Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Με την υστεροσκόπηση ελέγχεις μέσα τη μήτρα αν υπάρχουν συμφύσεις, πολύποδες, ινομυώματα. Εγώ έκανα υστεροσκόπηση πριν 1 εβδομάδα. Είχα λεπτο ενδομήτριο γι αυτό την αποφάσισα και όντως βρήκαμε συμφύσεις που καθαρίστηκαν. 1 ώρα κράτησε και έφυγα την ίδια ημέρα. Ειχα μετα πονούς περιόδου, τίποτα ιδιαίτερο.

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκανα υστεροσκοπηση πριν την 1η εξωσωματική διότι είχε φανεί κάτι στην σαλπιγγογραφία, δεν ήταν τίποτα τελικά αλλά είχα διάφραγμα που ειχε φανεί και αυτό στην σαλπιγγογραφία και το διόρθωσε ο γιατρός.

Τωρα πέρα από τέτοια προβλήματά όπως είπε και η leuta, που πολλά δεν φαίνονται και σε εξετάσεις, κάνουν υστεροσκόπηση και για θρέψη του ενδομητρίου από ότι έχω ακούσει.

 

Σκεφτήτε και το άλλο. Μετά από αποβολές και αποξέσεις ολοι οι γιατροί λένε ότι πρέπει να προσέχεις γιατί είναι πιο εύκολο να συλλάβεις. Κατά κάποιο τρόπο νομίζω ότι είναι σαν να "καθαρίζουν" όλα με τον φυσιολογικό ορό που ρίχνουν στην μήτρα.

 

Πραγματι οπως είπε και η leuta, ειναι απλή διαδικασία. Σε κοιμίζουν βέβαια αλλά μετά εγώ τουλάχιστον ήμουν μια χαρά.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έκανα υστεροσκόπηση...όπως είπανε οι προλαλήλασες....κοιτάνε τον...εσωτερικό σου κόσμο. Σε εμένα δε χρειάστηκε να γίνει επεμβατική, ήταν διαγνωστική, ωστόσο βρέθηκε φλεγμονή στο ενδομήτριο και πήρα αντιβίωση.

 

είναι απλή η διαδικασία, αν έχεις τη δυνατότητα να την κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα επεμβατική υστεροσκόπηση, πριν 2 εβδομάδες για να αφαιρέσω ένα πολυποδάκι και να δουν και "εσωτερικά". Δεν ήταν τίποτα. Μετά δεν πόναγα καθόλου, πήρα 4 μέρες αντιβίωση και είχα καφέ εκκρίσεις για 1 βδομάδα. Ο γιατρός μου είπε όχι μπάνιο σε θάλασσα και πισίνα, όχι επαφές και όχι γυμναστήριο για 1 εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια από κόστος πόσο σας βγήκε? Εμένα σύνολο κοντά στα 1000...

Τελικά όντως ειναι σαν επέμβαση καλή αν υποψιάζεσαι για πρόβλημα γιατί καθαρίζεις αρκετά και βλέπεις αρκετά αλλά αν χρειαστείς επαναληπτική μετά από καιρό ειναι αρκετά τα χρήματα.....:(

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν ,εγώ είμαι καινούργια εδώ στο φόρουμ και θέλω να διηγήθω την ιστορία μου . Είχα κλείσει ραντεβού σήμερα για διαγνωστική υστεροσκοπηση και ο γιατρός μου είπε να το κάνουμε χωρίς αναισθησία γιατί δεν πονάει καθόλου και έτσι πήγα . Άρχισε να μου βάζει αυτά τα εργαλεία και πόνεσα τόσο πολύ σου άρχισα και τσιρίζα λες και με σφαζανε .. Εκείνη τι στιγμή ο γιατρός με παρατάει και βγαίνει από το δωμάτιο και λέει ότι έτσι δεν μπορεί να δουλέψεί και ήταν εκεί και η βοηθός του όλο ύφος να μου λέει πήγα αφού ξέρουμε ότι δεν πονάς. και εγώ ντυθηκα και μου είπε ότι πρέπει να γίνει με ναρκώση . Τώρα φοβάμαι μην μου έχει γίνει καμία ζήμια στη μητρα έχω αιμα και πονάω πολύ χωρίς να έχει γινει καν η εξέταση .,φοβάμαι μήπως όταν τιναχτικα απο τους πονους εγινε κατι κακο ,παω για τεταρτη προσπαθεια αλα ειναι η πρωτη σε αυτον τον γιατρο και φοβαμαι παρολο που ειναι γνωστος και πετυχιμενος ,ευχαριστω για το χρονο σας αν μπορει καπια ας βοηθησει:-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειρηνουλα! οταν λες οτι πας για τεταρτη προσπαθεια, εννοεις για εξωσωματικη;; και αυτος ο μεγαλος και τρανος γιατρος μετα απο τρεις αποτυχημενες προσπαθειες σε βαζει για υστεροσκοπηση χωρις ναρκωση;; η πεμβαση αυτη εκ των πραγματων ξεκιναει ως διερευνητικη αλλα στην πορεια μπορει να γινει επεμβατικη(καθολου απιθανο με τρεις αποτυχημενες προσπαθειες). δεν ειναι μονο το θεμα του πονου!!!!!

και σε παρατησε συξηλη;;;;

εγω δεν θα του ξαναελεγα ουτε καλημερα:twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειρηνουλα! οταν λες οτι πας για τεταρτη προσπαθεια, εννοεις για εξωσωματικη;; και αυτος ο μεγαλος και τρανος γιατρος μετα απο τρεις αποτυχημενες προσπαθειες σε βαζει για υστεροσκοπηση χωρις ναρκωση;; η πεμβαση αυτη εκ των πραγματων ξεκιναει ως διερευνητικη αλλα στην πορεια μπορει να γινει επεμβατικη(καθολου απιθανο με τρεις αποτυχημενες προσπαθειες). δεν ειναι μονο το θεμα του πονου!!!!!

και σε παρατησε συξηλη;;;;

εγω δεν θα του ξαναελεγα ουτε καλημερα:twisted::twisted::twisted:

 

Παω για τεταρτη προσπαθεια εχω κανει μια οοληψια και δυο με κατεψυγμενα,σε διαστημα 2 ετων ,για επεμβατικη το αποκλειουν εχω ρωτησει 3 γιατρους και μου ειπαν οτι δεν πιστευουν να εχω κατι γιατι ειμαι μικρη (26) και εφοσον δεν εχω κανει κατι οπως εκτρωσεις αποξυσεις η αλες επεμβασεις η μητρα μου ειναι παρθενα λενε,τι να πω εμενα αυτο που με ενωχλει ειναι οτι δεν μου ειπαν ουτε καν να παρω ενα παυσιπονο κατι τελος παντων αλα πηγα σαν το γουρουνι στη σφαγη.μπορει να ακουγομαι υπερβολικη αλλα απο κοινη την ωρα δεν εχω σταματησει τα κλαματα και ποναω ακομη αλλα πιο πολυ φοβαμαι μηπως κατι εγινε εκεινη τη στιγμη,κοριτσια πειτε μου εχει αντεξει καποια να κανει αυτη την εξεταση χωρις καμια αναισθησια η μονο εγω ειμαι περιεργη και ουρλιαζα,ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου, τι απαράδεκτα πράγματα είναι αυτά? Ειναι συμπεριφορά γιατρού αυτή? Να πονάς, να μην σε πιστεύει, να σε λένε και ψευτρα και να σηκώνεται και να φεύγει? Ειμαστε σοβαροί?

Δεν εισαι καθόλου μα καθόλου υπερβολική. Νομίζω ότι και η διαγνωστική υστεροσκόπηση γίνεται τουλάχιστον με μέθη. Ας μας πουν κορίτσια που εχουν κάνει.

Εκανα και εγώ υστεροσκόπηση με αναισθησία φυσικά, γιατί ξεραμε ότι έχω διάφραγμα το οποίο ο γιατρός της εξωσωματικής το είδε στην σαλπιγγογραφία, ενώ 2 άλλοι γυναικολόγοι δεν το είχαν δει.

Πράγματι μου το αφαίρεσε, το είδα και η ίδια στο DVD.

Αυτο που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν εχεις κάνει σαλπιγγογραφία. Αν όχι, κανε οπωσδήποτε. Εκει εκτος απο τις σάλπιγγες μπορεί να φανεί και το διάφραγμα και άλλες ανωμαλίες μήτρας. Το διαφραγμα για να σου εξηγήσω είναι περιττος ιστός στο πανω μέρος της μήτρας, όπου εαν προσκοληθεί εκεί εμβρυάκι δεν θα αιματωθεί καθόλου.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

αγαπη μου γλυκεια, καταρχην θελω να ξερεις οτι δεν θελω να βγαλω κακια.

οπως γραφεις κι εσυ σου ειπαν οτι δεν πιστευουν να εχεις κατι. δεν ειναι αλλωστε δυνατον να το ξερουν αν δε δουν. γι αυτο γινεται κι αυτη η εξεταση. κι εγω δεν εχω κανει επεμβασεις- αποξεσεις κλπ, αλλα οταν εκανα την υστεροσκοπηση(με ναρκωση) μου βρηκαν κατι σαν πολυποδακι(μαλλον πολυ πολυ μικρο) και εγινε ελαφρα αποξεση γιατι μισοεκλεινε το δρομο για τη μια σαλπιγγα. τις επομενες δυο μερες ειχα ενολησεις και μου ειπανε πως ειναι απο τους χειρισμους που εγιναν. φανταζομαι πως πονας εσυ που τα εζησες και live. και τωρα δεν σου δωσανε κατι για τους πονους και το αιμα;

ποτε σου ειπανε οτι θα την κανεις με ναρκωση, σε αλλο κυκλο;

εν πασει περιπτωσει θεωρω απαραδεκτη αυτη τη συμπεριφορα απο ενα γιατρο γνωστο και πετυχημενο. και στην τελικη αν θεωρει ο κυριος οτι δεν μπορει να δουλεψει με την ασθενη που ποναει ας παει στο "κουτσοχωρι" του να βοσκει κατσικια:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Koritsia mu ola kala piga simera to proi ekana usteroskopisi me anaisthisia telika,kai itan ola telia den mu vrike tipota anepithimito telika eftixos,den katalava tipota ,oso gia tin simberifora tu giatru mu eksigjise simera me poli oreo tropo oti den boruse na me vlepei na ipofero ke na fonazo jia na min kani kanena lathos xeirismo ke exume alla ,opote gia to kalo mu egine ke me afise etsi,simera iremisa ke ego ligo giati extes kodeva na skaso,tora prepei na ksekurasto ke xekiname apo septemvri :wink:

Link to comment
Share on other sites

Koritsia mu ola kala piga simera to proi ekana usteroskopisi me anaisthisia telika,kai itan ola telia den mu vrike tipota anepithimito telika eftixos,den katalava tipota ,oso gia tin simberifora tu giatru mu eksigjise simera me poli oreo tropo oti den boruse na me vlepei na ipofero ke na fonazo jia na min kani kanena lathos xeirismo ke exume alla ,opote gia to kalo mu egine ke me afise etsi,simera iremisa ke ego ligo giati extes kodeva na skaso,tora prepei na ksekurasto ke xekiname apo septemvri :wink:

 

χαιρομαι που ολα πηγαν καλα και δεν εχεις τιποτα!!:P:p

οσο για το γιατρο, προφανως καταλαβε οτι βγηκε εκτος οριων και προσπαθησε σημερα να τα μαζεψει. δηλαδη αυτος οταν βλεπει μια γυναικα να υποφερει σηκωνεται και φευγει;

anyway, απο σεπτεμβρη αρχιζω κι εγω τη νεα μου προσπαθεια. θα κανουμε ιδια βηματα και θα εχουμε τις ιδιες αγωνιες, οποτε θα τα ξαναπουμε:lol::lol:

καλη μας επιτυχια:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Aaa teleia xriazomaste I mia tin alli na moirazomaste embiries,tora na ksekurastume ke apo semptevri dinata,zouzounaki iste kapu alou se alo thema ke milate jiati edo einai mono gia usteroskopisi,xriazomaste tis gnomes I mia tis alinis kai thelo oso mporo na voithiso me afta ta liga pu ksero apo tis treis mu prospathies euxaristw pandos filiaaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα!! θα κανω και εγω υστεροσκοπηση.μετα το σεπτεμβρη.μου ειπαν οτι κοστιζει γυρω στα 1000 ευρω,με καλυψη εοπυ.θα την κανω στο ΓΑΙΑ. μου φανηκε λιγο ακριβα βεβαια....εχει κανει καποια κοπελα σε αυτο το νοσοκομειο υστεροσκοπηση,να μου πει την γνωμη της;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!! θα κανω και εγω υστεροσκοπηση.μετα το σεπτεμβρη.μου ειπαν οτι κοστιζει γυρω στα 1000 ευρω,με καλυψη εοπυ.θα την κανω στο ΓΑΙΑ. μου φανηκε λιγο ακριβα βεβαια....εχει κανει καποια κοπελα σε αυτο το νοσοκομειο υστεροσκοπηση,να μου πει την γνωμη της;

Καλημέρα και από εμένα! Έχω κάνει υστεροσκόπηση στο Μητερα τον Νοέμβριο του 2010. Πλήρωσα 400 ευρώ στο μητέρα και άλλα 400 στο γιατρό. Μπου φαίνονται υπερβολικά τα 1000 ευρώ. Πάντως σας διαδικασία δεν είναι απολύτως τίποτα, γίνεται με ολική νάρκωση, κρατάει 10 λεπτά περίπου και είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παω για τεταρτη προσπαθεια εχω κανει μια οοληψια και δυο με κατεψυγμενα,σε διαστημα 2 ετων ,για επεμβατικη το αποκλειουν εχω ρωτησει 3 γιατρους και μου ειπαν οτι δεν πιστευουν να εχω κατι γιατι ειμαι μικρη (26) και εφοσον δεν εχω κανει κατι οπως εκτρωσεις αποξυσεις η αλες επεμβασεις η μητρα μου ειναι παρθενα λενε,τι να πω εμενα αυτο που με ενωχλει ειναι οτι δεν μου ειπαν ουτε καν να παρω ενα παυσιπονο κατι τελος παντων αλα πηγα σαν το γουρουνι στη σφαγη.μπορει να ακουγομαι υπερβολικη αλλα απο κοινη την ωρα δεν εχω σταματησει τα κλαματα και ποναω ακομη αλλα πιο πολυ φοβαμαι μηπως κατι εγινε εκεινη τη στιγμη,κοριτσια πειτε μου εχει αντεξει καποια να κανει αυτη την εξεταση χωρις καμια αναισθησια η μονο εγω ειμαι περιεργη και ουρλιαζα,ευχαριστω!!

 

 

 

αυτη την καραμελα με την ηλικια,ειλικρινα δεν μπορω να την καταλαβω.τι θα πει εισαι 26 κ δε θα εχεις τπτ???

κ εγω στα 26 απευθυνθηκα σε μεγαλογιατρο,ο οποιος ηταν ανενδοτος στο να κανω εξετασεις,εκανα ετσι εξωσ ,μονο με σαλπιγγογραφια κ το αποτελεσμα μου ηταν 2 βιοχημικες(κ εγω δεν ειχα κανει χειρουργια κτλ)

τωρα,1 χρονο μετα,εχω κανει ολες τις εξετασεις που ζηταγα απο την αρχη κ να σας πω τα αποτελεσματα,που δε θα ειχα τπτ???

-θρομβοφιλια

-αντισταση στην ινσουλινη

-χλαμυδια

-εκανα λαπαροσκοπηση στη οποια βρηκαμε 2 πολυποδες στη μητρα,ινομυωμα κ συμφησεις στο εντερο,τις οποιες εκοψε ο γιατρος.

-η σαλπιγγογραφια μου εδειχνε κλειστες σαλπιγγες κ οι δικες μου ειναι ορθανοιχτες.

 

αν τα ειχα ρυθμισει ολα αυτα ΠΡΙΝ την εξωσ,ισως κ να ειχα παιδι τωρα!

οποτε,οποια κ να ειναι η ηλικια σας,εξετασεις!γλιτωνετε απο πολυ κοπο,αγχος κ στεναχωρια!

 

κ για να απαντησω κ στο θεμα,εκανα επεμβατικη λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση στο ρεα κ μου στοιχισε 1000 ευρω κ 1200 ο γιατρος.με ειχε μεσα 3 ωρες.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

εχεισ απολυτο δικαιο !! οι εξετασεισ πρεπει να γινονται ολες απο την αρχη! και εγω τις ειχα κανει ολες πριν ξεκινισω εκτοσ απο υστεροσκοπιση αλλα την εκανα και αυτη και ολα καλα.το μονο προβλημα μου στο να συλλαβω μονη μου ειναι οτι εχω πολυκιστικεσ και τιποτα αλλο,εγω την θστεροσκοπιση την εκανα με ολικη αναισθησια σε γνωστο κεντρο οπου θα ξεκινισω τον σεμπτεμβρη και δεν που πηρε τιποτα ο γιατροσ πληρωσα μονο την αναισθησιολογο 100 ευρω και 60 ευρω μου ζητησαν οι κοπελες εκει,δηλαδη 160 συνολο,και ο γιατρος μου ειπε οταν τελιοσουμε τιν διαδικασια θελει συνολο 3000 ευρω ολο το πακετο,μου φανηκε καλη τιμη παντωσ γιΑτι εχω κανει αλλεσ 3 φορες και εχω δοσει αρκετα σε αλλο κεντρο.παντωσ 1000 ευρω μονο για υστεροσκοπιση μου φενονται πολλα..φιλια κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

με το καλο κοπελα μου,γρηγορα μανουλα!!απο πολυκυστικες δεν κατεχω,αλλα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου,η επομενη να ειναι η τυχερη σου!

εγω εκανα κ λαπαροσκοπηση μαζι, γ αυτο πηγε τοσο κ ηταν κ επεμβατικη.

συγνωμη αν στο προηγουμενο μνμ φανηκα εκνευρισμενη,αλλα ειμαι πολυ απογοητευμενη απο τους μεγαλογιατρους κ την αποψη τους.δλδ πρεπει να φτασουμε τα 40 για να εξεταστουμε?

καλη επιτυχια κ παλι!:)

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

voula71 έκανα πολύ πρόσφατα υστεροσκόπιση επεμβατική- μου αφερεσαν ενα πολύποδα στον τράχηλο. την έκανα στο doctors hospital καλυμένα ΟΛΑ απο τον ΕΟΠΥΥ εκτός απο 200 ευρώ του αναισθησιολόγου.

ο λόγος βέβαια που πήρε μονο ο αναισθησιολόγος ήταν γιατί με τον ίδιο γυναικολόγο/χειρούργο έκανα λαπαροσκόπηση τον νοέμβριο και μας τα πήρε χονδρά τότε οπότε δεν πήρε αμοιβή αυτή τη φορά. αν ο γιατρός σου είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ δεν μπορει να κάνει μια καλύτερη τιμή;; 1000 ευρώ είναι πολλά!

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

με το καλο κοπελα μου,γρηγορα μανουλα!!απο πολυκυστικες δεν κατεχω,αλλα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου,η επομενη να ειναι η τυχερη σου!

εγω εκανα κ λαπαροσκοπηση μαζι, γ αυτο πηγε τοσο κ ηταν κ επεμβατικη.

συγνωμη αν στο προηγουμενο μνμ φανηκα εκνευρισμενη,αλλα ειμαι πολυ απογοητευμενη απο τους μεγαλογιατρους κ την αποψη τους.δλδ πρεπει να φτασουμε τα 40 για να εξεταστουμε?

καλη επιτυχια κ παλι!:)

 

Γεια σας κορίτσια κι από μένα, μόλις πήρα αρνητικά αποτελέσματα από 1η εξωσωματική. Έχω θυροειδή, θρομβοφιλία, ΝΚ cells αναπτυγμένα και ενδομητρίωση. Πήρα κορτιζόνη στις αρχές, ηπαρίνη στην πορεία, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήρθε

Ο γιατρός μου θα με βάλει για υστεροσκόπηση παρόλο που η σαλπιγγογραφία ήταν πεντακάθαρη (όπως μου είχαν πει) και θα κοιτάξουμε πάλι το αίμα.

 

Τις εξετάσεις nikol_te πού τις έκανες ?? Και ποιες έκανες??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!!Μετά από άκαρπες προσπάθειες 2 ετών για παιδι,λόγω χαρακτηρισμού της μήτρας μου στη σαλπιγγογραφία ως μητρας σε σχήμα Τ μου συνέστησαν υστεροσκόπηση!Η τιμή όμως γιατρού και Ιασώ 2000!!!Μόλις άκουσα φυσικά το ποσό κι είναι και μεγαλογιατρός εξωσωματικός,έφυγα τρέχοντας!!!Όποια κοπέλα έχει πρόσφατη εμπειρεία ας με ενημερώσει γιατί το φυσάω και δεν κρυώνει!!!!Μα για επέμβαση της μισής ωρας χωρίς καν διανυκτέρευση τόσα λεφτά???!!!!Heeeeelllppp:shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...