Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα


LETOM

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας!!!

Έχω 3 κατεψυγμενα εμβρυα, ενα 8 κυττάρων, και αλλα δυο των 6 και 7 κυτταρων. Το ενα ειναι αριστης ποιοτητας, με εχει ενημερωσει η εμβρυολογος.

Θα ηθελα την αποψη οσων γνωριζουν, τι διαδικασια ακολουθειται για να γινει εμβρυομεταφορα, ποσοστα επιβιωσιμοτητας, πχ φαρμακα, ποιες μερες, ποσες μερες, κλπ και το κοστος.

Επισης, θα ηθελα την αποψη οσων γνωριζουν για τα κεντρα GENESIS & EMBRYO-ART, και ποιους ιατρους συστηνουν. Αν δεν επιτρέπεται στο forum, μπορειτε να μου στειλετε προσωπικο μηνυμα?

Το εκτιμω πολύ, καθε βοηθεια ειναι πολυ χρησιμη!!!:P:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γεια σας!!!

Έχω 3 κατεψυγμενα εμβρυα, ενα 8 κυττάρων, και αλλα δυο των 6 και 7 κυτταρων. Το ενα ειναι αριστης ποιοτητας, με εχει ενημερωσει η εμβρυολογος.

Θα ηθελα την αποψη οσων γνωριζουν, τι διαδικασια ακολουθειται για να γινει εμβρυομεταφορα, ποσοστα επιβιωσιμοτητας, πχ φαρμακα, ποιες μερες, ποσες μερες, κλπ και το κοστος.

Επισης, θα ηθελα την αποψη οσων γνωριζουν για τα κεντρα GENESIS & EMBRYO-ART, και ποιους ιατρους συστηνουν. Αν δεν επιτρέπεται στο forum, μπορειτε να μου στειλετε προσωπικο μηνυμα?

Το εκτιμω πολύ, καθε βοηθεια ειναι πολυ χρησιμη!!!:P:p

 

Καλησπερα Letom,

 

ειναι πολυ ευχαριστω το γεγονος οτι εχεις τοσο καλα εμβρυα. Οταν εχεις τα εμβρυα η διαδικασια ειναι παρα πολυ απλη. Τη μερα της εμβρυομεταφορας πας στο κεντρο και στα τοποθετουν. Απο εκει και περα ακολουθεις της ιδιες ακριβως διαδικασιες οπως μια φυσιολογικη εξωσωματικη. Δηλαδη προσοχη για μερικες μερες και αγωγη σε φαρμακα. Αναμονη απο 12 εως 14 μερες και μετα β χοριακη. Το κοστος για μενα στην Αθηνα ηταν 500 ευρω για εμβρυομεταφορα.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι.

Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Letom,

 

ειναι πολυ ευχαριστω το γεγονος οτι εχεις τοσο καλα εμβρυα. Οταν εχεις τα εμβρυα η διαδικασια ειναι παρα πολυ απλη. Τη μερα της εμβρυομεταφορας πας στο κεντρο και στα τοποθετουν. Απο εκει και περα ακολουθεις της ιδιες ακριβως διαδικασιες οπως μια φυσιολογικη εξωσωματικη. Δηλαδη προσοχη για μερικες μερες και αγωγη σε φαρμακα. Αναμονη απο 12 εως 14 μερες και μετα β χοριακη. Το κοστος για μενα στην Αθηνα ηταν 500 ευρω για εμβρυομεταφορα.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι.

Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου :D

 

Καλησπέρα Bsreves!!! Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!

Δεν ξερω αν ειναι καλα τα εμβρυα... το ενα των 8 κυτταρων μαλλον ειναι πολυ καλο.. αλλα οταν αποψυχωνται, χανονται κυτταρα? Ποσο ικανα ειναι για εμφυτευση αναρωτιεμαι...

Δεν χρειαζεται προετοιμασια με φαρμακα πχ για το ενδομητριο? 500 θα τα αντεξω.. :P... σε ποιο κεντρο, αν επιτρεπεται, εκανες την εμβρυομεταφορα?

Link to comment
Share on other sites

HELP ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΕ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΕΜΒΡΥΑ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,,,,ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ???ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ????ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΠΑΡΑΣΕΚΥΗ 14 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ Η ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΥΨΗ,,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,

 

LETOM το 8 ειναι παρα πολυ καλο. Εμενα ο γιατρος μου , μου ειχε πει πως σε σπανιες περιπτωσεις παθαινοιυν κατι τα εμβρυα με την αποψυξη. Οχι δεν χανουν κανενα κυτταρο. Ειναι το ιδιο ικανα με τα φρεσκα... Η διαφορα ειναι πως χρειαζονται λιγο περισσοτερο χρονο προσαρμογης. Αλλα αυτο δεν επιρεαζει σε τιποτα διοτι ετσι και αλλιως πρεπει να μεινουν μεσα στη μητρα μερικες μερες πρωτου εμφυτευσουν.

 

Για το ενδωμητριο δεν μπορω να σου πω, εγω δεν ειχε τετοιο θεμα οποτε δεν μου εδωσαν φαρμακα πριν την εμβρυομεταφορα. Αν εχεις καποιο θεμα σιγουρα θα σου δωσουν. 500 και με λιγο παζαρι 450. Εγω ειμαι στο Εμβρυογεννεσης.

Εσυ που πας ?

 

Τελευταια θα σου πω, πως δεν υπαρχει λογος ανησυχιας για τα κατεψυγμενα. Ειναι το ιδιο ικανα με τα φρεσκα. Το ερωτημα ειναι πιο ειναι το προβλημα σου. Εμενα ειναι στην εμφυτευση οποτε οσο καλα και να ειναι τα εμβρυα μας δεν τα καταφερνουμε. Η καθε περιπτωση ειναι και διαφορετικη.

 

efi87 παρε βαθιες ανασες και μην το σκεφτεσαι τοσο πολυ. Ξερω πως ειναι πολυ δυσκολο αλλα ετσι πρεπει, για το καλο σου. Εγω δεν τα καταφερα αλλα αυτο δεν λεει τιποτα απο μονο του. Οπως ειπα και στην LETOM ποιο πανω το θεμα ειναι τι προβλημα εχει η καθεμια μας. Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να εχεις μια τεραστια χοριακη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Bsreves!!! Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!

Δεν ξερω αν ειναι καλα τα εμβρυα... το ενα των 8 κυτταρων μαλλον ειναι πολυ καλο.. αλλα οταν αποψυχωνται, χανονται κυτταρα? Ποσο ικανα ειναι για εμφυτευση αναρωτιεμαι...

Δεν χρειαζεται προετοιμασια με φαρμακα πχ για το ενδομητριο? 500 θα τα αντεξω.. :P... σε ποιο κεντρο, αν επιτρεπεται, εκανες την εμβρυομεταφορα?

 

Γεια σου,

 

Εννοείτε ότι πρέπει να σου δώσει φάρμακα να προετοιμαστεί ο οργανισμός να δεχτεί τα έμβρυα. Πρέπει να πάρεις και cyclacur και προγεστερόνη.

 

Όταν κανεις την προσπάθεια με φρέσκα δεν ξεκινάς τα φάρμακα μετά την ωοληψία? Έτσι και με κατεψυγμένα.

Και επίσης εννοείτε ότι υπάρχει κίνδυνος να μην καταφέρουν τα έμβρυα στην απόψυξη.

 

Και εγώ θα μπω σε αυτή την διαδικασία και έχω φόβο αν θα καταφέρουν η όχι και ποσα θα μεταφέρω τελικά.

 

500 θα πληρώσω και εγώ.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία !!!

Link to comment
Share on other sites

Dada75 ,

 

δεν ειναι σιγουρο για το αν θα παρει φαρμακα η οχι πριν την εμβρυομεταφορα. Ολα εχουν να κανουν με την περιπτωση της καθεμιας. Εγω την πρωτη φορα μου εδωσαν γιατι εκανα το προτοκολο αλλα τη δευτερη σε φυσικο κυκλο ο γιατρος δεν ηθελα να παρω τιποτα πριν απο τη μερα χ.

 

Οσο για το αν θα τα καταφερουν η οχι ο γιατρος μου εξηγησε πως αυτα που πανε στη καταψυξη ειναι μονο τα καλα εμβρυα. Οποτε δεν υπαρχει και λογος να μην τα καταφερουν, βεβαια παντα υπαρχει και αυτη η περιπτωση αλλα ειναι σπανια. Πρεπει το εμβρυο να μην ηταν και πολυ καλο απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!!

ειχα και εγω 8 εμρβυα στην κατάψυξη...και τα 7 άντεξαν την αποψυξη!!

μου εχουν πει πολλοι γιατροι οτι οντως καποια δεν αντεχουν την αποψυξη, δηλαδη δεν ειναι σπανιο φαινομενο, απλα ειναι μικρο το ποσοστο που δε τα καταφερνουν!! απο κει και περα εμβρυολογος - γενετριστρια μου ειπε οτι τα κατεψυγμενα καμια φορα εχουν και καλυτερες συνθηκες εμφυτευσης γιατι δεν "κοβουν" πολλες βολτες μεσα στη μητρα....οποτε και εμφυτευονται και πιο ευκολα!!!

Τελος να πω οτι συνηθως δινουν φαρμακα ωστε να δημιουργηθει το καταλληλο προεμφυτευτικο παραθυρο και αναλογα να κανονισουν το χρονο αποψηξης!! πιστευω οτι ληψη οιστρογονων για την προετοιμασια του ενδομητριου ειναι μαλλον απαραιτητη!! αλλα οπως και να εχει αυτα ειναι θεματα που ενας καλος γιατρος τα γνωριζει και αναλογα δίνει οδηγίες!!

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλημέρα σα!!!

Η εμβρυολογος μου είπε, ότι ειναι μικρό το ποσοστό να μην επιβιώσουν, υπάρχει όμως κ η πιθανότητα (μικρή) να χαθει καποιο απο τα κυτταρα. Δεν δημιουργείται ομως ιδιαιτερα προβλημα για την εμφυτευση.

Θεωρω, οτι θα παρω καποια φαρμακα για την προετοιμασια του ενδομητριου.. θα κλεισω ραντεβου με τον γιατρο , οταν το αποφασισω, κ θα συνεννοηθω... Δεν θελω να παει ασκοπη η προσπαθεια..

Η απορία μου ειναι, τι πιθανοτητες εγκυμοσυνης εχεις με τα κατεψυγμενα... τις ιδιες με τα φρεσκα??? :confused::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Dada75 ,

 

δεν ειναι σιγουρο για το αν θα παρει φαρμακα η οχι πριν την εμβρυομεταφορα. Ολα εχουν να κανουν με την περιπτωση της καθεμιας. Εγω την πρωτη φορα μου εδωσαν γιατι εκανα το προτοκολο αλλα τη δευτερη σε φυσικο κυκλο ο γιατρος δεν ηθελα να παρω τιποτα πριν απο τη μερα χ.

 

Οσο για το αν θα τα καταφερουν η οχι ο γιατρος μου εξηγησε πως αυτα που πανε στη καταψυξη ειναι μονο τα καλα εμβρυα. Οποτε δεν υπαρχει και λογος να μην τα καταφερουν, βεβαια παντα υπαρχει και αυτη η περιπτωση αλλα ειναι σπανια. Πρεπει το εμβρυο να μην ηταν και πολυ καλο απο την αρχη.

 

Γεια σου !!!

 

90% γιατρούς δίνουν και utrogestan και cyclacur πριν την μεταφορά κατεψυγμένων. Θέλουν να είναι καλυμμένοι.

Αυτό που λες που είναι μονο τα καλαστην κατάψυξη δεν είναι πάντα έτσι. Αν κανεις διέγερση και κανεις 10 έμβρυα, θα διαλέξουν τα 3 καλύτερα να σου τα μεταφέρουν και τα αλλα 7 μπορεί και να μην είναι και τόσο καλά. Πιστεύουν ότι θα καταφέρεις με φρέσκα.

 

Εγώ έβαλα στην κατάψυξη ένα έμβρυο που ήταν αρκετά μέτριο. Μπορεί και να ζήσει μπορεί και όχι.

 

Η φιλί μου είχε 5 στην κατάψυξη και τελικά δεν έκανε μεταφορά. Δυστυχώς δεν κατάφερε ούτε ένα.

Δεν είναι καθόλου σπάνιο να μην καταφέρνουν τα έμβρυα.

 

Βεβαια αυτά που λένε τώρα και υπάρχουν και έρευνες είναι ότι έχουν μεγαλύτερη δυναμική τα έμβρυα από κατάψυξη και ότι είναι μεγαλύτερο το ποσοστό εγκυμοσύνης με κατεψυγμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου !!!

 

90% γιατρούς δίνουν και utrogestan και cyclacur πριν την μεταφορά κατεψυγμένων. Θέλουν να είναι καλυμμένοι.

Αυτό που λες που είναι μονο τα καλαστην κατάψυξη δεν είναι πάντα έτσι. Αν κανεις διέγερση και κανεις 10 έμβρυα, θα διαλέξουν τα 3 καλύτερα να σου τα μεταφέρουν και τα αλλα 7 μπορεί και να μην είναι και τόσο καλά. Πιστεύουν ότι θα καταφέρεις με φρέσκα.

 

Εγώ έβαλα στην κατάψυξη ένα έμβρυο που ήταν αρκετά μέτριο. Μπορεί και να ζήσει μπορεί και όχι.

 

Η φιλί μου είχε 5 στην κατάψυξη και τελικά δεν έκανε μεταφορά. Δυστυχώς δεν κατάφερε ούτε ένα.

Δεν είναι καθόλου σπάνιο να μην καταφέρνουν τα έμβρυα.

 

Βεβαια αυτά που λένε τώρα και υπάρχουν και έρευνες είναι ότι έχουν μεγαλύτερη δυναμική τα έμβρυα από κατάψυξη και ότι είναι μεγαλύτερο το ποσοστό εγκυμοσύνης με κατεψυγμένα.

 

Δεν διαφωνω μαζι σου. γι αυτο και λεω πως το εμβρυο πρεπει να ειναι καλο απο την αρχη. Αν βαλεις στην καταψυξη ενα εμβρυο 4 ημερων με μονο 2 κυτταρα υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μην τα καταφερει. Δεν ξερω πως λειτουργουν τα αλλα κεντρα αλλα εμενα ο γιατρος μου απο τα 13 ωοαρια τα καταφεραν τα 11, αλλα απο αυτα τα 11, μονο τα 6 ηταν καλα. Τα αλλα 5 δεν καταφεραν να προχωρησουν . Γι αυτο και τα τοποθετουν στην καταψυξη την τριτη η τεταρτη μερα. Ισως ομως να μην ακολουθουν ολα τα κεντρα το ιδιο συστημα. Βεβαια οπως λεω και παντα αυτο εχει να κανει και με το καθε προβλημα που αντιμετοπιζει η καθεμια μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο μενα.διαβαζω συνέχεια τα θεματα του forum αλλα ειναι η πρωτη φορα που συμμετεχω.εχω κανει μια εξωσωματικη (απέτυχε) και τον Μάιο θα κανω μεταφορα με κατεψυγμενα.εχουμε 3 να μας περιμενουν.να σας πω οτι μενω Θεσσαλονίκη και το κεντρο εξωσωματικης ειναι στην Αθήνα.Το κοστος της εμβρυομεταφορας στο κεντρο που παω ειναι 1.300!!!!Οταν το ακουσα μου έπεσαν τα μαλλια.για 5λεπτα δουλεια!!!!Και φυσικα παραπονεθηκα και μου κοψαν τα300.οχι οτι ειναι πολλα αλλα κατι ειναι και αυτα.Και τωρα βλεπω οτι εσας σας ζητανε τα μισα και αναρωτιεμαι μηπως με εκμετάλλευονται?????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.διαβαζω συνέχεια τα θεματα του forum αλλα ειναι η πρωτη φορα που συμμετεχω.εχω κανει μια εξωσωματικη (απέτυχε) και τον Μάιο θα κανω μεταφορα με κατεψυγμενα.εχουμε 3 να μας περιμενουν.να σας πω οτι μενω Θεσσαλονίκη και το κεντρο εξωσωματικης ειναι στην Αθήνα.Το κοστος της εμβρυομεταφορας στο κεντρο που παω ειναι 1.300!!!!Οταν το ακουσα μου έπεσαν τα μαλλια.για 5λεπτα δουλεια!!!!Και φυσικα παραπονεθηκα και μου κοψαν τα300.οχι οτι ειναι πολλα αλλα κατι ειναι και αυτα.Και τωρα βλεπω οτι εσας σας ζητανε τα μισα και αναρωτιεμαι μηπως με εκμετάλλευονται?????

 

Γεια σου ...

 

Εγώ θα πληρώσω 500 ευρ την μεταφορά κατεψυγμένων.

Σου έχουν χρέωση κατάψυξη?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ...

 

Εγώ θα πληρώσω 500 ευρ την μεταφορά κατεψυγμένων.

Σου έχουν χρέωση κατάψυξη?

Γεια σου dada.οχι δεν μου χρεωσαν την καταψυξη μου την εκαναν δωρο.μου πηραν 2.700 για την εξωσωματικη που την εκανα τον Νοέμβριο και μου ειπαν οτι απο τον επομενο χρονο θα πληρωνα την καταψυξη αν δεν τα χρησιμοποιουσαμε μεχρι τοτε.τωρα μπηκα σε σκεψεις να τα παρω απο εκει και να παω αλλου με τα μισα λεφτα.δεν ξερω ειμαι μπερδεμενη ακομα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημερα κοριτσια!!!Μηπως ξερει καμια τι χρεωνουν για την καταψυξη στο Γέννεσις?Το 2009 εκανα εμβρυομεταφορα κ ειχαν μεινει καποια τωρα θελω να ζητησω καταστροφη κ μου ειπαν οτι υπαρχει καποια χρεωση(δυστηχως τοτε δεν με ειχαν ενημερωση για χρεωση ) οπως καταλαβαινετε μου επεσε κεραμιδα στο κεφαλι!!!!!!!!!!!!Μετα απο 6 χρονια μαθαινω οτι υπαρχει χρεωση........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια?Αληθεια ποσο σας χρεωνουν για τη μεταφορα κατεψυγμενων εμβρυων?Εμενα απο 1100 και καλα μου εκαναν τιμη στα 800.

Μηπως ειναι πολλα γιατι διαβαζω καπου για 500!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια?Αληθεια ποσο σας χρεωνουν για τη μεταφορα κατεψυγμενων εμβρυων?Εμενα απο 1100 και καλα μου εκαναν τιμη στα 800.

Μηπως ειναι πολλα γιατι διαβαζω καπου για 500!!!

 

εγώ έδωσα 1100 σε κέντρο της πόλης μας. Και σε άλλο που γνωρίζω 1200. Οπότε και τα 800 καλά μου φαίνονται! που κάνουν με 500?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κοριτσια.θα ηθελα να ρωτησω εσας τις εμπειρες που πηρατε cyclacur κ utrogestan για την προετοιμασια ενδομητριου εαν ειχατε ανταποκριση ολες κ καθε φορα,οσες το ξαναπροσπαθησαν,στο καθιερωμενο φαρμακευτικο σχημα.ειπα να κανω μια προβα πριν την εμβρυομεταφορα να δω πως ανταποκρινομαι κ διαλυθηκε το συμπαν.καμια σχεση με το φυσικο κυκλο οπου παντα ανταποκρινομαι θετικα κ απο αποψη ενδομητριου κ απο αποψη προγεστερονης.το ενδομητριο αυτη τη φορα μολις κ μετα βιας εφτασε το 7.5 κ το βασικοτερο η εικονα του ηταν πολυ μετρια.κ το πιο τρελο απ ολα?στο φυσικο κυκλο μια εβδομαδα μετα την ωορηξια εχω προγεστερονη γυρω στο εξηντα,ενω τωρα εξι ημερες μετα απο την εναρξη της προγεστερονης(900mg ημερησιως)ειναι μολις6.5 !καμια ανταποκριση.εχει καμια καποια γνωμη η ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εννοείς ότι χωρίς φάρμακα έχεις πάντα σούπερ ενδομήτριο και τώρα χάλασε;

Ισως να μην έπεσες σε πολύ καλό κύκλο, συμβαίνει ξέρεις και αυτό. Εγώ δεν έχω κάνει μεταφορά σε φυσικό κύκλο ποτέ, παρόλο που κι εγώ δεν έχω πρόβλημα με το ενδομήτριοό μου. Μου έτυχε όμως να ακυρώσω εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων επειδή χάλασε η καλή τριπλή διαστρωμάτωση που πρέπει να έχει -παρόλο που το πάχος ήταν καλό- και αυτό έγινε γιατί έπρεπε να ξεκινήσω νωρίτερα την προγεστερόνη.

Ρώτα τον γιατρό σου αν μπορείτε να κάνετε μεταφορά σε εντελώς φυσικό κύκλο. Αυτό βέβαια πρέπει να είναι λίγο πιο δύσκολο, 'οταν ο κυκλος δεν είναι τεχνητά ελεγχόμενος. Καλή επιτυχία:-P

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλη.ευχαριστω για την απαντηση.γενικως εχω καλο ενδομητριο.εχω αλλωστε κ πεντε συλληψεις.μετα αχιζει το προβλημα με το ενδομητριο λογω λοιμωξης μαλλον.σε φυσικο κυκλο θα κανω μεταφορα.αυτο ηταν προβα.εδωσα δειγματα για ιστολογικη κ θα ελεγχτει κ με ηλεκτρονικο μικροσκοπιο για ναδουμε τινακριβως συνεβη.απλα το εκανα μηπως αποφυγω το αγχος του φυσικου.

οσο για σενα,θεωρητικα μπορεις να το τα τραβηξεις τα σικλακουρ χωρις να επιρρεαζεται η ολη φαση.ελτος κ αν η δοση που επαιρνες ηταν μεγαλη κ τα πολλα οιστρογονα χαλανε την υποδεκτικοτητα. κ οταν λες κακος κυκλος πως γινεται αυτο οταν το ολο θεμα ειναι τεχνητο.εδω το κανουν κ σε γιαγιαδες.το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι ψιλοαρρωστησα με λαρυγγιτιδα πολυ βηχα,πονοκεφαλο κ πηρα κ τεσσερις φορες nurofen.λες να επαιξε ρολο στη δημιουργοα του ενδομητριου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι πρωτόκολλο φαρμάκων ακολουθήσατε πριν την εμβρυομεταφορά με κρυοσυντηρημένα και από ποια μέρα του κύκλου αρχίσατε τα φάρμακα???και αν φυσικά πέτυχε ή όχι....

έχω κάνει 2 αποτυχημένες προσπάθειες με κρυοσυντηρημένα με πρωτόκολλο σε φυσικό κύκλο.

Και στις 2 προσπάθειες πήρα φάρμακα 2 μέρες μόνο πριν την εμβρυομεταφορά (cyclacur πήρα μόνο στη δεύτερη προσπάθεια).....Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως πρέπει να ακολουθήσω πιο ελεγχόμενο πρωτόκολλο και μήπως χάνω το παράθυρο εμφύτευσης....αύριο έχω ραντεβού με το γιατρό να συζητήσουμε τι δεν πήγε καλά στην τελευταία προσπάθεια και να δούμε τι μπορώ να κάνω.....

 

Κορίτσια please...βοηθήστε...τώρα άρχισα να βλέπω τη διαφορά στα διάφορα πρωτόκολλα και είμαι ολιγον τι μπερδεμένη.....:confused:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου, kitkat,

η συνηθης διαδικασια περιλαμβανει cyclacur απο την αρχη του κυκλου.

καποια κεντρα το ξεκινανε απο την 1η μερα (2 χαπια, 1 πρωι, 1 βραδυ) για καποιες μερες, αυξανοντας τα σταδιακα στα 3, 4, και αργοτερα στα 5 η 6 αν χρειαστει προς το τελος.

καποια αλλα δινουν απο την 2η-3η μερα, ξεκινοντας απο 3 (πρωι, μεσημερι, βραδυ) και ανεβαζοντας τα παλι στα 4, και μετα 5 την ημερα.

οταν το ενδομητριο φτασει σε καλο παχος και θα εχει τις 3 στρωσεις, μετρανε την προγεστερονη και αφου ειναι κατω του 1, ξεκινανε τα utro (μαζι με τα cyclacur που συνεχιζεις).

οταν λες - φοβασαι μην χασεις το παραθυρο εμφυτευσης στον ελεγχομενο κυκλο, τι εννοεις? η προετοιμασια ενδομητριου με χαπια δεν εχει σχεση με το παραθυρο εμφυτευσης.

Link to comment
Share on other sites

turbulence γεια...

μέχρι στιγμής έκανα την εμβρυομεταφορά σε φυσικό κύκλο και το ενδομήτριο εξελισσόταν μόνο του....έπαιρνα φάρμακα μόνο 2 μέρες πριν την εμβρυομεταφορά και όχι από την αρχή του κύκλου, όπως αναφέρεις...αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως με τον φυσικό κύκλο χάνουμε τον συγχρονισμό μας και την κατάλληλη στιγμή εμφύτευσης....μάλλον το διατύπωσα λάθος πιο πάνω...ίσως πρέπει να κάνω και εγώ πιο ελεγχόμενη μεταφορά.....

ο γιατρός μου πάντως απέδωσε την αποτυχία στο θέμα με την αυτοανοσία που έχω και πως ίσως πρέπει να πάρω περισσότερο διάστημα κορτιζόνης....για αλλαγή πρωτοκόλλου ούτε θέμα.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...