Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτελέσματα αυχενικής & Pap-A σε ηλικίες άνω των 35


Recommended Posts

Κορίτσια είμαι 41 ετών και έγκυος στο δεύτερο μωράκι μου. Αύριο θα κάνω την αμνιοπαρακέντηση μου και έχω φυσικά τρομερό άγχος περισσότερο για το ποσοστό 1% παρά για το 1/1077 που μου έχει βγει η αυχενική.

 

Ηθελα να ρωτήσω όσες είστε άνω των 35, τι αποτελέσματα έχετε πάρει; Προσπαθώ να καταλάβω, στην ηλικία μου τι ανώτερο από αυτό που έβγαλε η στατιστική θα μπορούσα να είχα;;; Ολες οι μετρήσεις μου είπε ο ειδικός ήταν άριστες. Το ίδιο και οι ορμόνες μου. Λόγω ηλικίας μόνο πέφτουν τα ποσοστά κι έτσι πάμε στο 1/1077. Υπάρχουν μανούλες της ηλικίας μου που έχουν πχ 1/15000???

Μήπως η απόφαση για την άμνιο είναι υπερβολική;;; Σαν πρωτάρα κάνω γμτ και δεν μπορώ να το ελέγξω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ στο πρώτο ήμουν 37 ετών και μου ειχε βγάλει 1/117

Έκανα αμνιοπαρακέντηση και ήταν όλα καλά

 

Στο δεύτερο ήμουν 38 και είχα 1/3000 και κάτι δεν θυμάμαι ακριβώς και δεν είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση.

 

Αν έκανα τώρα 3ο παιδί που είμαι σχεδόν 41 θα την έκανα ούτως ή άλλως χωρίς να περιμένω αποτελεσματα αυχενικής.

 

Τα αποτελέσματά σου πρέπει να είναι πολύ καλά αναλόγως της ηλικίας σου.

Γιατί φοβάσαι ? Τι να πω κι εγώ τότε που είχα 1/117 ?

Η πλάκα είναι ότι όταν είχα κάνει για πρώτη φορά αμνιοπαρακέντηση μου έβαλε ο γυναικολόγος στην κοιλιά ένα σκούρο καφέ παχύρευστο υγρό το οποίο εγώ τότε νόμισα ότι ήταν κάποιο τοπικο αναισθητικό. Όταν τελείωσε η διαδικασία του λέω , γιατρε δεν πόνεσα καθόλου ούτε κατάλαβα τίποτε, ξυλοκαίνη μου βάλατε ? Όχι , παιδί μου Betadine ! Τόσο άσχετη !

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Αχ Ειρήνη μου δεν φοβάμαι τα αποτελέσματα, νιώθω σίγουρη πως το μωράκι μου είναι απολύτως υγιές. Οι δύο γιατροί που συζήτησα βρίσκουν ασχέτως με το αποτέλεσμα μεγάλη την ηλικία μου, γιαυτό θα την κάνω, μην ρισκάρω λένε.

Το 1% της πιθανότητας αποβολής μόνο φοβάμαι. Τρέμω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η πιθανότητα αποβολής υπάρχει και όταν περπατάμε στο δρόμο, ακόμη και όταν κοιμόμαστε το βράδυ. Είναι μικρή

Εγώ είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά.

Στο προηγούμενο παιδί είχες κάνει ?

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Eμένα τώρα πριν λίγο καιρό που έκανα αυχενική (39 ετών) μου βγήκαν τα εξής:

- αυχενική διαφάνεια τσιμπημένη στα 2,6

- ελεύθερη χοριακή 0,366 Μοm (χαμηλότατη και με φόβισε, αλλά τελικά αυτή ήταν που περιόρισε τις πιθανότητες για σύνδρομα)

- PAPPA 1,157 Μοm (καλό)

 

ποσοστά

τρισωμία 21 1:1892

τρισωμία 18 1:4475

τρισωμία 13 1:14077

 

πολύ καλά δηλαδή σαν ποσοστά για την ηλικία μου.

 

Παρόλαυτά, η γυναικολόγος μου και η γυναικολόγος που μου έκανε την αυχενική (Σούκα) σύστησε άμνιο. Κι εγώ έτρεμα το 1% της αποβολής...

 

Τελικά όλα πήγαν καλά και με την άμνιο και με τα αποτελέσματά της (μόλις τα πήρα). Δεν ήταν ευχάριστη εμπειρία ούτε για το σώμα ούτε για την ψυχή... αλλά, η απόφαση του αν προτιμάς να χάσεις ένα υγιές παιδί ή να φέρεις στον κόσμο ένα άρρωστο παιδί είναι όλη δική μας:?

 

Έκανα την άμνιο σε δημόσιο πανεπιστημιακό νοσοκομείο, και ο συγκεκριμένος γιατρός έχει κάνει τη διαδικασία ένα εκατομμύριο φορές, οπότε αυτό και μόνο με καθησύχαζε (κάπως). Τελικά όπως είπα και πριν, όλα οk.

 

Eύχομαι ένα γερό μωράκι, που να το ζουλάς και να το φιλάς και να μην το χορταίνεις!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες.. έχω ξανακάνει στο 1ο μου παιδάκι, πριν 2 χρόνια σχεδόν - χωρίς να κάνω και αυχενική, κι όλα πήγαν καλά.

Γιατυό λέω ότι κανω σαν πρωτάρα. Εχω τόσο έγχος και τρέμω... τι να πω. Να' στε καλά και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η πιθανότητα αποβολής υπάρχει και όταν περπατάμε στο δρόμο, ακόμη και όταν κοιμόμαστε το βράδυ. Είναι μικρή

Διαφωνώ. Σε βάζουν να υπογράψεις για πιθανότητα 1-2%. Για μένα είναι μεγάλη.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!ειμαι 39 χρονων εγκυος στο τριτο παιδακι μου !!στις δυο πρωτες εγκυμοσυνες δεν εκανα γιατι ηταν πριν 9 και 12 χρονια !!τωρα εκανα την αυχενικη και τις βιοχημικες εξετασεις οι οποιες βγηκαν παρα πολυ καλες και οι δυο ,μονο το ποσοστο για την ηλικια μου πεφτει ! τα εδειξα σε δυο γιατρους οι οποιοι μου ειπαν πως με αυτα τα αποτελεσματα δεν σε στελνουν για αμνιο !!αλλα και παλι η αποφαση ειναι δικη σου!!εγω αποφασισα να μην την κανω !!δεν φοβαμαι την διαδικασια οσο την πιθανοτητα αποβολης,το αγχος που θα εχω !!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω ειμαι στο ιδιο διλλημα μολις πηρα τα αποτελεσματα της αυχενικης και ειναι 1/4000 για τρισωμια 21 1/10000 για 18 και <1?20000 για 13. ειναι μου ειπαν πολυ καλα ειμαι 36 αλλα ο γυναικολογος μου λεει να κανουμε αμνιο λογο ηλικιας βασικα ελεγε να μην κανω καν αυχενικη αλλα εγω την εκανα στον Κουρτη ο οποιος μου ειπε οτι ειναι πολυ καλη.

ετσι λοιπον μας εχει φαει το αγχος τι να κανουμε αν και νομιζω οτι θα προχωρησουμε και σε αμνιο.

skybeam αν μπορεις στειλε μου μυνημα που εκανες εσυ γιατι θελω και εγω να κανω σε δημοσιο αν γινεται.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την αυχενική δεν την εμπιστεύομαι γιατί μπορεί να δώσει ψευδή αποτελέσματα. Τουλάχιστον με την αμνιοπαρακέντηση ξέρεις ότι το αποτέλεσμα είναι "καθαρό".

 

Όσο για το ρίσκο αποβολής, έχεις έτσι κι αλλιώς ρίσκο 3-4% ακόμα κι αν δεν κάνεις τίποτα. Ποια η διαφορά του 3-4% από το 4-5%?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην κανοντας μια αμνιο δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρη μια που υπαρχει το περιθωριο λαθους που φτανει στην καλυτερη των περιπτωσεων στο 0.5%. Αυτο σημαινει οτι 1 στις 200 αμνιοπαρακεντησεις μπορει να εχει λανθασμενα αποτελεσματα. Δεν αναφερομαι καν στο ποσοστο αποβολης.

Για το λογο αυτο, αμνιοπαρακεντηση κανουν συνηθως οσων οι πιθανοτητες για συνδρομο ειναι μεγαλυτερες απο 1/250.

Βεβαια πολλοι γιατροι την 'προτεινουν΄ σαν καλυτερη εξασφαλιση αλλα λιγες εγγυοι ξερουν οτι 100% τιποτα δεν ειναι σιγουρο.

Εγω θα εκανα αμνιοπαρακεντηση, ανεξαρτητα απο την ηλικια που θα ημουν, αν οι συνολικες πιθανοτητες για καποια τρισωμια ηταν μεγαλυτερες απο 1/500 και απο εκει και περα θα εκανα την προσευχη μου.

Εξαλλου οσες εξετασεις και αν κανουμε, δεν εξασφαλιζουμε τιποτα. Ουτε η αμνιο καλυπτει ολες τις 'αρρωστειες'. Απλα νιωθουμε καλυτερα εμεις....

Στη θεση της θεματοθετριας δεν θα εκανα οχι..

Link to comment
Share on other sites

 

Όσο για το ρίσκο αποβολής, έχεις έτσι κι αλλιώς ρίσκο 3-4% ακόμα κι αν δεν κάνεις τίποτα. Ποια η διαφορά του 3-4% από το 4-5%?

στις εβδομαδες που κανεις την αμνιο, απο 16 ως 20 ας πουμε, εχεις ρισκο αποβολης 3 με 4%?
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί είναι το ρίσκο, αφού το ρίσκο αποβολής είναι 10-20% γενικά, και 80% των αποβολών είναι πριν τις 12 εβδομάδες.

 

Miscarriage is the loss of a pregnancy in the first 20 weeks. (In medical articles, you may see the term "spontaneous abortion" used in place of miscarriage.) About 10 to 20 percent of known pregnancies end in miscarriage, and more than 80 percent of these losses happen before 12 weeks.

 

This doesn't include situations in which you lose a fertilized egg before a pregnancy becomes established. Studies have found that 30 to 50 percent of fertilized eggs are lost before or during the process of implantation – often so early that a woman goes on to get her period at about the expected time.

 

http://www.babycenter.com/0_understanding-miscarriage_252.bc?page=1

 

Κάποια στατιστικά βάζουν το ρίσκο της αποβολής στο δεύτερο τρίμηνο λίγο πιο κάτω από 10% αλλά φυσικά όσο πιο αργά στο δεύτερο τρίμηνο, τόσο μικρότερο το ρίσκο. Αν θυμάμαι καλά πάντως, δεν πέφτει κάτω από 3%.

 

Κι εγώ θα έκανα αμνιοπαρακέντηση. Μπορεί να μην καλύπτει όλες τις αρρώστειες, αλλά αυτές που καλύπτει τις καλύπτει 100%. Δεν σου δίνει απαντήσεις ναι μεν-αλλά.

 

Ούτε συμφωνώ με τη λογική ότι όσες εξετάσεις και να κάνουμε δεν καλυπτόμαστε. Όσο περισσότερες εξετάσεις κάνουμε, τόσο περισσότερο καλυπτόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτα τα ποσοστα εχουν και risk factors , ετσι δεν ειναι??

 

What kinds of things might put me at a higher risk for miscarriage?

 

Though any woman can miscarry, some are more likely to miscarry than others. Here are some risk factors:

 

  • Age: Older women are more likely to conceive a baby with a chromosomal abnormality and to miscarry as a result. In fact, 40-year-olds are about twice as likely to miscarry as 20-year-olds. Your risk of miscarriage also rises with each child you bear.
  • A history of miscarriages: Women who have had two or more miscarriages in a row are more likely than other women to miscarry again.
  • Chronic diseases or disorders: Poorly controlled diabetes and certain inherited blood clotting disorders, autoimmune disorders (such as antiphospholipid syndrome or lupus), and hormonal disorders (such as polycystic ovary syndrome) are some of the conditions that could increase the risk of miscarriage.
  • Uterine or cervical problems: Having certain congenital uterine abnormalities, severe uterine adhesions (bands of scar tissue), or a weak or abnormally short cervix (known as cervical insufficiency) up the odds for a miscarriage. The link between uterine fibroids (a common, benign growth) and miscarriage is controversial, but most fibroids don't cause problems.
  • A history of birth defects or genetic problems: If you, your partner, or family members have a genetic abnormality, have had one identified in a previous pregnancy, or have given birth to a child with a birth defect, you're at higher risk for miscarriage.
  • Infections: Research has shown a somewhat higher risk for miscarriage if you have listeria, mumps, rubella, measles, cytomegalovirus, parvovirus, gonorrhea, HIV, and certain other infections.
  • Smoking, drinking, and using drugs: Smoking, drinking alcohol, and using drugs like cocaine and MDMA (ecstasy) during pregnancy can all increase your risk for miscarriage. Some studies show an association between high levels of caffeine consumption and an increased risk of miscarriage.
  • Medications: Some medications have been linked to increased risk of miscarriage, so it's important to ask your caregiver about the safety of any medications you're taking, even while you're trying to conceive. This goes for prescription and over-the-counter drugs, including nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) like ibuprofen and aspirin.
  • Environmental toxins: Environmental factors that might increase your risk include lead; arsenic; some chemicals, like formaldehyde, benzene, and ethylene oxide; and large doses of radiation or anesthetic gases.
  • Paternal factors: Little is known about how the father's condition contributes to a couple's risk for miscarriage, though the risk does rise with the father's age. Researchers are studying the extent to which sperm could be damaged by environmental toxins but still manage to fertilize an egg. Some studies have found a greater risk of miscarriage when the father has been exposed to mercury, lead, and some industrial chemicals and pesticides.
  • Obesity: Some studies show a link between obesity and miscarriage.
  • Diagnostic procedures: There's a small increased risk of miscarriage after chorionic villus sampling and amniocentesis, which may performed for diagnostic genetic testing.

http://www.babycenter.com/0_understanding-miscarriage_252.bc

 

Θελω να πιστευω οτι δεν ισχυει 'έτσι και αλλιως'. Αν εχεις μια καλη εγκυμοσυνη χωρις κανενα προβλημα και εισαι ας πουμε στην 20η εβδομναδα που κανουν συνηθως αμνιο και δεν υπαρχει καποιος παραγοντας επικινδυνοτητας, μου φαινεται υπερβολικο οτι θα αποβαλλουν οι 3 με 4 εγκυες στις 100.

 

Παρολα αυτα επιλεγουμε παντα ο,τι μας κανει να αισθανομαστε καλυτερα. Εγω πηγα να γεννησω με πιθανοτητες 1/20.000 και παλι ετρεμα γιατι και αυτο ενα νουμερο ειναι...δυσκολο μεν αλλα η πιθανοτητα υπαρχει.

 

Αλλα και με την αμνιο, μια που δεν εχεις εγγυηση 100% για τα σωστα αποτελεσματα, το ιδιο θα ενιωθα μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Τα risk factors που αναφέρεις, ανεβάζουν το ποσοστό του ρίσκου από 3% σε 4%, 5% κλπ. Γι' αυτό η αμνιοκέντηση αναφέρεται στο τέλος αυτής της λίστας, γιατί είναι ένας παράγοντας που ανεβάζει το ποσοστό του ρίσκου. Δεν σημαίνει όμως ότι γυναίκες που δεν εμπίπτουν σε αυτές τις κατηγορίες δεν έχουν ρίσκο!

 

Το θέμα δεν είναι να αποφύγεις το ρίσκο, αυτό δεν γίνεται. Αν ήταν έτσι, όσες έχουν προβλήματα με το θυρεοειδή τους (δηλ η μισή Ελλάδα) δεν θα έμεναν έγκυες για να μην έχουν αυξημένο ρίσκο αποβολής. Το θέμα είναι να μειώσεις όσο το δυνατόν το ρίσκο που παίρνεις. Ένας καλός γιατρός, ταυτόχρονη παρακολούθηση με υπέρηχο την ώρα της εξέτασης και προληπτική λήψη αντιβίωσης είναι τρία μέτρα που μειώνουν το ρίσκο αποβολής μετά από αμνιοπαρακέντηση.

 

Παρότι είναι αλήθεια ότι δεν έχεις 100% εγγύηση ότι τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης είναι σωστά (αν θυμάμαι καλά η εγγύηση αγγίζει το 99,9%) λόγω λάθος εργαστηρίου, αυτό μπορεί να συμβεί με οποιαδήποτε εξέταση κάνεις. Στην αμνιοπαρακέντηση τα αποτελέσματα εξετάζονται δύο φορές, οπότε το πιθανό λάθος είναι απειροελάχιστο, αν όχι θεωρητικό.

 

Αντιθέτως, η PAPP-A είναι μια θεωρητική εξέταση, η οποία σου λέει ότι με βάση τα αποτελέσματά σου, το θεωρητικό ρίσκο σου είναι Χ. Δεν μπορεί να σου πει κάτι παραπάνω γιατί δεν είναι διαγνωστική. Αν αυτό σε καλύπτει, τότε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω στο οτι το ρισκο ειναι σε ολες τις εγκυμοσυνες και οτι οι υπερηχοι και οι εξετασεις, αν και δεν το εξαλειφουν, το περιοριζουν.

Απλα δεν συμφωνω οτι στις 100 εγκυμοσυνες δευτερου τριμηνου οι 3 η οι 4 καταληγουν σε αποβολη.

Οι παραγοντες του ρισκου, οταν υπαρχουν, ναι...μπορει να μεγαλωσει το ποσοστο. Δεν υπαρχουν παντα ομως, οπως πχ δεν κανεις παντα αμνιοπαρακεντηση.

Επι του θεματος λοιπον, οταν η πιθανοτητα προβληματος του εμβρυου ειναι 1/200, τοτε το ιδιο ακριβως ποσοστο στο να το ανιχνευσει εχει και η αμνιο εφ'οσον εχει πιθανοτητα λαθους 0.5%. Και οχι δεν ειναι θεωρητικα τα λαθη , γινονται .

Σιγουρα ειναι αλλο ενα εργαλειο στα χερια των γιατρων και μπορει να χρησιμοποιηθει σε συνδυασμο με αλλες εξετασεις και υπερηχους για να μειωσει το ρισκο στο κατωτερο δυνατον.

Αν εχουμε αυτο στο μυαλο μας αλλα και το οτι δεν μας εξασφαλιζει 100%, νομιζω κανουμε ο,τι μπορουμε καλυτερο.

Δεν ειμαι κατα της αμνιο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. Αλλα οταν βλεπω οτι με τους υπερηχους και τις αλλες μη παρεμβατικες εξετασεις, εχουμε πιθανοτητα προβληματος 1/1077 και της λεει να κανει αμνιο, νομιζω οτι απο ενα σημειο και μετα δεν υπολογιζεται και το ρισκο που ενεχει η αμνιο.

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν συμφωνω οτι στις 100 εγκυμοσυνες δευτερου τριμηνου οι 3 η οι 4 καταληγουν σε αποβολη.

Έχεις υπόψην σου κάποιες στατιστικές που υποστηρίζουν κάτι διαφορετικό; Ή απλά δεν σου αρέσει το νούμερο;

 

Δεν ειμαι κατα της αμνιο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. Αλλα οταν βλεπω οτι με τους υπερηχους και τις αλλες μη παρεμβατικες εξετασεις, εχουμε πιθανοτητα προβληματος 1/1077 και της λεει να κανει αμνιο, νομιζω οτι απο ενα σημειο και μετα δεν υπολογιζεται και το ρισκο που ενεχει η αμνιο.

Το θέμα είναι η εγκυρότητα της εξέτασης, όχι η πιθανότητα που σου δίνει να έχεις ή να μην έχεις πρόβλημα. Η PAPP-A έχει χαμηλή εγκυρότητα σε σχέση με την αμνιοπαρακέντηση, και αυτό ισχύει είτε η πιθανότητα που σου δίνει είναι μικρή, είτε μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

afp20071101p1341-f1.gif Σχήμα 1.

Εκτιμώμενη ποσοστά εμβρυϊκής θνησιμότητας από εβδομάδες της κύησης.

Προσαρμογή με την άδεια από τη γαλλική FE, Bierman JM. Πιθανότητες της εμβρυϊκής θνησιμότητας. Δημόσιας Υγείας Rep 1962? 77:843.

 

 

Στην 20η εβδομαδα το ποσοστο θνησιμοτητας λεει ειναι 1% περιπου...το πολυ....καλα δεν βλεπω?

http://www.aafp.org/afp/2007/1101/p1341.html

 

Και αυτο το ποσοστο εχει να κανει με συγκεκριμενους παραγοντες ρισκου. Το 3 με 4% μου φαινεται υπερβολικο. Προφανως δεν μου αρεσει αλλα αποφευγω σε τετοια θεματα να προβαλλω τη γνωμη μου ως πηγη:rolleyes:

 

Αν εχεις εσυ καποια πηγη που να λεει οτι ολες οι εγκυμοσυνες στην 20η εβδομαδα που γινεται η αμνιοπαρακεντηση εχουν ρισκο 3 με 4% αποβολης - θνησιμοτητας, σε παρακαλω να το βαλεις. Ιντερνετ ειναι, φανταζομαι εχει απο ολα.... Και παλι ομως δεν ειναι αυτο τι θεμα μας.

 

Να ξαναπω λοιπον πως δεν ειπα να κανει ΠΑΠ Α αντι για αμνιο.

Ειπα οτι η αμνιο θα πρεπει να προτεινεται οταν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ προσφερει κατι παραπανω....

 

Οι μη παρεμβατικες μεθοδοι ειναι πολλες και παντα συνδυαστικα ερμηνευονται.

 

Οταν η αυχενικη ειναι καλη, η παπ Α επισης, η Β επιπεδου και τα υπερηχογραφηματα επισης , και το μονο που χαμηλωνει το ποσοστο ειναι η ηλικια της μητερας, ναι, θεωρω οτι το ρισκο της αμνιο ειναι μεγαλυτερο απο τα οφελη. Και μαλιστα οταν η πιθανοτητα ειναι μικροτερη απο 1/1000....

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις εσυ καποια πηγη που να λεει οτι ολες οι εγκυμοσυνες στην 20η εβδομαδα που γινεται η αμνιοπαρακεντηση εχουν ρισκο 3 με 4% αποβολης - θνησιμοτητας, σε παρακαλω να το βαλεις. Ιντερνετ ειναι, φανταζομαι εχει απο ολα.... Και παλι ομως δεν ειναι αυτο τι θεμα μας.πο τα οφελη. Και μαλιστα οταν η πιθανοτητα ειναι μικροτερη απο 1/1000....

Ωραία η ειρωνία σου, δεν θα τσιμπήσω. Σου έχω ήδη βάλει λίνκ από το ίντερνετ, τι θα προσφέρει άλλο ένα; Ίσα-ίσα για να κάνουμε τις έξυπνες; :rolleyes:

 

Τεσπά. Το ποσοστό που ανέφερα αρχικά το διάβασα σε γνωστό βιβλίο με θέμαα εγκυμοσύνης. Δυστυχώς δεν το έχω μπροστά μου για να διασταυρώσω τα στοιχεία και να σου δώσω σελίδα και παράγραφο.

 

Όπως και να 'χει, ακόμα κι αν το ποσοστό αποβολής είναι 1% που προφανώς το θεωρείς μηδαμινό και αμελητέο, προς τι η φασαρία για το 1% της αμνιοπαρακέντησης, δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Δεν προσπαθώ να σε πείσω. Στην τελική η σιγουριά που θέλει η κάθε μια μας να έχει στην εγκυμοσύνη και γενικώς, είναι προσωπικό θέμα. Αν εσένα σου φτάνει το ποσοστό που εξετάζουν οι μη παρεμβατικές μέθοδοι, εμένα μου περισσεύει.

 

Πάντως εγώ στην ηλικία των 41 ετών που είναι η θεματοθέτρια δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνω αμνιοπαρακέντηση, κι ας μου έβγαζαν οι άλλες εξετάσεις πιθανότητα 1 στο ένα εκατομμύριο.

 

Xena, τι έγινε; Την έκανες την αμνιοπαρακέντηση;

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα στο γραφείο σήμερα κορίτσια, ευχαριστώ όλες σας για την γνώμη σας, πραγματικά είναι δύσκολο να αποφασίσει κανείς και όσο διάβαζα τώρα όσα γράψατε δλδ τόσες παραμέτρους και ποσοστά που δεν είχα καν σκεφτεί, τόσο περισσότερο τρομάζω.

Την έκανα την Παρασκευή κι έχει παρέλθει το πρώτο τριήμερο ομαλά και όλα πήγαν καλά ως τώρα ευτυχώς. Είχα ένα μεγάλο άσχημο προαίσθημα, καταλαβαίνετε, και δεν ήξερα τι να κάνω.

Αναλυτικά οι πιθανότητες ήταν:

Τρισωμία 21: 1/1077, Τρισωμία 18: 1/2438 και Τρισωμία 13: 1/7698.

 

Βάσει πιθανοτήτων κι εμείς λέγαμε να μην την κάνουμε. Και άρχισαν οι γιατροί να μας επισημαίνουν ότι η αυχενική είναι στατιστική και όχι διαγνωση κι ότι και πάλι οριακά βγαίνουν κι οτι η ηλικία μου είναι μεγάλη.

Ετσι σου βάζουν το σαράκι, ξέρετε την ψυχολογία μας όταν κυοφορούμε, ε; Θα μπορούσα να γράφω ώρες για να σας πω το τι πέρασε από το μυαλό μου και πόσο κλάμα έριξα.

Τέλος πάντων, πάει πέρασε σχεδόν κι αυτό. Το μόνο που με θύμωσε ήταν ότι ΑΦΟΥ την έκανα, ο γιατρός (ο ίδιος που με συμβούλεψε τα παραπάνω) ρώτησε: Καλά, τελικά γιατί την κάνατε;;; no comment...

Η αλήθεια είναι όπως λέτε και παραπάνω πως δεν μας διασφαλίζει τίποτα και καμία στατιστική ή διάγνωση στο αν τα παιδιά μας θα γεννηθούν υγιή σωματικά ή νοητικά.

Εύχομαι λοιπόν και παρακαλώ για εμένα και όλες τις έγκυες, να έχουμε γερά μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα στο γραφείο σήμερα κορίτσια, ευχαριστώ όλες σας για την γνώμη σας, πραγματικά είναι δύσκολο να αποφασίσει κανείς και όσο διάβαζα τώρα όσα γράψατε δλδ τόσες παραμέτρους και ποσοστά που δεν είχα καν σκεφτεί, τόσο περισσότερο τρομάζω.

Την έκανα την Παρασκευή κι έχει παρέλθει το πρώτο τριήμερο ομαλά και όλα πήγαν καλά ως τώρα ευτυχώς. Είχα ένα μεγάλο άσχημο προαίσθημα, καταλαβαίνετε, και δεν ήξερα τι να κάνω.

Αναλυτικά οι πιθανότητες ήταν:

Τρισωμία 21: 1/1077, Τρισωμία 18: 1/2438 και Τρισωμία 13: 1/7698.

 

Βάσει πιθανοτήτων κι εμείς λέγαμε να μην την κάνουμε. Και άρχισαν οι γιατροί να μας επισημαίνουν ότι η αυχενική είναι στατιστική και όχι διαγνωση κι ότι και πάλι οριακά βγαίνουν κι οτι η ηλικία μου είναι μεγάλη.

Ετσι σου βάζουν το σαράκι, ξέρετε την ψυχολογία μας όταν κυοφορούμε, ε; Θα μπορούσα να γράφω ώρες για να σας πω το τι πέρασε από το μυαλό μου και πόσο κλάμα έριξα.

Τέλος πάντων, πάει πέρασε σχεδόν κι αυτό. Το μόνο που με θύμωσε ήταν ότι ΑΦΟΥ την έκανα, ο γιατρός (ο ίδιος που με συμβούλεψε τα παραπάνω) ρώτησε: Καλά, τελικά γιατί την κάνατε;;; no comment...

Η αλήθεια είναι όπως λέτε και παραπάνω πως δεν μας διασφαλίζει τίποτα και καμία στατιστική ή διάγνωση στο αν τα παιδιά μας θα γεννηθούν υγιή σωματικά ή νοητικά.

Εύχομαι λοιπόν και παρακαλώ για εμένα και όλες τις έγκυες, να έχουμε γερά μωράκια.

Καταρχην καλη συνεχεια και καλα αποτελεσματα να εχεις! Εκανα με μπολντ αυτο που ηταν η ουσια των μηνυματων μου....οτι σε βαζουν σε τριπακι και μετα σου λενε την αληθεια ;)

 

 

sofiade δεν ειχε καμια ειρωνεια το μηνυμα μου. Ηταν μια απαντηση στο αν εχω καποια πηγη η απλως δεν μου αρεσει το νουμερο... Προτιμησα να απαντησω στο ιδιο στυλ που εθεσες την ερωτηση.

Απο εκει και περα ουτε προσωπικα γνωριζομαστε ουτε θεωρω οτι πρεπει να αποδειξω η να πεισω καποιον για κατι.

 

 

καλη συνεχεια σε ολες. προφανως θα τα ξαναπουμε και σε καποιο αλλο θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Xena μήπως παρανόησες τον τόνο της ερώτησης του γιατρού; Γιατί ότι ποσοστά και να σου έβγαζε η PAPP-A είναι παρακινδυνευμένο να μην κάνεις αμνιοπαρακέντηση σε ηλικία άνω των 40, μην σου πω και άνω των 35. Μιλάμε για διεθνή στάνταρ πλέον, όχι για την άποψη του Α ή Β γιατρού. Δεν είναι τριπάκι να σε παραπέμπει ο γιατρός σε διαγνωστική εξέταση αντί να σε καθυσηχάζει με τη στατιστική. Δεν θα μεγαλώσει αυτός ένα άρρωστο παιδί αν η στατιστική τελικά αποδειχτεί ανεπαρκής. Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι πλέον τα περισσότερα παιδιά με σύνδρομο Down είναι παιδιά νέων γονιών, γιατί αυτοί είναι που θεωρούν ότι δεν χρειάζεται να κάνουν αμνιοπαρακέντηση επειδή οι πιθανότητες είναι με το μέρος τους.

 

Την επόμενη φορά που θα το συζητήσεις με το γιατρό σου, ρώτα τον να σου εξηγήσει τι ποσοστό καλύπτει η PAPP-A, δηλαδή σε τι ποσοστό ανωμαλιών βγαίνει αυτό το 1/στα τόσα.

 

Όπως και να 'χει, εύχομαι καλά αποτελέσματα και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλη συνεχεια και καλα αποτελεσματα να εχεις! Εκανα με μπολντ αυτο που ηταν η ουσια των μηνυματων μου....οτι σε βαζουν σε τριπακι και μετα σου λενε την αληθεια ;)

 

Ναι ναι και πάλι ναι. Πιστεύω κι εγώ πως μια τεράστια βιομηχανία με μεγάλα κέρδη κρύβεται πίσω απ΄όλες αυτές τις προτροπές, τις στατιστικές, τις σούπερ διαγνώσεις, την κινδυνολογία και τις υποδείξεις των γιατρών....

 

Sofiade, είχα ρωτήσει, η στατιστική της αυχενικής που έκανε, ως πιστοποιημένη και λεγόμενη "αυχενική Plus" βρίσκει το 97% των 3 συνηθέστερων χρωμοσωμικών ανωμαλιών.

Εγώ θυμώνω γιατί σε βάζουν να κάνεις αυχενική και μετά στην "ακυρώνουν" λόγω ηλικίας. Και λες εσύ: Μα έχω 1/1077 πιθανότητες να είναι το παιδί με ανωμαλία, γιατί να διακινδυνέψω να χάσω 1/100 ένα υγιές παιδάκι;;

Και έρχονται μετά να σου πουν: μα δεν σε προέτρεψα, εγώ απλά σε ενημέρωσα (κοινώς κινδυνολόγησα).

 

Ξέρετε, την πρώτη φορά που την έκανα, δεν είχα άγχος, δεν είχα νιώσει το μωρό και δεν ήξερα συναισθηματικά πως είναι να είσαι μητέρα. Τώρα ως μητέρα που περιμένω το δεύτερο αγγελούδι μου και που το έχω νιώσει ήδη να φτερουγίζει στην κοιλιά μου, αναστατώθηκα στην ιδέα πως ίσως από χαζή απόφαση μου θα το έχανα.

Link to comment
Share on other sites

Sofiade, είχα ρωτήσει, η στατιστική της αυχενικής που έκανε, ως πιστοποιημένη και λεγόμενη "αυχενική Plus" βρίσκει το 97% των 3 συνηθέστερων χρωμοσωμικών ανωμαλιών.

Εγώ θυμώνω γιατί σε βάζουν να κάνεις αυχενική και μετά στην "ακυρώνουν" λόγω ηλικίας.

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Ο δικός μου γιατρός όταν το είχαμε συζητήσει μου είχε πει ότι είναι κατά της PAPP-A και ότι η γνώμη του είναι να κάνεις ή PAPP-A ή αμνιοπαρακέντηση, ανάλογα με το τι σιγουριά θέλεις από το αποτέλεσμα. Όχι πρώτα PAPP-A και μετά να αποφασίζεις αν θα κάνεις αμνιοπαρακέντηση με βάση τα αποτελέσματα της PAPP-A.

 

Και λες εσύ: Μα έχω 1/1077 πιθανότητες να είναι το παιδί με ανωμαλία, γιατί να διακινδυνέψω να χάσω 1/100 ένα υγιές παιδάκι;;

Απλούστατα γιατί οι πιθανότητες αυτές είναι θεωρητικές. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που οι γιατροί προτείνουν την αμνιοπαρακέντηση.

 

Ξέρετε, την πρώτη φορά που την έκανα, δεν είχα άγχος, δεν είχα νιώσει το μωρό και δεν ήξερα συναισθηματικά πως είναι να είσαι μητέρα. Τώρα ως μητέρα που περιμένω το δεύτερο αγγελούδι μου και που το έχω νιώσει ήδη να φτερουγίζει στην κοιλιά μου, αναστατώθηκα στην ιδέα πως ίσως από χαζή απόφαση μου θα το έχανα.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ το ίδιο θα ένιωθα στη θέση σου. Πάντως την αμνιοπαρακέντηση θα την έκανα, απλά γιατί είναι πιο έγκυρη εξέταση αλλά και πιο αναλυτική (εξετάζει πολύ περισσότερες ανωμαλίες από τα 3 σύνδρομα της PAPP-A).

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι και πάλι ναι. Πιστεύω κι εγώ πως μια τεράστια βιομηχανία με μεγάλα κέρδη κρύβεται πίσω απ΄όλες αυτές τις προτροπές, τις στατιστικές, τις σούπερ διαγνώσεις, την κινδυνολογία και τις υποδείξεις των γιατρών....

 

;):D

Τωρα ομως το εκανες, τελειωσε....ηρεμησε και απολαυσε το υπολοιπο της εγκυμοσυνης

Με το καλο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...