Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρώει πολύ λίγο όσο λειπω - υποσιτισμός


Recommended Posts

Γεια σας. έχ ωτο εξής πρόβλημα. Γύρισα στη δουλειά και το μωρό μου είναι 9 μηνών σχεδόν. από φαγητό τρώει πολύ λίγο και δεν πινει καθόλου γάλα ενώ θέλει το γάλα μου. θέλει να θηλάσει αλλά δεν με βρίσκει και στενοχωριέται και χαλάει η διάθεση της. λείπω και τόσες ώρες και της είναι δύσκολο. τι να κάνω?

 

της αφήνω γάλα κατεψυγμένο αλλά δεν το θέλει καθόλου, αρνείται αν το πάρει! ¨οπως καταλαβαίνετε στενοχωριέμαι κι εγώ και το μυαλό μυο είναι στο σπίτι!

 

Δεν τρώει ούτε σκόνες, ούτε φρούτα δεν τα θέλει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μωράκι σου έχει δεθεί μάζι σου και έχει συνδυάσει το γάλα με την παρουσία σου!δηλαδή πριν γυρίσεις στην δουλειά σου θήλαζες αποκλειστηκά?

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "πολύ λίγο"; Πόσο περίπου τρώει δηλαδή;

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα..

ειμαστε 7 μηνων και τρωμε εδω κα 1 περιπου φρουτοκρεμα και κρεατοσουπα πλεον ..τα αλλα γευματα ειναι γαλα ξενο...θηλασα 6,5 μηνες αποκλειστικα

το πρωτο γευμα μας ειναι 7 το πρωι...η παιδιατρος μου ειπε να του δινω φρουτοκρεμα 10-11 αλλα εμενα ξυπναει μετα το πρωτο γευμα καποιες φορες και 11.30(οπως σημερα) να τον ξυπναω να φαει?????η' να τον αφηνω ελευθερο...απλα πανε ολα τα γευματα πισω μετα π.χ το μεσημεριανο που κανονικα το δινω 13.00-14.00 το πολυ σημερα φαγαμε 15.30 ....

και κατι ακομα...

ποσα γραμμαρια ειναι καλα να τρωει(το λιγοτερο που πρεπει) ειναι καλοφαγος !!!!!μου 150 γρ καλα ειναι????

Link to comment
Share on other sites

θηλάζω αποκλειστικά μόνο δικό μου γάλα.

από φαγητο τρώει 60 γρ. χορτόσουπα μόνο κι αυτό αν το φάει, με βόλτες κτλ. δεν τρώει ποσότητες από τότε που ξεκινήσαμε το φαγητό τρώει μόνο αυτή την ποσότητα για μεσημεριανό.

γενικά έχει παράπονο που δεν βρίσκει γάλα από εμένα όσο λείπω (έτσι μου λέει η μαμά μου. το γάλα μου δεν το θέλει στο μπιμπερό.

 

από θηλασμό κάνει πολλούς μέσα στη μέρα. όσο ήμουν ΄σπίτι έτρωγε και τα πρωινά γάλα πολλές φορές από λίγο. ούτε νερό πίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θηλάζω αποκλειστικά μόνο δικό μου γάλα.

από φαγητο τρώει 60 γρ. χορτόσουπα μόνο κι αυτό αν το φάει, με βόλτες κτλ. δεν τρώει ποσότητες από τότε που ξεκινήσαμε το φαγητό τρώει μόνο αυτή την ποσότητα για μεσημεριανό.

γενικά έχει παράπονο που δεν βρίσκει γάλα από εμένα όσο λείπω (έτσι μου λέει η μαμά μου. το γάλα μου δεν το θέλει στο μπιμπερό.

 

από θηλασμό κάνει πολλούς μέσα στη μέρα. όσο ήμουν ΄σπίτι έτρωγε και τα πρωινά γάλα πολλές φορές από λίγο. ούτε νερό πίνει.

 

Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις εσύ το δικό σου γάλα με μπιμπερό; Να δεις πώς ανταποκρίνεται. Μήπως δε το ζεσταίνει πολύ ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος (σχετικός με την προετοιμασία του γάλακτος) που κάνει το παιδί να αντιδρά;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης όταν λείπεις και πίνει το μητρικό γάλα απο το μπουκάλι θα μπορούσε το άτομο που της το δείνει να έχει πάνω του ένα ρούχο δικό σου,ώστε το μωράκι σου να έχει την μυρωδιά σου ενώ τρώει!όπως είπε και "alcyon" μήπως δεν της αρέσει η θερμοκρασία του γάλακτος?γιατι όταν το πίνει απο το στήθος σου έχει αλλη θερμοκρασία το γάλα!μια μέρα που δε θα πας στη δουλειά προσπάθεισε απο μόνη σου να της δώσεις το γάλα σου με το μπιμπερό και να δεις αν τρώει,αν τρώει σημαίνει πως έχει δεθεί πολύ μαζί σου και γι αυτό δε πίνει οταν λείπεις,εαν πάλι δεν πίνει καλά σημαίνει κάτι άλλο που πρέπει να το ψάξεις!

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

θηλάζω αποκλειστικά μόνο δικό μου γάλα.

από φαγητο τρώει 60 γρ. χορτόσουπα μόνο κι αυτό αν το φάει, με βόλτες κτλ. δεν τρώει ποσότητες από τότε που ξεκινήσαμε το φαγητό τρώει μόνο αυτή την ποσότητα για μεσημεριανό.

γενικά έχει παράπονο που δεν βρίσκει γάλα από εμένα όσο λείπω (έτσι μου λέει η μαμά μου. το γάλα μου δεν το θέλει στο μπιμπερό.

 

από θηλασμό κάνει πολλούς μέσα στη μέρα. όσο ήμουν ΄σπίτι έτρωγε και τα πρωινά γάλα πολλές φορές από λίγο. ούτε νερό πίνει.

 

Το μωρο σου ειναι αρκετα μεγάλο για να δεχτεί γάλα δικο σου απο μπιμπερο. Συνήθως τα μωρα αυτής της ηλικίας περιμένουν την μαμα τους να θηλασουν, δε δέχονται μπουκάλι. Δεν εχει κανένα απολύτως νόημα το να δώσεις εσύ το μπουκάλι, ίσα ίσα μπερδεύεις τα πράγματα.

Γενικώς, για μωρα τέτοιας ηλικίας θεωρείται περιττό να αντλεί η μαμά.

 

Επικεντρώσου (δλδ το άτομο που την προσέχει) στις στερεές κι όχι στο γάλα αφου θηλαζει αρκετές φορές.

Προσωπικά, όπως και πολλοί παιδιατροι με εμπερια απο μωρα που θηλαζουν, δε θεωρω τα 60γρ φαγητο λίγο. Τα μωρα που θηλαζουν έχουν μάθει να τρώνε οσο ακριβώς θέλουν και τους χρειάζεται. Αυτο έχουν μάθει 6 μήνες με τον αποκλειστικό θηλασμό (το στηθος δεν εχει μεζούρα να μετράει τα μλ που πίνει το μωρο), αυτο συνεχίζουν και μετα τους 6 μήνες.

Αυτο που μπορει να δοκιμάσει η μαμα σου ειναι να προσφέρει στερεές τροφές όπως ακριβώς όταν θηλαζει ένα μωρο:αρκετές φορές απο λίγο! Ένα μωρο που θηλαζει εχει συνηθίσει τα μικρα και συχνα γεύματα, οπότε λειτουργεί καλύτερα αυτός ο τρόπος και με τις στερεές τροφές.

Επίσης μπορει να δοκιμάσει άλλες υφες ή "καθαρές" γεύσεις (πχ η κόρη μου ακόμα και τώρα δεν τρώει τίποτα "ανακατεμένο" με κάτι άλλο, πχ όταν τρώει ψωμι τρώει μόνο ψωμι κι όχι ψωμι κ τυρι). Μπορει να δοκιμάσει όχι 3 φρούτα μαζι αλλα 1. Αν δεν πετύχει κι αυτο μπορει να δοκιμάσει να δοκιμάσει φαγητο σε κομματάκια (η κόρη μου δεν έφαγε ποτε αλεσμενο φαγητο).

 

Να μην την πιέζει, τα μωρα που θηλαζουν χωρίς 3ωρα ωράρια κι έχουν πρόσβαση στο στηθος οπότε θελήσουν έχουν μάθει να ακούν το σωμα τους και την πείνα τους. Να εμπιστεύεσαι το μωρο σου!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. έχ ωτο εξής πρόβλημα. Γύρισα στη δουλειά και το μωρό μου είναι 9 μηνών σχεδόν. από φαγητό τρώει πολύ λίγο και δεν πινει καθόλου γάλα ενώ θέλει το γάλα μου. θέλει να θηλάσει αλλά δεν με βρίσκει και στενοχωριέται και χαλάει η διάθεση της. λείπω και τόσες ώρες και της είναι δύσκολο. τι να κάνω?

 

της αφήνω γάλα κατεψυγμένο αλλά δεν το θέλει καθόλου, αρνείται αν το πάρει! ¨οπως καταλαβαίνετε στενοχωριέμαι κι εγώ και το μυαλό μυο είναι στο σπίτι!

 

Δεν τρώει ούτε σκόνες, ούτε φρούτα δεν τα θέλει!

Νομίζω πως έχεις δίκιο που στεναχωριέσαι.σαν μάνα κακόφαγου παιδιού μόνο το γάλα μας έσωζε για να μην τρώει αέρα και μύγες όλη μέρα.Κι εγώ έχω σπάσει τα γεύματα σε εφτά-οχτώ για να τρώει λίγο.να μια μπουκιά αυγό,να λίγο φρούτο...Δοκίμασε με διάφορα φρούτα.Στην δικιά μου δεν αρέσει η μπανάνα.Βάλτης ένα μπισκοτάκι μέσα.Δεν χάλασε κι ο κόσμος.Το πιθανότερο να μην την φάει κι έτσι πάντως.και δοκίμασε το γάλα σου με το καλαμάκι.Εμένα από δέκα μηνών ρουφάει νερό έτσι.θα σου λεγα να δοκιμάσει όποιος την ταΐζει να την ταΐζει με το χέρι πατημένα φρούτα.δεν θα τρώει πολύ αλλά όλο και κάτι θα τρώει.Και μην αγχώνεσαι.Τραβήξαμε γύρω στους δέκα μια απεργία πείνας.δεκαπέντε μέρες και...Είχε αρχίσει να γυαλίζει το μάτι μου.Αλλά ο μπόμπος απτόητη.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο που μπορει να δοκιμάσει η μαμα σου ειναι να προσφέρει στερεές τροφές όπως ακριβώς όταν θηλαζει ένα μωρο:αρκετές φορές απο λίγο! Ένα μωρο που θηλαζει εχει συνηθίσει τα μικρα και συχνα γεύματα, οπότε λειτουργεί καλύτερα αυτός ο τρόπος και με τις στερεές τροφές.

Επίσης μπορει να δοκιμάσει άλλες υφες ή "καθαρές" γεύσεις (πχ η κόρη μου ακόμα και τώρα δεν τρώει τίποτα "ανακατεμένο" με κάτι άλλο, πχ όταν τρώει ψωμι τρώει μόνο ψωμι κι όχι ψωμι κ τυρι). Μπορει να δοκιμάσει όχι 3 φρούτα μαζι αλλα 1. Αν δεν πετύχει κι αυτο μπορει να δοκιμάσει να δοκιμάσει φαγητο σε κομματάκια (η κόρη μου δεν έφαγε ποτε αλεσμενο φαγητο).

 

Αυτό ακριβώς!! Δε δουλεύω αλλά ο μικρός μου έτρωγε 3 κουταλιές αλεσμένα μαξ! Έτσι σταμάτησα να αλέθω...Μόνο τα φρούτα που τα δίνω σε ποτήρι σα χυμό. 'Ολα με το χέρι και όσο φάει...Επίσης πολλά "γεύματα" και μικρά. Και σε κάθε γεύμα αρκετές γεύσεις γιατί δε θα φάει πολλές μπουκιές από το ίδιο...

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...