Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ


dks<3

Recommended Posts

Καλημέρα!!! Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω αυτό το μήνα προσπάθεια σε φυσικό κύκλο, κυρίως για οικονομικό λόγω και θα ήθελα, αν υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει πετύχει με αυτό τον τρόπο να μου στείλει γιατί είμαι και πελαγωμένη και μπερδεμένη και ψάχνω και φοβάμαι μήπως είναι λάθος επιλογή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα!

Και εγώ σε αυτή τη φάση είμαι και μια που άνοιξες αυτό το θέμα ήθελα να ρωτήσω ποια κέντρα θεωρούνται ότι γνωρίζουν καλύτερα από τον φυσικό κύκλο γιατί απ'ότι έχω καταλάβει θέλει λίγο εμπειρία και παρακολούθηση σε αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!

 

Και εγώ κάνω φυσικούς κύκλους 2 μήνες τώρα και είμαι ευχαριστημένη.

2 στα 2.

 

Ξέρω 2 γιατρούς που είναι πολύ καλοί σε φυσικούς. Ένας είναι ο Αρκουλής και ο άλλος Μπομπότης.

 

Επίσης έχω 2 φίλες που έκαναν φυσικούς κύκλους και στους 2 γιατρούς, δύσκολες περιπτώσεις. Μια έχει ένα παιδάκι και η άλλη έχει 2.

 

Καλή επιτυχία σε όλες μας !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!

 

Και εγώ κάνω φυσικούς κύκλους 2 μήνες τώρα και είμαι ευχαριστημένη.

2 στα 2.

 

Ξέρω 2 γιατρούς που είναι πολύ καλοί σε φυσικούς. Ένας είναι ο Αρκουλής και ο άλλος Μπομπότης.

 

Επίσης έχω 2 φίλες που έκαναν φυσικούς κύκλους και στους 2 γιατρούς, δύσκολες περιπτώσεις. Μια έχει ένα παιδάκι και η άλλη έχει 2.

 

Καλή επιτυχία σε όλες μας !!!

 

Συμφωνώ με τις επιλογές!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dada καλημέρα... Μπορω να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεις να μου πεις; Ο φυσικός κυκλος είναι θέμα αν θα το επιλέξουμε εμείς η εξαρτάται απο το πρόβλημα που υπάρχει. Γνωρίζεις καθόλου τα ποσοστα επιτυχιας στο φυσικό κύκλο; Ευχαριστω πολυ κ εύχομαι κ σε σένα ότι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Dada καλημέρα... Μπορω να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεις να μου πεις; Ο φυσικός κυκλος είναι θέμα αν θα το επιλέξουμε εμείς η εξαρτάται απο το πρόβλημα που υπάρχει. Γνωρίζεις καθόλου τα ποσοστα επιτυχιας στο φυσικό κύκλο; Ευχαριστω πολυ κ εύχομαι κ σε σένα ότι καλύτερο...

 

Γεια σου Mairyloo ...

 

Συνήθως τους φυσικούς κύκλους τους προτείνουνε σε γυναίκες που έχουν χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα εξωσωματικής. Αν είναι να κανεις λίγα ωάρια για πιο λόγο να παίρνεις τα φάρμακα. Κάπως έτσι.

 

Εννοείτε ότι μπορείς να το επιλέξεις. Πρέπει να βρείς το σωστό γιατρό. Δεν είναι όλοι καλοί στους φυσικούς.

 

Εγώ έκανα 3 με φάρμακα και τώρα κάνω τους φυσικούς.

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα ο οργανισμός να είναι ξεκούραστος να δεχτεί τα έμβρυα.

 

Τα ποσοστά επιτυχίας δυστυχώς δεν τα ξέρω.

 

Εσύ τι φάση είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Mairyloo ...

 

Συνήθως τους φυσικούς κύκλους τους προτείνουνε σε γυναίκες που έχουν χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα εξωσωματικής. Αν είναι να κανεις λίγα ωάρια για πιο λόγο να παίρνεις τα φάρμακα. Κάπως έτσι.

 

Εννοείτε ότι μπορείς να το επιλέξεις. Πρέπει να βρείς το σωστό γιατρό. Δεν είναι όλοι καλοί στους φυσικούς.

 

Εγώ έκανα 3 με φάρμακα και τώρα κάνω τους φυσικούς.

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα ο οργανισμός να είναι ξεκούραστος να δεχτεί τα έμβρυα.

 

Τα ποσοστά επιτυχίας δυστυχώς δεν τα ξέρω.

 

Εσύ τι φάση είσαι?

 

Dada75 ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου...

Σου έχω στείλει πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα, εγώ είμαι ήδη σε προσπάθεια φυσικού κύκλου και την Τρίτη περιμένω το τεστ της χοριακης.

Είμαι 42 και το διάλεξε ο γιατρός μου ( γάτος Ηλίας) διότι την κόρη μου στην πρώτη προσπάθεια την έκανα με φάρμακα αλλά μόνο ένα ωάριο γονιμοποιηθηκε,οπότε δεν υπήρχε λόγος για φάρμακα.

Έχω αρκετή αγωνία και περιμένω ένα θετικό αποτέλεσμα!

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, εγώ είμαι ήδη σε προσπάθεια φυσικού κύκλου και την Τρίτη περιμένω το τεστ της χοριακης.

Είμαι 42 και το διάλεξε ο γιατρός μου ( γάτος Ηλίας) διότι την κόρη μου στην πρώτη προσπάθεια την έκανα με φάρμακα αλλά μόνο ένα ωάριο γονιμοποιηθηκε,οπότε δεν υπήρχε λόγος για φάρμακα.

Έχω αρκετή αγωνία και περιμένω ένα θετικό αποτέλεσμα!

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε!!

 

Καλη χωριακη, λοιπον!Ποσο καιρο προσπαθησες με το φυσικο για να παρεις καλα ωαρια;

Link to comment
Share on other sites

Καλη χωριακη, λοιπον!Ποσο καιρο προσπαθησες

Με το πρώτο ωάριο, είχα δυο κατεβάσει αλλά έκανα υπέρηχο κάθε 2 μέρες μαζί με αίματος για οιστραδιολη και τελικά γονιμοποιησε μόνο ένα. Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Καλη χωριακη, λοιπον!Ποσο καιρο προσπαθησες

Με το πρώτο ωάριο, είχα δυο κατεβάσει αλλά έκανα υπέρηχο κάθε 2 μέρες μαζί με αίματος για οιστραδιολη και τελικά γονιμοποιησε μόνο ένα. Εσύ;

 

Δηλαδη η διαδικασια κρατησε 1 μηνα;! Εγω ετοιμαζομαι για φυσικο γιατι εχω χαμηλη αποκριση στα φαρμακα και δεν βρισκω λογο να τα ξαναπαρω, αλλα ακουω οτι με το φυσικο μπορει να χρειαστουν και 6 μηνες να παρεις 1 καλο ωαριο...Ειμαι απο επαρχια και θα ανεβαινω Αθηνα και αναρωτιεμαι ποση ταλαιπωρια θα ειναι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:?::?::?::?::?: πολύ περίεργα μου τα λες... Όμως να ακούς πάντα τον γιατρό που επέλεξες!! Είναι βασικό η εμπιστοσύνη! Εγώ πηγαίνω από το 2009 στον Ηλία Γάτο, έκανα ένα κοριτσάκι το 2010 και τώρα θέλω να ξανά προσπαθήσω!τι απόδοση εννοείς να έχει Το ωάριο;;αφού δεν κανεις ενέσεις ορμόνες έτσι δεν είναι;;
Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδη η διαδικασια κρατησε 1 μηνα;! Εγω ετοιμαζομαι για φυσικο γιατι εχω χαμηλη αποκριση στα φαρμακα και δεν βρισκω λογο να τα ξαναπαρω, αλλα ακουω οτι με το φυσικο μπορει να χρειαστουν και 6 μηνες να παρεις 1 καλο ωαριο...Ειμαι απο επαρχια και θα ανεβαινω Αθηνα και αναρωτιεμαι ποση ταλαιπωρια θα ειναι..

 

Έχω κάνει και εγώ φυσικούς κύκλους και αρκετούς, μάλιστα. Σε κάποιους είχαμε γονιμοποιήσεις, άλλο που δεν είχαμε ευτυχή κατάληξη. Θέλει αρκετή υπομονή το θέμα. Σίγουρα ΔΕΝ κρατάει ένα μήνα η όλη διαδικασία. Αν κρίνω από τη δική μου περίπτωση, με έβλεπαν γύρω στην 6η μέρα περιόδου (γιατί εμένα μεγαλώνουν νωρίς τα ωάρια) και μετά ανάλογα με την ποιότητα του ωοθηλακίου και την ωριμότητά του, αποφάσιζαν αν είναι καλό να το πάρουμε (γιατί κάποια έκαναν μπαμ ότι είναι κυστικά) και αποφάσιζαν και πότε έπρεπε να το πάρουμε. Για να κάνουμε ωοληψία, έκανα την ένεση ωορρηξίας. Α, κάποιες φορές για να δούμε πως εξελίσσεται η πορεία του ωοθηλακίου, χρειάστηκε να γίνει και εξέταση αίματος.

Εγώ μένω Αθήνα και έτσι δεν είχα μεγάλο θέμα με τις μετακινήσεις μου, αλλά για μια κοπέλα από επαρχία ίσως χρειαστεί να παραμείνει μερικές μέρες εδώ ή αν την βολεύει να πηγαινοέρχεται, για να παρακολουθεί την πορεία του ωαρίου.

Υπάρχουν γυναίκες που έχουν καλά ωάρια σε πολλούς κύκλους και υπάρχουν και κάποιες άτυχες σαν και μένα με τα κλούβια. Μην απογοητεύεστε όμως και μην επηρεάζεστε από αυτά που ακούτε από τις άλλες κοπέλες, γιατί η κάθε μια από εμάς είναι διαφορετική. Σας εύχομαι καλή επιτυχία! :-D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, latiatoula ,και εγω ειμαι στην διαδικασία της εξ. με φ.κ. θα ήθελα να σε ρωτήσω πως το καταλάβαιναν ότι είναι κυστικά από τον υπέρηχο?εσυ τελικά τα κατάφερες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια. Ειμαι 43 χρονων και μετα απο τρεις παλλινδρομες κυησεις, οι δυο με φυσικη συλληψη και η τριτη με εξωσωματικη, σκεφτομαι και εγω το φυσικο κυκλο για οικονομικους κυριως λογους και γιατι μου ειπαν οτι οι μεγαλες ποσοτητες φαρμακων που επερνα ισως να επιβαρυναν αρνητικα τα ωαρια. Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιους γιατρους και να μου δωσετε και μια ιδεα για τις τιμες του φυσικου κυκλου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, latiatoula ,και εγω ειμαι στην διαδικασία της εξ. με φ.κ. θα ήθελα να σε ρωτήσω πως το καταλάβαιναν ότι είναι κυστικά από τον υπέρηχο?εσυ τελικά τα κατάφερες?

 

Οι κύστες φαίνονται από τον υπέρηχο, όχι πάντα, αλλά πολλές φορές έκανε μπαμ ότι ήταν τζούφιο το ωοθηλάκιο. Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα, όχι, δεν τα κατάφερα, δυστυχώς. Μην απογοητεύεσαι όμως με αυτό που σου λέω, άσε με εμένα, η γκαντεμιά είναι η καλύτερη μου φίλη :evil: Υπάρχουν πολλές γυναίκες εκεί έξω που τα κατάφεραν ;) Αυτά να βλέπεις και να παίρνεις θάρρος! Μία μέρα θα είσαι και εσύ μία από αυτές! Μακάρι να σου κάτσει και με το αυγό αυτού του κύκλου! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια. Ειμαι 43 χρονων και μετα απο τρεις παλλινδρομες κυησεις, οι δυο με φυσικη συλληψη και η τριτη με εξωσωματικη, σκεφτομαι και εγω το φυσικο κυκλο για οικονομικους κυριως λογους και γιατι μου ειπαν οτι οι μεγαλες ποσοτητες φαρμακων που επερνα ισως να επιβαρυναν αρνητικα τα ωαρια. Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιους γιατρους και να μου δωσετε και μια ιδεα για τις τιμες του φυσικου κυκλου.

Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα. Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς απέτυχε κι εμένα η προσπάθεια και μάλλον ήταν και η τελευταία...ο άντρας μου δεν αντέχει δεύτερη!

Εσείς κοριτσια τι Κάνατε με το φυσικό κύκλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια. Ειμαι 43 χρονων και μετα απο τρεις παλλινδρομες κυησεις, οι δυο με φυσικη συλληψη και η τριτη με εξωσωματικη, σκεφτομαι και εγω το φυσικο κυκλο για οικονομικους κυριως λογους και γιατι μου ειπαν οτι οι μεγαλες ποσοτητες φαρμακων που επερνα ισως να επιβαρυναν αρνητικα τα ωαρια. Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιους γιατρους και να μου δωσετε και μια ιδεα για τις τιμες του φυσικου κυκλου.

 

Ο γάτος Ηλίας είναι ο αγαπημένος μου γιατρός! Χαμηλών τόνων, και πολύ υπεύθυνος. Εχω όμως ακούσει πολύ καλά λόγια για τον μαντιυδη επίσης !

Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω κάνει και εγώ φυσικούς κύκλους και αρκετούς, μάλιστα. Σε κάποιους είχαμε γονιμοποιήσεις, άλλο που δεν είχαμε ευτυχή κατάληξη. Θέλει αρκετή υπομονή το θέμα. Σίγουρα ΔΕΝ κρατάει ένα μήνα η όλη διαδικασία. Αν κρίνω από τη δική μου περίπτωση, με έβλεπαν γύρω στην 6η μέρα περιόδου (γιατί εμένα μεγαλώνουν νωρίς τα ωάρια) και μετά ανάλογα με την ποιότητα του ωοθηλακίου και την ωριμότητά του, αποφάσιζαν αν είναι καλό να το πάρουμε (γιατί κάποια έκαναν μπαμ ότι είναι κυστικά) και αποφάσιζαν και πότε έπρεπε να το πάρουμε. Για να κάνουμε ωοληψία, έκανα την ένεση ωορρηξίας. Α, κάποιες φορές για να δούμε πως εξελίσσεται η πορεία του ωοθηλακίου, χρειάστηκε να γίνει και εξέταση αίματος.

Εγώ μένω Αθήνα και έτσι δεν είχα μεγάλο θέμα με τις μετακινήσεις μου, αλλά για μια κοπέλα από επαρχία ίσως χρειαστεί να παραμείνει μερικές μέρες εδώ ή αν την βολεύει να πηγαινοέρχεται, για να παρακολουθεί την πορεία του ωαρίου.

Υπάρχουν γυναίκες που έχουν καλά ωάρια σε πολλούς κύκλους και υπάρχουν και κάποιες άτυχες σαν και μένα με τα κλούβια. Μην απογοητεύεστε όμως και μην επηρεάζεστε από αυτά που ακούτε από τις άλλες κοπέλες, γιατί η κάθε μια από εμάς είναι διαφορετική. Σας εύχομαι καλή επιτυχία! :-D

 

Κι εγώ Τούλα εχω από πολύ νέα τζούφια αυγά .απο τα 36 μου που προσπαθώ το εχω καταλάβει

Βέβαια έχει και ο σύζυγος ανύπαρκτα σπερμ. Οπότε κάνουμε βιοψία :oops: όρχεων

Επώδυνη ,,,:shock:

Στάθηκα τυχερή όμως το 2010,και απέκτησα ένα κοριτσάκι.τωρα που ξανά προσπάθησα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι νεο μέλος. Θα ήθελα να ρωτησω πόσους φυσικούς κύκλους έχετε κανει μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα? Έχω κανει δυο. Όλα καλά μέχρι και έμβρυο μεταφορά αλλά τελικά αρνητικό αποτέλεσμα. Σκέφτομαι για τριτη φορά στον αμέσως επόμενο αν και απο

γοητευμενη..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...