Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τιμες χοριακης μετα απο εξωσωματικη


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι νεα στο forum, απο το οποιο εχω αντλησει πολλες πληροφοριες.

Με ΤΕΡ 28/5 και εμβρυομεταφορα 12/6, εκανα χοριακες που πηγαιναν αρκετα καλα. Στις 2/7 ειδαμε σακο και σημερα εκανα χοριακη και ειναι 7042!!! Μου φαινεται χαμηλη για 6η εβδομαδα. Πηγα στο γιατρο οπου ειδαμε σακο με φυσιολογικο μεγεθος για την 6η εβδομαδα. Μου ειπε να κανω υπομονη και να ξαναπαω την αλλη Πεμπτη (7 εβδομαδων θα ειμαι)να δει αν θα ακουσουμε καρδια.

Κλαιω ολη την ωρα. Υπαρχει περιπτωση με αυτες τις τιμες χοριακης να ειναι φυσιολογικα τα πραγματα;

Συγγνώμη αν σας κουρασα. 1η φορα και τα ειπα ολα μαζι.

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γραψε όλες τις χοριακές σου αν θες μήπως και σε βοηθησουμε..

 

Ο γιατρός σου δεν είναι ευχαριστημένος από τις μεταβολές τους;

 

Στην 7η βδομάδα παντως ακουμε καρδιά οποτε γιατι αγχωνεσαι;;

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Σ ευχαριστω για το μνμ esperanza.

Οι χοριακες μου ειναι:

22/6 (10 μερες απο την εμβρομεταφορα): 70

25/6: 471, 60

27/6: 1306

1/7: 2930

11/7: 7042

Θα κανω μια ακομη το Σαββατο το μεσημερι, σε διαστημα 48 ωρων, για να δουμε με τι ρυθμο θα αυξηθει και μετα θα περιμενω την Πεμπτη.

Συμφωνα με τις φυσιολογικες τιμες του εργαστηριου ειναι εντος των οριων.

Σ' ευχαριστω. Και παλι καλημερα σ' ολους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Σ ευχαριστω για το μνμ esperanza.

Οι χοριακες μου ειναι:

22/6 (10 μερες απο την εμβρομεταφορα): 70

25/6: 471, 60

27/6: 1306

1/7: 2930

11/7: 7042

Θα κανω μια ακομη το Σαββατο το μεσημερι, σε διαστημα 48 ωρων, για να δουμε με τι ρυθμο θα αυξηθει και μετα θα περιμενω την Πεμπτη.

Συμφωνα με τις φυσιολογικες τιμες του εργαστηριου ειναι εντος των οριων.

Σ' ευχαριστω. Και παλι καλημερα σ' ολους.

 

Καλημερα,

η αληθεια ειναι οτι οταν η χοριακη ξεπερασει τις 1500 μοναδες δεν αυξανεται με τον ιδιο ρυθμο αλλα πιο αργα. Βεβαια στις 11/7 που ειχαν περασει 10 μερες απο την προηγουμενη χοριακη θα θελαμε να ηταν λιγο πιο ψηλα αλλα παλι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη οπως και καθε οργανισμος. Ο γιατρος σου τι λεει για τις τελευταιες αυξησεις; Ειναι ικανοποιημενος; Γιατι αυτος ξερει καλυτερα..

 

Οταν ακουσετε καρδια οι χοριακες δε θα παιζουν πια ρολο οποτε μονο υπομονη καλη μου... Ειναι πολυ δυσκολη φαση αλλα δε μπορεις να κανεις τιποτε αλλο..;)

 

Καλη επιτυχία!!!

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω αυτο διαβασα. Οτι δεν αυξανεται η τιμη με τον ιδιο ρυθμο. Ο γιατρος δε φαινεται ιδιαιτερα ικανοποιημενος, αλλα οπως μου ειπε θα πρεπει να περιμενω μεχρι την Πεμπτη 18/7. Υπομονη και ηρεμια μου ειπε.

Θα δουμε λοιπον.

Και παλι σ' ευχαριστω πολυ.

Καλη σου μερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καμια εξεταση προγεστερόνης έκανες;;

Ειναι πολύ κατατοπιστικη. Οταν η χοριακη ειναι αμφιβολη, η προγεστερονη ξεδιαλυνει καπως τα πραγματα. Θα πρεπει να ειναι πανω απο 20 για να ειναι οκ.

 

Ρωτα και τον γιατρο σου αν θες ή κανε την μονη σου

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Τελικα η χοριακη ειχε δικιο!!!

Πηγαμε χθες στο γιατρο και οι φοβοι επιβεβαιωθηκαν. Δεν αναπτύχθηκε το έμβρυο, δεν ακουσαμε καρδια! Παλινδρομη κυηση μου ειπε (απο 1η προσπαθεια εξωσωματικης)

Δευτερα πρωι εχω ραντεβου για εισαγωγη και αποβολη αυτου με χαπια.

Δεν πειραζει. Να ειμαστε καλα να παμε για την επομενη προσπαθεια.

Καλο Σ/Κ σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Καλησπέρα!!! Μετα απο πρώτη εξωσωματικη η Β χοριακη βγήκε αρνητική τι λέτε εσεις; τι να μην πήγε καλα;

 

Κριμα κοριτσακι την επομενη φορα σου ευχομαι ν α ειναι η τυχερη σου. Πολλα μπορει να μην εχουν παει καλα ή απλως να ηταν τυχαιο. Βεβαια πριν την επομενη πρεπει να ψαχρεις λιγο περισσοτερο. Για πιο λογο κανατε εξωσωματικη? Τα εμβρυα τι μερας ηταν? Εξετασεις θυροειδη εχεις κανει? Πρεπει οπωσδηποτε να κοιταξεις κ το ενδομητριο δηλαδη υστεροσκοπηση. Πολλα παιζουν το ρολο τους.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα κοριτσακι την επομενη φορα σου ευχομαι ν α ειναι η τυχερη σου. Πολλα μπορει να μην εχουν παει καλα ή απλως να ηταν τυχαιο. Βεβαια πριν την επομενη πρεπει να ψαχρεις λιγο περισσοτερο. Για πιο λογο κανατε εξωσωματικη? Τα εμβρυα τι μερας ηταν? Εξετασεις θυροειδη εχεις κανει? Πρεπει οπωσδηποτε να κοιταξεις κ το ενδομητριο δηλαδη υστεροσκοπηση. Πολλα παιζουν το ρολο τους.

Η έμβρυο μεταφορά εγινε μετα απο 3/3/2017 κσι η ωοληψια στος 1/3/2017 2 έμβρυα βάλαμε το ενδομήτριο ειναι καλο ετσι μου ειπε ο λόγος που κάναμε εξωσωματικη ειναι οτι εχω κλειστές σάλπιγγες και ο σύζυγος χαμηλή κινητικότητα . Αυριο θα παω στο κέντρο εξωσωματικής για να με εξετάσει ο γυναικολόγος φοβαμαι για δεύτερη φορα εχω ψυχολογία χαλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η έμβρυο μεταφορά εγινε μετα απο 3/3/2017 κσι η ωοληψια στος 1/3/2017 2 έμβρυα βάλαμε το ενδομήτριο ειναι καλο ετσι μου ειπε ο λόγος που κάναμε εξωσωματικη ειναι οτι εχω κλειστές σάλπιγγες και ο σύζυγος χαμηλή κινητικότητα . Αυριο θα παω στο κέντρο εξωσωματικής για να με εξετάσει ο γυναικολόγος φοβαμαι για δεύτερη φορα εχω ψυχολογία χαλια

 

Το ενδομητριο μπορει να δειχνει καλο αλλα μονο με την υστεροσκοπηση μπορουν να δουν τι συμβαινει πραγματικα μεσα. Βαζουν καμερουλα μεσα κ βλεπουν τι ακριβως συμβαινει. Επισης υπαρχουν λοιμωξεις που δεν φαινονται στη μητρα κ εκει υπαρχει μια εξειδικευμενη εξεταση η εξεταση του Νικα που την κανει ο ιδιος κ βλεπει αν εχει επιρεαστει η μητρα απο λοιμωξεις οπως κ οι σαλπιγγες. Αυτη την εξεταση δεν την ξερουν ολοι οι εξωσωματικοι αλλα την παραδεχονται οι μεγαλητεροι εξωσωματικοι της ελλαδας. Δεν χρειαζετε να φοβασε για την επομενη απλα να το ψαξεις γιατι σιγουρα ειναι αρκετα κ τα λεφτα κ το ψυχολογικο για ακομα μια αποτυχια. Ψαξε για τις εξετασεις που σου ειπα υπαρχουν πληροφοριες εδω στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενδομητριο μπορει να δειχνει καλο αλλα μονο με την υστεροσκοπηση μπορουν να δουν τι συμβαινει πραγματικα μεσα. Βαζουν καμερουλα μεσα κ βλεπουν τι ακριβως συμβαινει. Επισης υπαρχουν λοιμωξεις που δεν φαινονται στη μητρα κ εκει υπαρχει μια εξειδικευμενη εξεταση η εξεταση του Νικα που την κανει ο ιδιος κ βλεπει αν εχει επιρεαστει η μητρα απο λοιμωξεις οπως κ οι σαλπιγγες. Αυτη την εξεταση δεν την ξερουν ολοι οι εξωσωματικοι αλλα την παραδεχονται οι μεγαλητεροι εξωσωματικοι της ελλαδας. Δεν χρειαζετε να φοβασε για την επομενη απλα να το ψαξεις γιατι σιγουρα ειναι αρκετα κ τα λεφτα κ το ψυχολογικο για ακομα μια αποτυχια. Ψαξε για τις εξετασεις που σου ειπα υπαρχουν πληροφοριες εδω στο φορουμ.

 

Σε ευχαριστω θα το κοιταξω!!!

Link to comment
Share on other sites

Η έμβρυο μεταφορά εγινε μετα απο 3/3/2017 κσι η ωοληψια στος 1/3/2017 2 έμβρυα βάλαμε το ενδομήτριο ειναι καλο ετσι μου ειπε ο λόγος που κάναμε εξωσωματικη ειναι οτι εχω κλειστές σάλπιγγες και ο σύζυγος χαμηλή κινητικότητα . Αυριο θα παω στο κέντρο εξωσωματικής για να με εξετάσει ο γυναικολόγος φοβαμαι για δεύτερη φορα εχω ψυχολογία χαλια

 

Εχω δει διαφορα ποστ που εχεις γράψει.

Δεν ξερω πως να στο γράψω, αλλα πρεπει λιγο να θορυβηθεις!

Ωοληψια 1-3 και ετ 3-3;;;;;;;

Για να μαντέψω τους εμβρυολογους δεν τους είδες ποτε.....

Κατασκοτώθηκαν να σου τα βάλουν!

Και ο γιατρός τωρα μιλάει για φυσικούς κύκλους, φυσικα το χρήμα ειναι ζεστό, πριν να ψαχτείς λιγάκι.

 

Την πρώτη ποσα ωάρια σου πηρε? ποσα μετρούσατε στον υπέρηχο? ποσα γονιμοποιήθηκαν? και γιατι δεν έμεινε τίποτα για κατάψυξη?

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει διαφορα ποστ που εχεις γράψει.

Δεν ξερω πως να στο γράψω, αλλα πρεπει λιγο να θορυβηθεις!

Ωοληψια 1-3 και ετ 3-3;;;;;;;

Για να μαντέψω τους εμβρυολογους δεν τους είδες ποτε.....

Κατασκοτώθηκαν να σου τα βάλουν!

Και ο γιατρός τωρα μιλάει για φυσικούς κύκλους, φυσικα το χρήμα ειναι ζεστό, πριν να ψαχτείς λιγάκι.

 

Την πρώτη ποσα ωάρια σου πηρε? ποσα μετρούσατε στον υπέρηχο? ποσα γονιμοποιήθηκαν? και γιατι δεν έμεινε τίποτα για κατάψυξη?

 

Κάντι, επίτρεψε μου να διαφωνήσω...πχ. αν ήταν ποιοτικώς άριστα κ πολλαπλών διαιρέσεων, θεωρώ ότι είχαν κάθε λόγο για να προχωρήσουν σε ΕΤ...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!! Μετα απο πρώτη εξωσωματικη η Β χοριακη βγήκε αρνητική τι λέτε εσεις; τι να μην πήγε καλα;

 

Κορίτσι, μην απογοητεύεσαι...η πρώτη φορα λειτουργεί συνήθως ως δοκιμαστική...απλά με λίγη καλη τύχη κάποιες φορές πετυχαίνει κιολας...αν θέλεις, πες μας ποιο πρωτόκολλο ακολούθησες κ τι ανταποκριση είχες( αριθμό κ ποιότητα)...τα έμβρυα που έβαλες τι ποιότητας ήταν κ πόσων διαιρέσεων;...κάνατε μικρογονιμοποιηση να υποθέσω; υστεροσκόπηση έχεις κάνει; πολλες οι ερωτησεις το ξέρω αλλα ειναι σημαντικες...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάντι, επίτρεψε μου να διαφωνήσω...πχ. αν ήταν ποιοτικώς άριστα κ πολλαπλών διαιρέσεων, θεωρώ ότι είχαν κάθε λόγο για να προχωρήσουν σε ΕΤ...

 

Αλήθεια πιστεύεις οτι προχώρησαν σε ε/τ την δεύτερη μερα, επειδη ηταν όλα ιδανικά?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως αν τα έμβρυα είναι να δώσουν εγκυμοσύνη θα την δώσουν είτε είναι 2 είτε 3 είτε 6 ημερών, λένε πως αν ένα έμβρυο δεν επιβιώσει εκτός μήτρας δεν σημαίνει πως δεν θα επιβίωνε εντός μήτρας δεδομένου πως το περιβάλλον την μήτρας είναι καταλληλότερο. Εμένα το αγοράκι μου είναι από έμβρυο δεύτερης ημέρας οπότε πιστεύω πως ισχύει το παραπάνω.

Τώρα Margie το τι δεν πήγε καλά μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου το απαντήσει. Μην ξεκινήσεις να κάνεις άσκοπα εξετάσεις που δεν χρειάζονται, ούτε να ξεκινήσεις το ψάξιμο στο διαδίκτυο για το τι μπορεί να φταίει (μόνο άγχος θα σου προσθέσει). Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Γνώμη και συμβουλή μου είναι να κάνεις πρώτα το ραντεβού σου με τον γιατρό σου και αν δεις πως δεν σε καλύπτει η απάντηση του τότε ψάξε να βρεις έναν γιατρό καταλληλότερο για σένα.

Εύχομαι η επόμενη σου προσπάθεια να είναι και η τυχερή .

Link to comment
Share on other sites

Καντι και εμενα και της φίλης μου δυο ημερών έμβρυα μας έβαλαν και είμαστε και οι δυο έγκυες!και εμενα ο γιατρος μου,όταν τα ωάρια είναι λίγα ,τα βάζει δεύτερη μέρα γιατί όπως έγραψε και η κοτσιφικος,άλλη δυναμική έχουν στο φυσικό τους περιβάλλον και άλλη στο εργαστήριο!και στη κόρη μου τρίτης μέρας μου έβαλε γιατί ειχα κάνει έξι αντί για τρια που εκανα τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Margie και εγω συμφωνώ με κοτσιφικος!η πρώτη είναι και λίγο αναγνωριστική για το γιατρό!ξερω τη στεναχώρια σου!προσπαθησε όμως παλι!και εγω με τη δεύτερη έμεινα !

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ στο θέμα το τελευταίο που συζητάτε θα συμφωνήσω με την Κάντι. Δεν νομίζω πως διαφωνεί κανείς οτι αν το έμβρυο είναι καλό και ούτως ή άλλως θα προχωρούσε, θα δώσει εγκυμοσύνη οποιαδήποτε μέρα και αν μεταφερθεί. Και σαφώς υπάρχουν εγκυμοσύνες με μεταφορά εμβρύων 2ης μέρας. Δεν τίθεται θέμα ποιά μέρα θα μεταφερθεί ένα άριστο έμβρυο. Το θέμα που τίθεται είναι οτι είναι πολύ νωρίς για να έχουμε σαφή εικόνα. Εμένα από τα 4 έμβρυα που επιβίωσαν από την απόψυξη, και τα 4 είχαν προχωρήσει εξαιρετικά καλά ως και την Τρίτη μέρα (σύμφωνα με την ενημέρωση των εμβρυολόγων). Μόνο τα 2 από αυτά τα κατάφεραν όμως την πέμπτη μέρα και αυτά μεταφέραμε. Αν είχαμε μεταφέρει τα άλλα 2, πολύ αμφιβάλλω οτι θα ήμουν έγκυος τώρα. Για το αν τα έμβρυα προχωράνε στη μήτρα αλλά όχι στο εργαστήριο δεν έχω σαφή άποψη, δεν έχω τις γνώσεις. Ομως από μελέτη που έχω κάνει τόσο σε ελληνικά όσο και σε ξένα σάιτς, και 2 έμβρυα να είχα, μόνο με βλαστοκύστες θα προχωρούσα .

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που λέει η yovanna υποστηρίζω και εγω, οτι αν τις έβαζαν τα δυο που δεν προχώρησαν στο εργαστήριο δεν θα προχωρούσαν και στην μήτρα της. Η απόδειξη ειναι οτι στο εργαστήριο που ειναι μπορούν τα έμβρυα της να φτάσουν σε βλαστοκυστες.

Πάντως επειδη μου έχουν βάλλει και 2,4,5 μέρας αν μπορουσα να αποφύγω τις μερες αναμονής της χοριακης και της στεναχώριες του αρνητικού, θα το εκανα. Με την βλαστοκύστη εχεις μια διασφάλιση παραπανω.

Και φυσικα τα 2ης μέρας που σας έβαλαν και έπιασαν θα γινόταν βλαστοκυστες σ ένα καλο εργαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλημέρα. Εμβρυομεταφορα εκανα  στις 16/04 και η πρωτη χωριακη την Παρασκευή ηταν 122,8. Κανονικα ηθελε την Κυριακή δεύτερη αλλά ηταν κλειστά. Πήγα σημερα πρωί πρωί και έχω τρελλαθεί στην αγωνία. Μακαρι να εχει υπερδιπλασιαστεί. Σαν νουμερο είναι καλό νομιζω (τριψήφιο) αλλά το παν ειναι να δουμε αυξηση.

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, eleni36 said:

Κορίτσια καλημέρα. Εμβρυομεταφορα εκανα  στις 16/04 και η πρωτη χωριακη την Παρασκευή ηταν 122,8. Κανονικα ηθελε την Κυριακή δεύτερη αλλά ηταν κλειστά. Πήγα σημερα πρωί πρωί και έχω τρελλαθεί στην αγωνία. Μακαρι να εχει υπερδιπλασιαστεί. Σαν νουμερο είναι καλό νομιζω (τριψήφιο) αλλά το παν ειναι να δουμε αυξηση.

 

Καλή επιτυχία εύχομαι!!!

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...