Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια για επιλογή καροτσιού


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!

 

Είπα να αρχίσω να κοιτάω καρότσια εδώ και λίγες μέρες!

Είμαι μεταξύ των peg perego 3 in 1 και inglesina 3 in 1..

Βέβαια έχουν και οι δύο εταιρίες πάρα πολλές παραλλαγές αλλά πιστεύω ότι πάνω κάτω ίδια είναι.. Εχω διαβάσει καλές κριτικές και για τα δύο, οπότε θα ήθελα αν κάποια μανούλα έχει ένα απ τα δύο και είναι ευχαριστημένη ή έχει εντοπίσει κατά χρήση τους κάποια προβληματάκια να με βοηθήσει να αποφασισω ποιο απ τα δύο τελικά να πάρω..

Φυσικά με ενδιαφέρει να είναι ελαφρύ ευκίνητο να ανοιγοκλείνει εύκολα να γίνεται μικρος ο σκελετός για να χωράει στα περισσότερα πορτ μπαγκαζ ..

Thank you!!!! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το καλύτερο είναι να τα δεις από κοντά, γιατί ελαφρύ δεν είναι κανένα απ' τα δύο. Το inglesina ίσως ελαφρύτερο από τα δύο μοντέλα, αλλά δοκίμασε να σπρώξεις το καρότσι στο κατάστημα χωρίς το μωράκι φυσικά και θα κρίνεις αν μπορείς να το βάζεις - βγάζεις απ' το αυτοκίνητο, να το σηκώνεις και να το κλείνεις μόνη σου. Αν δεν υπάρχει λόγος για μετακινήσεις μόνη σου με το αυτοκίνητο, τότε το βάρος δεν θα είναι τόσο πρόβλημα.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

 

Είπα να αρχίσω να κοιτάω καρότσια εδώ και λίγες μέρες!

Είμαι μεταξύ των peg perego 3 in 1 και inglesina 3 in 1..

Βέβαια έχουν και οι δύο εταιρίες πάρα πολλές παραλλαγές αλλά πιστεύω ότι πάνω κάτω ίδια είναι.. Εχω διαβάσει καλές κριτικές και για τα δύο, οπότε θα ήθελα αν κάποια μανούλα έχει ένα απ τα δύο και είναι ευχαριστημένη ή έχει εντοπίσει κατά χρήση τους κάποια προβληματάκια να με βοηθήσει να αποφασισω ποιο απ τα δύο τελικά να πάρω..

Φυσικά με ενδιαφέρει να είναι ελαφρύ ευκίνητο να ανοιγοκλείνει εύκολα να γίνεται μικρος ο σκελετός για να χωράει στα περισσότερα πορτ μπαγκαζ ..

Thank you!!!! :P

καλησπερα!!!εγω μετα απο ψαξιμο κατεληξα στο inglesina που ειναι 3 σε 1.οσο το μετακινησα μεσα στο καταστημα μου φανηκε ελαφρυ κ επισης ανοιγοκλεινε πολυ ευκολα.ακομα βεβαια δεν το χρησιμοποιησα γιατι ειμαι 7 μηνων.ελπιζω να μου βγει καλο!
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 2 Inglesina Trilogy έχω! Είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι!

 

Ευχαριστώ πολύ!!! Ποια λαβή έχεις? Τη μονοκόμματη ή με δύο λαβές? Υποθέτω αυτή με τις δύο θα βολευει αν θες να βάζεις τη τσάντα σου ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!!!εγω μετα απο ψαξιμο κατεληξα στο inglesina που ειναι 3 σε 1.οσο το μετακινησα μεσα στο καταστημα μου φανηκε ελαφρυ κ επισης ανοιγοκλεινε πολυ ευκολα.ακομα βεβαια δεν το χρησιμοποιησα γιατι ειμαι 7 μηνων.ελπιζω να μου βγει καλο!

 

Εγώ μπαίνω 6ο σε λίγες μέρες.. !! Κι εγώ προς τα εκεί κλείνω! Εσύ ποια λαβή έχεις? Τη μονοκόμματη ή τις δύο?

 

Επίσης αν έκανες έρευνα σχετικά με τη τιμή και το βρήκες κάπου φθηνότερα let me know. .Γιατί το βρισκω με κανα 50αρικο πάνω κάτω.. Εκτός αν κοιτάω διαφορετικά μοντέλα! Τι χρώμα πήρες? Αγοράκι ή κοριτσάκι περιμένεις? Αντε με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!! Ποια λαβή έχεις? Τη μονοκόμματη ή με δύο λαβές? Υποθέτω αυτή με τις δύο θα βολευει αν θες να βάζεις τη τσάντα σου ή κάνω λάθος?

 

Πήρα σκοπίμως με τος δυο λαβές γιατί μου είπε μια φίλη που εχει το ίδιο αλλά με τη μονοκόματη ότι δυσκολεύεται πολυ να βγαλει το μωρό από το καρότσι! Ήταν πάρα πολύ χρήσιμη παρατήρηση!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Εγώ ήμουν μεταξύ inglesina και peg perego και πήρα το 2ο, είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Όμως δεν γράφω τόσο για αυτό, γιατί δεν ξέρω τελικά πιο από τα δύο είναι καλύτερο ή χειρότερο, σίγουρα και τα 2 είναι καλά! Γράφω σχετικά με τις λαβές. Πήρα τη μονοκόμματη λαβή γιατί σκέφτηκα ότι θα το κουμαντάρω πιο εύκολα με το 1 χέρι, αν χρειαστεί (συχνά χρειάζεται για λίγο). Επίσης το ανασηκώνεις πιο εύκολα για ανέβασμα-κατέβασμα σε πεζοδρόμια κλπ πιάνοντάς το με το ένα χέρι από το κέντρο της λαβής. Το μωρό κάθεται με το πρόσωπο προς εμάς λίγους μήνες, και πάλι δεν υπάρχει θέμα στο πώς θα βγεί από το καρότσι αν είναι μονοκόμματη η λαβή. Εννοείται πως όταν το μωρό γυρίσει κοιτάει μπροστά, εκεί κι αν δεν έχεις θέμα...

Τέλος, για το πού θα μπεί η τσάντα:

1) Είχα πάντα την τσάντα του καροτσιού με όλα τα πράγματα του μωρού και έβαζα εκεί και τα δικά μου.

2) Έχει κάτω από το καρότσι καλαθάκι για αντικείμενα, μπαίνει και εκεί.

3) Αγόρασα κάτι γαντζάκια που κρεμιούνται από τη λαβή αν θέλεις να κρεμάς την τσάντα σου, σακούλες σουπερμάρκετ ή οτιδήποτε.

Σας τα γράφω γιατί το χρησιμοποιώ ήδη 2 χρόνια, ενώ πριν γεννήσει κάποια τα βλέπει λίγο θεωρητικά τα πράγματα. Εννοείται ότι αυτή είναι η δική μου γνώμη, βάσει του τί βόλεψε εμένα. Με το καλό σας εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Εγώ ήμουν μεταξύ inglesina και peg perego και πήρα το 2ο, είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Όμως δεν γράφω τόσο για αυτό, γιατί δεν ξέρω τελικά πιο από τα δύο είναι καλύτερο ή χειρότερο, σίγουρα και τα 2 είναι καλά! Γράφω σχετικά με τις λαβές. Πήρα τη μονοκόμματη λαβή γιατί σκέφτηκα ότι θα το κουμαντάρω πιο εύκολα με το 1 χέρι, αν χρειαστεί (συχνά χρειάζεται για λίγο). Επίσης το ανασηκώνεις πιο εύκολα για ανέβασμα-κατέβασμα σε πεζοδρόμια κλπ πιάνοντάς το με το ένα χέρι από το κέντρο της λαβής. Το μωρό κάθεται με το πρόσωπο προς εμάς λίγους μήνες, και πάλι δεν υπάρχει θέμα στο πώς θα βγεί από το καρότσι αν είναι μονοκόμματη η λαβή. Εννοείται πως όταν το μωρό γυρίσει κοιτάει μπροστά, εκεί κι αν δεν έχεις θέμα...

Τέλος, για το πού θα μπεί η τσάντα:

1) Είχα πάντα την τσάντα του καροτσιού με όλα τα πράγματα του μωρού και έβαζα εκεί και τα δικά μου.

2) Έχει κάτω από το καρότσι καλαθάκι για αντικείμενα, μπαίνει και εκεί.

3) Αγόρασα κάτι γαντζάκια που κρεμιούνται από τη λαβή αν θέλεις να κρεμάς την τσάντα σου, σακούλες σουπερμάρκετ ή οτιδήποτε.

Σας τα γράφω γιατί το χρησιμοποιώ ήδη 2 χρόνια, ενώ πριν γεννήσει κάποια τα βλέπει λίγο θεωρητικά τα πράγματα. Εννοείται ότι αυτή είναι η δική μου γνώμη, βάσει του τί βόλεψε εμένα. Με το καλό σας εύχομαι!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!! Πήρες το 3 σε ένα της peg perego?Σε εξυπηρέτησαν όλα τα κομματια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπαίνω 6ο σε λίγες μέρες.. !! Κι εγώ προς τα εκεί κλείνω! Εσύ ποια λαβή έχεις? Τη μονοκόμματη ή τις δύο?

 

Επίσης αν έκανες έρευνα σχετικά με τη τιμή και το βρήκες κάπου φθηνότερα let me know. .Γιατί το βρισκω με κανα 50αρικο πάνω κάτω.. Εκτός αν κοιτάω διαφορετικά μοντέλα! Τι χρώμα πήρες? Αγοράκι ή κοριτσάκι περιμένεις? Αντε με το καλό!!

Με το καλο το μωρακι σου!!αυτο με τις 2 λαβες πηρα.αγορακι περιμενω..εσυ??το χρωμα του καροτσιου το πηρα μπλεσκουρο με λιγο μπεζ:Dνα πω την αληθεια τα βρηκα στο ιντερνετ με διαφορες γυρω στα 30-50? αλλα επελεξα να το παρω απο καταστημα διπλα μου ωστε σε περιπτωση που συμβει κατι να μην χρειαστει να παιρνω τηλ αλλα να ειναι διπλα μ.ειναι το 3 σε 1.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ!! Πήρες το 3 σε ένα της peg perego?Σε εξυπηρέτησαν όλα τα κομματια?

 

Πήρα και τα 3 κομμάτια. Το portbebe το χρησιμοποίησα το 1ο τρίμηνο για να κοιμάται εκεί, δίπλα μου στο δωμάτιο. Για να μην πάρω λίκνο, η κούνια δεν χωρούσε. Μετά τους 3 μήνες και κάτι, δεν χωρούσε πια το μωρό μέσα οπότε τη μετέφερα στην κούνια της.

Το αυγουλάκι εννοείται ότι είναι απαραίτητο για το αυτοκίνητο!! (πήρα και βάση isofix που μετά ταιριάζει και με το επόμενο καθισματάκι της Peg Perego)

Και βέβαια το καρότσι το κανονικό που έχει κάνει απόσβεση και με το παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο το μωρακι σου!!αυτο με τις 2 λαβες πηρα.αγορακι περιμενω..εσυ??το χρωμα του καροτσιου το πηρα μπλεσκουρο με λιγο μπεζ:Dνα πω την αληθεια τα βρηκα στο ιντερνετ με διαφορες γυρω στα 30-50? αλλα επελεξα να το παρω απο καταστημα διπλα μου ωστε σε περιπτωση που συμβει κατι να μην χρειαστει να παιρνω τηλ αλλα να ειναι διπλα μ.ειναι το 3 σε 1.

 

Εγώ περιμένω κοριτσάκι!

Το μπλε σκουρο unisex δεν είναι? Μ άρεσε και το τζιν και το μπορντώ (και το μπεζ αλλα θα βρωμίζει πολύ)..

Εχει και στα πρεναταλ μια ωραια προσφορά..Ισως καταλήξω εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω κοριτσάκι!

Το μπλε σκουρο unisex δεν είναι? Μ άρεσε και το τζιν και το μπορντώ (και το μπεζ αλλα θα βρωμίζει πολύ)..

Εχει και στα πρεναταλ μια ωραια προσφορά..Ισως καταλήξω εκεί..

 

Εγώ έχω μπεζ και δεν μπορώ να πω ότι βρωμίζει ιδιαίτερα. Ειδικά τον πρώτο καιρό που δεν φοράνε παπούτσια και δεν τρώνε πάνω, δεν παθαίνει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μπεζ και δεν μπορώ να πω ότι βρωμίζει ιδιαίτερα. Ειδικά τον πρώτο καιρό που δεν φοράνε παπούτσια και δεν τρώνε πάνω, δεν παθαίνει τίποτα!

 

θα το σκεφτώ και το μπεζ τοτε.. Unisex είναι σίγουρα και είναι απ τα χρώματα που αγαπώ.. έτσι είναι και το σπίτι μου και μπεζ σκέφτομαι να πάρω και το λικνο (chicco next to me)

Link to comment
Share on other sites

θα το σκεφτώ και το μπεζ τοτε.. Unisex είναι σίγουρα και είναι απ τα χρώματα που αγαπώ.. έτσι είναι και το σπίτι μου και μπεζ σκέφτομαι να πάρω και το λικνο (chicco next to me)

 

Υπάρχουν πολλά ωραία χρώματα, τα περισσότερα unisex. π.χ. και το κόκκινο μια χαρά είναι και για αγοράκι και για κοριτσάκι. Απλά εγώ είμαι λίγο συντηρητική με τα έντονα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Το έχω δει στο κατάστημα. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν ότι ο υπάλληλος ήταν λαλίστατος με τα δυο προηγούμενα που μου είχε δειξει ( peg perego book 51 plus αν το λέω σωστά, που μου φάνηκε εξαιρετικό, και graco evo που το απέρριψα λόγω made in china), για το καρότσι αυτό, που αν κατάλαβα καλά παράγεται για την prenatal, σαν να μην είχε πολλά να πει ή να επιδείξει. Θα περίμενα το αντίθετο για καρότσι που λογικά προωθούν περισσότερο. Τελικά βέβαια ψώνισα από άλλο κατάστημα οπότε δεν ξαναασχολήθηκα με το μοντέλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο inglesina quad. Κανενα απο τα τρια που σου ειπα δηλαδη. Αισθητα πιο ακριβο βεβαια, αλλα χρειαζομασταν κατι σπορ με μεγαλες ροδες, γερο και με καλες αναρτησεις. Περιλαμβανει τα κλασικα αξεσουαρ της inglesina που εχουν τα 3 σε 1 μοντελα τους, και το καθισμα του ειναι ελαφρως πιο μεγαλο απο τα αλλα. Ειναι ομως βαρυ και ογκωδες, αν το θες για πολη δεν κανει. Εμεις το πηραμε για επαρχια κ εκτος ασφαλτου χρηση. Ακομα βεβαια δεν το εχουμε δοκιμασει, ελπιζω να βγει καλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενδιαφερομαι για ενα καροτσι.μεχρι 400€ το πολυ..εχω δει και το graco evo..Γενικοτερα ολα made in China ειναι...και ειναι η πρωτη εταιρεία στην Αμερική...δεν ξερω μπερδεμενη ειμαι...καμια αλλη προταση;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ψάχναμε για καρότσι πόλης αλλά για εκτός δρόμου, η έρευνα αγορας που κάναμε ήταν στοχευμένη και αυτά δυστυχώς πιο ακριβά. Απ' ο,τι έχω καταλάβει, θέλει μια ετοιμότητα μηπως πετύχεις και κάποια προσφορά. Ή μια ευελιξία, αν δανειστείς κάποια μέρη από άλλους, να πάρεις μόνο τον σκελετό με το κάθισμα. Πορτ μπεμπε πχ μπορεί να βρεις από κάποιο φιλικό ή συγγενικό πρόσωπο κ θα είναι κ σχεδόν αχρησιμοποίητο. Ενδεχομένως κ καρεκλάκι αυτοκινήτου. Απλώς θα έχεις τη δέσμευση ότι δεν θα προσαρμόζονται στο καρότσι που θα πάρεις. 

 

Πάντως από αυτά που έχω καταλάβει: το βασικό είδος για το οποίο αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω, είναι το καρότσι. Χίλιες φορές να πάρεις δανεικά όλα τα άλλα, παρά να ρισκάρεις ένα καρότσι που δεν σε βολεύει. Επειδή κι εμείς με πολλή πίεση κάνουμε τις αγορές μας κ με σφιχτό προϋπολογισμό, για τα περιφερειακά είδη (μπανάκθα, ριλάξ, μάρςιππους, θήλαστρα, αποστειρωτές κλπ) έχουμε κανονίσει δανεισμούς, για να επενδύσουμε σε γερό καρότσι κ κρεβάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που μπαινω σφηνα,γτ δ ξερω κ για τα καροτσια αυτα,αλλα θα σου προτεινα να μην παρεις 3σε1.για μενα ειναι περιττο,ειδικα το πορτ μπεμπε.το καρεκλακι αυτοκινητου για μενα ειναι πιο σημαντικο κ απο το καροτσι κ απο το κρεβατι κ απο τα παντα.οποτε ψαξε καλα,κ παρε ενα καλο 0-36κιλα η εστω 0-25.το "αυγο" που δινουν με τα καροτσια ειναι για λιγο

Τα μονα που ξερω προσωπικα κ εχω καλη γνωμη ειναι τα κικο,λογικα ειναι απο κινα,αλλα εχει καποιες οικονομικες επιλογες οπως το σιμπλισιτι η το λαιτγουει,που ειναια πλα καροτσια αλλα ξαπλωνουν τελειως,καταλληλα για νεογεννητα.ελαφρια κ ευκολα διαχειρισιμα.κ πιο οικονομικα

Υπαρχει κ το ουρμπαν που γινετσι κ πορτ αλλα δ εχω εμπειρια

Φυσικα απο φιλες που εχουν το ινγκλεσινα ηταν ολες πολυ ικανοποιημενες,ωραιο καροτσι αλλα δ διευετα τοσα(εκτος αν ηταν ειδικο το περιβαλλον που λεει κ η εσπερος)

Οταν δεις καροτσι,να δεις πως ανοιγοκλεινει,να χωραει στο αμαξι σας,στο ασανσερ σας,τι ιδιαιτεροτητες εχει η γειτονια,απο δρομους η πεζοδρομια

Τα κικο που αναφερω ενα αρνητικο που εχουν ειναι οτι δ κοιταει το μωρο τη μαμα,μονο προς την αντιθετη πλευρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για το πορτ μπεμπε κ εγω το σκεφτομουν...αν ομως πχ θελετε να πατε βολτα με το μωρο στην πολη μεχρι 6 μηνων πως θα το πας;ειναι το μονο που με κολλαει..ειναι ασφαλη αυτα που ξαπλωνουν;δεν λενε οτι δεν κανει να μενει στο αυγο πανω απο μια ωρα;η πως μεχρι 6 μηνων πως θα το πας βολτα;οσο για το αυγο συμφωνω κ επαυξάνω για το οτι να κοιτουσα μεγαλυτερο καρεκλακι...δεν εχω ιδεα πως να το μεταφερω μεχρι 6 μηνων κ επειδη γενναω μεσα Φλεβάρη θα γινει 6μηνων Αύγουστο οποτε το καλοκαιρι θα θελουμε βολτες.. πρωτομανα καταλαβαίνετε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...