Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μηπως δεν εχω πια αρκετο γαλα;


Recommended Posts

Καλημερα, ο μικρος ειναι 9,5 μηνων και τρωει τρια στερεα γευματα την ημερα, ενω πρωι-βραδυ θηλαζει. Τις τελευταιες μερες ομως παρατηρω οτι θηλαζει παραπανω ωρα απ'οτι παλια, παρ'ολο που στο τελος δεν καταπινει πια. Δηλαδη σα να προσπαθει να πιει κι αλλο αλλα να μη βρισκει. Μια δυο φορες του'χω δωσει γιαουρτακι αμεσως μετα κι εχει φαει αρκετη ποσοτητα. Τι να κανω, μηπως μου κοβεται το γαλα και δεν του φτανει; Ανησυχω οτι με το να συνεχιζω τον θηλασμο ισως δεν παιρνει οσο γαλα χρειαζεται.

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα, ο μικρος ειναι 9,5 μηνων και τρωει τρια στερεα γευματα την ημερα, ενω πρωι-βραδυ θηλαζει. Τις τελευταιες μερες ομως παρατηρω οτι θηλαζει παραπανω ωρα απ'οτι παλια, παρ'ολο που στο τελος δεν καταπινει πια. Δηλαδη σα να προσπαθει να πιει κι αλλο αλλα να μη βρισκει. Μια δυο φορες του'χω δωσει γιαουρτακι αμεσως μετα κι εχει φαει αρκετη ποσοτητα. Τι να κανω, μηπως μου κοβεται το γαλα και δεν του φτανει; Ανησυχω οτι με το να συνεχιζω τον θηλασμο ισως δεν παιρνει οσο γαλα χρειαζεται.

 

γκρινιάζει;ή απλά θέλει να πιπιλίζει;μήπως βγάζει κανένα δόντι;

Link to comment
Share on other sites

Γενικα αυτες τις μερες ειναι λιγο πιο γκρινιαρης και πιστευω οτι βγαζει δοντι, αλλα τα απογευματα. Το πρωι, την ωρα που τρωει, ειναι μια χαρα ηρεμος οπως παντα, απλα πιπιλαει πολλη περισσοτερη ωρα. Πιο πολυ ανησυχησα οταν ειδα οτι εφαγε μπολικο γιαουρτι μετα.

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικα αυτες τις μερες ειναι λιγο πιο γκρινιαρης και πιστευω οτι βγαζει δοντι, αλλα τα απογευματα. Το πρωι, την ωρα που τρωει, ειναι μια χαρα ηρεμος οπως παντα, απλα πιπιλαει πολλη περισσοτερη ωρα. Πιο πολυ ανησυχησα οταν ειδα οτι εφαγε μπολικο γιαουρτι μετα.

 

του δίνεις το γιαούρτι επειδή γκρινιάζει ή από δική σου ανασφάλεια;

εμείς κάναμε δύο θηλασμούς από 7 έως 14 μηνών χωρίς κανένα πρόβλημα!

το πιθανότερο να οφείλεται σε κάτι άλλο η γκίνια πχ δόντι

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα το γιαουρτι επειδη ειδα οτι πιπιλαει αλλα δεν καταπινει. Ειχα την αισθηση δηλαδη οτι πεινουσε ακομα αλλα οτι δεν υπηρχε αλλο γαλα. Γι'αυτο εδωσα το γιαουρτι, για να δω αν οντως πειναει ακομα και προφανως οντως πειναγε.

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδωσα το γιαουρτι επειδη ειδα οτι πιπιλαει αλλα δεν καταπινει. Ειχα την αισθηση δηλαδη οτι πεινουσε ακομα αλλα οτι δεν υπηρχε αλλο γαλα. Γι'αυτο εδωσα το γιαουρτι, για να δω αν οντως πειναει ακομα και προφανως οντως πειναγε.

 

δεν είναι δείκτης αυτό

μην αγχώνεσαι!αν δε χόρταινε θα γκρίνιαζε!κάτι άλλο το ενοχλεί!ή απλώς έτυχε!;)

συνεχίζεις κανονικά!:P

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θηλάζεις μόνο πρωί βράδυ; Είναι πολύ λίγες και μπορεί όντως να σου έχει μειωθεί η παραγωγή.

 

Ετσι μου εχει πει ο γιατρος, ο οποιος γενικα ειναι και πολυ υπερ του θηλασμου, γνωστος εδω μεσα και μου τον ειχε συστησει και η συμβουλος θηλασμου.

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ετυχε να τον ζυγισω κι ενω πριν απο ενα μηνα στη ζυγαρια του γιατρου ηταν 8500, σημερα στη ζυγαρια της φιλης μου ειναι 8250! Να εχουν τοσο μεγαλη αποκλιση οι δυο ζυγαριες; Το επομενο ραντεβου στο γιατρο ειναι σ'ενα μηνα, μηπως να παω νωριτερα; Ανησυχησα τωρα με το ζυγισμα.

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ετυχε να τον ζυγισω κι ενω πριν απο ενα μηνα στη ζυγαρια του γιατρου ηταν 8500, σημερα στη ζυγαρια της φιλης μου ειναι 8250! Να εχουν τοσο μεγαλη αποκλιση οι δυο ζυγαριες; Το επομενο ραντεβου στο γιατρο ειναι σ'ενα μηνα, μηπως να παω νωριτερα; Ανησυχησα τωρα με το ζυγισμα.

 

Να θηλαζεις περισσότερες φορές μέσα στο 24ωρο. Το πρωί βραδυ ειναι για μωρα που τρέφονται με φόρμουλα. Το μητρικό γάλα ειναι η κυρια τροφη για όλο τον πρώτο χρόνο.

Οι ζυγαριες μπορει να έχουν απόκλιση.

Το πιπιλισμα μπορει να οφείλεται σε δόντια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣΚΟΡΙΤΣΙΑ!Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7,5 ΜΗΝΩΝ ΟΠΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ.ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΡΕΣ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΤΟ ΠΡΩΙ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ.ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΒΡΑΔΥΝΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ 20 ΜΕ 30 ΓΡ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ?ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΓΕΙΑ ΣΑΣΚΟΡΙΤΣΙΑ!Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7,5 ΜΗΝΩΝ ΟΠΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ.ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΡΕΣ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΤΟ ΠΡΩΙ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ.ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΒΡΑΔΥΝΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ 20 ΜΕ 30 ΓΡ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ?ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ.

 

Δεν χρειαζεται αυτο το ελάχιστο συμπλήρωμα. Το κόβεις μαχαίρι και θηλαζες κανονικα.

Τι σε έκανε να πιστεύεις οτι δε χορταινει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...