Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΗ Β-ΧΟΡΙΑΚΗ....


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ...ΕΚΝΑ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΣΤΩΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ 22-3, ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ Κ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ) ΕΙΧΑ ΛΙΓΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ Κ ΕΙΧΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΤΥΧΕΙ....ΚΙ ΟΜΩΣ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΟ!!!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΑΡΩ ΓΙΑΤΙ Η ΤΙΜΗ ΗΤΑΝ ΧΑΜΗΛΗ 26 ΜΟΝΑΔΕΣ....ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΑΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ....

ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΟΝΗ Κ ΑΓΩΝΙΑ....

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟ?

ΜΑΚΑΡΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ............

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 214
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ...ΕΚΝΑ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΣΤΩΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ 22-3, ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ Κ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ) ΕΙΧΑ ΛΙΓΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ Κ ΕΙΧΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΤΥΧΕΙ....ΚΙ ΟΜΩΣ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΟ!!!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΑΡΩ ΓΙΑΤΙ Η ΤΙΜΗ ΗΤΑΝ ΧΑΜΗΛΗ 26 ΜΟΝΑΔΕΣ....ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΑΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ....

ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΟΝΗ Κ ΑΓΩΝΙΑ....

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟ?

ΜΑΚΑΡΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ............

 

εμενα οταν ειχα κανει β χοριακη και ηταν χαμηλη ηταν βιοχημικη ΑΛΛΑ αυτο που επαιξε ρολο ηταν η χαμηλη αυξηση της οχι η τιμη αυτη καθ αυτη. ηταν 80 13 ημ μετα και μετα 2 ημερες πηγε 130 και μετα 3 ημερες 260 περιπου... επισης, πολλες κοπελες μου ειχαν πει τοτε περιστατικα που ξεκινησαν με χαμηλες τιμες και ολα πηγαν καλα. Αρα, σημασια εχει η αυξηση οχι η αρχικη τιμη. Καλη δυναμη μεχρι αυριο-ευχομαι ενα θετικο αποτελεσμα και οτι μετεφερες βλαστοκυστεις-οτι εγιναν δηλ τα γονιμοπ ωαρια βλαστοκυστεις μου φαινεται ηδη πολυ σημαντικο! Καλα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Ηελe σε εμενα ακριβώς το ίδιο νούμερο με βλαστοκύστες. Αν διπλασιάζεται καθε 2 μερες δεν υπαρχει πρόβλημα. . Μπορεί να άργησε να γίνει η εμφύτευση. Εμένα πηγε καλά μεχρι 7η εβδομάδα αλλά μετα απέβαλλα. Αλλά αυτό είναι άσχετο με τη χοριακή.Είσαι εγκυούλα, απόλαυσεύ το΄!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβαση περιπτωσεις που ξεκινησαν με θετικη αλλα χαμηλη χοριακη και εξελιχθηκαν ολα φυσιολογικα, αρκει να διπλασιαζεται!! στο ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε καλα!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα με 19 κ δυστηχως δυο μερες μετα επεσε!κοπελα απο εδω μεσα απο το forum ξεκινησε με 22 μοναδες κ ειναι 7 μηνων τωρα.οποτε ναι σημασια εχει να διπλασιαζεται!

ο θεος μαζι σου κ ολα να πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!ΑΝΕΒΗΚΕ!!!!!!!!!!!ΑΠΟ 26 ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΗΓΕ 79 ΣΗΜΕΡΑ!!!ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ....ΕΛΠΙΖΩ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΟΜΑΛΑ!!ΑΦΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ....

Link to comment
Share on other sites

Hele, με το καλό να σου έρθουν όλα. Πρώτη χοριακή εμένα ήταν 17!Είχα ανοίξει ένα ποστ ίδιο με το δικό σου...δεύτερη πάλι πολύ χαμηλή 56...ανέβαινε με το σταγονόμετρο. Τώρα ειμαι 11 εβδομάδα. Καλά αποτελέσματα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ Κ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΑΣ....ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΓΞΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝΕΜΒΡΥΙΚΗ....!

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ...ΕΛΠΙΖΩ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΘΑ ΖΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ....

ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια αφου εχεις περασει κ τετοια κατασταση το βρισκω πολυ φυσιολογικο αυτο που νιωθεις κ δικαιολογημενοι οι φοβοι σου σιγουρα!

προσπαθησε ομως να ηρεμησεις χαλαρωσε οτι ειναι να γινει θα γινει αυτο να ξερεις.το μωρο σου χρειαζεται ηρεμια,ησυχια κ ξεκουραση κ ο θεος μαζι σας λ θα πανε καλα!!!!

*εισαι μαμα πλεον απο εδω και μπρος θα εχεις παντα μια ενοια για το αν το παιδι σου ειναι καλα καθε στιγμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Hele, με το καλό να σου έρθουν όλα. Πρώτη χοριακή εμένα ήταν 17!Είχα ανοίξει ένα ποστ ίδιο με το δικό σου...δεύτερη πάλι πολύ χαμηλή 56...ανέβαινε με το σταγονόμετρο. Τώρα ειμαι 11 εβδομάδα. Καλά αποτελέσματα

 

Ευχαριστώγια την απάντηση...σήμερα ξαναέκανα κ πήγε 276!Ο γιατρός μου είπε οτι παει πολύ καλά...θα ξανακάνω το Σάββατο...

Εμαθες γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?Θεωρείται πιο επικίνδυνη μια κυηση που ξεκιναει ετσι χαμηλά?Ευχαριστώ...........

Link to comment
Share on other sites

Καλά αποτελεσματα Hele όλα να πάνε κατ'ευχήν, από όσο θυμάμαι ο γιατρός μου σε αντίστοιχη φάση μου έλεγε ότι έχει σημασία ο διπλασιασμός της χοριακής σε 48 ώρες και όχι τόσο η τιμή της χοριακής σε απόλυτες τιμές

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

δεν ξέρω εαν γράφω σωστά εδώ. είχα τελευταία περίοδο στις 12/3/11 και είχαμε προσπαθήσει για μπεμπε με τον αντρα μου στις 27/3 ,30/3 και 31/3 και πήγα για χορίακη 2/4 και βγήκε 0,10mul. δεν μου είπαν τίποτα άλλο. συνήθως έχω κύκλο 26 με 27 ημέρες. τώρα λογικά περιμένω να αδιαθετίσω. Έχω εμετούς και κουράζομαι πολύ ευκολα. ¨ολα αυτά μπορεί να είναι ιδέα μου. έχω και πόνους χαμηλά. Μηπως να ξαναπάω πάλι για β χοριακή?διαβάσα στο site ότι μπορεί να φανεί και μέτα απο 6 με 12 ημέρες. Πείτε μου τη γνώμη σας γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σας,

δεν ξέρω εαν γράφω σωστά εδώ. είχα τελευταία περίοδο στις 12/3/11 και είχαμε προσπαθήσει για μπεμπε με τον αντρα μου στις 27/3 ,30/3 και 31/3 και πήγα για χορίακη 2/4 και βγήκε 0,10mul. δεν μου είπαν τίποτα άλλο. συνήθως έχω κύκλο 26 με 27 ημέρες. τώρα λογικά περιμένω να αδιαθετίσω. Έχω εμετούς και κουράζομαι πολύ ευκολα. ¨ολα αυτά μπορεί να είναι ιδέα μου. έχω και πόνους χαμηλά. Μηπως να ξαναπάω πάλι για β χοριακή?διαβάσα στο site ότι μπορεί να φανεί και μέτα απο 6 με 12 ημέρες. Πείτε μου τη γνώμη σας γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.

Στη θέση σου θα περίμενα λίγο ακόμα και αν δεν αδιαθετήσεις ξανακάνε...Οσο για τους εμετούς τί να σου πώ?Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική....Καλά επιτυχία στην προσπάθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Λυστε μου μια απορια, αν θελετε. Εμενα η χοριακή μου όταν ήμουν έγκυος με βλαστοκύστες ήταν 19. Μου είχαν πει ότι είναι χαμηλά και την παρακολουθούσαμε καθε 2 μερες, ώσπου ειδαμε ότι διπλασιαζοταν και το αφήσαμε για τον πρώτο υπέρηχο. Στον 1ο υπέρηχο ακούσαμε καρδούλα, όλα καλά αλλά 1 εβδομάδα μετα απέβαλα. Ο γιατρός τα έριξε στο έμβρυο (χρωμοσωμικές ανωμαλίες). Το ότι η χοριακή ήταν χαμηλή από την αρχή μήπως ειχε σχεση με την αποβολή;

Link to comment
Share on other sites

Λυστε μου μια απορια, αν θελετε. Εμενα η χοριακή μου όταν ήμουν έγκυος με βλαστοκύστες ήταν 19. Μου είχαν πει ότι είναι χαμηλά και την παρακολουθούσαμε καθε 2 μερες, ώσπου ειδαμε ότι διπλασιαζοταν και το αφήσαμε για τον πρώτο υπέρηχο. Στον 1ο υπέρηχο ακούσαμε καρδούλα, όλα καλά αλλά 1 εβδομάδα μετα απέβαλα. Ο γιατρός τα έριξε στο έμβρυο (χρωμοσωμικές ανωμαλίες). Το ότι η χοριακή ήταν χαμηλή από την αρχή μήπως ειχε σχεση με την αποβολή;

 

sunty δες αυτό το site

 

Η τιμή της β-χοριακής θα πρέπει φυσιολογικά να διπλασιάζεται καθε 2-3 ημέρες.

 

Έτσι, η γρήγορη αύξηση της β-χοριακής αποτελεί ένα αξιόπιστο σημάδι μιας υγιούς εγκυμοσύνης και συχνά οι γιατροί ζητούν επανάληψη του τεστ. Η αύξηση της τιμής μέτρησης είναι καθησυχαστική.

 

Τα επίπεδα μπορεί να διαφέρουν από εργαστήριο σε εργαστήριο. Πάντοτε πρέπει να συζητάται το αποτέλεσμα με τον υπεύθυνο γιατρό.

 

Αρκετά συχνά παρατηρείται καφεοειδής μικροαιμόρροια πριν την ημέρα που κανονικά θα πρέπει να γίνει το τεστ κυήσεως μετά από εξωσωματική. Αυτό δεν αποτελεί ένδειξη ότι οπωσδήποτε θα ξεκινήσει περίοδος, γιʼ αυτό πάντοτε συνιστάται να γίνεται και το τεστ β-χοριακής.

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:O3TJuhp_pDIJ:www.eimaimama.gr/2012/01/xamili-xoriaki-pou-den-diplasiazetai.html+%CE%B2-%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE+%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82&cd=9&hl=el&ct=clnk&gl=gr

 

 

Οι παρακάτω τιμές β χοριακής για ανίχνευση της συγκεκριμένης ορμόνης και διάγνωση εγκυμοσύνης, προέρχονται από εργαστήριο της Λάρισας.

 

3η εβδομάδα 5,8-71,2

4η εβδομάδα 9,5-750

5η εβδομάδα 217-7138

6η εβδομάδα 158-31795

7η εβδομάδα 3697-163563

8η εβδομάδα 32065-149571

9η εβδομάδα 63803-151410

10η εβδομάδα 46509-186977

12η εβδομάδα 27832-210612

14η εβδομάδα 13950-62530

15η εβδομάδα 12039-70971

16η εβδομάδα 9040-56451

17η εβδομάδα 8175-55868

18η εβδομάδα 8099-58176

Link to comment
Share on other sites

εγώ διαβάζοντας ότι η χοριακή παίζει ως προς τις τιμές που δεν είναι απόλυτες για κάθε γυναίκα είχα ελπίδες μέχρι σήμερα που μου ήρθε η ρημάδα η περίοδος...1,29 ήταν η χοριακή αλλά είδα σε αυτό το site ότι υπήρξαν γυναίκες και με 1, οπότε έτρεφα ελπίδες αλλά τελικά καταλαβαίνω ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός-δεν μπορούμε να εξάγουμε απόλυτα συμπεράσματα, οπότε μην το ψάχνεις...όπως είπα και κάπου αλλού εκ των υστέρων ανακαλύπτουμε αν τα έμβρυα είναι καλά χρωμοσωμικά: από το αν θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη, γι' αυτό και κανείς γιατρός δεν μπορεί να σου πει ότι θα πετύχει η εξωσωματική άλλωστε...

Link to comment
Share on other sites

Λυστε μου μια απορια, αν θελετε. Εμενα η χοριακή μου όταν ήμουν έγκυος με βλαστοκύστες ήταν 19. Μου είχαν πει ότι είναι χαμηλά και την παρακολουθούσαμε καθε 2 μερες, ώσπου ειδαμε ότι διπλασιαζοταν και το αφήσαμε για τον πρώτο υπέρηχο. Στον 1ο υπέρηχο ακούσαμε καρδούλα, όλα καλά αλλά 1 εβδομάδα μετα απέβαλα. Ο γιατρός τα έριξε στο έμβρυο (χρωμοσωμικές ανωμαλίες). Το ότι η χοριακή ήταν χαμηλή από την αρχή μήπως ειχε σχεση με την αποβολή;

εμένα πάλι, ήταν ανεβασμένη η χοριακή μια χαρά, μάλιστα ο γιατρός έλεγε μήπως ήταν και δίδυμη κύηση. μια χαρά ανέβαινε αλλά τελικά παλλινδρόμησε.... οπότε η τιμή μάλλον δε λέει και πολλά πράγματα. ο ρυθμός ανόδου έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Sunty, η αδελφή μου που έμεινε έγκυος φυσιολογικά μετά από έναν γολγοθά που πέρασε, είχε χοριακή 5 μονάδες τέσσερις ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Τώρα έχει έναν γιο 3 ετών να το φας! Μάλλον δεν παίζει ρόλο η τιμή της χοριακής αλλά να αυξάνει μέρα με τη μέρα. Ελπίζω να σε βοήθησα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Sunty, η αδελφή μου που έμεινε έγκυος φυσιολογικά μετά από έναν γολγοθά που πέρασε, είχε χοριακή 5 μονάδες τέσσερις ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Τώρα έχει έναν γιο 3 ετών να το φας! Μάλλον δεν παίζει ρόλο η τιμή της χοριακής αλλά να αυξάνει μέρα με τη μέρα. Ελπίζω να σε βοήθησα.[/quoteΤ

Τελικά θα είμαστε πάντα με το αγχος.:?:...όλα μπορούν να πάνε στραβά μεχρι τελευταία στιγμή...εγω ξεκινησα με 25,δύο μέρες μετά 75, δυο μέρες μετά 276 κ τρείς μέρες μετα 1142 και το είδαμε σε υπέρηχο:P οτι βρίσκεται σε καλή θέση...την Μ. Πέμπτη θα ξανακάνω υπέρηχο...Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί είμαι ενθουσιασμένη...Τί να πω? :confused:

Link to comment
Share on other sites

koritsia έκανα 9η μερα μετα εμβρυομεταφορά χοριακή και βγηκε 3. Εχω ελπίδες;

 

Βλαστοκυστες εβαλες? Γιατι εκανες χοριακη την 9η μερα? ειναι λιγο νωρις. Ποτε σου ειχαν πει?

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...