Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαφορετικά συμπτώματα εγκυμοσύνης υποδηλώνουν διαφορετικό φύλο μωρού?


Recommended Posts

Καλημέρα!Λένε λοιπόν πως συνήθως τα κορίτσια κάνουν πιο "βαριές" εγκυμοσύνες με εμετούς κλπ. στην πρώτη μου εγκυμοσύνη (αγόρι) είχα πάρα πολλές αναγούλες αλλά όχι εμετούς ενώ τώρα έχω αποτελειωθεί. Στον 1,5 μήνα ζήτημα να έχουν περάσει 3 μέρες χωρίς εμετό. Η αλήθεια είναι πως θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση αν είναι & πάλι αγόρι. Όχι ότι το φύλο έχει σημασία φυσικά, γερό να είναι αλλά κουβέντα να γίνεται :) Εσείς τι είδους εγκυμοσύνες είχατε?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω ειμαι μαμά μιας 4χρν υπεροχης κορης!!! (αν δεν περηφανευτω τωρα, πότε,ετσι;;););)). Όταν ήμουν εγκυος ειχα απ'ολα τα συμπτωματα: ζαλάδες, τάση προς εμμετο αλλα και εμμετους μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης με λιγο καταλαγιασμα στο 2ο τριμηνο αλλά από τοτε ειχα καουρες, ξινιλες, δεν ειχα ορεξη για φαγητο αλλα για γλυκο εννοειται (απο την φυση μου ειμαι γλυκατζου). Το φυλο του μωρου το μαθαμε στην β επιπεδου. Νωριτερα δεν μας ειχαν πει τιποτα...

 

Καλη σου εγκυμοσυνη και ό,τι ποθεις να το πάθεις. Ο γιος σου θα περιμενει με χαρά, έτσι;

Εμεις προσπαθουμε για δευτερο, αλλά εχουμε λιγες δυσκολιες, αλλά θέλω να πιστευω οτι θα τα καταφερουμε!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου έχουμε μιλήσει σε άλλα θέματα και σίγουρα θα τα καταφέρετε!!Δεν έχω πει κάτι στον μικρό μου ακόμη ,δεν είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβει χώρια που νομίζω πως είναι πολύ νωρίς..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Μου ετυχαν 2 εγκυμοσυνες με διαφορετικα συμπτωματα αλλα το ιδιο φυλο (κοριτσακια)

Η πρωτη ηταν τελεια εγκυμοσυνη χωρις εμετους, ζαλαδες για 9 μηνες ημουν ολη την ωρα βολτες κλπ κλπ και απο την κοιλια μου μονο καταλαβαινες πως ημουν εγκυος.

Η δευτερη ηταν περιπετιωδης με μεγαλες αποκολησεις, αιμοραγιες, ακινησιες και κλεισουρα στο σπιτι για μηνες, τρεξιμο σε εμβρυοκαρδιολογους, τρεξιμο γιa πολλα επαναληπτικα doppler και τελικα τελος καλο ολα καλα εχω 2 πανεμορφα κοριτσακια.

Βεβαια ο συζηγος 8ελει και 3ο παιδι μπας κι κανει τον γιο :P αλλα δεν νομιζω να του κανω το χατηρι, κουραστηκα !!!

2 παιδακια ειναι καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα nota άνδρες! Είναι πολύ δύσκολες οι δεύτερες εγκυμοσύνες τελικά..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ στο club δύο διαφορετικές εγκυμοσύνες-δύο ίδια παιδιά!. Στο πρώτο δεν κατάλαβα ότι ήμουν έγκυος, αν εξαιρέσεις συσπάσεις που ξεκίνησαν νωρίς, δεν είχα κοιλιά, δεν περιορισόμουν στις κινήσεις όυτε ετοιμόγεννη, δεν ανακατευόμουν, έτρωγα ότι ήθελα χωρίς καούρες, δεν ζήλευα φαγητά! Στο δεύτερο, ανακατευόμουν και έκανα εμετό κάθε μέρα σχεδόν, ήθελα κάποια φαγητά, έτρωγα κάτι και με έπιαναν καούρες, ζαλιζόμουν συνέχεια, έκανα γρήγορα κοιλιά η οποία με ενοχλούσε από τον 3ο μήνα στην κινητικότητα. Ήλπιζα κι εγώ ότι είναι κορίστσι....αλλά τζίφος!!! Σου εύχομαι να έιναι πρωτίστως υγιές!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Oneiraki με το καλό το ζουζουνάκι σου!

Εγω και στις δυο εγκυμοσύνες ειχα τα ίδια συμπτώματα, ενιωθα άρρωστη μέχρι την 12η εβδομάδα (αρρωστη όμως, σα να ειχα κάποια ίωση), μετά την 13η εβδομάδα πεταγα. Εμετούς και λοιπα δεν ειχα σε καμια εγκυμοσύνη, ούτε στο αγορι, ούτε στο κορίτσι. Η μητερα μου παλι στο πρωτο της παιδί (τον αδελφό μου) εκανε εμετούς μεχρι και την ωρα που γενναγε, ενώ σ' εμενα ούτε και καταλαβε ότι ήταν εγκυος. Τα συμπτωματα δε δηλώνουν τίποτα, αυτό ειναι το δικό μου συμπέρασμα. ;)

Με το καλό, γερό να ειναι το παιδάκι, αυτό ειναι το σημαντικό!

Α και να προσεχεις το σάκχαρο, οπωσδήποτε να ελέγχεις την τιμή της γλυκοζυλιωμένης! Ειναι πολύ σημαντικό να ξερεις το σάκχαρό σου στην οργανογέννεση.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη,κοριτσάκι,δεν είχα καθόλου συμπτώματα παρα μόνο στον τρίτο με τέταρτο μήνα εκανα μια φορά το πρωι εμετό.Δεν φούσκωσα γρήγορα,δεν είχα καούρες ούτε λιγούρες παρα μονο ετρωγα περισσότερο(λογικό).

Τώρα στο δεύτερο,αγόρι,απο την αρχή μέχρι τον τρίτο είχα αναγούλες και καούρες που περνούσαν μόνο αν έτρωγα ψωμί-πατάτες-μακαρόνια!Νερό μόλις έπινα το έβγαζα!Οταν άλλαζα μήνα ήμουν για μια μέρα αρρωστη,με πονάκια αναγούλες ζαλη...

Μετα τον τέταρτο συνήλθα,αλλά εχω υπόταση συνεχώς μέχρι και τώρα και φούσκωσα αρκετά απο την αρχή.Ολοι νομίζουν πως περιμένω πάλι κοριτσάκι!

Σου εύχομαι μια όμορφη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη:)

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω 2 παιδια με διαφορετικες εγκυμοσυνες.. στο 1ο το αγορι ολα ηταν πιο ευκολα! στο 2ο κοριτσι ηταν πολυ δυσκολα ζαλαδες εμμετους αναγουλες κ ειχα γεμισει παναδες!! ολοι μου λεγανε πως σιγουρα θα ειναι κοριτσι κ ηταν!! Ενα αλλο που ακουσα κ σε μενα ετσι εγινε ηταν οτι αν γινει η συλληψη πριν γεμισει το φεγγαρι, κοριτσι. Αν γινει οταν αδειαζει το φεγγαρι τοτε ειναι αγορι!

Πηγαινε κ δες στο ημερολογια τη φαση του φεγγαριου κ πες μας!

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου κ μενα πονο!!

Link to comment
Share on other sites

Ζουζουνελ μου σε ευχαριστω. εκανα γλυκοζηλ καπου συην 6η βδομ κ ηταν στο 5.3 απι 5.6 τον γλεβαρη που δεν ημουν εγκυος. πρεπει να κανω καμπυλη 13η βδομ κ δεν εχω ιδεα πως με τοτς τοσους εμετους.. οπως λεει και το ρεβυθακι θελω να τρωω ολο μακαρονια κλπ δεν μπορω να κανω διατροφη..

Αθηνα το μονο που βρηκα ητανε οτι τοτε ητανε το πρωτο τεταρτο της σεληνης. τι να σημαινει αυτο;;

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζουζουνελ μου σε ευχαριστω. εκανα γλυκοζηλ καπου συην 6η βδομ κ ηταν στο 5.3 απι 5.6 τον γλεβαρη που δεν ημουν εγκυος. πρεπει να κανω καμπυλη 13η βδομ κ δεν εχω ιδεα πως με τοτς τοσους εμετους.. οπως λεει και το ρεβυθακι θελω να τρωω ολο μακαρονια κλπ δεν μπορω να κανω διατροφη..

Αθηνα το μονο που βρηκα ητανε οτι τοτε ητανε το πρωτο τεταρτο της σεληνης. τι να σημαινει αυτο;;

 

σημαινει οτι το φεγγαρι γεμιζει αρα συμφωνα με τη θεωρια ειναι κοριτσι

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

youtube downloader

Link to comment
Share on other sites

Χμμ βρηκα ημερολογιο του '11 με τις φασεις της σεληνης και παλι ητανε στη γεμιση της και εκανα αγορι :-) μαλλον μυθος και αυτη η θεωρια!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

κι εγω 2 παιδια με διαφορετικες εγκυμοσυνες.. στο 1ο το αγορι ολα ηταν πιο ευκολα! στο 2ο κοριτσι ηταν πολυ δυσκολα ζαλαδες εμμετους αναγουλες κ ειχα γεμισει παναδες!! ολοι μου λεγανε πως σιγουρα θα ειναι κοριτσι κ ηταν!! Ενα αλλο που ακουσα κ σε μενα ετσι εγινε ηταν οτι αν γινει η συλληψη πριν γεμισει το φεγγαρι, κοριτσι. Αν γινει οταν αδειαζει το φεγγαρι τοτε ειναι αγορι!

Πηγαινε κ δες στο ημερολογια τη φαση του φεγγαριου κ πες μας!

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου κ μενα πονο!!

 

Κι εγω στην "γέμιση" του φεγγαριού συνέλαβα το δεύτερο και μάλιστα συνειδητά γιατί ήθελα κορίτσι (μορφωμένος άνθρωπος σου λέει μετά...!) αλλά βγήκε πάλι αγόρι!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

egw ekana koritsi k apo ton prwto mina ews mexri na mpw ston pempto sernomouna, nautia oli mera k oli mera emeto.. k ennoeite na mou vrwmane ooooola... ena xali sas lew, den kserw an telika isxuei oti sta koritsia einai xeirotera, pantos i adelfi mou me 2 agoria den katalave tipota....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

egw ekana koritsi k apo ton prwto mina ews mexri na mpw ston pempto sernomouna, nautia oli mera k oli mera emeto.. k ennoeite na mou vrwmane ooooola... ena xali sas lew, den kserw an telika isxuei oti sta koritsia einai xeirotera, pantos i adelfi mou me 2 agoria den katalave tipota....

 

Αυτό είναι που φοβάμαι....γιατί όσο περνάει ο καιρός δεν βλέπω καμία διαφορά στην κατάσταση:rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Δύο ίδιες εγκυμοσύνες, ίδιο φύλλο μωρού! Οι εμετοί και η παλλινδρόμηση μου ξεκίνησαν και στις δύο εγκυμοσύνες μετά τον 7ο μήνα!

 

Σου εύχομαι καλή, ήρεμη εγκυμοσύνη με ένα υγιές μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στην "γέμιση" του φεγγαριού συνέλαβα το δεύτερο και μάλιστα συνειδητά γιατί ήθελα κορίτσι (μορφωμένος άνθρωπος σου λέει μετά...!) αλλά βγήκε πάλι αγόρι!

__________________

χα, χα!! Αρα παει κ αυτη η θεωρια.. Δεν ισχυει..κριμα γιατι ηθελα να κανω κοριτσι κ πιστευα οτι ετσι θα ειχα περισσοτερες πιθανοτητες!!( οπως τα λες! μορφωμενος ανθρωπος κ εγω!!):P:p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

να σας κάνω μια διόρθωση....όταν η σύλληψη γίνει στο γέμισμα του φεγγαριού είναι αγόρι κ όταν είναι στη χάσει του φεγγαριού είναι κορίτσι...στον γιο μου βγήκε θα δούμε τώρα..

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...