Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΓΛΑΪΑ και υπόλοιπες κοπελες δεν θέλω να αποθηλάσω!!!!


Recommended Posts

κορίτσια μου καλημέρα, χρειάζομαι τη βοήθεια σας γιατί μάλλον θα αποθηλάσω και φταίω αποκλειστικά εγώ! έχω ένα κοριτσάκι 8 μηνών και θηλάσαμε αποκλειστικά τους πρώτους 6 μήνες, μετά άρχισα να βάζω σταδιακά τις στερεες τροφές και φτάσαμε σήμερα να τρώει 3 γευματα φαγητό και τρια γάλα. Με καθαρά δική υπαιτιότητα τον τελευταίο μήνα λόγω πολλών υποχρεώσεων που είχα με την δουλειά παραμέλησα το θηλασμό μαζί με τα στερεά γεύματα και το αποτέλεσμα είναι ότι μειώθηκε δραματικά το γάλα μου. παράλληλα αυτόν τον μήνα λογικά λόγω της μειωσης των θηλασμών αδιαθέτησα κιόλας. Η μικρή δεν πήρε σχεδόν καθόλου βάρος αυτόν τον μήνα (μόνο 180γρ.) και εγώ νιώθω το στήθος μου άδειο, τι λέτε να κάνω????? Χρησιμοποιώ το νοσοκομειακό θήλαστρο της medela (αν και εχτες που προσπαθησα δεν κατάφερα σχεδον τίποτα)ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ ΑΚΟΜΑ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαστε ακριβώς ομοιοπαθούσες! Εμένα η μικρή είναι 6 και το περνάω για 3η φορά. Μην αγχώνεσαι κατ'αρχήν. Πάρε λίγο μαραθόσπορο και βράσε και πιες 2-3 φλιτζάνια την ημέρα για 2-3 ημέρες, φάε και λίγο ρυζάκι - γενικά φάε καλά, μην παραμελείς να πίνεις υγρά, ξεκούραση και φυσικά να βάζεις το μωρό στο στήθος.

 

Εγώ για 3η φορά που λες παλεύω χωρίς όμως την πολυπόθητη "ξεκούραση" λόγω τρομερών υποχρεώσεων... Αν σας πω υπο ποιες συνθήκες θηλάζω....

 

Θα τα καταφέρουμε και πάλι! :)

Link to comment
Share on other sites

μακάρι! η αλήθεια είναι ότι έχει αρχίσει να με παίρνει απο κάτω, τώρα έστειλα τον άντρα μου να μου πάρει fenugreek, τα έχει δοκιμάσει καμία?

Link to comment
Share on other sites

ε... τριγωνέλα εννοείς. Εχω ακούσει για παρενέργειες σοβαρές στο σηκώτι. Αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει. Και ότι θα μυρίζεις λίγο ασχημα.

 

Η παιδίατρος μου επιτρέπει μόνο μαραθόσπορο και μαγιά και το κάνω όποτε μειώνεται η παραγωγή μου γενικά (περίοδος, κούραση, αν ξεχάσω το θήλαστρο στη δουλειά κλπ). Και δουλεύει πολύ καλά. τι να σου πω;

 

Επίσης μου κόβεται με το τσάι, τον μαϊντανό και τη ριγανη. Εχω ακούσει και για το φασκόμηλο και τον δυόσμο. Δεν είχα φτιάξει ταμπουλέ και για 3 ημέρες υποφέραμε ωσπου να ξανάρθει...;

Link to comment
Share on other sites

μην μου λες τέτοια για την τριγωνέλλα και τα αγόρασα.......τι να κάνω τώρα λες να μην τα ανοιξω και να πάω να πάρω μαγια, και τί μαγια????, το μαραθοσπορο που τον βρίσκεις και πως τον φτιάχνεις, αφέψημα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ χρησιμοποιώ ένα αφέψημα της welleda που περιέχει μέσα τριγωνέλλα (λέγεται και μοσχοσίταρο) και δεν γνωρίζω τίποτα για παρενέργειες στο συκώτι… Βέβαια η ποσότητα που παίρνεις με το αφέψημα είναι πολύ μικρότερη εκείνης που παίρνει κανείς από την τριγωνέλλα σε κάψουλες.

Φαντάζομαι τον μαραθόσπορο σε καταστήματα βιολογικών ειδών θα τον έβρισκες. Την μαγιά την πουλάν και στα φαρμακεία σε σκεύασμα, απλά χρειάζεται να παίρνεις τεράστιες ποσότητες, όχι αυτό που λέει το κουτάκι, και να κάνεις και διαλείμματα κάθε δύο – νομίζω – εβδομάδες. Και την τριγωνέλλα σε κάψουλες πάλι με ένα πρωτόκολλο την παίρνει κανείς.

Πάνω από όλα όμως θα σου έλεγα να μην πανικοβάλλεσαι, όσο μπορείς. Τα έχετε καταφέρει περίφημα ως εδώ, με λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρετε και πάλι!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μην αγχωνεσαι -το κυριότερο -το άγχος μειώνει την παραγωγη απο μονο του!! Μάγια μπύρας μονο έχω πάρει με πολύ καλά αποτελεσματα όταν είχε μειωθεί η παραγωγη μου γράφει επανω πως θα την πάρεις και μαραθοσπορο θα προμηθευτέις απο αγορά με μπαχαρικά τσάι και τέτοια σκευάσματα μα το κυριότερο το μωρακι στο στήθος με κάθε ευκαιρία. Εκείνο ξέρει τον τροπο καλυτερα απο ολους μας είναι για εκείνο ζήτημα επιβίωσης αλλά και ο παράδεισος του. Μπράβο σας που τα καταφερατε ως εδώ τόσο καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!!θα πάω να πάρω το μαραθόσπορο και κάψουλες μαγιάς, αν μπορεί η Αγλαία ή κάποια άλλη κοπέλα ας μου γράψει τις ποσότητες για την μαγια! Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δεν μπήκα 2 μέρες. Μαραθόσπορο μπορείς να βρεις και όπου πουλούν και μπαχαρικά / αφεψήματα κλπ. Το φτιάχνεις όπως και το τσάι. Εγώ είμαι πάλι εντάξει. Ηπια 2 ροφήματα την Πέμπτη. Μαγιά πίνω περισσότερο για τις βιταμίνες που περιέχει, έχω πιο πλούσιο γάλα δλδ. Για μεγαλύτερη ποσότητα, κάπου είχε πει η Αγλαϊα πως θα χρειαζόταν κάπου 7 κάψουλες χ 3 φορές την ημέρα - οπότε δεν το έκανα έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έπαιρνα για αρκετό καιρό (μήνες) τριγωνέλλα σε κάψουλες, 9 την ημέρα. Τώρα, 7.5 μηνών πλέον, δεν τη χρειάζομαι πια. Με 2-3 γεύματα στερεές και πολλούς θηλασμούς είμαστε τέλεια. Δεν έπαθα τίποτε!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!!θα πάω να πάρω το μαραθόσπορο και κάψουλες μαγιάς, αν μπορεί η Αγλαία ή κάποια άλλη κοπέλα ας μου γράψει τις ποσότητες για την μαγια! Σας ευχαριστώ πολύ

Καλησπερα! Η μαγια ειναι 7 χαπια 3 φορες τη μερα. Παιρνεις για 2 βδομαδες και την τριτη σταματας. Αν κανω λαθος διορθωστε με!!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

ε... τριγωνέλα εννοείς. Εχω ακούσει για παρενέργειες σοβαρές στο σηκώτι. Αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει. Και ότι θα μυρίζεις λίγο ασχημα.

 

Για την τριγωνέλλα μπορείτε να διαβάσετε κάποια πράγματα εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=94484

 

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο για το δικό σας συκώτι όσο για το συκώτι του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου καλημέρα, χρειάζομαι τη βοήθεια σας γιατί μάλλον θα αποθηλάσω και φταίω αποκλειστικά εγώ! έχω ένα κοριτσάκι 8 μηνών και θηλάσαμε αποκλειστικά τους πρώτους 6 μήνες, μετά άρχισα να βάζω σταδιακά τις στερεες τροφές και φτάσαμε σήμερα να τρώει 3 γευματα φαγητό και τρια γάλα. Με καθαρά δική υπαιτιότητα τον τελευταίο μήνα λόγω πολλών υποχρεώσεων που είχα με την δουλειά παραμέλησα το θηλασμό μαζί με τα στερεά γεύματα και το αποτέλεσμα είναι ότι μειώθηκε δραματικά το γάλα μου. παράλληλα αυτόν τον μήνα λογικά λόγω της μειωσης των θηλασμών αδιαθέτησα κιόλας. Η μικρή δεν πήρε σχεδόν καθόλου βάρος αυτόν τον μήνα (μόνο 180γρ.) και εγώ νιώθω το στήθος μου άδειο, τι λέτε να κάνω????? Χρησιμοποιώ το νοσοκομειακό θήλαστρο της medela (αν και εχτες που προσπαθησα δεν κατάφερα σχεδον τίποτα)ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ ΑΚΟΜΑ......

 

Εγώ πάλι νομίζω ότι ίσως είσαι λίγο υπερβολική :D

γράφεις ότι προσπάθησες να βγάλεις γάλα με το θήλαστρο αλλά δεν τα κατάφερες, για να μπορέσεις να βγάλεις ικανοποιητική ποσότητα γάλακτός με το θήλαστρο θα πρέπει να το εξασκείς το επάγγελμα τακτικά (να κάνεις συχνές αντλήσεις δηλαδή) αν για καιρό δεν το χρησιμοποιούσες και δοκίμασες μία φορά δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις και πολλά

 

γράφεις ότι σου ήρθε η περίοδος (λογικό αφού αραίωσαν οι θηλασμοί) όταν έρχεται οι περίοδος πολλές μαμάδες που θηλάζουν αναφέρουν ότι είδαν μικρή μείωση στο γάλα τους (το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να βάζουν συχνότερα το μωρό στο στήθος).

 

γράφεις ότι το μωρό δεν πήρε πολύ βάρος αυτό τον μήνα, αν τους προηγούμενους μήνες το βάρος πού έπαιρνε ήταν μεγάλο δεν μπορεί να συνεχίσει να παίρνει με τους ίδιους ρυθμούς διαφορετικά θα είχες ένα μωρό τεράστιων διαστάσεων δες τις καμπύλες σας αν δεν πέσατε καμπύλη εγώ δεν θα ανησυχούσα για ένα μήνα μη καλής πρόσληψης βάρους. (έτσι όπως το γράφεις καταλαβαίνω ότι εκτός από τον θηλασμό αμελήθηκαν και κάποια στερεά γεύματα ?? οπότε ακόμα λογικότερο μου κάνει)

 

Τριγωνέλες και μαγιά (και εδώ διορθώστεμε αν κάνω λάθος) είναι μόνο για τους πρώτους μήνες της ζωής του μωρού, εδώ δεν νομίζω να κάνουν κάτι ΕΚΤΟΣ από το να αλλάξουν την γεύση του γάλακτος (και εδώ μπορεί να έχεις πρόβλημα);)

 

Αν ήμουν στην θέση σου αυτό που θα έκανα κατ αρχήν είναι θα έβαζα περισσότερο (πολύ περισσότερο) το μωρό στο στήθος και το γάλα θα έρθει ξανά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι ίσως είσαι λίγο υπερβολική :D

γράφεις ότι προσπάθησες να βγάλεις γάλα με το θήλαστρο αλλά δεν τα κατάφερες, για να μπορέσεις να βγάλεις ικανοποιητική ποσότητα γάλακτός με το θήλαστρο θα πρέπει να το εξασκείς το επάγγελμα τακτικά (να κάνεις συχνές αντλήσεις δηλαδή) αν για καιρό δεν το χρησιμοποιούσες και δοκίμασες μία φορά δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις και πολλά

 

 

ΑΑΑΑΑ! εδώ συνυπογράφω! εγώ που το χρησιμοποιώ καθημερινά για 2-3 αντλήσεις, (λείπω για την δουλειά μου ~10 ώρες) και όταν είμαι αγχωμένη έχει τύχει να μην μπορώ να βγάλω παιδιά ούτε 10ml, ενώ υπό νορμάλ συνθήκες αντλώ 80-120 κάθε φορά.

Κάποια ημέρα είχα ξεχάσει ένα μέρος του θήλαστρου στο σπίτι. Οταν γύρισα είχα πρηστεί τρομερά. Έτρεχαν τα στήθη μου. Εβαλα θήλαστρο γιατί μόλις είχε ταϊσει την μπέμπα η μητέρα μου και έβγαλα κάπου 5 από το ένα και 20 από το άλλο. Δεν ξέρω γιατί. Μόλις όμως έβαλα το μωρό στο στήθος 1 ώρα μετά, πνιγόταν απ' την ροή. Είχε χορτάσει και άντλησα κι όλας περίπου 150.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια σας ευχαριστώ όλες!!! μετά απο 3 συνεχόμενες μέρες με το μωρό χωρίς δουλειά εννοώ, τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα. Το μόνο που έχω σκοπό να κάνω είναι το μαραθόσπορο αφέψημα!Πάντως σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι από εμένα… γράφω γιατί εδώ και 4-5 μέρες, αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Η παραγωγή μου έχει μειωθεί αισθητά.

Τώρα είμαστε στους 5μισυ μήνες. Από όταν ξεκίνησα δουλειά, όταν ο μικρούλης μου έγινε δύο μηνών, η παραγωγή μου πέφτει αργά και σταθερά. Το καταλαβαίνω από τις ποσότητες στο θήλαστρο και από την ροή επίσης.

Τις τελευταίες μέρες όμως το γάλα μου έχει μειωθεί απότομα. Με τα βίας βγάζω αρκετό για τις 6 ώρες που λείπω το πρωί. Το απόγευμα συχνά λείπω κανένα 5ωρο ακόμη. Το παράξενο είναι ότι το πρήξιμο και η παραγωγή έχουν μειωθεί κατά πολύ περισσότερο από το στήθος μου που ήταν περισσότερο παραγωγικό. Πλέον την μεγαλύτερη δουλειά την κάνει το «κακό» μου στήθος. Το αναφέρω γιατί μου φαίνεται παράξενο και αναρωτιέμαι αν έχει συμβεί σε καμιά..

Δυστυχώς και η τράπεζα γάλακτος αχρηστεύτηκε πριν μία εβδομάδα από πρόβλημα με την κατάψυξη.. :(

Από σήμερα ξεκίνησα τριγωνέλλα και μικρές αντλήσεις. Ευτυχώς λόγω ΣΚ μπορώ να έχω και το μωρό στο στήθος.

hippo, πως πάνε οι δικές σου προσπάθειες; Είχες καλή βελτίωση; Τι σε βοήθησε περισσότερο;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι από εμένα… γράφω γιατί εδώ και 4-5 μέρες, αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Η παραγωγή μου έχει μειωθεί αισθητά.

 

Τώρα είμαστε στους 5μισυ μήνες. Από όταν ξεκίνησα δουλειά, όταν ο μικρούλης μου έγινε δύο μηνών, η παραγωγή μου πέφτει αργά και σταθερά. Το καταλαβαίνω από τις ποσότητες στο θήλαστρο και από την ροή επίσης.

 

Τις τελευταίες μέρες όμως το γάλα μου έχει μειωθεί απότομα. Με τα βίας βγάζω αρκετό για τις 6 ώρες που λείπω το πρωί. Το απόγευμα συχνά λείπω κανένα 5ωρο ακόμη. Το παράξενο είναι ότι το πρήξιμο και η παραγωγή έχουν μειωθεί κατά πολύ περισσότερο από το στήθος μου που ήταν περισσότερο παραγωγικό. Πλέον την μεγαλύτερη δουλειά την κάνει το «κακό» μου στήθος. Το αναφέρω γιατί μου φαίνεται παράξενο και αναρωτιέμαι αν έχει συμβεί σε καμιά..

 

Δυστυχώς και η τράπεζα γάλακτος αχρηστεύτηκε πριν μία εβδομάδα από πρόβλημα με την κατάψυξη.. :(

 

Από σήμερα ξεκίνησα τριγωνέλλα και μικρές αντλήσεις. Ευτυχώς λόγω ΣΚ μπορώ να έχω και το μωρό στο στήθος.

 

hippo, πως πάνε οι δικές σου προσπάθειες; Είχες καλή βελτίωση; Τι σε βοήθησε περισσότερο;

 

Μετά τους 5 μήνες το στήθος μας σταματά να είναι πρησμένο και να στάζει, μην ανησυχείς. Μήπως περιμένεις περίοδο;; Μήπως κουράστηκες υπερβολικά;;; Μήπως ξεκίνησες δίαιτα;; Μήπως έχασες θηλασμούς;; Εγώ όταν συμβαίνουν αυτά πίνω λίγο μαραθόσπορο όπως λέω και πιο πάνω και απ' την επόμενη είμαι και πάλι εντάξει.

Μην στενοχωριέσαι πάντως, νομίζω πως είναι προσωρινό, θα αρχίσετε τώρα και στέρεες σιγά σιγά και θα το χρειάζεται λιγότερο, εγώ θα σου έλεγα να δώσεις 1-2 μερίδες ξένο χωρίς τύψεις, για να μην μείνει και νηστικό το μωράκι σου, ΕΦΟΣΟΝ όμως τις ίδιες ώρες θα κάνεις αντλήσεις για να μην σταματήσει το δικό σου!

 

Μετά απ' το ΣΚ και την τριγωνέλλα πως είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα xena! Για να πω την αλήθεια δεν είδα και καμία φοβερή διαφορά στην παραγωγή μου.. Βέβαια δεν παίρνω ολόκληρη την δόση (είτε γιατί ξεχνάω, είτε γιατί…κοιμάμαι πιο νωρίς).

Μαραθόσπορο νομίζω έχει μέσα αυτό το τσάι που πίνω (έχω πετάξει το καρτελάκι τώρα)

Μέσα στο ΣΚ με μικρές αντλήσεις κατάφερα να βάλω στην άκρη κάποια σακουλάκια για την περίπτωση που θα χρειαστούν τις καθημερινές που δουλεύω, όμως ευτυχώς ακόμη δεν έχουν χρειαστεί. Μας έχει βοηθήσει ότι ξεκίνησε ρυζάλευρο επίσης (συμπτωματικά αυτή την εβδομάδα) και το τρώει.

Τελικά νομίζω ότι η μέθοδος που λειτούργησε καλύτερα για εμένα είναι σχετικά μικρές αντλήσεις (πχ 60ml), και μετά το μωράκι για να καταφέρει να βρει το γάλα που θέλει αναγκάζεται να προσπαθήσει περισσότερη ώρα, όμως το δημιουργεί το γαλατάκι που χρειάζεται στο τέλος και η παραγωγή βελτιώνεται. :!:

Ελπίζω ότι ακόμα απέχω πολύ από το να δώσω ξένο. Άλλωστε ο μικρούλης μας είναι αλλεργικός και θα χρειαζόμασταν συνταγογραφημένο στοιχειακό γάλα που δεν θέλω να του δώσω.. :(

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα xena! Για να πω την αλήθεια δεν είδα και καμία φοβερή διαφορά στην παραγωγή μου.. Βέβαια δεν παίρνω ολόκληρη την δόση (είτε γιατί ξεχνάω, είτε γιατί…κοιμάμαι πιο νωρίς).

Μαραθόσπορο νομίζω έχει μέσα αυτό το τσάι που πίνω (έχω πετάξει το καρτελάκι τώρα)

Μέσα στο ΣΚ με μικρές αντλήσεις κατάφερα να βάλω στην άκρη κάποια σακουλάκια για την περίπτωση που θα χρειαστούν τις καθημερινές που δουλεύω, όμως ευτυχώς ακόμη δεν έχουν χρειαστεί. Μας έχει βοηθήσει ότι ξεκίνησε ρυζάλευρο επίσης (συμπτωματικά αυτή την εβδομάδα) και το τρώει.

Τελικά νομίζω ότι η μέθοδος που λειτούργησε καλύτερα για εμένα είναι σχετικά μικρές αντλήσεις (πχ 60ml), και μετά το μωράκι για να καταφέρει να βρει το γάλα που θέλει αναγκάζεται να προσπαθήσει περισσότερη ώρα, όμως το δημιουργεί το γαλατάκι που χρειάζεται στο τέλος και η παραγωγή βελτιώνεται. :!:

Ελπίζω ότι ακόμα απέχω πολύ από το να δώσω ξένο. Άλλωστε ο μικρούλης μας είναι αλλεργικός και θα χρειαζόμασταν συνταγογραφημένο στοιχειακό γάλα που δεν θέλω να του δώσω.. :(

 

Τι θηλαστρο χρησιμοποιείς;

 

Ποσες αντλησεις κανεις το 24ωρο; Αντλεις στη δουλεια;

 

Το βραδυ θηλαζει το μωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το symphony έχω. Υπό κανονικές συνθήκες κάνω δύο αντλήσεις την ημέρα, μία το πρωί πριν την δουλειά, και συνήθως άλλη μία όταν επιστρέψω. Όχι στην δουλειά δεν έχω την δυνατότητα για άντληση :( Τώρα αυτές τιε μέρες, έκανα περισσότερες αντλήσεις για να βοηθήσω στην αύξηση της παραγωγής.

Το βράδυ θηλάζει και πολύ μάλιστα!

Να μοιραστώ μαζί σας και τα νέα με την προσπάθειά μου με την τριγωνέλα :!: Τελικά είδα αποτελέσματα μετά από μία εβδομάδα. Τώρα η παραγωγή μου έχει επανέλθει πλήρως και είναι και ακόμη μεγαλύτερη μάλιστα. Την έχω κόψει την τριγωνέλλα δύο μέρες τώρα γιατί άρχισα να φοβάμαι την υπερπαραγωγή.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το symphony έχω. Υπό κανονικές συνθήκες κάνω δύο αντλήσεις την ημέρα, μία το πρωί πριν την δουλειά, και συνήθως άλλη μία όταν επιστρέψω. Όχι στην δουλειά δεν έχω την δυνατότητα για άντληση :( Τώρα αυτές τιε μέρες, έκανα περισσότερες αντλήσεις για να βοηθήσω στην αύξηση της παραγωγής.

Το βράδυ θηλάζει και πολύ μάλιστα!

Να μοιραστώ μαζί σας και τα νέα με την προσπάθειά μου με την τριγωνέλα :!: Τελικά είδα αποτελέσματα μετά από μία εβδομάδα. Τώρα η παραγωγή μου έχει επανέλθει πλήρως και είναι και ακόμη μεγαλύτερη μάλιστα. Την έχω κόψει την τριγωνέλλα δύο μέρες τώρα γιατί άρχισα να φοβάμαι την υπερπαραγωγή.

 

Άρα ολα καλα ή σε απασχολεί κατι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολούσε η μείωση στην παραγωγή μου που είχα παρατηρήσει πριν 10 μέρες περίπου. Με την τριγωνέλα επανήλθε η παραγωγή. Μάλιστα σήμερα έβαλα στην άκρη 300ml. Μου χρειάζονται επειδή λόγω βλάβης στην κατάψυξη, μετά τις γιορτές έχασα όλη την τράπεζα που είχα με τόσο κόπο φτιάξει..

Εννοείτε ότι την σταμάτησα την τριγωνέλα πλέον.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με απασχολούσε η μείωση στην παραγωγή μου που είχα παρατηρήσει πριν 10 μέρες περίπου. Με την τριγωνέλα επανήλθε η παραγωγή. Μάλιστα σήμερα έβαλα στην άκρη 300ml. Μου χρειάζονται επειδή λόγω βλάβης στην κατάψυξη, μετά τις γιορτές έχασα όλη την τράπεζα που είχα με τόσο κόπο φτιάξει..

Εννοείτε ότι την σταμάτησα την τριγωνέλα πλέον.

 

Καλη συνέχεια λοιπον!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...