Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ...ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Η ΦΥΣ.ΤΟΚΕΤΟΣ?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Πάντα είχα προβλήματα με ινομυώματα, έχω κάνει 3 επεμβάσεις για την αφαίρεση τους τα προηγούμενα χρόνια, τώρα διανύω τις τελευταίες εβδομάδες της εγκυμοσύνης μου και έχω πάλι ινομυώματα, όχι πολύ μεγάλα, άλλα ο γιατρός μου πρότεινε λόγω της κατάστασης μου, λαμβάνοντας υπόψιν τις προηγούμενες επεμβάσεις και προς αποφυγή διαφόρων κινδύνων, να γεννήσω με καισαρική.

 

Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον γιατρό μου, ο οποίος έχει μελετήσει καλά το ιστορικό μου παρόλα αυτά όμως θα ήθελα να ξέρω εάν έχει κάποια ανάλογο πρόβλημα τι τοκετό ακολούθησε ή πρόκειται να ακολουθήσει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω ταλαιπωρηθει κ εγω απο ινομυωματα οταν ημουν εγκος στο πρωτο παιδακι μου ειχα τρια τα οποια αφαιρεσαι ο γιατρος παραλληλα με την γεννα, κ μου ειπαν οτι ειμαι τυχερη γιατι αλλοι γιατροι δεν τα βγαζουν με αποτελεσμα να ξαναμπαινεις καποια στιγμη χειρουργειο (διπλη ταλαιπωρια κ εξοδα). πριν απο ενα χρονο ακριβως εκανα δευτερο χειρουργειο γιατι δεν μπορουσα να μεινω εγκυος. τωρα ειμαι 6μηνων και ευτυχως ολα πανε καλα χωρις να εχω ξαναβγαλει προς το παρον. πιστευω πως καλυτερα με καισαρικη αλλα δες κ το ενδεχομενο να στα αφαιρεσει γιατι αργοτερα να ξαναμπαινεις χειρουργειο? δεν ξερω αν σε βοηθησα με το καλο το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

my soul μηπως θυμασαι ποσο μεγαλα ηταν τα ινομυωματα σου και σε ποια θεση; ρωταω γιατι εχω 2 -ενα 5.5 εκ. και ενα 3,5 - τα οποια βρισκονται κοντα στον τραχηλο και μπλοκαρουν την εξοδο. ο γιατρος θεωρει λυση την καισαρικη αλλα λογω πιθανοτητας αιμοραγιας φοβαται να τα αφαιρεσει (βρισκονται κοντα στην τομη της καισαρικης). τα δικα σου ηταν κοντα στην τομη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Είχα κι εγώ ινομυώματα τα οποία μάλιστα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μεγάλωσαν πολύ και έφτασαν τα 11 εκατοστά! Εκανα καισαρική φυσικά και δεν τέθηκε θέμα να βγουν στη διάρκεια του τοκετού. Η μήτρα στη διάρκεια του τοκετού είναι αιμοραγική και τυχόν αφαίρεσή τους μπορεί να προκαλέσει ακατάσχετη αιμοραγία. Βέβαια εξαρτάται και από το μέγεθος και τη θέση του ινομυώματος. Αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου ακολούθησε τη συμβουλή του. Εγώ είχα ένα καταπληκτικό γιατρό που με βοήθησε πολύ να αντιμετωπίσω όλη την κατάσταση.

Μετά την εγκυμοσύνη τα ινομυώματα συρρικνώθηκαν στο αρχικό τους μέγεθος, γύρω στα 5,5 εκατοστά. Προς το παρόν δεν τα πειράζω γιατί δεν μου δημιουργούν κανένα πρόβλημα (αιμοραγίες κλπ). Και να τα βγάλεις κανένας δεν σου εγγυάται ότι δεν θα ξαναβγάλεις. Η μητέρα μου έκανε 2 φορές αφαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγώ με ινομύωμα το οποίο στην αρχή της εγκυμοσύνης ήταν 6 εκατοστα και έφτασε τα 12 με 13 εσωτερικό στη μήτρα, έκανα καισαρική και ο γιατρός δεν το πείραξε εκείνη την ώρα λόγω φόβου αιμορραγίας.Τώρα έχει πάει στο αρχικό του μέγεθος και μου έχουν πεί οτι πρέπει να το βγάλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Πάντα είχα προβλήματα με ινομυώματα, έχω κάνει 3 επεμβάσεις για την αφαίρεση τους τα προηγούμενα χρόνια, τώρα διανύω τις τελευταίες εβδομάδες της εγκυμοσύνης μου και έχω πάλι ινομυώματα, όχι πολύ μεγάλα, άλλα ο γιατρός μου πρότεινε λόγω της κατάστασης μου, λαμβάνοντας υπόψιν τις προηγούμενες επεμβάσεις και προς αποφυγή διαφόρων κινδύνων, να γεννήσω με καισαρική.

 

Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον γιατρό μου, ο οποίος έχει μελετήσει καλά το ιστορικό μου παρόλα αυτά όμως θα ήθελα να ξέρω εάν έχει κάποια ανάλογο πρόβλημα τι τοκετό ακολούθησε ή πρόκειται να ακολουθήσει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Νομίζω πως αν δεν κλείνουν τον τράχηλο μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά. Τις επεμβάσεις, αν επιτρέπεται, σου τις έκανε με καισαρική ή με λαπαροσκόπηση;

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με ινομυώμα που στην αρχή ήταν 5εκ. και στην εγκυμοσύνη έγινε 10. Και μένα η γιατρός δεν το πείραξε για τους λόγους που λέει και η natydia, κίνδυνος αιμοραγίας.

Γέννησα πρόσφατα, ομολογώ ότι το ινομύωμα μου πρόσφερε πολλούς πόνους για αρκετό καιρό μετά την καισαρική.

Εσάς μετά απο πόσο καιρό μίκρυνε το ινομύωμα?

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ωχ!!!μη μου λέτε τέτοια κ με τρομάζετε!!!κ εγώ έχω ινωμ κ μεγαλώνει με την εγκυμοσύνη...έχει φτάσει στα 3 εκατ αλλα ο γιατρός λέει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα...δεν μου έχει αναφέρει κάτι για καισαρική....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Και γω είμαι προβληματισμενη για το συγκεκριμενο θέμα: Είμαι στην 34η εβδομαδα κύησης και ο γιατρός μου με τον οποίο τα έχω παει πολύ καλά μεχρι τωρα μου ξεκαθαρισε ότι θα με ξεγεννήσει με καισαρική λόγω ινομυωμάτων. Συγκεκριμενα έχω 3 μικρά που δεν ενοχλούν και ένα μεγαλο 7-8 εκ. που είναι στη εξωτερική πλευρα της μήτρας πανω από τον πλακούντα. Μου λεει συγκεκριμενα ότι φοβαται μήπως αιμορραγήσει το μεγαλο, γι΄αυτό θέλει καισαρική και προληπτικά 3 φιάλες αιματος σε περιπτωση μετάγγισης. Δεν μου αρέσουν αυτά που μου είπε και έχω προβληματιστεί τι πρέπει να κανω. ΄Να αλλαξω γιατρό μηπως με παει σε φυσιολογικό τοκετό και αυτό το έχω σκεφτεί αλλα δεν υπαρχει εγγύηση τελικά και τελευταια στιγμή μπορει άνετα να οδηγηθείς στην καισαρική.. Πείτε καμια γνωμη και καμια εμπειρία γυρω από αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Φτηνη δικαιολογια για καισαρικη, δυστυχως. Με 3 ινομυωματα, το ενα 10εκ και τα αλλα 5 και 3εκ, γεννησα φυσιολογικοτατα. Μαλιστα ο γιατρος μου, μου ειπε οτι η καισαρικη ειναι πιο επικινδυνη, γιατι υπαρχουν πιο πολλες πιθανοτητες να αιμορραγησει η μητρα. Επισης μου ειπε πως οσοι αφαιρουιν ινομυωματα κατα τη διαρκεια του τοκετου, ειναι εγκληματιες, με ακριβως αυτη τη λεξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξεκίνησα την πρώτη μου εγκυμοσυνη με ενα ινομοιωμα ενδοτοιχωματικο γύρω στα 3 εκ. Στην 38 εβδομαδα έφτασε τα 12 εκ. Γέννησα φυσιολογικά στις 38+ 4. Μετά τον τοκετό συρρικνώθηκε στα 2 εκ. Τωρα είμαι πάλι έγκυος και φυσικά λόγω των ορμονών διογκώνεται. Δεν έγινε ποτέ συζήτηση για καισαρική με το γιατρό μου ούτε στην πρώτη ούτε και τωρα στη δεύτερη εγκυμοσυνη.

 

Απ όσο γνωρίζω όμως, υπάρχουν τρεις κατηγορίες ινομοιωματων, αναλογα με τη θέση τους. Κάποια ειναι πιο πιθανό να οδηγήσουν σε ανώμαλη συμπεριφορά της μήτρας κατα τον τοκετό.

 

Πάντως αν ο γιατρός μου πρότεινε καισαρική λόγω ινομοιωματος, θα ζητούσα να το τεκμηριώσει και φυσικά θα το διασταυρωνα. Δεν εμπιστεύομαι κανέναν, πιστεύω οτι έχουμε θεοποιήσει τους γιατρούς και για όλα μα όλα τα θέματα φροντίζω να παίρνω και δεύτερη και Τρίτη γνώμη αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...