Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

αυτο τησ frez λεει οτι πρεπει αν το βαζεισ 2 φορεσ την ημερα. το εκανεσ ετσι κ παρολα αυτα εκανεσ ραγαδεσ?

 

εγω δεν μπορω να εχω ακομα μια ξεακαθαρη αποψη γαιτι πρεπει να δω το αποτελεσμα μεχρι να ερθει το ζαργανακι.

Έβαζα δυο φορές την μέρα καποιες φορές και παραπάνω. και το βράδυ εβαζα πριν κοιμηθώ και baby oil παντού. ενιωθα λες και θα με τηγανίσουν (χαλια). και εσυ οταν βαζεις το μωρο σου δεν κλωτσαει πολυ με την κρεμα?

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έβαζα δυο φορές την μέρα καποιες φορές και παραπάνω. και το βράδυ εβαζα πριν κοιμηθώ και baby oil παντού. ενιωθα λες και θα με τηγανίσουν (χαλια). και εσυ οταν βαζεις το μωρο σου δεν κλωτσαει πολυ με την κρεμα?

 

 

εεε το δικο μου δεν κλωτσαει ακομα γενικοτερα..χαχαχα ειμαι 13η ευδομαδα αργοτερα ομωσ θα σου πω...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

εεε το δικο μου δεν κλωτσαει ακομα γενικοτερα..χαχαχα ειμαι 13η ευδομαδα αργοτερα ομωσ θα σου πω...

 

χαχαχα... οκ γράψε λάθος!!! θα μου απαντήσεις σε 4 εβδομάδες περίπου... :-P

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας

Είμαι καινούριο μέλος στο forum κι αυτό είναι το πρώτο ποστ μου.

Βρίσκομαι στην 9η εβδομάδα κύησης και η κοιλίτσα μου έχει αρχίσει ήδη και ξεπροβάλει. Έπίσης έχω ήδη αλλάξει ένα νούμερο στο σουτιέν...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω μετά από πόσο καιρό μπορώ να αρχίσω να χρησιμοποιώ κρέμα για ραγάδες? Έχω αγοράσει μια απο το φαρμακείο, πολύ ακριβή, ειδική για εγκύους αλλά φοβάμαι να την χρησιμοποιήσω από τώρα μήπως κάνω κακό στο μπεμπάκι.

 

Εγω θα σου προτεινα να βαζεις λαδακια για να διατηρεις την ελαστικοτητα του δερματος, πχ ελαιολαδο, αμυγδαλελαιο και ιδανικα λαδι αβοκαντο. Επισης το τζελ της αλοης βοηθαει:-)

Φυσικα ολα ειναι ακινδυνα για το μωρο!

 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Είμαι καινούριο μέλος στο forum κι αυτό είναι το πρώτο ποστ μου.

Βρίσκομαι στην 9η εβδομάδα κύησης και η κοιλίτσα μου έχει αρχίσει ήδη και ξεπροβάλει. Έπίσης έχω ήδη αλλάξει ένα νούμερο στο σουτιέν...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω μετά από πόσο καιρό μπορώ να αρχίσω να χρησιμοποιώ κρέμα για ραγάδες? Έχω αγοράσει μια απο το φαρμακείο, πολύ ακριβή, ειδική για εγκύους αλλά φοβάμαι να την χρησιμοποιήσω από τώρα μήπως κάνω κακό στο μπεμπάκι.

 

Με το καλό!!! Εγώ το πρώτο τρίμηνο έβαζα αμυγδαλελαιο κ μετά ξεκινησα τη prevenstria της frezyderm! Μπήκα στον 8ο και δεν εχω δει ραγάδες. Πάντως παίζει μεγάλο ρολο και η φυσική ελαστικότητα του δέρματος.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό!!! Εγώ το πρώτο τρίμηνο έβαζα αμυγδαλελαιο κ μετά ξεκινησα τη prevenstria της frezyderm! Μπήκα στον 8ο και δεν εχω δει ραγάδες. Πάντως παίζει μεγάλο ρολο και η φυσική ελαστικότητα του δέρματος.

 

Κι εγω δεν ειδα ουτε μια, μονο αφου περασα την ΠΗΤ μου αρχισε κατι να αχνοφαινεται...Αλλα οι ραγαδες συνηθως εμφανιζονται αφου γεννησεις και μαζεψει αποτομα η κοιλια, γι'αυτο βαζεις τα λαδακια πριν για να το αποφυγεις οσο μπορεις. Παντως αφου γεννησα και ειχα αρκετες κοκκινες-μωβ ειδα διαφορα με την reconstria της frezyderm

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια γεια σας κι από μένα, είμαι ήδη στην 33η εβδομάδα και εδώ κι ένα μήνα έχω βγάλει κόκκινες ραγάδες στα πλαϊνά της κοιλίτσας και ψηλά στους μηρούς. Η γυναικολόγος μου είχε συστήσει την prevenstria της frezyderm η οποία είναι σχετικά ακριβή και γι αυτό δεν βάζω κάθε μέρα αλλά όποτε το θυμάμαι 1-2 φορές τη εβδομάδα. Ξέρετε αν μπορώ να κάνω κάτι για να κρύψω τις ραγάδες που βγήκαν όσο ακόμα είναι νωρίς?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι από μένα, είμαι ήδη στην 33η εβδομάδα και εδώ κι ένα μήνα έχω βγάλει κόκκινες ραγάδες στα πλαϊνά της κοιλίτσας και ψηλά στους μηρούς. Η γυναικολόγος μου είχε συστήσει την prevenstria της frezyderm η οποία είναι σχετικά ακριβή και γι αυτό δεν βάζω κάθε μέρα αλλά όποτε το θυμάμαι 1-2 φορές τη εβδομάδα. Ξέρετε αν μπορώ να κάνω κάτι για να κρύψω τις ραγάδες που βγήκαν όσο ακόμα είναι νωρίς?

 

Είναι εξαιρετική κρέμα όντως - εγώ δεν την τσιγκουνεύτηκα και δεν έκανα καθόλου ραγάδες ενώ έχω δέρμα που κάνει εύκολα ραγάδες . Από online φαρμακείο τη βρίσκεις πολύ φθηνότερα πάντως - αυτό έκανα γιατί δεν περισσεύουν χρήματα . Να τις κρύψεις δεν μπορείς άπαξ και βγουν :( θα σου σ συνιστούσα όμως αν σε ενοχλούν να βάζεις δυο φορές τη μέρα κρέμα γιατί οι ραγάδες είναι από τα λίγα προβλήματα που δεν ... επισκευάζονται !

Ακόμα και microneedling η fraxel να κανείς μετά (που και τα δυο κοστίζουν) να φύγουν εντελώς δεν πρόκειται .

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το να κάνεις ραγάδες είναι το πόσο ελαστικότητα έχει το δέρμα ή όχι.Βέβαια η πρόληψη είναι το καλύτερο.Εγώ θα σασ πρότεινα αμυγδαλέλαιο γιατί είναι και οικονομικό και αποτελεσματικό και πολλές φορές οι γυναικολόγοι προτείνουν συγκεκριμένες εταιρείες γιατί τα παίρνουν.Καλή συνέχεια στις εγκυμοσύνες σασσσ:P;):D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το να κάνεις ραγάδες είναι το πόσο ελαστικότητα έχει το δέρμα ή όχι.Βέβαια η πρόληψη είναι το καλύτερο.Εγώ θα σασ πρότεινα αμυγδαλέλαιο γιατί είναι και οικονομικό και αποτελεσματικό και πολλές φορές οι γυναικολόγοι προτείνουν συγκεκριμένες εταιρείες γιατί τα παίρνουν.Καλή συνέχεια στις εγκυμοσύνες σασσσ:P;):D

 

Απλά όσο καλύτερα το ενυδατώνεις , τόσο αυξάνεις την ελαστικότητα του. Το αμυγδαλέλαιο είναι καλό αλλά καμία σχέση με στοχευμένες κρέμες που έχουν δημιουργηθεί για αυτό το σκοπό. Φαντάσου ότι έχω ραγάδες από την εφηβεία , αλλά με σωστή πρόληψη δεν έκανα ούτε ένα εκατοστό στην εγκυμοσύνη . Απλά θέλει πρόληψη και σωστή περιποίηση .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά όσο καλύτερα το ενυδατώνεις , τόσο αυξάνεις την ελαστικότητα του. Το αμυγδαλέλαιο είναι καλό αλλά καμία σχέση με στοχευμένες κρέμες που έχουν δημιουργηθεί για αυτό το σκοπό. Φαντάσου ότι έχω ραγάδες από την εφηβεία , αλλά με σωστή πρόληψη δεν έκανα ούτε ένα εκατοστό στην εγκυμοσύνη . Απλά θέλει πρόληψη και σωστή περιποίηση .

 

Πολύ σωστά τα λές πρόληψη και σωστή περιποίηση.Οπως στο πρόσωπο αν δεν το ενυδατώνουμε από τα 25 μας χρόνια όταν πάμε 50 χρονών είναι αργά.Και την πιο ακριβή κρέμα προσώπου να πάρουμε δεν κάνει τίποτα.Προσωπικά πιστεύω ότι οι ακριβές κρέμες που μπορεί να προτείνουν οιι γυναικολόγοι ή αντίστοιχα οι δερματολογοί γίνονται για κερδοσκοπικούς σκοπούς.Σίγουρα βέβαια και την περίπτωση αν είναι βαριάς ή ήπιας μορφής.:D

Link to comment
Share on other sites

Έβαζα τη fissan mama (που είναι και οικονομική) από τον τέταρτο μήνα, κι έως και δυο μήνες μετά τον τοκετό. Χρειάζεται διαρκή ενυδάτωση η περιοχή της κοιλιάς. Οι 2 φορές την εβδομάδα δεν επαρκούν. Εγώ έβαζα παχύ στρώμα κάθε βράδυ και κάποιες φορές αν αισθανόμουν τραβηγμα στο δέρμα μπορεί και δύο φορές ημερησίως

Μόνο 1-2 εβδομάδες πριν τη γέννα παρουσίασα πολύ χαμηλά στην κοιλιά κάποιες ραγάδες (ακριβώς πάνω από το εφηβαιο) κι αυτό γιατί εγώ αμελούσα να φτάσω την κρέμα μέχρι εκεί κάτω. Ωστόσο, επανόρθωσα κατευθείαν, και με την επάληψη και μετά τον τοκετό, σήμερα μπορώ να πω ότι έχουν εξαφανιστεί σε ένα ποσοστό 95% (βέβαια στο σημείο που είναι καλύπτονται από το εσώρουχο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια υπάρχει κάποια που να έχει χρησιμοποιήσει το bi oil στις ραγάδες της; και αν ναι, ποια η γνώμη σας;; εμένα ο γιατρός μου είπε να μην τι δοκιμάσω και μου σύστισε μια κρέμα της φρέζιντερμ...

Link to comment
Share on other sites

Kαμια απο ολες αυτες δεν κανει τιποτα αν εχεις ηδη ραγαδες. Μιλα με δερματολογο, υπαρχουν μερικες που οντως δουλευουν, αλλα απο οσο εχω δει μονο δερματολογοι τις γνωριζουν. Μια synchroline terproline ή καπως ετσι θυμαμαι, αλλα υπαρχουν μερικες ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Για μετα την εγκυμοσυνη εγω ειδα οντως διαφορα με την reconstria της frezyderm. Αλλα καλυτερα να κινηθεις προληπτικα τωρα που εισαι εγκυος αν βαζεις αμυγδαλελαιο ή ελαιολαδο ή ιδανικα λαδι αβοκαντο συχνα ωστε να διατηρησεις την ελαστικοτητα του δερματος. Eιναι πιο ευκολο να τις προλαβεις παρα να τις εξαφανισεις.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Για μετα την εγκυμοσυνη εγω ειδα οντως διαφορα με την reconstria της frezyderm. Αλλα καλυτερα να κινηθεις προληπτικα τωρα που εισαι εγκυος αν βαζεις αμυγδαλελαιο ή ελαιολαδο ή ιδανικα λαδι αβοκαντο συχνα ωστε να διατηρησεις την ελαστικοτητα του δερματος. Eιναι πιο ευκολο να τις προλαβεις παρα να τις εξαφανισεις.

Έχω βγάλει από τη μια μεριά μονο λίγες ραγάδες... Βέβαια πλακώνομαι με κεραλοιφές, μπόντι λόσιον και μια προοληπτική κρεμα. Καποιες μαμάδες μου συστισαν βαζελίνη.. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Το λάδι το αποφεύγω γιατί γίνονται χαλια τα ρούχα, τα σεντονια, όλα....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

το bio oil δεν κάνει τίποτα , ούτε καν προληπτικά. μακρυά

Οι κεραλοιφές αρκετά καλές, αλλά νομίζω χρειάζεται και κάτι extra.

της frezyderm τα προιόντα για πρόληψη και αντιμετώπιση είναι πολύ καλα! σου τα προτείνω.

Επίσης μπορείς να προμηθευτείς καθαρό τζελ αλόης, να βάζεις στην κοιλιά σου και έπειτα να το τυλίγεις με μία μεμβράνη. Δύο φορές τη μέρα εί ένα μήνα. Η ραγάδες θα εξαφανιστούν. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό!! Πιστεύω ότι αξίζει μια δοκιμή. Η προοληπτική κρέμα της φρέζιντερμ τελικά δεν κάνει δουλειά, βάζω μεγάλη ποσότητα 3 φορές την ημέρα (καμιά φορά και 4) και έβγαλα κι άλλες... Τσαμπα τα 30€... Η κρέμα αναδόμισης δεν ξέρω αν είναι καλή. Το ζελέ αλόης είναι ακριβό;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ακριβο, απο 5 μεχρι 10 ευρω. Μπορεις να παρεις απο μαγαζι με βιολογικα προιοντα ολοκληρο το φυλλο αλοης και να βγαλεις το τζελ, ιδια τιμη ειναι αλλα πιο φυσικο απ'αυτα του εμποριου

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Στις ραγάδες δεν ξέρω αν κάνει δουλειά, αλλά στην εγκυμοσύνη χρησιμοποίησα ποσότητες bio oil, καθημερινά από τη μέση και μέχρι τα γόνατα και όντως δεν έκανα ραγάδες παρά τα αρκετούτσικα κιλά που τσίμπησα. Οπότε λέω ότι αξίζει, αν και πιστεύω πως και κάτι φυτικό να βάλεις, όπως αμυγδαλέλαιο απ' το φαρμακείο, ίδια δουλειά θα κάνει. Αλλά καθημερινά και από το 2ο τρίμηνο τουλάχιστον.

 

Για τις ραγάδες που βγήκαν ήδη θα σου πω να μη στεναχωριέσαι γιατί όλες οι ραγάδες με τα χρόνια ατονούν, όσο έντονες κι αν φαίνονται στην εγκυμοσύνη. Θυμάμαι η κολλητή μου ήταν μινιατούρα κι είχε βγάλει τεράστιες ραγάδες πάνω στην κοιλιά στην εγκυμοσύνη της και τώρα λίγα χρόνια μετά δεν φαίνεται τίποτα πια.

 

Μεγάλη σημασία εκτός από την ενυδάτωση στις περιοχές αυτές είναι να τρώμε τροφές πλούσιες σε βιταμίνη C και υγρά για την ελαστικότητα του δέρματος.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την πρώτη στιγμή πασαλοιβομουν νε μποντι λόσιον.. Περιμενα ότι είναι αρκετό.. Τελικά δεν ήταν :-P όσον αφορά αυτό, ήθελα να ενημερώσω και τις υπόλοιπες, κοιτάχτε τα μπόντι λόσιον σας να μην έχουν πάραμπενς μέσα!! Εγω πήρα, κατατύχη 2, το ένα είναι του Βασιλόπουλου και το άλλο ένα dove, και τα δυο όταν τα έβαζα γεμιζα σπυράκια.. Ανεκαθεν χρησιμοποιούσα μια μάρκα μόλτο μπράουν (δεν ξέρω αν είναι γνωστή μου τα έφερνε η μαμά μου) και αυτά δε μου κάνουν τίποτα (δε γράφουν τίποτα για πάραμπενς)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στην εγκυμοσύνη και τον θηλασμό αποφεύγουμε οτιδήποτε χημικό, καθώς εννοείται ότι τα πάντα περνάνε στο παιδί!!! Αποφύγετε τις κρέμες των σουπερ-μάρκετ και ψαχτείτε με πιο βιολογικές λύσεις.

Η κηραλοιφές κάνουν πολύ καλή δουλειά σε επούλωση πληγών, αλλά από ραγάδες δεν έχω εμπειρία.

Προσωπικά επειδή είχα ήδη κάποιες ραγάδες δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα, αλλά μπορείτε να φτιάξετε κάτι πολύ απλό και ενυδατικό μόνες σας, αναμιγνύοντας αλόη, έλαιο καρύδας και βιταμίνη Ε (+ λεμόνι για συντήρηση).

Το καλύτερο είναι να πάρετε μια γλάστρα με αλόη και να την έχετε γενικά στη βεράντα σας, θέλει ελάχιστη φροντίδα και είναι μια χρήσιμη πρώτη βοήθεια σε εγκαύματα κλπ

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και στις μου εγκυμοσύνες εβαζα τη fissan mama και λιγο στη δευτερη bio oil αλλα αραια και που...αφου εχω ακομη μισο μπουκαλακι από το bio oil και μια κλειστη fissan. Δεν εκανα όμως ουτε μια ραγαδα και η κοιλια μου επανηλθε πλήρως αμεσως οποτε μαλλον είναι στο δερμα. Εσυ βαζε παντως κατι για ενυδατωση, κατά προτιμηση κατι οικονομικο γιατι δεν νομιζω να υπαρχει ουσιαστικη διαφορα.

Επεξεργάστηκαν by iouliana

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...