Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα, ο μικρός μου είναι σχεδόν 8,5 μηνών και τρώει το πρωί φρούτα, το μεσημέρι κρεατάκι με λαχανικά (ή βρ'ωμη, φαγόπυρο,κεχρι, κινόα) και κατά τα άλλα θηλάζει όσο και όποτε θελει.

Σε κιλά ε'ιμαστε σουπερ. Ο παιδίατρος επιμένει για 3ο γεύμα, αφού "δε θα του φτάνει το γάλα, θα πεινάει, τί, έχεις τόσο γάλα.." και μάλιστα μας είπε να δώσουμε γιαούρτι.

Θεωρητικά, αφού το μωρό θηλάζει, δεν καλύπτει τις ανάγκες του για ασβέστιο κλπ. ή πρέπει όντως να ξεκινήσουμε γιαούρτι και μελλοντικά τυρί?

Και αν καλύπτεται με το θηλασμό και δεν χρει'αζονται άλλα γαλακτοκομικά, πότε ξεκινάμε να δίνουμε στο παιδί γιαούρτι? Σκοπεύω να θηλάζω μέχρι όσο θέλει το μπεμπάκι μου, εύχομαι να φτάσουμε τα 3 έτη, καλώς εχόντων των πραγμάτων.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα tsarli, χαίρομαι που ξεπεράσατε τα προβήματα που είχατε με το θηλασμό. Και ο δικός μου γιατρός γύρω στους 8 μήνες μου πρότεινε να δώσω παιδικό γιαούρτι για απογευματινό. Επειδή και εμείς θηλάζαμε απεριόριστα δεν έδωσα. Αντ'αυτού του έβραζα βρώμη (κουάκερ) με φρουτάκια για απογευματινό ή του έδινα αβοκάντο. Όταν έγινε δέκα μηνών άρχισα να δίνω κάποια απογεύματα γιαούρτι (κανονικό όχι παιδικό) και τυρί μετά το χρόνο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρώμη και αβοκάντο του δίνω ήδη, του αρέσουν. Και γω δεν πρόκειται να δώσω γιαούρτι, κάπως νωρίς μου φάνηκε. Άραγε όμως γιατί το προτείνουν? Έχουν κέρδος (όπως με το γάλα φόρμουλα)? Αποκλείεται. Ας μας εξηγήσει κάποια μανούλα που το έχει ψάξει! Έτσι να μου φύγει η απορία!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το γιαουρτι περιεχει και προβιοτικα που βοηθουν στην υγειη χλωριδα του εντερου και την ευρυθμη λειτουργια του πεπτικου. Ειναι καλο και για τα μωρα και για τους ενηλικες. Προσωπικα στεναχωριεμαι πολυ που δικη μου κορη δεν μπορει να το καταναλωσει λογω αλλεργιας κι ας θηλαζει ακαταπαυστα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Exω καταμπερδευτεί..

Διάβασα στο http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/07/blog-post_2386.html ότι:

Καλημέρα στην εκπληκτική ομάδα του μητρικού θηλασμού!

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με το τρίτο γεύμα του μωρού.

 

Η κόρη μου έκλεισε τον 9ο μήνα, θηλάζει αποκλειστικά και παίρνει δύο γεύματα επιπλέον (φρουτόκρεμα και κρέας-λαχανικά).

 

Παρά τις υποδείξεις του παιδιάτρου να δώσω και τρίτο γεύμα με κρέμες του εμπορίου από τον 7ο μήνα εγώ δεν έχω δώσει ακόμη. Η μόνη σκόνη που βάζω καθημερινά, κι αυτή στη φρουτόκρεμα της, είναι κεχρί και βρώμη. Έχω σκοπό να συνεχίσω με κινόα και φαγόπυρο.

 

Αυτό τον μήνα μας είπε να προσθέσουμε και επιδόρπιο γιαουρτιού αλλά επίσης θέλω να το αποφύγω και να δώσω γιαούρτι ενηλίκων,
όταν του το είπα μου είπε πως απαγορεύεται πριν το χρόνο γιατί έχουνε πολλά λιπαρά και θα επιβαρύνω την χοληστερίνη της, μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σ' αυτό και αν μπορώ να δώσω γιαούρτι τί γιαούρτι προτείνετε αγελαδινό, πρόβειο ή κατσικίσιο;

Σε μωρά που θηλάζουν ανεμπόδιστα είναι απαραίτητο το γιαούρτι ή γενικότερα το τρίτο γεύμα πριν τους 12 μήνες και πιο μπορεί να είναι αυτό;

 

Επίσης στις αποφλοιωμένες φακές που θέλω να προσθέσω στο διαιτολόγιο της μπορώ να βάλω κουρκουμά λόγο των αντιοξειδωτικών και αντικαρκινικών ιδιοτήτων του ή είναι πάρα πολύ νωρίς για τέτοιου είδους μπαχαρικά.

 

Νατάσα Κ
., Κοζάνη

04/07/2011

 

 

 

Νατάσα,

 

Είναι καταπληκτικό ότι θηλάζεις το μωρό σου και αποφεύγεις μη αναγκαίες επεξεργασμένες τροφές στην διατροφή του.

 

Δεν θα σου συνιστούσα να δώσεις γαλακτοκομικά προϊόντα, συμπεριλαμβανομένης της γιαούρτης, στο μωρό σου.

 

Όταν προσθέτουμε τροφές στο διαιτολόγιο του νεογνού, θέλουμε να εισάγουμε μια ποικιλία υγιεινών πλήρων τροφών… και όχι περισσότερα γαλακτοκομικά. Η ανάγκη του μωρού για γαλακτοκομικά καλύπτεται από το μητρικό γάλα.

 

Η αιτία για την οποία δεν δίνουμε πριν την ηλικία των 12 μηνών άλλα γαλακτοκομικά είναι για να αποφύγουμε την επαφή με πρωτεΐνες άλλων θηλαστικών, που μπορεί να προκαλέσουν αλλεργική αντίδραση εάν τις εισάγουμε πολύ νωρίς.

 

Η γιαούρτη δεν έχει περισσότερο λίπος ή χοληστερόλη από το μητρικό γάλα. Το λίπος και η χοληστερόλη στο μητρικό σου γάλα είναι αυτά που ακριβώς χρειάζεται το μωρό σου για την ανάπτυξη ενός υγιούς νευρικού συστήματος, για τουλάχιστον το πρώτο έτος της ζωής του και ακόμη πιο αργά.

 

Δεν υπάρχουν κάποιοι κανόνες για τον αριθμό των γευμάτων που χρειάζεται το μωρό σου σε αυτή την ηλικία. Είναι χρήσιμο να φέρνεις το μωρό στο τραπέζι κάθε φορά που η οικογένεια ή έστω η μητέρα τρώει και να του προσφέρεις λίγο φαγητό.

 

Κάποια στιγμή μέσα στον επόμενο μήνα (μπορεί ήδη να το έχεις παρατηρήσει) το μωρό σου θα αρχίσει να ενδιαφέρεται περισσότερο να φάει μόνο του. Βρες την ευκαιρία να της προσφέρεις τροφή σε πολύ μικρά κομματάκια (μικρότερα και από ένα αρακά) για να εξασκηθεί στην δεξιότητα να τρώει μόνη της.

 

Το ρύζι, η βρώμη, το κινόα, το φαγόπυρο, το κους-κους και ο αμάρανθος μπορούν όλα να προσφερθούν είτε μόνα τους είτε με φρούτα ή με λαχανικά ή ακόμη και με λίγο ελαιόλαδο σαν μια επιπλέον επιλογή.

 

Μπορείς επίσης να εισάγεις καρυκεύματα σε μικρές ποσότητες. Εάν είναι καρυκεύματα και γεύσεις από την δική σου διατροφή, τότε το μωρό σου θα τα απολαύσει… τα έχει ήδη δοκιμάσει στο γάλα σου και στο αμνιακό υγρό!

 

Πειραματίσου και διασκέδασέ το!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν υπαρχει αλλεργια συνηθως αυτη φαινεται απο πολυ πιο νωρις. Αλλωστε οι νεες ερευνες λενε οτι για να αποφευγονται οι αλλεργιες η εισαγωγη των τροφων πρεπει να γινεται κατα το δυνατον νωρις, οπως πχ με το ψαρι.

Δεν ισχυριζομαι οτι το γιαουρτι πρεπει να δινεται για το ασβεστιο του αλλα για τα προβιοτικα που περιεχει. Γι αυτο δεν μιλησα για ζωικο γαλα ή τυρι -αν και ειμαι της αποψης οτι καθε τροφη ολο και κατι ιδιαιτερο εχει να προσφερει και το λιγο δεν εβλαψε ποτε κανεναν.

Οσο για τα λιπαρα τα μωρακια τα εχουν αναγκη για να αναπτυχθουν και πρωτη φορα ακουω για τον κινδυνο βρεφικης χοληστερινης...

Υποθετω την παραπανω απαντηση την εδωσε γιατρος ενω εγω δεν ειμαι απλως λεω τη γνωμη μου, αλλα μη ξεχνας πως σε ολες τις επιστημες οι αποψεις διειστανται.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...