χαλασε και ο κοσμος...θα περασει;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου ! Εγω γεννησα πριν απο πεντε μηνες περιπου! Με εκοψαν αλλα κ σκιατηκε μονη μου αφου το μωρο ηταν λιγο μεγαλο. Δεν ενιωθα σχεδον τπτ. ουτε στισ κινησεισ ουτε πουθενα. μονο ενα ραμμα εσκασε αλλα δεν το καταλαβα κ οταν πηγα στο γιατρο μου ειπε να βαλω φουσιντιν. εδω κ πολυ καιρο δεν νιωθω τπτ! τωρα εκλεισε δεν εκλεισε.. αλλωστε θα αργουσε αφου επρεπε να δημιουργηθει ουλωδησ ιστοσ! Ειχα λοχεια κ εγω περιπου 50 μερες ισως κ λιγο παραπανω αλλα θηλαζα κιολας! Κ ακομα θηλαζω. Αν δεν θηλασεις καθαριζεις σε 20 μερες! Νομιζω πως ειναι θεμα οργανισμου! Ενταξει κ ο γιατρος παιζει ρολο αλλα ποσο ασχετος να ειναι στο ραψιμμο;!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εμένα δεν με έκοψε ο γιατρός μου αλλά ο γιός μου που έβγαινε με το χέρι μπροστά σαν τον σούπερμαν ;) ! Μου έκανε δύο ράμματα (δεν ένιωσα τίποτα) και μετά δεν είχα κάποια ενόχληση, τα ένιωθα μόνο όταν πλενόμουν μέχρι που απορροφήθηκαν μόνα τους (δεν θυμάμαι ποτε αλλά γρήγορα νομίζω ότι ήταν). Τα λόχεια μου κράτησαν 40 μέρες ακριβώς (και εγώ θήλαζα και ακόμα θηλάζω).

Πάντως από ότι έχω διαβάσει αν σε καθοδηγήσουν σωστά και σπρώχνεις όταν πρέπει και όταν πρέπει σταματάς χρειάζονται ελάχιστα ράμματα ή και καθόλου. Βέβαια δεν μιλάμε για περιπτώσεις που το μωρό είναι πολύ μεγάλο. Ελπίζω αυτή τη φορά να μην ταλαιπωρηθείς καθόλου, με το καλό το μωράκι!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα πριν 2 μηνες.χρειαστηκε να μου κανει μια μικρη τομη.ειχα λοχεια για περιπου 40 ημερες(μεχρι να καθαρησω εντελως).ειχα βεβαια ενοχλησεις αλλα μετα τις πρωτες 7-8 μερες ηταν λιγες.δεν κοιταξα ποτε απο κατω παρα μονο 1 μηνα μετα που πηγα στον γυναικολογο μου να με τσεκαρει μετα την γεννα και μου ειπε οτι ολα ειναι ενταξει.τωρα πια φυσικα δεν νιωθω τιποτα αλλα επαφες δεν εχουμε ξεκινησει ακομα,φοβαμαι λιγακι(ψυχολογικο ειναι).μπορει αυτην την φορα να μην ειναι ετσι,μην αγχωνεσαι και με το καλο!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ εγω το κοιταγα γιατι ενιωθα οτι εχω μεγαλη τομη κ οντως ηταν. Ο γιατρος μου το εχει στανταρ οτι την κανει. Για αυτο αναρωτιεμαι...τυχαινει να ειμαι κ νοσηλευτρια οποτε δεν γινοταν να μη το δω

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω πως πρεπει να είναι και θεμα γιατρου. Ειχα πολύ μικρη τομη και μικρη ενοχληση μετα, δεν καταλαβαινα τιποτα μονο λιγο τράβηγμα. Σε μια εβδομαδα πραγματικα το ειχα ξεχασει. Δεν ξερω, μου κανει εντυπωση να εχεις τοσο τραυματικη εμπειρια. Εκτος αν είμαι η εξαιρεση. Παντως δεν σημαινει πως θα είναι ακριβως το ιδιο παλι.

 

με το καλο το μωρακι σου !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Ο τοκετος δεν ηταν τραυματικη εμπειρια..ουτε η αναρρωση παρολη την δυσκολια. Απλως αναρωτιεμαι για την τομη κ την δυσκολη αναρρωση που ειχα. Στο μεταξυ μετα τν τοκετο ειχα αιμορραγια που ποτε δεν καταλαβα γιατι..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Ο τοκετος δεν ηταν τραυματικη εμπειρια..ουτε η αναρρωση παρολη την δυσκολια. Απλως αναρωτιεμαι για την τομη κ την δυσκολη αναρρωση που ειχα. Στο μεταξυ μετα τν τοκετο ειχα αιμορραγια που ποτε δεν καταλαβα γιατι..

 

Καλη μου Thumber σιγουρα παιζει ρολο το μεγεθος του μωρου. Ο δικος μου γεννηθηκε 2800 και ο γιατρος μου εκανε 5 ραμματα τα οποια απορροφηθηκαν. Ωστοσο πονουσα αρκετα για 10 μερες περιπου επαιρνα υποθετα voltaren. Μετα ο πονος κοπηκε μαχαιρι. Ισως εχει να κανει κ με την ευαισθησια καθε οργανισμου ο πονος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν είχα πρόβλημα καθόλου, από την επόμενη μέρα άρχισα να αισθάνομαι μια χαρά, λες και δεν με είχε ράψει καθόλου. Πάντως πιστεύω ότι παίζει ρόλο και ο γιατρός, πόσο πλαστικός χειρούργος είναι. Το μόνο μου πρόβλημα ήταν μια αιμορροίδα που εμφανίστηκε από το πολύ σπρώξιμο αλλά και αυτή μετά από λίγο καιρό εξαφανίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ηταν 3600 ο αντρακης μου! Τα voltaren με ειχαν σωσει... πως να παρω το ρισκο να μη κανω επισκληριδιο μετα απο αυτα...?

 

Την πρωτη φορα πηγες με επισκληριδιο κ τωρα το σκεφτεσαι; γιατι; Αφου πηγαν ολα καλα να κανεις παλι επισκληριδιο. Εγω ειμαι υπερ. Εισαι νηφαλια και απολαμβανεις την καθε φαση του τοκετου σου.

Τωρα αν ρωτησεις εμενα δεν πηγε καλα η πρωτη μου επισκληριδιος και θελω στη δευτερη γεννα να προσπαθησω χωρις. Θα δειξει....

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι γιατι περα απο την αναλγησια δεν υπηρχε αλλο θετικο. Ειχα αιμορραγια κ ανακαλυψα οτι μου ειχαν βαλει κ τεχνητους πραγμα που δεν ηξερα. Σκεφτομαι λοιπον μετα απο ολα αυτα γιατι να μεινω σε ιδιωτικο? να παω σε δημοσιο αλλα εκει δεν κανουν επισκληριδιο

Link to comment
Share on other sites

Σας βρίσκω πολύ γενναίες κορίτσια! Κι εγώ πριν γεννήσω το γιό μου σκεφτόμουν να μην κάνω επισκληρίδιο αλλά τελικά έκανα. Οι ωδίνες ξεκίνησαν 7 το απόγευμα αλλά γέννησα 6.30 το πρωί επειδή δεν είχε εμπεδωθεί (λόγω ινιακής προβολής) και δεν είχα καθόλου διαστολή. Είχα εντονότατες και συχνότατες συσπάσεις σχεδόν από την αρχή έτσι όταν έφτασα στο μαιευτήριο ζήτησα αμέσως επισκληρίδιο.. Προς το τέλος του τοκετού (αφού είχαμε ξαναβάλει 2 δόσεις) είχε αρχίσει να περνάει η επίδραση αλλά επειδή είμασταν κοντά στη γέννα (επιτέλους) δεν βάλαμε άλλη, έτσι ένιωσα κάποιους πόνους αλλά όχι τους αφόρητους που ένιωθα στην αρχή. Τώρα που πρόκειται να γεννήσω το δεύτερο μωρό μου πιστεύω ότι θα κάνω πάλι - εκτός και αν έχουμε πολύ γρήγορο τοκετό.

Φίλη μου που γέννησε το πρώτο με επισκληρίδιο και το δεύτερο χωρίς (από επιλογή της) μου είπε ότι η δεύτερη γέννα αν και σαφώς πολύ πιο επίπονη και κουραστική από την πρώτη ήταν συγκλονιστική εμπειρία και ότι αν κάνει και τρίτο πάλι θα γεννήσει χωρίς φάρμακα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τhumber εγω γενικα ειμαι υπερ του δημοσιου νοσοκομειου και ετσι γεννησα στο Αλεξανδρα που οχι μονο δεν στερειται τιποτα του ιδιωτικου αλλα ειναι και πιο ασφαλες σε περιπτωση επιπλοκων και για σενα κ για το μωρο. Ψαξτο αν θες και για οτι πληροφοριες χρειαστεις εγω ειμαι εδω!

 

Izaki δεν ειμαι καθολου γενναια.. στην πρωτη γεννα πηγα για επισκληριδιο δαγκωτο αλλα παρουσιαστηκαν επιπλοκες για αυτο δεν θελω παλι. Φοβαμαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Izaki δεν ειμαι καθολου γενναια.. στην πρωτη γεννα πηγα για επισκληριδιο δαγκωτο αλλα παρουσιαστηκαν επιπλοκες για αυτο δεν θελω παλι. Φοβαμαι....

 

Εννοείς ότι οι επιπλοκές που αναφέρεις προκλήθηκαν από την επισκληρίδιο; :shock: Ωχ αγχώθηκα τώρα..

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει καλα λογια για το Αλεξανδρα. Izaki κ εγω ειχα επιπλοκες. Παρενεργειες βασικα. Ναυτια, πονοκεφαλο κ εντονο ριγος. Ετρεμα σαν το ψαρι. Κ επισης πιστευω οτι κ η αιμορραγια που ειχα μετα εκει οφειλεται. Δεν ενιωθα τιποτα κ εσπρωχνα τοσο δυνατα που νομιζα θα σκασει ο θωρακας μου

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει για τρέμουλο, ναυτία κλπ αλλά όχι και αιμορραγία..:-( Εγώ δεν είχα τίποτα μετά ευτυχώς και παρόλο τον πολύωρο τοκετό όταν ο μικρός αποφάσισε να γυρίσει βγήκε με τρείς εξωθήσεις μόνο αλλά ο γιατρός μου μου έλεγε πότε να σπρώξω και πότε να σταματήσω. Να σου πω και εγώ αν είχαν προκύψει τέτοια θέματα θα το σκεφτόμουν να ξανακάνω επισκληρίδιο..

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει για τρέμουλο, ναυτία κλπ αλλά όχι και αιμορραγία..:-( Εγώ δεν είχα τίποτα μετά ευτυχώς και παρόλο τον πολύωρο τοκετό όταν ο μικρός αποφάσισε να γυρίσει βγήκε με τρείς εξωθήσεις μόνο αλλά ο γιατρός μου μου έλεγε πότε να σπρώξω και πότε να σταματήσω. Να σου πω και εγώ αν είχαν προκύψει τέτοια θέματα θα το σκεφτόμουν να ξανακάνω επισκληρίδιο..

 

Εγω κοριτσια ειχα 26 ωρες τοκετο. Επισκληριδιο μου εκαναν στις 8 το βραδυ και γεννησα 1 το πρωι. Ειχα κι εγω φοβερο τρεμουλο κ επαθα και επισχεση ουρηθρας (δεν εβγαιναν τα ουρα), αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Την ωρα της επισκληριδιου παρουσιαστηκε προβλημα. Δε θελωνα σας φοβισω γτ αυτο που μου συνεβη δεν αποτελει κανονα για αυτο δεν λεω περισσοτερα. Παντως μεχρι να ερθει η ωρα των εξωθησεων περασα ολες τις ωδινες κανονικα. Την ωρα της εξωθησης μονο δεν πονουσα και ευχαριστηθηκα τη γεννηση του μωρου. Μου ελεγε ο γιατρος ποτε να σπρωξω κ με τρεις ωραιες εξωθησεις βγηκε. Εγω δεν ενιωθα οτι θα σπασει ο θωρακας μου. Μαλλον ειναι στον οργανισμο.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν μπορώ να διανοηθώ να γεννήσει κάποια γυναίκα την σημερινή εποχή με φτ χωρίς επισκληρίδιο. Προς το τέλος και μενα ο γιατρός μου δεν μου έκανε άλλη δόση για να σπρώξω και εκεί τα είδα όλα. Δεν είχα φανταστεί ότι υπάρχει τέτοιος πόνος. Και κατάλαβα αυτό που λένε όλοι, ότι χειρότερος πόνος από την γέννα δεν υπάρχει. Νόμιζα ότι ένα μαχαίρι έκοβε τα σπλάχνα μου. Και για μένα ήταν ελάχιστα λεπτά, δεν θα μπορούσα να τους υπομείνω αυτούς τους πόνους για όλη την διάρκεια του τοκετού. Θα παρακαλούσα για καισαρική. Γιατί να το περάσει μια γυναίκα αυτό όταν μπορεί να απολαύσει τον τοκετό της με χρήση επισκληρίδιου?

Ναυτία, πονοκέφαλος, ρίγος απίστευτο, κομάρα στα πόδια, είναι οι σύνηθες επιπτώσεις της επισκληρίδιου. Αλλά όλα αυτά περνάνε λίγες ώρες μετά την γέννα. Πριν σου την κάνουν, παίρνουν το πλήρες ιστορικό σου, εξετάσεις αίματος κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγβ κοριτσια γεννησα στο αλεξανδρα στον Συνδο. Γενικα ειχα δυσκολη γεννα κ πολλες ωρες...κ ψυλα το παιδι..κ μεγαλο...τελικα με την επιμονη του γιατρου μου γεννησα Φυσιολογικα αλλα με βεντουζα... Επισκληριδιο εκανα παρακαλαγα να μου κανουν...ειχα πει οτι θα προσπαθησω χωρις αλλα δεν αντεξα..δυσστηχως κ παρακαλαγα το γιατρο να μου κανει.θαυμαζω οσες γεννησαν χωρις επισκληριδιο--βεβαια παιζει ρολο κ η γεννα αν γενουσα ευκολα κ γρηγορα ισως να μην εκανα.οσο αφορα το μετα.....αφηστε...πιο δυσκολα μου φανηκε η ανναρωση παρα η γεννα.κ τωρα ειμαι εγκυος κ σκεφτομαι το μετα οχι την γεννα..ειχα ραμματα δεν ξερω ποσα απο κατω πονουσα δεν μπορουσα ουτε να κατσω....να κατσω???πωπ πωπω.πονουσα πολυ θυμαμαι μετα την τριτη μερα.ομως ειχα σκιστει πολυ..πως αλλιως θα εμπαινε η βεντουζα???ασε ενα κεφαλι που ειχε ομπεμπης τεραστιο..μετα απο 10 μερες πονουσα πολυ κ πηγα στο γιατρο να με δει κ ειπε πως ειχε κοπει ενα ραμμα..ασε οι αιμοραοιδες μετα...τι ηταν αυτο το πραγμα..τι κλαμα ειχα ριξει.τι να σας πω γενικα ο πρωτος μηνας μετα τν γεννα μου ηταν δυσκολος παρα πολυ. Αιμα ειχα για 40 μερες. Αυτα. Παντως δεν πιστευω πως ειναι θεμα γιατρου αν εχεις μεγαλο παιδι η βαλεις βεντουζα πως να μην σκιστεις πολυ μετα κ να πονας..τωρα ρε κοριτσια οσες εχω ρωτησει λενε οτι στο δευτερο γεννας πιο ευκολα. Ισχυει αυτο??? Μακαρι..

Link to comment
Share on other sites

Ster συμφωνω μαζι σου. Ειναι δυνατον να ποναμε στην σημερινη εποχη που υπαρχουν ολα τα μεσα? Αφου υπαρχει τροπος να γεννησει μια γυναικα ανωδινα κ ωραια γιατ να ουρλιαζει κ να σφαζεται απο τους πονους?

Μεγαλη ανακαλυψη η επισκληριδιος..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!μεσα απο τη δικη μου εμπειρια στη γεννα καταλαβα οτι τα παντα ειναι σχετικα..για παραδειγμα , εγω πηγα με τεχνητους την τελευταια ημερομηνια που μου ειχε δωσει ο γιατρος (κ με 3 διαστολη)•γεννησα 4 ωρες μετα με φτ χωρις επισκληριδιο με χρηση βεντουζας λογω υψηλης μυωπιας.ο γιατρος ηταν καθετος στο να μην κανω επισκληριδιο γιατι εβλεπε μια ευκολη γεννα.υπαρχουν ομως περιπτωσεις πολυωρων οδυνων κ δεν ξερω κ εγω τι αλλο, που ειναι απαραιτητη η ναρκωση!αν κ παντα βλαβερη για το αγενητο μωρακι..

Link to comment
Share on other sites

Πω,πω γιαννα τι τραβηξες κ εσυ... σιγουρα αν γινεται να μη πονας ειναι το ιδανικο. Κ εγω παρακαλουσα για επισκληριδιο, δεν αντεχα αλλα τωρα που ενδιαφερομαι για το Ελενα οπου δεν κανουν τι να κανω...? Δεν ξερω αν υπαρχει γιατρος για φτ με επισκληριδιο. Παντως τωρα που το λετε μαλλον κ εγω επαθα επισχεση γιατι μια μαια που ηταν εκει μου εβαλε 3φορες καθετηρα! !κ της λεω γιατι το κανεις αυτο κ δεν αφηνεις τον ενα? ?θα παθω τιποτα. Ε οσο πηρατε απαντηση εσεις αλλο τοσο πηρα κ εγω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα στο ελενα πως δεν κανοιυν επισκληρηδιο..αληθεια ρε??τωρα το ακουω. Κ το αλεξανδρας παντως που ειναι δημοσιο κανουν ..κ φημηζεται για τους καλυτερους γιατρους κ αναισθησιολογους... Τι να πω μα γιατι δεν κανουν στο ελενα??

 

Χαρουλα κ εγω την τελευταια μερα πηγα κ μπηκα με τεχνικους πονους.,δεν εκανα διαστολγ ευκολα κ το παιδι ηταν ψηλα δεν μου εσπαγαν τα νερα μονα τους.....ειχα παει απο της 8 το πρωι.... Κ γενησα 12 την νυχτα.... Στην αιθουσα μπηκα στης 4-5 κ απο της 6 εσπρωχνα αλλα τιποτα...

 

Καμια μανουλα θα μας πει εμπειρια απο δευτερη γεννα πως ηταν τα πραγματα?ηταν οντως πιο ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...