Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9 μήνες μετα ακόμα έχω ενοχλήσεις απο την περινεοτομη


MelaG

Recommended Posts

Καλησπέρα, εχει 9 μηνες που γεννησα, απο τοτε δενν εχω ηρεμισει απο την τομη.πηρε καιρο να επουλωθεί και ακόμα πονάω. Εχουμε δοκιμάσει καποιες αλοιφες με τον γυναικολόγο μου αλλα τιποτα. Οπτικα δν εχει τιποτα, το εχεικοιτάξει πολλες φορες απο τότε.εσεις ειχατε κατι αναλογο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, εχει 9 μηνες που γεννησα, απο τοτε δενν εχω ηρεμισει απο την τομη.πηρε καιρο να επουλωθεί και ακόμα πονάω. Εχουμε δοκιμάσει καποιες αλοιφες με τον γυναικολόγο μου αλλα τιποτα. Οπτικα δν εχει τιποτα, το εχεικοιτάξει πολλες φορες απο τότε.εσεις ειχατε κατι αναλογο?

 

Καλημερα....μηπως επαθες καποια επιμολυνση και γιαυτο δεν επουλωνεται....εαν ισχυει κατι τετοιο που το απευχομαι χρηζεις αντιβιωσης...αλλιως δεν περναει με τιποτα.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

εγω στην τομη νιωθω ενα τραβηγμα στις επαφες οι οποιες ηταν χαλια για πολλους μηνες, το εχω κοιταξει δεν δειχνει να εχει κατι αλλα 15 μηνες μετα το τραβηγμα το νιωθω, ειναι ενοχλητικο

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει κ αντιβίωση για αυτό. και καποια αντιφλεγμονώδη κ δεν εγινε τιποτα. εχουμε ψαξει πολυ δεν φαινεται κατι όμως.15 μηνες μετα κ πόνας?????κακό αυτό! :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγώ είμαι 15 μήνες μετά την γέννα και εγώ πονάω στις επαφές χωρίς να έχω τίποτα. Διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα.

 

Μετά την πρώτη μου γέννα το είχα αυτό το θέμα, πονούσα στις επαφές, όχι πάρα πολύ αλλά ήταν ενοχλητικό και πάντα χρησιμοποιούσαμε κάποιο λιπαντικό για να μειωθεί η ενόχληση, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα ράμματα, έπεσαν πολύ γρήγορα, δε με πόνεσαν ούτε την πρώτη ημέρα που γέννησα, ούτε σε καμία άλλη περίπτωση πέρα από τις επαφές. Μου πέρασε από το μυαλό μήπως ο γιατρός μου υπερέβαλε λίγο κατά το ράψιμο οπότε και στη 2η γέννα περίπου 15 μήνες μετά την πρώτη, του είπα να το προσέξει αυτό το θεματάκι και πραγματικά μετά τη 2η γέννα δεν έχω καμία πλέον ενόχληση, όλα είναι όπως πρώτα! Συμβουλή δεν έχω να δώσω λοιπόν, μόνο όσες κάνετε κι άλλο παιδί, μήπως να το κουβεντιάσετε με το γυναικολόγο σας, να μην σας κάνει πάλι σαν "πρωτάρες". Κάπως έτσι του το είπα χαριτολογώντας την ώρα που με έραβε μετά τον 2ο τοκετό. :oops::P

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έπαθα αυτό...

 

τα ράμματα της περινεοτομής με πονούσαν για πολύ καιρό

 

και με τραβάνε ακόμα...

 

δεν μιλάω για επαφές με τον σύζυγο

που για μήνες μόνο πόνο ένιωθα παρόλα τα λιπαντικά τζέλ κτλ.

 

στο πρώτο παιδί

είχα σκιστεί πολύ...είχα πάθει μέχρι και ρήξη τραχήλου

αλλά το ράμμα που με παιδευε ήταν αυτό που έφτανε μέχρι πίσω

όταν καθόμουν με τράβαγε

με ενοχλούσε ακόμα και αν σκουπιζόμουν δυνατά όταν πήγαινα τουαλέτα

 

μετά το εννιάμηνο άρχισε να μετριάζει ο πόνος αλλά δεν έφυγε ποτέ

παντα με τραβούσε

 

ακόμα κι όταν έμεινα έγγυος στο δεύτερο ενάμισι χρόνο μετά

τους πρώτους μήνες με τραβούσε το ράμμα της πρώτης γέννας

και γενικά η περιοχή πρήστηκε

 

το συζήτησα με το γιατρό λίγο πριν τη δέυτερη γέννα

συνεργαστήκαμε καλά στον τοκετό

και αυτή τη φορά πήγαν όλα πολύ καλύτερα

 

εύκολη ανάρρωσή και κανένα τράβηγμα

καμία σχέση με το πρώτο παιδί

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά δεν είμαι μοναδική που νιώθω τον πόνο κατα την επαφή μετα 15μήνες!! Κ εγώ έχω την ίδια εντύπωση, οτι με ράψανε παραπάνω..αλλα έλεγα δεν μπορεί να συμβαίνει αυτο!! τώρα διαβάζω κ απο εσας τα ίδια, κ λέω αν είναι δυνατον!! πάντα στην επαφή εχω ενόχληση,πονακια, κ κάποιες φορες οταν σκουπιστω μπορει να δω κ ελαχιστο ροζ στο χαρτι.. τουλάχιστον να το ξέρουμε να το πούμε στην 2γέννα, οπως λεει κ η mikio!!να μην μας ραψουν σαν ''πρωταρες'' ! καλοοοο!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την πρώτη μου γέννα το είχα αυτό το θέμα, πονούσα στις επαφές, όχι πάρα πολύ αλλά ήταν ενοχλητικό και πάντα χρησιμοποιούσαμε κάποιο λιπαντικό για να μειωθεί η ενόχληση, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα ράμματα, έπεσαν πολύ γρήγορα, δε με πόνεσαν ούτε την πρώτη ημέρα που γέννησα, ούτε σε καμία άλλη περίπτωση πέρα από τις επαφές. Μου πέρασε από το μυαλό μήπως ο γιατρός μου υπερέβαλε λίγο κατά το ράψιμο οπότε και στη 2η γέννα περίπου 15 μήνες μετά την πρώτη, του είπα να το προσέξει αυτό το θεματάκι και πραγματικά μετά τη 2η γέννα δεν έχω καμία πλέον ενόχληση, όλα είναι όπως πρώτα! Συμβουλή δεν έχω να δώσω λοιπόν, μόνο όσες κάνετε κι άλλο παιδί, μήπως να το κουβεντιάσετε με το γυναικολόγο σας, να μην σας κάνει πάλι σαν "πρωτάρες". Κάπως έτσι του το είπα χαριτολογώντας την ώρα που με έραβε μετά τον 2ο τοκετό. :oops::P

 

 

Λες να με παραέραψε??? Για αυτό αισθάνομαι κάθε φορά που κάνω σεξ σαν παρθένα? Θα περάσει με συχνές επαφές ή μια ζωή θα πονάω άραγε? Γιατί δεύτερο παιδάκι δεν πρόκειται να κάνω για να του πώ να μην με κάνει πάλι σαν πρωτάρα..

Link to comment
Share on other sites

Λες να με παραέραψε??? Για αυτό αισθάνομαι κάθε φορά που κάνω σεξ σαν παρθένα? Θα περάσει με συχνές επαφές ή μια ζωή θα πονάω άραγε? Γιατί δεύτερο παιδάκι δεν πρόκειται να κάνω για να του πώ να μην με κάνει πάλι σαν πρωτάρα..

 

 

κι εγω αυτο αναρωτιεμαι, μηπως με παραεραψε. Στην αρχη ηταν πολυ πολυ χειροτερα απο παρθενα, τωρα ειναι καλυτερα αλλα οχι οπως ηταν παλια και χρησιμοποιουμε καμμια φορα και λιπαντικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λες να με παραέραψε??? Για αυτό αισθάνομαι κάθε φορά που κάνω σεξ σαν παρθένα? Θα περάσει με συχνές επαφές ή μια ζωή θα πονάω άραγε? Γιατί δεύτερο παιδάκι δεν πρόκειται να κάνω για να του πώ να μην με κάνει πάλι σαν πρωτάρα..

 

Διόλου απίθανο κορίτσια... Κι ένα μόνο ραμματάκι σε τέτοιο σημείο πιστεύω κάνει τη διαφορά. Εγώ του είπα επί λέξη χαριτολογώντας: "μη με κάνεις πάλι γιατρέ σαν 15χρονο!" (δεν ήθελα να του πω τη λέξη παρθένα γιατί ντρεπόμουν τρομάρα μου :lol: ). Ευτυχώς κι έτσι όπως με έραβε θυμήθηκα την σκέψη που μου περνούσε από το μυαλό για 14 ολόκληρους μήνες, μήπως το παράκανε την προηγούμενη φορά και τον ειδοποίησα! Καμία σχέση με την πρώτη φορά τα ράμματα. Αυτό το τράβηγμα όσο το θυμάμαι ανατριχιάζω!

Link to comment
Share on other sites

Αχ.. η αλήθεια είναι ότι καμία σχέση το σεξ του τώρα με το σεξ του τότε και δεν ξέρω αν θα φτιάξει και ποτέ. Και εμείς χρησιμοποιούμε λιπαντικό αλλά και πάλι δεν κάνει και τρομερά πράγματα. Στην επόμενη επίσκεψη πάντως θα τον ρωτήσω από περιέργεια αν μπορεί όντως να συνέβη κάτι τέτοιο και να μου βρεί τρόπο να το αντιμετωπίσω. Γιατι αν δεν έχεις όρεξη για σεξ επειδή πονάς.. τότε ξεκινάνε και άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...