Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός θηλασμός και πέρασμα σε κρέμες - πρόγραμμα;


Recommended Posts

Η μικρούλα μας έκλεισε χθες τους 6 μήνες και έφθασε ο καιρός να φάει και άλλα πραγματάκια εκτός από το γάλα της μαμάς της...

Εδώ λοιπόν και 1 εβδομάδα αρχίσαμε δειλά δειλά με ροδάκινο, μετά μπανάνα, μήλο και πατάτα (φυσικά δε θέλουμε να δοκιμάσουμε σκόνες κτλ λόγω συντηρητικών, ζάχαρης κτλ) με όχι ακόμη πολύ ενθαρρυντικά αποτελέσματα (τουλάχιστον τώρα που βλέπει το κουτάλι δεν κλαίει... :) )

 

Γενικά έχετε να προτείνετε κάποιο πρόγραμμα - ωράριο ώστε να μπαίνουμε σε μια ρέγουλα ; (μέχρι στιγμής λόγω αποκλειστικού θηλασμού, το μωρό έτρωγε όποτε ήθελε.. κάτι που φυσικά ίσχυε και το βράδυ)

Πόσο περίπου πρέπει να τρώει κρέμα - λαχανικά ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει η μικρούλα σου!!Είναι εντελώς υποκειμενικό πόσο θα φάει το μωρό.Όσο θέλει.Εμάς μας είχε πει πρέπει να τρώει 150-200μλ το γεύμα για να αντικαταστήσει.Τρεις μήνες μετά είναι ελάχιστες οι φορές που τρώει τόσο στο μεσημεριανό.Καλά για φρούτο ούτε 100μλ με το ζόρι!Αν φάει 150μλ σύνολο στα 3 γεύματα είμαι ευχαρηστημένη.Θα σου δείξει εκείνη πόσο θέλει.Δεν μπαίνουν όλα τα μωράκια με τον ίδιο ρυθμό στις στερεές:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμάζεις πρώτα ό,τι της δίνεις και αν είναι ξινούτσικο ή άγευστο μη θεωρείς δεδομένο ότι θα το φάει με όρεξη! Εσύ θα το ετρωγες αν είχες γλυκό γαλατάκι ως εναλλακτική; :lol:

 

Ροδάκινο δηλαδή μου φαίνεται ξινό για πρώτο γεύμα μωρού... Άλλο ότι είναι της εποχής...

 

Τέλος πάντων, στην πορεία θα δείτε... Μπορεί να περάσετε διάφορες φάσεις. Τα δικά μου έτρωγαν ποσότητες με όρεξη, αλλά μετά από λίγους μήνες το ένα άλλαξε γούστα και έγινε πολύ απαιτητικό.

Link to comment
Share on other sites

To ροδάκινο όμως σε μορφή χυμού που δοκιμάσαμε μια μέρα το ήπιε πιο εύκολα (όχι ότι ήπιε μεγάλη ποσότητα) οπότε νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα "υφής" και "κουταλιού" που την ενοχλεί...Κανένα κολπάκι ; :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...