Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχόλια για γιατρούς/κέντρα


Recommended Posts

egina mama μπραβο σου κ να χαιρεσαι το παιδακι σου!μπραβο κ στο σφακιανουδη,μπραβο κ στο νικα φανταζομαι!καλα κανεις κ γραφεις την ιστορια σου.δεν σταματαω να γραφω κ γω εδω οτι οι λοιμωξεις του ενδομητριου,οι οποιες δειχνουν συχνα στειρα καλλιεργεια κολπικου δεν φαινονται στις απλες εξετασεις.πηρες θεραπεια μονο απο στομα η εκανες κ ενδομητριες εγχυσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

egina mama μπραβο σου κ να χαιρεσαι το παιδακι σου!μπραβο κ στο σφακιανουδη,μπραβο κ στο νικα φανταζομαι!καλα κανεις κ γραφεις την ιστορια σου.δεν σταματαω να γραφω κ γω εδω οτι οι λοιμωξεις του ενδομητριου,οι οποιες δειχνουν συχνα στειρααλλιεργεια κολπικου δεν φαινονται στις απλες εξετασεις.πηρες θεραπεια μονο απο στομα η εκανες κ ενδομητριες εγχυσεις?

 

Έκανα και εγχυσεις και εχω και 4 ενεσακια του φαρμάκου στο σπιτι αν καποια κοπέλα τις χρειαστεί ας μου πει μιας και ειναι πανάκριβο.

Και οπωσδήποτε κορίτσια υστεροσκοπηση, μην την θεωρείται περιττή και γραμμή των γιατρών για να σας παρουν χρήματα. Για μένα είναι τόσο βασική όσο οι ορμονικες στην αρχή αρκεί να ξερει ο γιατρός να την "διαβάσει ". Το ξέρω οτι το άτιμο το οικονομικό μας κατευθυνει αλλά πολλες φορες γλιτώνει από κόπο.

Link to comment
Share on other sites

egina mama περα απο την αντιβιωση που πηρες απο το στομα ,οι εγχυσεις που εκανες ηταν με αντιβιωτικο φαρμακο σε ενεσιμη μορφη η εκανες κ αυξητικο παραγοντα?αν ναι τον προμηθευτικες απο το λαικο η απο καπου αλλου?συνταγογραφειται κ ποιο ειναι το κοστος του εαν οχι?σου κανω ερωτησεις επι της ουσιας γιατι η λοιμωξη του ενδομητριου ειναι ενα παρα πολυ σοβαρο, αλλα δυστυχως πολυ υποβαθμισμενο θεμα.εχω ηδη τρεις φιλες με σοβαρο θεμα λοιμωξης ,ειναι σε εξελιξη η θεραπεια τουςκ θα με ενδιεφεραν παρα πολυ οι πληροφοριες σου για να βοηθηθουν.

Link to comment
Share on other sites

egina mama περα απο την αντιβιωση που πηρες απο το στομα ,οι εγχυσεις που εκανες ηταν με αντιβιωτικο φαρμακο σε ενεσιμη μορφη η εκανες κ αυξητικο παραγοντα?αν ναι τον προμηθευτικες απο το λαικο η απο καπου αλλου?συνταγογραφειται κ ποιο ειναι το κοστος του εαν οχι?σου κανω ερωτησεις επι της ουσιας γιατι η λοιμωξη του ενδομητριου ειναι ενα παρα πολυ σοβαρο, αλλα δυστυχως πολυ υποβαθμισμενο θεμα.εχω ηδη τρεις φιλες με σοβαρο θεμα λοιμωξης ,ειναι σε εξελιξη η θεραπεια τουςκ θα με ενδιεφεραν παρα πολυ οι πληροφοριες σου για να βοηθηθουν.

 

Καλημέρα. Έκανα μόνο αυξητικο παραγοντα gcsf (zarzio) . Τις πρώτες ενέσεις βρήκα κάποιον και μου τις έδωσε. Δεν γράφονται σε εμας τις υπογονιμες γιατί οπως είπες είναι πειραματική η θεραπεία. Εχω 4 ενεσακια από τον μπαμπά μου που του περισεψαν (καρκινοπαθης).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! Ήθελα λίγο να ρωτήσω, όσες κρατήσατε τον Σφακιανούδη και κατά τη διάρκεια της κύησης, όταν κάνατε υπέρηχο καρδιάς εμβρύου στο Γένεσις, μετά μιλήσατε μαζί του; Είχε χρόνο;

Επίσης τον β' επιπέδου τον κάνατε στο Γένεσις ή στο ιατρείο αυτού που συνεργάζεται; Μετά και από αυτό μιλήσατε με τον Σφακ;

Εμένα μου τα κλείσανε και τα 2 ραντεβού τέλος του μήνα (την ίδια μέρα), το ένα στο Γένεσις, το άλλο στο ιατρείο του συνεργαζόμενου ιατρού και δεδομένου ότι κρατάει κάνα 2ωρο ο υπέρηχος καρδιάς (απ' ότι είπε η μαία), θα έχω ένα μισάωρο κενό αφενός να μιλήσω με τον Σφακ (αν τελικά είθισται) κι αφετέρου να πάω στο άλλο ιατρείο στο Κολωνάκι.

Έχω αρχίσει πραγματικά να αγχώνομαι, οπότε οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη. :)

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω τον υπερηχο καρδιας τον εκανα μετα το γενεσις. Ηταν φυσιολογικος. Τον β επιπεδου στο ιατρειο στον παπαπ...ηταν οκ. Θυμαμαι οτι μετα την τσαπακη δεν ειχαμε προλαβει να τον δουμε κ ειχαμε παει στον παπαπ.. με σκοπο να επιστρεψουμε στο γενεσις. Τελικα ομως ειχε ερθει ο σφ στον παπα... για να δει κ μια αλλη πελατισα του κ συναντηθηκαμε στο ιατρειο του πα.. για να μας πει για φαρμακα κτλ

 

 

 

QUOTE=Titti;2937823]Κορίτσια καλησπέρα! Ήθελα λίγο να ρωτήσω, όσες κρατήσατε τον Σφακιανούδη και κατά τη διάρκεια της κύησης, όταν κάνατε υπέρηχο καρδιάς εμβρύου στο Γένεσις, μετά μιλήσατε μαζί του; Είχε χρόνο;

Επίσης τον β' επιπέδου τον κάνατε στο Γένεσις ή στο ιατρείο αυτού που συνεργάζεται; Μετά και από αυτό μιλήσατε με τον Σφακ;

Εμένα μου τα κλείσανε και τα 2 ραντεβού τέλος του μήνα (την ίδια μέρα), το ένα στο Γένεσις, το άλλο στο ιατρείο του συνεργαζόμενου ιατρού και δεδομένου ότι κρατάει κάνα 2ωρο ο υπέρηχος καρδιάς (απ' ότι είπε η μαία), θα έχω ένα μισάωρο κενό αφενός να μιλήσω με τον Σφακ (αν τελικά είθισται) κι αφετέρου να πάω στο άλλο ιατρείο στο Κολωνάκι.

Έχω αρχίσει πραγματικά να αγχώνομαι, οπότε οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη. :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Ήθελα λίγο να ρωτήσω, όσες κρατήσατε τον Σφακιανούδη και κατά τη διάρκεια της κύησης, όταν κάνατε υπέρηχο καρδιάς εμβρύου στο Γένεσις, μετά μιλήσατε μαζί του; Είχε χρόνο;

Επίσης τον β' επιπέδου τον κάνατε στο Γένεσις ή στο ιατρείο αυτού που συνεργάζεται; Μετά και από αυτό μιλήσατε με τον Σφακ;

Εμένα μου τα κλείσανε και τα 2 ραντεβού τέλος του μήνα (την ίδια μέρα), το ένα στο Γένεσις, το άλλο στο ιατρείο του συνεργαζόμενου ιατρού και δεδομένου ότι κρατάει κάνα 2ωρο ο υπέρηχος καρδιάς (απ' ότι είπε η μαία), θα έχω ένα μισάωρο κενό αφενός να μιλήσω με τον Σφακ (αν τελικά είθισται) κι αφετέρου να πάω στο άλλο ιατρείο στο Κολωνάκι.

Έχω αρχίσει πραγματικά να αγχώνομαι, οπότε οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη. :)

 

Καλημερα κοριτσι.Και τον υπερηχο καρδιας κ τη β επιπεδου τα εκανα στο γενεσις.Ο υπερηχος καρδιας σε εμας διερκησε πολλες ωρες λογω θεσης παιδιου και δεν ολοκληρωθηκε την ιδια μερα αλλα χρειαστηκε να ξαναπαω.Την ημερα εκεινη δεν ειδα τον Σφακ την ημερα της επαναληψης της εξετασης τον ειδα ηρθε να δει αν ολα ηταν καλα.Μετα απο λιγες μερες εκανα την β επιπεδου στο γενεσις με τον Παπαπα....εκει ηταν και ο Σφακ με ειδε μιλησαμε για την εξεταση, τις εξετασεις του μηνα κλπ και ρωτησε τον Παπαπα...για το μηκος του τραχηλου .Ολα ηταν καλα απ οτι μας ειπαν και κλεισαμε ραντεβου σε ενα μηνα για απλο υπερηχο.Ευχομαι καλη επιτυχια !!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και σας ευχαριστώ!Εμένα είναι αντίστροφα τα ραντεβού (πρώτα Τσαπάκη και μετά Κολωνάκι με Παπαπ), αλλά οκ, κατάλαβα. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, θα βρεθούμε να μιλήσουμε. (Πάντως αφού μετά από τόση δουλειά και τρέξιμο, φτάνει η χάρη του και μέχρι Κολωνάκι, τι να πω, απλά respect στο γιατρό μας!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα

Εμένα η δικιά μου εμπειρία είναι από το Γένεσις και από τον Πάντο και είναι η χειρότερη. Δεν ξέρω τι είναι ο σφακ αλλά ότι κάνει, το κάνει στο Γένεσις με το εμβρυολογικό του γένεσις και την οργάνωση αυτού. Αυτό και μόνο είναι απαγορευτικό κατά την δική μου γνώμη να πάει κάποιος εκεί. Αναλυτικότερα όσο αφορά το νοσοκομείο κακή οργάνωση, κακή συμπεριφορά και στο δικό μου θέμα και κακή πληροφόρηση. Για τον γιατρό δλδ τον Πάντο τα χειρότερα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω μπερδεμενα συναισθήματα σχετικα με το ΓΕΝΕΣΙΣ ! Γιατρος μου ειναι ο Σφακιανουδης, εκανα φυσικο κύκλο με βλαστοκυστες. Εκανα 2 εμβρυομεταφορες, πετυχαν κι οι δυο. Η πρωτη εγκυμοσυνη κατεληξε σε παλινδρομη , η δευτερη υπάρχει κι ελπιζω να συνεχισει να υπάρχει με αισιοδοξο τελος.

Οταν λοιπον εχω κανει 2 εμβρυομεταφορες εκει με τον ιδιο γιατρο, κι ειναι κι οι δυο επιτυχημενες, δεν θα μπορουσα να πω κατι αρνητικο! Σιγουρα κανουν καλη δουλεια εκει!ουτε αχαριστη είμαι! Ευγνωμοσυνη!

 

Παραλληλα, ομως δεν θα μπορουσα να αγνοησω κακως κειμενα που εχω δει εκει μεσα!

Ανοργανωσια, ελλιπης ενημερωση καρτελας ασθενους, λάθη απο γραμματεια, τεραστιες ωρες αναμονης οταν ειχα υστεροσκοπηση και εμβρυομεταφορα. Θυμαμαι στην υστεροσκοπηση μου ειπαν να ειμαι εκει 10.00 και στο χειρουργειο με πηραν στις 14.00. Απο το πρωι νηστικη, ταλαιπωρια και με φαρμακα κι αντιβιωσεις που μου εβαλαν στο χειρουργειο επαθα εναν ωραιοτατο στομαχικο ιλιγγο μετα το χειρουργειο, ενω ποτε πριν δεν ειχα προβληματα με μεθη κι ολικη αναισθησία. Αφου τα χειρουργείο ειναι προγραμματισμενα, δεν καταλαβαινω γιατι σου λενε να πας απο τοοοσο νωρις, αφου ξερουν κι οι ιδιοι οτι θ αργησεις να μπεις με τοσα χειρουργεια που ειναι να γινουν. Ως προς την εξυπηρετηση γραμματειας, σε γενικες γραμμες υπάρχει ευγενεια.

 

Το μεγαλο κεφαλαιο ομως ειναι ο Σφακιανουδης. Νιωθω πως δεν αντεχει τον τοσο κοσμο που εχει πια. Μεχρι την πρωτη εμβρυομεταφορα, οι οδηγιες του κι η προσοχη του ηταν μεγαλυτερη. Απο την παλινδρομη και μετα ομως και μέχρι και την εμβρυομεταφορα την δευτερη που εκανα μαζι του, παρελειπε να μου πει να κανω βασικα πραγματα. Ευτυχως, τα γνωριζα απο την πρωτη φορά και τα εκανα μονη μου. Δηλαδη, π.χ αμελησε να μου πει να κανω tsh μετρηση πριν την μεταφορα, ή να παιρνω salospir μαζι με τις ενεσεις (λογω αντιφωσφολιπιδικου). Ολα αυτα τα σκεφτομουν μονη μου. Καμια ενημερωση ιατρικου φακελου.

Θεωρω πως ειναι σημαντικο ενας ιατρος να επιλεγει απο ενα σημειο κι επειτα τι προτιμα , ποιοτητα υπηρεσιων ή ποσοτητα ασθενων;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μπερδεμενα συναισθήματα σχετικα με το ΓΕΝΕΣΙΣ ! Γιατρος μου ειναι ο Σφακιανουδης, εκανα φυσικο κύκλο με βλαστοκυστες. Εκανα 2 εμβρυομεταφορες, πετυχαν κι οι δυο. Η πρωτη εγκυμοσυνη κατεληξε σε παλινδρομη , η δευτερη υπάρχει κι ελπιζω να συνεχισει να υπάρχει με αισιοδοξο τελος.

Οταν λοιπον εχω κανει 2 εμβρυομεταφορες εκει με τον ιδιο γιατρο, κι ειναι κι οι δυο επιτυχημενες, δεν θα μπορουσα να πω κατι αρνητικο! Σιγουρα κανουν καλη δουλεια εκει!ουτε αχαριστη είμαι! Ευγνωμοσυνη!

 

Παραλληλα, ομως δεν θα μπορουσα να αγνοησω κακως κειμενα που εχω δει εκει μεσα!

Ανοργανωσια, ελλιπης ενημερωση καρτελας ασθενους, λάθη απο γραμματεια, τεραστιες ωρες αναμονης οταν ειχα υστεροσκοπηση και εμβρυομεταφορα. Θυμαμαι στην υστεροσκοπηση μου ειπαν να ειμαι εκει 10.00 και στο χειρουργειο με πηραν στις 14.00. Απο το πρωι νηστικη, ταλαιπωρια και με φαρμακα κι αντιβιωσεις που μου εβαλαν στο χειρουργειο επαθα εναν ωραιοτατο στομαχικο ιλιγγο μετα το χειρουργειο, ενω ποτε πριν δεν ειχα προβληματα με μεθη κι ολικη αναισθησία. Αφου τα χειρουργείο ειναι προγραμματισμενα, δεν καταλαβαινω γιατι σου λενε να πας απο τοοοσο νωρις, αφου ξερουν κι οι ιδιοι οτι θ αργησεις να μπεις με τοσα χειρουργεια που ειναι να γινουν. Ως προς την εξυπηρετηση γραμματειας, σε γενικες γραμμες υπάρχει ευγενεια.

 

Το μεγαλο κεφαλαιο ομως ειναι ο Σφακιανουδης. Νιωθω πως δεν αντεχει τον τοσο κοσμο που εχει πια. Μεχρι την πρωτη εμβρυομεταφορα, οι οδηγιες του κι η προσοχη του ηταν μεγαλυτερη. Απο την παλινδρομη και μετα ομως και μέχρι και την εμβρυομεταφορα την δευτερη που εκανα μαζι του, παρελειπε να μου πει να κανω βασικα πραγματα. Ευτυχως, τα γνωριζα απο την πρωτη φορά και τα εκανα μονη μου. Δηλαδη, π.χ αμελησε να μου πει να κανω tsh μετρηση πριν την μεταφορα, ή να παιρνω salospir μαζι με τις ενεσεις (λογω αντιφωσφολιπιδικου). Ολα αυτα τα σκεφτομουν μονη μου. Καμια ενημερωση ιατρικου φακελου.

Θεωρω πως ειναι σημαντικο ενας ιατρος να επιλεγει απο ενα σημειο κι επειτα τι προτιμα , ποιοτητα υπηρεσιων ή ποσοτητα ασθενων;

γεια σου pipis82.καλη εγκυμοσυνη να εχεις.ειναι αληθεια οτι για ολα πρεπει να τρεχουμε μονες μας.αυτο ισχυει παντου νομιζω.κ το οτι δινει ελεγχο προγεστερονης κ ε2 πριν τη μεταφορα αλλα κ με το θετικο τεστ καθως κ tsh τοτε ειναι κατι που προσωπικα δεν γνωριζω αλλον να το κανει αλλος.απο κει κ περα ομως εχεις δικιο.δικος μας ο αγωνας.σε παρακολουθει κ στην εγκυμοσυνη η εχεις δικο σου γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο κεφαλαιο ομως ειναι ο Σφακιανουδης. Νιωθω πως δεν αντεχει τον τοσο κοσμο που εχει πια...

Θεωρω πως ειναι σημαντικο ενας ιατρος να επιλεγει απο ενα σημειο κι επειτα τι προτιμα , ποιοτητα υπηρεσιων ή ποσοτητα ασθενων;

 

Καλή εγκυμοσύνη και από 'μενα, γλυκιά μου! Πάνω σ' αυτό το πολύ σημαντικό που λες, πιθανολογώ ότι έχει πάρει κακό παράδειγμα από τον Πάντο που είναι περισσότερο από προφανές ότι αναλαμβάνει έναν αριθμό ασθενών πολλαπλάσιο από αυτόν που ανθρώπινα είναι δυνατόν να διαχειριστεί ένας γιατρός. Με τα αναμενόμενα επακόλουθα βεβαίως. Φταίνε αυτοί; Φταίμε εμείς που τους διαλέγουμε ενώ ξέρουμε που μπλέκουμε ή που παραμένουμε όταν βλέπουμε ότι υπάρχουν ανεπάρκειες και βασικές ελλείψεις; Τι να σας πω, ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κάποιο ασφαλές συμπέρασμα.

Για 'σενα όμως σημασία έχει ότι την έκανε καλά τη δουλειά. Και θα σκεφτόμουν πάνω σ' αυτό που λέει η Μαγιοπούλα μήπως να επέλεγες άλλον μαιευτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή εγκυμοσύνη και από 'μενα, γλυκιά μου! Πάνω σ' αυτό το πολύ σημαντικό που λες, πιθανολογώ ότι έχει πάρει κακό παράδειγμα από τον Πάντο που είναι περισσότερο από προφανές ότι αναλαμβάνει έναν αριθμό ασθενών πολλαπλάσιο από αυτόν που ανθρώπινα είναι δυνατόν να διαχειριστεί ένας γιατρός. Με τα αναμενόμενα επακόλουθα βεβαίως. Φταίνε αυτοί; Φταίμε εμείς που τους διαλέγουμε ενώ ξέρουμε που μπλέκουμε ή που παραμένουμε όταν βλέπουμε ότι υπάρχουν ανεπάρκειες και βασικές ελλείψεις; Τι να σας πω, ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κάποιο ασφαλές συμπέρασμα.

Για 'σενα όμως σημασία έχει ότι την έκανε καλά τη δουλειά. Και θα σκεφτόμουν πάνω σ' αυτό που λέει η Μαγιοπούλα μήπως να επέλεγες άλλον μαιευτήρα.

Εγω δεν ειπα να τον αλλαξει.απλα ρωτησα αν την παρακολουθει τωρα.

οπως κ να χει αυτος ο ανθρωπος εχει φερει την ευτυχια σε παρα πολλες οικογενειες.εχει τη χαρη του θεου,χωρις να ειμαι θρησκοληπτη.ειναι ο καλυτερος εξωσωματικος που υπαρχει στην ελλαδα κ ειναι παρα πολυ εντιμος.για αυτο εχει κ τοσο κοσμο.δεν εχει μονο γυναικες που κανουν πρωτη φορα εξωσωματικη αλλα κ παρα πολλες που υπεφεραν στα χερια αλλων αδιστακτων που τις ξεζουμισαν ηθικα,σωματικα οικονομικα.μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω κ να τον ειχα γνωρισει νωριτερα.θα ειχα τωρα το παιδακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μπερδεμενα συναισθήματα σχετικα με το ΓΕΝΕΣΙΣ ! Γιατρος μου ειναι ο Σφακιανουδης, εκανα φυσικο κύκλο με βλαστοκυστες. Εκανα 2 εμβρυομεταφορες, πετυχαν κι οι δυο. Η πρωτη εγκυμοσυνη κατεληξε σε παλινδρομη , η δευτερη υπάρχει κι ελπιζω να συνεχισει να υπάρχει με αισιοδοξο τελος.

Οταν λοιπον εχω κανει 2 εμβρυομεταφορες εκει με τον ιδιο γιατρο, κι ειναι κι οι δυο επιτυχημενες, δεν θα μπορουσα να πω κατι αρνητικο! Σιγουρα κανουν καλη δουλεια εκει!ουτε αχαριστη είμαι! Ευγνωμοσυνη!

 

Παραλληλα, ομως δεν θα μπορουσα να αγνοησω κακως κειμενα που εχω δει εκει μεσα!

Ανοργανωσια, ελλιπης ενημερωση καρτελας ασθενους, λάθη απο γραμματεια, τεραστιες ωρες αναμονης οταν ειχα υστεροσκοπηση και εμβρυομεταφορα. Θυμαμαι στην υστεροσκοπηση μου ειπαν να ειμαι εκει 10.00 και στο χειρουργειο με πηραν στις 14.00. Απο το πρωι νηστικη, ταλαιπωρια και με φαρμακα κι αντιβιωσεις που μου εβαλαν στο χειρουργειο επαθα εναν ωραιοτατο στομαχικο ιλιγγο μετα το χειρουργειο, ενω ποτε πριν δεν ειχα προβληματα με μεθη κι ολικη αναισθησία. Αφου τα χειρουργείο ειναι προγραμματισμενα, δεν καταλαβαινω γιατι σου λενε να πας απο τοοοσο νωρις, αφου ξερουν κι οι ιδιοι οτι θ αργησεις να μπεις με τοσα χειρουργεια που ειναι να γινουν. Ως προς την εξυπηρετηση γραμματειας, σε γενικες γραμμες υπάρχει ευγενεια.

 

Το μεγαλο κεφαλαιο ομως ειναι ο Σφακιανουδης. Νιωθω πως δεν αντεχει τον τοσο κοσμο που εχει πια. Μεχρι την πρωτη εμβρυομεταφορα, οι οδηγιες του κι η προσοχη του ηταν μεγαλυτερη. Απο την παλινδρομη και μετα ομως και μέχρι και την εμβρυομεταφορα την δευτερη που εκανα μαζι του, παρελειπε να μου πει να κανω βασικα πραγματα. Ευτυχως, τα γνωριζα απο την πρωτη φορά και τα εκανα μονη μου. Δηλαδη, π.χ αμελησε να μου πει να κανω tsh μετρηση πριν την μεταφορα, ή να παιρνω salospir μαζι με τις ενεσεις (λογω αντιφωσφολιπιδικου). Ολα αυτα τα σκεφτομουν μονη μου. Καμια ενημερωση ιατρικου φακελου.

Θεωρω πως ειναι σημαντικο ενας ιατρος να επιλεγει απο ενα σημειο κι επειτα τι προτιμα , ποιοτητα υπηρεσιων ή ποσοτητα ασθενων;

 

Με το Γένεσις είχα και γώ παρόμοια προβλήματα. Έλλειψη οργάνωσης στην γραμματεία, έχαναν εξετάσεις μου και μου τις ξαναζητούσαν, θυμόντουσαν τελευταία στιγμή πραγματα κτλ. Για παράδειγμα στην πρώτη μεταφορά, με πήραν μια μέρα πριν να μου πουν ότι η ληξιαρχική πράξη γάμου έχει λήξει, και να προσκομίσω άλλη μέχρι το επόμενο πρωί! Να μην μιλήσω για το λογιστήριο, που δεν μου έβγαζαν ποτέ σωστό υπόλοιπο! Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό γινόταν μήπως πιάσει, γιατί η διαφορά ήταν πάντα προς τα πάνω. Ποτέ προς τα κάτω. Όσο για τον Σφακ, εννοείται ότι τρέχει και δεν φτάνει με ότι αυτό συνεπάγεται. Τα όποια παράπονα μου τα έχω εκφράσει σε παλαιότερα ποστ. Τώρα στην εγκυμοσύνη, έχω εκπλαγεί ευχάριστα από την παρακολούθηση. Τόσο ο ίδιος όσο και η ομάδα του, είναι πολύ λεπτολόγοι. Κάνω συνεχώς εξετάσεις , για τις οποίες με ενημερώνουν σε χρόνο dt. Μου έχουν δώσει λεπτομερείς οδηγίες , η μαία είναι πάντα απίκο, και γενικά μέχρι στιγμής νοιώθω ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου pipis82.καλη εγκυμοσυνη να εχεις.ειναι αληθεια οτι για ολα πρεπει να τρεχουμε μονες μας.αυτο ισχυει παντου νομιζω.κ το οτι δινει ελεγχο προγεστερονης κ ε2 πριν τη μεταφορα αλλα κ με το θετικο τεστ καθως κ tsh τοτε ειναι κατι που προσωπικα δεν γνωριζω αλλον να το κανει αλλος.απο κει κ περα ομως εχεις δικιο.δικος μας ο αγωνας.σε παρακολουθει κ στην εγκυμοσυνη η εχεις δικο σου γιατρο?

 

Ακομη ειμαι στο σταδιο τν επαναληπτικων χοριακων, αν πάει καλα αυτο το σταδιο, σκεφτομαστε με τον συζυγο να παμεσε αλλο μαιευτηρα που να ξεγεννα σε δημοσιο για τον βασικοτερο λογο , τα οικονομικα.Μετα απο αυτες τις δυο εμβρυομεταφορες κι ολα τα συναφη εξοδα, μας εφυγαν τουλαχιστον 6.000 ευρω . Γνωρωιζ εναν γιατρο στο ΕΛΕΝΑ ο οποιοςμε ειχε χειρουργησει ( Κολιοπουλος λεγεται) οποτε σκεφτομαι μηπως να ξεκινησω εκει.

 

Θα μαζεψω γνωμες κι εδω αν καποια τον γνωριζει κι αναλογως θα κινηθω.

 

Αν τελικα, αλλαξω , τον Σφακιανουδη θα τον εχω παντα στην καρδια μου! Ειναι μοναδικος ανθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μπερδεμενα συναισθήματα σχετικα με το ΓΕΝΕΣΙΣ ! Γιατρος μου ειναι ο Σφακιανουδης, εκανα φυσικο κύκλο με βλαστοκυστες. Εκανα 2 εμβρυομεταφορες, πετυχαν κι οι δυο. Η πρωτη εγκυμοσυνη κατεληξε σε παλινδρομη , η δευτερη υπάρχει κι ελπιζω να συνεχισει να υπάρχει με αισιοδοξο τελος.

Οταν λοιπον εχω κανει 2 εμβρυομεταφορες εκει με τον ιδιο γιατρο, κι ειναι κι οι δυο επιτυχημενες, δεν θα μπορουσα να πω κατι αρνητικο! Σιγουρα κανουν καλη δουλεια εκει!ουτε αχαριστη είμαι! Ευγνωμοσυνη!

 

Παραλληλα, ομως δεν θα μπορουσα να αγνοησω κακως κειμενα που εχω δει εκει μεσα!

Ανοργανωσια, ελλιπης ενημερωση καρτελας ασθενους, λάθη απο γραμματεια, τεραστιες ωρες αναμονης οταν ειχα υστεροσκοπηση και εμβρυομεταφορα. Θυμαμαι στην υστεροσκοπηση μου ειπαν να ειμαι εκει 10.00 και στο χειρουργειο με πηραν στις 14.00. Απο το πρωι νηστικη, ταλαιπωρια και με φαρμακα κι αντιβιωσεις που μου εβαλαν στο χειρουργειο επαθα εναν ωραιοτατο στομαχικο ιλιγγο μετα το χειρουργειο, ενω ποτε πριν δεν ειχα προβληματα με μεθη κι ολικη αναισθησία. Αφου τα χειρουργείο ειναι προγραμματισμενα, δεν καταλαβαινω γιατι σου λενε να πας απο τοοοσο νωρις, αφου ξερουν κι οι ιδιοι οτι θ αργησεις να μπεις με τοσα χειρουργεια που ειναι να γινουν. Ως προς την εξυπηρετηση γραμματειας, σε γενικες γραμμες υπάρχει ευγενεια.

 

Το μεγαλο κεφαλαιο ομως ειναι ο Σφακιανουδης. Νιωθω πως δεν αντεχει τον τοσο κοσμο που εχει πια. Μεχρι την πρωτη εμβρυομεταφορα, οι οδηγιες του κι η προσοχη του ηταν μεγαλυτερη. Απο την παλινδρομη και μετα ομως και μέχρι και την εμβρυομεταφορα την δευτερη που εκανα μαζι του, παρελειπε να μου πει να κανω βασικα πραγματα. Ευτυχως, τα γνωριζα απο την πρωτη φορά και τα εκανα μονη μου. Δηλαδη, π.χ αμελησε να μου πει να κανω tsh μετρηση πριν την μεταφορα, ή να παιρνω salospir μαζι με τις ενεσεις (λογω αντιφωσφολιπιδικου). Ολα αυτα τα σκεφτομουν μονη μου. Καμια ενημερωση ιατρικου φακελου.

Θεωρω πως ειναι σημαντικο ενας ιατρος να επιλεγει απο ενα σημειο κι επειτα τι προτιμα , ποιοτητα υπηρεσιων ή ποσοτητα ασθενων;

 

 

 

Συμφωνω 100% με καθε σου λεξη. Ετσι ακριβως οπως τα περιγραφεις ειναι. Τεραστια αναμονη κ ειδικα για μενα που κανω φυσικους ειναι εξαντλητικο

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειπα να τον αλλαξει.απλα ρωτησα αν την παρακολουθει τωρα.

οπως κ να χει αυτος ο ανθρωπος εχει φερει την ευτυχια σε παρα πολλες οικογενειες.εχει τη χαρη του θεου,χωρις να ειμαι θρησκοληπτη.ειναι ο καλυτερος εξωσωματικος που υπαρχει στην ελλαδα κ ειναι παρα πολυ εντιμος.για αυτο εχει κ τοσο κοσμο.δεν εχει μονο γυναικες που κανουν πρωτη φορα εξωσωματικη αλλα κ παρα πολλες που υπεφεραν στα χερια αλλων αδιστακτων που τις ξεζουμισαν ηθικα,σωματικα οικονομικα.μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω κ να τον ειχα γνωρισει νωριτερα.θα ειχα τωρα το παιδακι μου.

 

Μαγιοπούλα όπως ακριβώς τό είπες....Η χάρη του θεού...

Όσο για τον φόρτο εργασίας τού κορίτσια για σκεφτείτε αν σας έλεγε όχι δεν μπορώ να σας αναλάβω πως θα σας φαινόταν?? Είναι ένας και είμαστε πολλές και τον θέλουμε όλες. Και τα περιστατικά του είναι δύσκολες περιπτώσεις και γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας που δέν έχουμε χρόνο για χάσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι σε κάθε κλινική γίνονται λάθη και απροσεξίες. Σημασία έχει να νιώθουμε τον γιατρό δίπλα μας και να είμαστε ευχαριστημένες από αυτό. Αποτυχίες θα υπάρχουν δίοτι κανένας γιατρός δεν είναι θεός, απλά εμείς τις δεχόμαστε ευκολότερα εάν ξέρουμε ότι ο γιατρός μας πρόσεξε και έδωσε το σωστό ενδιαφέρον.Εάν νιώθουμε αδιαφορία από μέρος του τότε μένουμε με ερωτηματικά, μήπως θα μπορούσαμε να πετύχουμε κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Οντως κ εγω πιστευω οτι ο συγκεκριμενος γιατρος ειναι απτους καλητερους που υπαρχουν στην ελλαδα. Γενικα πιστευω πως οποιο γιατρο εχει καποια κοπελα πρεπει να ειναι απολυτα ενημερωμενη για καθε της κινηση κ παντα να υπενθυμιζει στους γιατρους τα παντα γιατι ειναι κ αυτοι ανθρωποι οσες σημειωσεις κ να εχουν δεν ειναι θεοι ισως κατι να ξεφυγει γιαυτο κ οι κοπελες πρεπει κ οι ιδιες να ειναι σε επιφυλακη κ να ρωτανε κ να ξαναρωτανε για εξετασεις κ φαρμακα κ ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει κατι πισω απο αμελεια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλά, ως Ελληνίδα που έχει ζήσει και στο εξωτερικό, πρέπει να σας πω ότι με εκπλήσσει η τόσο συναισθηματική στάση σας απέναντι σε έναν γιατρό. Εγώ άνοιξα το thread για τον Σφακιανούδη αλλά ομολογώ πως εκπλήσσομαι. Τη δουλειά τους κάνουν οι άνθρωποι, απλά. Ακριβώς όπως η κάθε μία από εμάς κάνει τη δική της δουλειά όσο καλύτερα μπορεί.

Και φυσικά υπάρχουν γιατροί που βάζουν όριο στον αριθμό των ασθενών που αναλαμβάνουν και προσωπικά τους εκτιμώ απεριόριστα (μου έχει τύχει αλλά όχι σε γυναικολόγο).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλά, ως Ελληνίδα που έχει ζήσει και στο εξωτερικό, πρέπει να σας πω ότι με εκπλήσσει η τόσο συναισθηματική στάση σας απέναντι σε έναν γιατρό. Εγώ άνοιξα το thread για τον Σφακιανούδη αλλά ομολογώ πως εκπλήσσομαι. Τη δουλειά τους κάνουν οι άνθρωποι, απλά. Ακριβώς όπως η κάθε μία από εμάς κάνει τη δική της δουλειά όσο καλύτερα μπορεί.

Και φυσικά υπάρχουν γιατροί που βάζουν όριο στον αριθμό των ασθενών που αναλαμβάνουν και προσωπικά τους εκτιμώ απεριόριστα (μου έχει τύχει αλλά όχι σε γυναικολόγο).

 

Μμμμ ψιλοδιαφωνώ.

Δεν θέλω να πηγαίνω στον γιατρο να ειναι η 3-4 φορα που με βλέπει και να μην του θυμίζω τίποτα εμφανισιακά. Δεν θέλω να ειμαι για τον γιατρο μου ο αριθμός της e2, lh, των ωαρίων και της ηλικίας μου. Γιατι πάνω απ όλα ειμαι ανθρωπος που κανει υπεράνθρωπη προσπαθεια για να γίνω γονιός.

 

Όσον αφορά το εξωτερικό αυτή ειναι η κουλτούρα μας ετσι έχουμε μεγαλώσει.

Σ ένα 18 χρόνο αλλωστε αλλιώς συμπεριφέρεται ο Έλληνας γονιός , αλλιώς ένας Γερμανός πχ.

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω σφηνα στο θεμα σας μια κ εχω τον ιδιο γιατρο.

Θα προσπαθησω να μιλησω για την εμπειρια μου πατωντας μονο στα γεγονοτα χωρις συναισθηματισμους.

 

Προσωπικα στο γεν εχω καλυτερη αντιμετωπιση απο το προηγουμενο μεγαλο κεντρο που ημουν παρα τα οποια λαθη κ παραλειψεις εχω δει κ γω. Κ ναι, θυμιζω παντα στο γιατρο τις λεπτομερειες της περιπτωσης μου. Αν καθε γυναικα παει στο γιατρο με ενα πακετο εξετασεων σαν το δικο μου, θεωρω ανθρωπινως αδυνατο να τα θυμαται ολα. Μεχρι στιγμης με εχει αντιμετωπισει ανθρωπινα κ με σεβασμο. Κ με αρκετη υπομονη θα ελεγα. Το ζητουμενο ειναι να παραμεινει αυτος που ειναι κ να μην τον παρασυρει η φημη του μεγαλογιατρου.

 

Δεν εχω πετυχει ακομα αλλα εμεινα εγκυος με την πρωτη ε/ τ μαζι του. Τελικα παλινδρομησε, αλλα αυτο που θα μου μεινει ειναι οτι ο γιατρος του εδωσε ολα τα περιθωρια. Κ με στηριξε ψυχολογικα με τον τροπο του.

 

Οσο για την εμπειρια του εξωτερικου: Η νυφη μου μου πολυδιαφημιζε οτι δεν πληρωνε τιποτα στην εγκυμοσυνη κ ολα τα καλυπτε το συστημα τους. Οταν κατεληξε σε παλινδρομη αναθεωρησε πολλα. Συγκρινοντας τη δικη της με τη δικη μας πραγματικοτητα θεωρει τωρα πως η παρακολουθηση ηταν γενικως αραιη κ οι εξετασεις που της ελεγα αγνωστες.Ισως ακριβως γιατι εκει γινονται δωρεαν κ κοστιζουν στο συστημα υγειας; Για να φτασει δε στην εξωσωματικη επρεπε να περασει υποχρεωτικα απο εναν αριθμο σπερματεγχυσεων. Πειραματα στα 40 δλδ.

 

Οποτε ας μη βιαζομαστε να εξιδανικεουμε την πολιτισμενη εσπερια. Κ μην ξεχναμε οτι στο θεμα εξωσωματικη η χωρα μας εχει γινει παγκοσμιος προορισμος. Φανταζομαι οτι δεν ειναι τυχαιο.

Vyokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω κι εγω στην συζήτηση γιατι κι εμένα ειναι γιατρος μου.. Έκανα 1 προςπαθεια μαζι του και πέτυχα στην Τριτη τελικως ε/τ, αλλα κι άλλη προςπαθεια να χρειαζόταν πάλι μαζι του θα συνέχιζα.

Προσωπικά τον θεωρώ εξαιρετικά ταλαντούχο, με πολυ καλό ένστικτο και με καλώς εννοούμενο εγωισμό και τελειομανία, υπό την έννοια οτι θέλει να πετύχει. Το θεμα του χρόνου ειναι μια παράπλευρη απώλεια όταν ένας γιατρος εχει τόση ζήτηση. Συμφωνώ με την κοπελα που ειπε οτι θα μας κακοφαίνοταν εαν σταματούσε να δεχόταν ραντεβού, αν και εχω την εντύπωση οτι τελευταία κι αυτο προσπαθεί να το ρέγουλαρει. Εν ολίγοις δεν θα κάτσει να φιλοσοφήσει μαζι σου, αλλα θα εχει στρατηγική και λύση όταν την χρειάζεσαι. Τέλος στέκομαι και στην ανθρώπινη πλευρά του. Παρά την επιτυχία του παραμένει σεμνός και ανθρώπινος.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω κι εγω στην συζήτηση γιατι κι εμένα ειναι γιατρος μου.. Έκανα 1 προςπαθεια μαζι του και πέτυχα στην Τριτη τελικως ε/τ, αλλα κι άλλη προςπαθεια να χρειαζόταν πάλι μαζι του θα συνέχιζα.

Προσωπικά τον θεωρώ εξαιρετικά ταλαντούχο, με πολυ καλό ένστικτο και με καλώς εννοούμενο εγωισμό και τελειομανία, υπό την έννοια οτι θέλει να πετύχει. Το θεμα του χρόνου ειναι μια παράπλευρη απώλεια όταν ένας γιατρος εχει τόση ζήτηση. Συμφωνώ με την κοπελα που ειπε οτι θα μας κακοφαίνοταν εαν σταματούσε να δεχόταν ραντεβού, αν και εχω την εντύπωση οτι τελευταία κι αυτο προσπαθεί να το ρέγουλαρει. Εν ολίγοις δεν θα κάτσει να φιλοσοφήσει μαζι σου, αλλα θα εχει στρατηγική και λύση όταν την χρειάζεσαι. Τέλος στέκομαι και στην ανθρώπινη πλευρά του. Παρά την επιτυχία του παραμένει σεμνός και ανθρώπινος.

 

Επιςης προφανώς μπορει να μην θυμάται κάποιες λεπτομέρειες απο τον φάκελο σου απ έξω(!), αλλα εγω τουλάχιστον ποτε δεν ένιωσα οτι με βλέπει ως μια ακομη απρόσωπη περιπτωση. Το αντίθετο θα έλεγα... και ναι συμφωνώ με την Μαγιοπουλας οτι δλδ η επιτυχία του δεν ειναι τυχαία!! Ελπίζω να μην έγινα πολυ συναισθηματική, αλλα δεν θα μπορούσα και να μην ειναι με δεδομένο οτι με εχει βοηθήσει να φτάσω μέχρι εδώ!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...