Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λιγη βοηθεια παρακαλω..........


Recommended Posts

σημερα ξεκινησαμε και εμεις στερεα τροφη. το μωρακι μου ειναι 6 μηνων και 2 ημερων και το θηλαζω αποκλειστικα. αν και δειχνει ενδιαφερον οταν μας βλεπει να τρωμε και γλυφεται δεν ξεκινησαμε και τοσο καλα. μπορει να κανω και κατι λαθος. πηρα ενα μηλο το εβρασα και το πολτοποιησα, εδωσα με το κουταλακι. στην αρχη το μωρακι εδειξε ενδιαφερον αλλα κατοπιν εκανε γκριματσες ξινιλας και εφτυσε την τροφη κλαιγοντας. δοκιμσα και εγω και το μηλο και δεν ηταν ξινο. αυριο σκεφτομαι να βαλω και λιγο νερακι ωστε να ειναι πιο υδαρες. καμια συμβουλη:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σιγα σιγα τωρα ξεκινησε μην αγχωνεσαι κουταλιτσες λιγο τρωνε τις πρωτες μερες κ το συμπληρωνεις με το γαλα

γιατι δε φτιαχνεις κανονικη φρουτοκρεμα???

Link to comment
Share on other sites

δεν τον πιεζω καθολου και του προσφερω συνεχως στηθος, τι εννοεις κανονικη φρουτοκρεμα? ο γιατρος ειπε ξεκιναμε σταδιακα με μηλο,αχλαδι και μπανανα για να τσεκαρουμε αλλεργιες/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπα, δε νομίζω να έκανες κανένα λάθος... έτσι κάνουν τα πιο πολλά μωρά στην αρχή!

 

Μπορεί να μην έχει καταλάβει ότι το αλεσμένο μήλο τρώγεται... Τις πρώτες φορές θήλασε πρώτα και μετά κάθισέ τον να σε βλέπει όσο τρως εσύ λίγες κουταλιές- μπορεί να ζηλέψει και να το δεχτεί ευκολότερα. Α και εννοείται μην περιμένεις να κάνει κατανάλωση! Σιγά σιγά θα φάει και ποσότητα, αλλά πρέπει πρώτα να συνηθίσει την ιδέα. Αν τώρα δεις ότι δε θέλει ούτε την πρώτη κουταλιά, άστον λίγες μέρες και ξαναδοκίμασε, δε χάθηκε ο κόσμος.

 

Να πω ακόμα πως υπαρχουν μωρά που έχουν από μικρή ηλικία συγκεκριμένα γούστα. Μπορεί δηλαδή σε λίγο που θα του δώσες πχ μπανάνα να δεις μεγάλη διαφορά! Μην πτοείσαι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την ενθαρρυνση και για τις απαντησεις.σημερα ξυπνησαμε κατα τις 8.30, δεν ηθελε στηθος (μαλλον εφαγε στην αγκαλια μου οσο εγω κοιμομουνα δεν εξηγειται αλλιως), πηγε βολτα με τον μπαμπα του, θηλασα στις 10.30 και τωρα κοιμαται, υπολογιζω κατα τις 12 να κανω αλλη μια αποπειρα για μηλαρακι. θα σας πω....

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ σημερα τα πηγαμε λιιιιιιγακι καλυτερα, ΑΛΛΑ, ειχα βρασει πιο πολυ το μηλο και το αραιωσα με το νερακι του. το μωρακι εφαγε 2 κουταλακια και δεν τα εβγαλε.

ομως μου εβαλε χερι η μαμα μου και η αδερφη μου γιατι και καλα δεν επρεπε να βρασω το μηλο και ουτε να το αραιωσω με νερο, γιατι χανονται οι βιταμινες. η αληθεια ειναι πως ουτε του γιατρου του αρεσε η ιδεα περι βρασμου του μηλου οταν τον ρωτησα. εγω ομως θα συνεχιζω να τα βραζω αφου ετσι τα δεχεται το μικρουλι μου καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω κι εγώ έχω ακούσει ότι στην αρχή τα βράζουμε λίγο για να μαλακώσουν και να τους είναι πιό εύκολο να τα φάνε. Μην ανησυχείς για τις βιταμίνες παίρνει άφθονες από το θηλασμό, πιο μετά που θα συνηθίσει τις στερεές τροφές μπορείς να το πολτοποιείς άβραστο. Κι εγώ έχω αρχίσει να το ψάχνω το θέμα γιατί σε ένα μήνα θα αρχίσει και το μωράκι μου να τρώει! Πώς πέρασε ο καιρός! Χαίρομαι που η μπεμπούλα τα πήγε καλύτερα, θα δεις σιγά-σιγά θα το συνηθίσει! :wink:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγώ έχω ακούσει ότι στην αρχή τα βράζουμε λίγο για να μαλακώσουν και να τους είναι πιό εύκολο να τα φάνε. Μην ανησυχείς για τις βιταμίνες παίρνει άφθονες από το θηλασμό, πιο μετά που θα συνηθίσει τις στερεές τροφές μπορείς να το πολτοποιείς άβραστο. Κι εγώ έχω αρχίσει να το ψάχνω το θέμα γιατί σε ένα μήνα θα αρχίσει και το μωράκι μου να τρώει! Πώς πέρασε ο καιρός! Χαίρομαι που η μπεμπούλα τα πήγε καλύτερα, θα δεις σιγά-σιγά θα το συνηθίσει! :wink:

 

σε ευχαριστω ιζακι, με το καλο να ξεκινησετε και εσεις,εμμ δεν ειναι μπεμπουλα αγορακι εχω........:lol:

Link to comment
Share on other sites

Zouzounix, μια χαρά τα πάτε.

Απλά να σου πω να μην σε αγχώνει το θέμα του φαγητού. Έχε υπόψη ότι το κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς. Αν φάει στερεές, καλώς, αν δεν φάει, πάλι καλώς. Δεν θα του λείψει τίποτε, εφόσον το θηλάζεις όσο θέλει. Αυτά που γράφει η Βηματάκια είναι πολύ σωστά.

Η μεγάλη μου ξεκίνησε γύρω στους 9 μήνες και η μικρή μου στους 10, και τώρα τρώνε μια χαρά μεγάλη ποικιλία φαγητών. Εντάξει, είμαστε ακραίες περιπτώσεις, απλά στο λέω για να το δεις πιο χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

.........και το δελτιο θυελης συνεχιζεται. σημερα ηταν να φαμε δυο κουταλακια, χμμ τα βαζαμε στο στομα τα πηγαιναμε γυρω- γυρω και στο τελος καναμε ενα ωραιοτατο πρρρρρρρρρ με τη γλωσα και τα φτυναμε. αυριο εχουμε να φτυσουμε εεεε συγγνωμη να φαμε 4 κουταλακια. αντε να δουμε

α και το αλλο αστειο ειναι η προσπαθεια να του δωσω νερακι,κανει μια γκριματσα αηδιας που ειναι ολα τα λεφτα. ηπιε γυρω στα 10 μλ νερου αλλα τα περισσοτερα τα εφτυσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Zouzounix, μια χαρά τα πάτε.

Απλά να σου πω να μην σε αγχώνει το θέμα του φαγητού. Έχε υπόψη ότι το κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς. Αν φάει στερεές, καλώς, αν δεν φάει, πάλι καλώς. Δεν θα του λείψει τίποτε, εφόσον το θηλάζεις όσο θέλει. Αυτά που γράφει η Βηματάκια είναι πολύ σωστά.

Η μεγάλη μου ξεκίνησε γύρω στους 9 μήνες και η μικρή μου στους 10, και τώρα τρώνε μια χαρά μεγάλη ποικιλία φαγητών. Εντάξει, είμαστε ακραίες περιπτώσεις, απλά στο λέω για να το δεις πιο χαλαρά.

ναι το θηλαζω χωρις περιορισμους και οσες φορες θελει, μια φορα μονο στις αρχες του καλοκαιριου εκοψα τον θηλασμο στις 3.00 πμ και μετα απο δυο μερες ειδα πορτοκαλι σημαδια στη πανα του. εμαθα πως ειναι σημαδια αφυδατωσης, τα χρειαστηκα κανονικα και απο τοτε με καθε ευκαιρια προσφερω στηθος, αν θελει εχει καλως αν οχι παλι οκ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

επανερχομαι κοριτσια.

σημερα τα νευρα μου τσακισανε, ΔΕ ΤΡΩΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΣΤΟΜΑ ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΛΕΙΣΤΟ.

Ενω ειχαμε ξεκινησει καλα, ετρωγε το αχλαδακι του, εδω και τρεις μερες τπτ απολυτως, τη δε χορτοσουπα ουτε να τη δει. δε ξερω τι να κανω εχω απελπιστει. πως να συνεχισω την εισαγωγη τροφων αν δεν ανοιγει το στομα του? εντομεταξυ οταν πλησιαζω με το κουταλι το σπρωχνει μακρυα εκτοξευοντας φαγητα σε ολο το σπιτι, ολη μερα καθαριζω...............

ειναι 6,5 μηνων και θηλαζει μονο , ουτε νερο δε θελει να πιει. η αληθεια ειναι πως και εγω εχω ψιλιοξαντληθει απο τον συνεχομενο θηλασμο. επισης ειμαι σωματικο ρακος γιατι εχω στιγμα αναιμιας και ΔΕΝ περνω σιδηρο για να μην του προκαλεσω δυσκοιλιοτητα, δε τρωω γαλακτομικα αβγο, μοσχαρι και γλουτενη γιατι εχω παρατηρησει πως του φουντωνουν το εκζεμα και κοινως ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ

φοβαμαι πως την επιλοχειο θα τη παθω ΤΩΡΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕς μετα

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό σου έχει αλλεργία και στα γαλακτοκομικά και στο αβγό και τη γλουτένη; Έχει κάνει αλλεργικό τεστ το μωρό; Αν όχι, τότε καλό είναι να κάνει πρώτα και μετά να αποκλείσεις ομάδες τροφίμων από τη διατροφή σου γιατί μπορεί να στερείσαι χωρίς να υπάρχει λόγος.

 

Αν το μωρό σου υποφέρει από αλλεργίες τότε είναι φυσιολογικό που καθυστερεί λίγο την έναρξη στερεών τροφών. Αυτή η συμπεριφορά είναι συνήθης σε μωρά με αλλεργίες.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό σου έχει αλλεργία και στα γαλακτοκομικά και στο αβγό και τη γλουτένη; Έχει κάνει αλλεργικό τεστ το μωρό; Αν όχι, τότε καλό είναι να κάνει πρώτα και μετά να αποκλείσεις ομάδες τροφίμων από τη διατροφή σου γιατί μπορεί να στερείσαι χωρίς να υπάρχει λόγος.

 

Αν το μωρό σου υποφέρει από αλλεργίες τότε είναι φυσιολογικό που καθυστερεί λίγο την έναρξη στερεών τροφών. Αυτή η συμπεριφορά είναι συνήθης σε μωρά με αλλεργίες.

ευχαριστω για την απαντηση.

δεν ξερω αν εχει αλλεργια αυτο που ξερω ειναι πως απο παρατηρηση που εκανα, οταν τρωω αυτες τις τρφες φουντωνει το εκζεμα που εχει στα μαγουλα. ο παιδιατρος ισχυριζεται πως ματαιοπονω αλλα εγω αφου βλεπω διαφορα δε μου κανει καρδια να τις φαω. αλλα και παλι αυτο ειναι το λιγοτερο το προβλημα ειναι πως δενα ανοιγει το στομα του. τι να κανω να επιμενω? σημερα ηπιε γαλα γυρω στις 7 το πρωι, στις 10 ετοιμασα φρουτα δεν τα εφαγε, προσπαθουσα μεχρι τις 11 τιποτα, στις 11 θηλασα, τωρα ξαναπροσπαθησα να του δωσω αχλαδι και τπτ. υποτιθεται πως στις 2 θα πρεπει οχι να φαει εστω να δοκιμασει λιγη χορτοσουπα αλλα ξερω τι θα γινει. θα εχει κλειστο το στομα θα γεμισουμε ξανα τον τοπο, θα ξανακανουμε μπανιο θα ξανααλλαξουμε ρουχα και θα παμε για υπνο- θηλασμο στο κρεβατι. :cry:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

δεν ξερω αν εχει αλλεργια αυτο που ξερω ειναι πως απο παρατηρηση που εκανα, οταν τρωω αυτες τις τρφες φουντωνει το εκζεμα που εχει στα μαγουλα. ο παιδιατρος ισχυριζεται πως ματαιοπονω αλλα εγω αφου βλεπω διαφορα δε μου κανει καρδια να τις φαω. αλλα και παλι αυτο ειναι το λιγοτερο το προβλημα ειναι πως δενα ανοιγει το στομα του. τι να κανω να επιμενω? σημερα ηπιε γαλα γυρω στις 7 το πρωι, στις 10 ετοιμασα φρουτα δεν τα εφαγε, προσπαθουσα μεχρι τις 11 τιποτα, στις 11 θηλασα, τωρα ξαναπροσπαθησα να του δωσω αχλαδι και τπτ. υποτιθεται πως στις 2 θα πρεπει οχι να φαει εστω να δοκιμασει λιγη χορτοσουπα αλλα ξερω τι θα γινει. θα εχει κλειστο το στομα θα γεμισουμε ξανα τον τοπο, θα ξανακανουμε μπανιο θα ξανααλλαξουμε ρουχα και θα παμε για υπνο- θηλασμο στο κρεβατι. :cry:

 

Αρχικά μην απελπιζεσαι! Υπάρχουν μωρα που γύρω στο χρόνο έδειξαν ουσιαστικό ενδιαφέρον για τις στερεές. Οσο θηλαζεις δεν ανησυχεις!!

 

Αν τον σίδηρο τον χρειάζεσαι πραγματικά τότε να τον πάρεις. Αν προκαλέσει δυσκοιλιοτητα τότε βλέπεις τι θα κανεις.

Επίσης μπορείς να παίρνεις σίδηρο απο τα υπόλοιπα κρέατα πλην του μοσχαριού (αρνί, κατσίκι και χοιρινό έχουν πολυ σίδηρο).

Το ότι δεν τρως γαλακτοκομικα ειναι πολυ καλο για την αφομοίωση του σιδήρου που χρειάζεσαι. Κανένα θηλαστικο δεν χρειάζεται το γάλα αλλού ζώου για να πάρει απαραίτητα συστατικά.

 

Αφήνεις πολυ ώρα κενό μεταξυ των θηλασμων και των στερεών. Ένα μωρο που πειναει ειναι εκνευρισμενο για να κάτσει να ασχοληθεί με τις στερεές. Εσυ σε αυτήν την φάση ενδιαφέρεσαι να πάρει με καλο μάτι το φαγητο όχι να είναι πεινασμένο για να φάει ποσότητα. Επικεντρώσου σε αυτο!!!

Θηλασε το μωρο κανονικά και 1-1,5 ώρα μετα πρόσφερε το φαγητο του κι οσο φάει! Βοηθάει να τρως κι εσύ μαζι του, να έχεις ωραία ατμόσφαιρα (πχ στο μπαλκόνι ή στο πάρκο), μουσικουλα, να του δώσεις ένα βιβλίο και να δείτε τις εικόνες ή ένα παιχνίδι στα χέρια του ή ένα κουταλι. Αν δεν πετύχεις κατι βάλε το φαγητο του σε ένα μπολ με βεντούζα και δώσε του το κουταλι να το επεξεργαστεί. Στην καλύτερη βουτωντας τα χέρια του μέσα στο μπολ κάτι θα φάει δοκιμάζοντας.

 

Κάτι πολυ ενδιαφέρον ειναι το baby led weaning κι ειναι μια ωραία λύση για μωρα που δεν δείχνουν ενδιαφέρον για το φαγητο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μην απελπιζεσαι! Υπάρχουν μωρα που γύρω στο χρόνο έδειξαν ουσιαστικό ενδιαφέρον για τις στερεές. Οσο θηλαζεις δεν ανησυχεις!!

 

Αν τον σίδηρο τον χρειάζεσαι πραγματικά τότε να τον πάρεις. Αν προκαλέσει δυσκοιλιοτητα τότε βλέπεις τι θα κανεις.

Επίσης μπορείς να παίρνεις σίδηρο απο τα υπόλοιπα κρέατα πλην του μοσχαριού (αρνί, κατσίκι και χοιρινό έχουν πολυ σίδηρο).

Το ότι δεν τρως γαλακτοκομικα ειναι πολυ καλο για την αφομοίωση του σιδήρου που χρειάζεσαι. Κανένα θηλαστικο δεν χρειάζεται το γάλα αλλού ζώου για να πάρει απαραίτητα συστατικά.

 

Αφήνεις πολυ ώρα κενό μεταξυ των θηλασμων και των στερεών. Ένα μωρο που πειναει ειναι εκνευρισμενο για να κάτσει να ασχοληθεί με τις στερεές. Εσυ σε αυτήν την φάση ενδιαφέρεσαι να πάρει με καλο μάτι το φαγητο όχι να είναι πεινασμένο για να φάει ποσότητα. Επικεντρώσου σε αυτο!!!

Θηλασε το μωρο κανονικά και 1-1,5 ώρα μετα πρόσφερε το φαγητο του κι οσο φάει! Βοηθάει να τρως κι εσύ μαζι του, να έχεις ωραία ατμόσφαιρα (πχ στο μπαλκόνι ή στο πάρκο), μουσικουλα, να του δώσεις ένα βιβλίο και να δείτε τις εικόνες ή ένα παιχνίδι στα χέρια του ή ένα κουταλι. Αν δεν πετύχεις κατι βάλε το φαγητο του σε ένα μπολ με βεντούζα και δώσε του το κουταλι να το επεξεργαστεί. Στην καλύτερη βουτωντας τα χέρια του μέσα στο μπολ κάτι θα φάει δοκιμάζοντας.

 

Κάτι πολυ ενδιαφέρον ειναι το baby led weaning κι ειναι μια ωραία λύση για μωρα που δεν δείχνουν ενδιαφέρον για το φαγητο.

 

ευχαριστω για τη βοηθεια.

η αληθεια ειναι πως οταν επερνα σιδερο ο μπεμπης

ηταν εξαιρετικα δυσκοιλιος σε σημειο να κανει κακακια καθε 12 ημερες, σχεδον δυο φορες τον μηνα!!!!!!, τωρα που τιο εκοψα τα πραγματα ειναι λιγακι καλυτερα, δηλαδη κανει καθε 2-4 ημερες. το κακο η μαλλον κουραστικο ειναι πως μου αρεσει πολυ το μοσχαρι και το κοτοπουλο,ολα τα αλλα κρεατα μητε να τα δω.

τωρα ολα τα υπολοιπα σχετικα με το φαγητο τα εχω εφαρμοσει εκτος απο το μπολ βεντουζα (αληθεια που το βρισκουμε) και το baby led weanining θα το ψαξω να δω

Link to comment
Share on other sites

zouzounix, πώς τα πάτε;

 

Τώρα είδα ότι το παιδάκι έχει θέματα δυσκοιλιότητας και αλλεργιών... Σε αυτές τις περιπτώσεις η εισαγωγή στις στερεές πρέπει να γίνει πολλλύύύ αργά, γιατί και τα δύο αυτά προβλήματα είναι πιθανό να χειροτερέψουν με τις καινούριες τροφές. Μη βιάζεσαι, προσπάθησε να δώσεις τον έλεγχο στο μικρό σου (αυτό είναι και η βασικότερη αρχή στο baby led weaning). Όταν είναι έτοιμος, θα φάει! Και να αργήσει λίγο εξ άλλου δε θα πάθει τίποτα. Μερικά παιδάκια δεν τρώνε σχεδόν τίποτα μέχρι τον 8ο ή τον 9ο μήνα, και παραπέρα. Οι παιδίατροι λένε για εισαγωγή τροφών στους 6 μήνες γιατί τότε αρχίζουν τα παιδιά να είναι δεκτικά, όχι γιατί υπάρχει άμεσος κίνδυνος να πεθάνουν της πείνας! Ό,τι δεις πως το τρώει, να του το δίνεις. Εν τω μεταξύ μην τον πιέζεις για τις καινούριες τροφές, να τις προσφέρεις αλλά αν διώχνει το κουτάλι ή τις φτύνει κλπ, μην κάτσεις να αναλώνεσαι, δες το χαλαρά. Κι αύριο μέρα είναι.

 

Αν είναι γλυκατζής -που για να του αρέσει το αχλάδι πιο πολύ από τα άλλα μάλλον είναι- δοκίμασε μερικά γλυκά λαχανικά, όπως πχ γλυκοπατάτα, ώριμη κολοκύθα, κλπ., αντί για τη συνηθισμένη χορτόσουπα. Μπορεί να του αρέσουν περισσότερο.

 

Τέλος αν δεις ότι αυτή την εποχή δεν είναι καθόλου δεκτικός στις καινούριες τροφές, μην επιμένεις. Αντίθετα εκμεταλλεύσου το και κάνε πειραματισμούς στη δική σου διατροφή (ταυτόχρονα πειράματα δεν γίνεται να κάνεις γιατί δε θα ξέρεις τι τον πείραξε). Φάε κάτι "απαγορευμένο" που να μην το έχεις δοκιμάσει πρόσφατα και δες αν θα εμφανιστεί πάλι έκζεμα. Πολλές φορές οι βρεφικές αλλεργίες εξαφανίζονται σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, μπορεί λοιπόν να ...βασανίζεσαι άδικα αυτή τη στιγμή στο θέμα της περιορισμένης διατροφής.

 

Καλό κουράγιο λοιπόν και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Η συνταγη της επιτυχιας

χορτοσουπα με πατατα καροτο και κοκκινη κλοκυθα. Δεν θα τη προλαβαινεις

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...