Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξέρει κανείς να μου πεί για εξωσωματική στο Έλενα ;;


Recommended Posts

Phillia Kai vtevi ή οποία κοπελα έκανε εξωσωματική στο Έλενα. Ποτε σας κάνανε τον πρώτο υπέρηχο? εμένα ακόμα και στην έκτη μερα ενέσεων με υπέρηχο δεν θα με δει ο γιατρός. Έχω αγχωθεί στην ωοληψια θα μάθω ποσά ωάρια έχω?

 

Κορίτσι πρώτο υπέρηχο έκανα την τέταρτη μέρα που ξεκίνησα τις menopur...k μετά πηγαινα κάθε τέσσερεις μερες..

Όταν έκανα ωοληψια ο γιατρός ενημέρωσε τον άντρα μου ότι συλλεξαμε οκτώ ωάρια...ενοειτε πως θα σου πουν....

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσι πρώτο υπέρηχο έκανα την τέταρτη μέρα που ξεκίνησα τις menopur...k μετά πηγαινα κάθε τέσσερεις μερες..

Όταν έκανα ωοληψια ο γιατρός ενημέρωσε τον άντρα μου ότι συλλεξαμε οκτώ ωάρια...ενοειτε πως θα σου πουν....

 

Σήμερα 4η μερα δεν με είδε και θα ξανά πάω την 6η για οιστραδιολη και δεν θα με ξαναδεί. Ο άλλος γιατρός όχι ο δικός σου.

Link to comment
Share on other sites

Phillia Kai vtevi ή οποία κοπελα έκανε εξωσωματική στο Έλενα. Ποτε σας κάνανε τον πρώτο υπέρηχο? εμένα ακόμα και στην έκτη μερα ενέσεων με υπέρηχο δεν θα με δει ο γιατρός. Έχω αγχωθεί στην ωοληψια θα μάθω ποσά ωάρια έχω?

 

Καντι μου και μενα το ιδιο με την vtevi, την τέταρτη μέρα μου εκανε και με έβλεπε καθε 4, δεν με ενημερωνε ομως για το τι βλέπει, ουσιαστικά στην ωοληψια έμαθα. Εσυ ομως εχεις άλλο γιατρο, μην αχωνεσαι βρε κοριτσάκι για τον αριθμό, εστω και ενα φτάνει, εγώ ειχα 2 καλά . Υπομονή μέχρι την ωοληψία. Πιο πρωτόκολλο κάνεις;

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλε δεν καταλάβατε φοβάμαι μην πάθω υπερδιέγερση. Την προηγούμενη φορά είχα 20 ωάρια. Τωρα κάνω μεγαλύτερη δόση φαρμάκων, τα οποία φυσικά σήμερα μετα την οιστραδιολη μου τα μείωσαν το 1/3 και έχω, όχι πόνο αλλα ενοχλήσεις. Και ρώτησα για υπέρηχο και μου είπαν όχι ακόμα.

Το κοντό πρωτόκολλο κανω

Link to comment
Share on other sites

Καλε δεν καταλάβατε φοβάμαι μην πάθω υπερδιέγερση. Την προηγούμενη φορά είχα 20 ωάρια. Τωρα κάνω μεγαλύτερη δόση φαρμάκων, τα οποία φυσικά σήμερα μετα την οιστραδιολη μου τα μείωσαν το 1/3 και έχω, όχι πόνο αλλα ενοχλήσεις. Και ρώτησα για υπέρηχο και μου είπαν όχι ακόμα.

Το κοντό πρωτόκολλο κανω

 

Τότε την επόμενη φορά που θα πας να ζητήσει ς να σε δει κ να του εξηγήσεις τους φόβους σου για να σε ηρεμήσει....μην τον αφήνεις να σε έχει με απορίες ...κ εμένα αν δεν ρωταγα δεν θα μου έλεγε....ποτέ πας ξανά;;

Με τον παπαρ .. Δεν κανείς την εξωσωματική σου;;;

Λέγανε πως είναι λίγο περίεργος αλλά μην μασας...ρωτά τον πίεσε τον....

Εσύ πρέπει να είσαι ήρεμη πάνω από όλα κ ή αμφιβολία κ ο φόβος δεν βοηθανε

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τότε την επόμενη φορά που θα πας να ζητήσει ς να σε δει κ να του εξηγήσεις τους φόβους σου για να σε ηρεμήσει....μην τον αφήνεις να σε έχει με απορίες ...κ εμένα αν δεν ρωταγα δεν θα μου έλεγε....ποτέ πας ξανά;;

Με τον παπαρ .. Δεν κανείς την εξωσωματική σου;;;

Λέγανε πως είναι λίγο περίεργος αλλά μην μασας...ρωτά τον πίεσε τον....

Εσύ πρέπει να είσαι ήρεμη πάνω από όλα κ ή αμφιβολία κ ο φόβος δεν βοηθανε

 

Παρασκευή ξαναπάω. Σήμερα δεν ήταν εκεί, μπορεί να μην ειναι ούτε την Παρασκευή....

Τους φόβους μου τους είπα στις μαίες και γι αυτό και η μείωση φαρμάκων και η οιστραδιολη ξαναμέτρημα σε δυο μερες. Αλλα υπέρηχο μου είπαν ούτε την Παρασκευή δεν θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή ξαναπάω. Σήμερα δεν ήταν εκεί, μπορεί να μην ειναι ούτε την Παρασκευή....

Τους φόβους μου τους είπα στις μαίες και γι αυτό και η μείωση φαρμάκων και η οιστραδιολη ξαναμέτρημα σε δυο μερες. Αλλα υπέρηχο μου είπαν ούτε την Παρασκευή δεν θα κάνουμε.

 

Τι να πω...περίεργο...δηλαδή ποτέ θα δει τα ωάρια ποσό μέγεθος έχουν;; Ποτέ θα ξέρει ποτέ να κανείς την pregnil για την ωοληψια;;; Μάγος είναι;; Την παρασκευή που θα πας να ζητήσει να τον δεις κ αν δεν είναι πες τα στις μαιες-νοσηλευτριες του....εγώ πάντως κάθε φορά που πηγαινα που συνήθως ήταν δεύτερα τέταρτη κ παρασκευή εκεί ήταν ο παπαρ...

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι λιγο καλύτερα Κάντι μου. Δεν εχω τόσους εμετούς κα σε μια βδομάδα μπαινω στον 4ο όποτε πιστευω να μου περάσουν όλα. Μετακομιζουμε κιόλας τωρα οπότε εχω αρκετά πράγματα να κάνω.Σιγα σιγά περνάει ο καιρός...

 

Κορίτσι υποφέρει κ εσύ από εμετούς;;;;;

Κ εγώ μια από τα ίδια ...σήμερα βγηκα από το νοσοκομείο.... Ελπίζω να μην ξανά μπω..εκλεισα 7 βδομάδα...που σημαίνει πως έχω δρόμο μέχρι την 12 ή....εσύ πως την παλευεις;;

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Καντι τι ενεσεις κανεις και ποσες μοναδες?

Την προηγουμενη φορα σου πηρανε 20 ωαρια δηλ?

 

Τωρα έκανα averkap 0,1, menopur 75, gonal 150. Το gonal μου το έκαναν 100. Κοντό πρωτόκολλο.

 

Την προηγούμενη φορά έκανα μακρύ πρωτόκολλο daronda, menopur 75, puregon 125. Εγω μετρούσα 20 στους υπερήχους. Μετα την ωοληψια ο γιατρός μου ειπε ότι πήρε 17 εκ των οποίων 14 ώριμα.

 

Vtevi Kai Phillia μου υπομονή με τους εμετούς μεγαλώνετε θαύματα και μέσα σας αυτό να σκέφτεστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι υποφέρει κ εσύ από εμετούς;;;;;

Κ εγώ μια από τα ίδια ...σήμερα βγηκα από το νοσοκομείο.... Ελπίζω να μην ξανά μπω..εκλεισα 7 βδομάδα...που σημαίνει πως έχω δρόμο μέχρι την 12 ή....εσύ πως την παλευεις;;

 

Vtevi μου ειχα και εγω εμετούς και διάφορα αλλα δεν νοσηλευτικα, το αντμετωπισα στο σπίτι. Ειναι λιγο δύσκολα στην αρχή κοριτσάκι μου, εγω αύριο κλεινω την 12 και νιωθω λιγο καλύτερα. Παλι εχω θεματακια με ανακατωσουρες και μυρωδιές αλλά οχι οπως πριν.Μονο με υπομονη θα την παλέψεις και να σκέφτεσαι οτι θα περασει. Να μην κανεις τίποτα και να ξεκουραζεσαι. Καντι μη μου αγχώνεσαι, ολα καλα θα πανε. Και εγω κοντό έκανα με menopur και daronta.

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα έκανα averkap 0,1, menopur 75, gonal 150. Το gonal μου το έκαναν 100. Κοντό πρωτόκολλο.

 

Την προηγούμενη φορά έκανα μακρύ πρωτόκολλο daronda, menopur 75, puregon 125. Εγω μετρούσα 20 στους υπερήχους. Μετα την ωοληψια ο γιατρός μου ειπε ότι πήρε 17 εκ των οποίων 14 ώριμα.

 

Vtevi Kai Phillia μου υπομονή με τους εμετούς μεγαλώνετε θαύματα και μέσα σας αυτό να σκέφτεστε!

 

Ξεκινησες με περισσοτερες αυτη τη φορα,αλλα εφοσον η οιστραδιολη σου ηταν πολυ ικσνοποιητικη γι'αυτους,γι'αυτο σου τις κατεβασαν.Μην αγχωνεσαι για τα πονακια,τα ειχα και εγω τις πρωτες μερες καθως μεγαλωναν.Συνολικα ειχα εννια,αν θυμαμαι αλλα τα μονο τα πεντε ηταν αυτα που ηταν πανω απο 16 και τα οποια πηραν.Αλλα,παρ'ολα αυτα τις ενοχλησεις τις ειχα.Επισης εκανα εναν υπερηχο την ογδοη μερα και μετα απο δυο μερες ωοληψια.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 8 months later...

Γεια σας κι από μένα! Είναι καιρός που δεν έχει γραφτεί κάτι στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά ήθελα κι εγώ τα φώτα σας! Μετά από μια 1η αποτυχημένη εξωσωματική σε ιδιωτικό κέντρο, με πολύ κακές εντυπώσεις, αρχίζω κι εγώ να ψάχνω το ενδεχόμενο του κρατικού νοσοκομείου κυρίως για το οικονομικό! Διάβασα όλα τα posts, όμως συνεχίζω να έχω κάποιες απορίες. 1ον πώς γίντεται η πρώτη επαφή με τους γιατρούς του κέντρου? Κάνουν απογευματινά οπότε κλείνεις κάποιο ραντεβού, έχουν ιατρείο έξω ή έρχεσαι με άλλο τρόπο σε επαφή μαζί τους? Και ποιοι γιατροί απαρτίζουν το τμήμα? Βρήκα για τους Παπαριστείδη, Γάβαρη και Καργακου. Ισχύουν ακόμα αυτά τα ονόματα? Υπάρχει και κάποιος άλλος? Με τον εμβρυολόγο μιλάει καθόλου το ζευγάρι ή δεν τον βλέπουμε ποτε? Και τέλος ποιες είναι οι γενικές σας εντυπώσεις από το τμήμα και από τον κάθε γιατρό χωριστά? Σας ευχαριστώ πολύ όλες για την τόσο μεγάλη βοήθεια που δίνετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από μένα! Είναι καιρός που δεν έχει γραφτεί κάτι στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά ήθελα κι εγώ τα φώτα σας! Μετά από μια 1η αποτυχημένη εξωσωματική σε ιδιωτικό κέντρο, με πολύ κακές εντυπώσεις, αρχίζω κι εγώ να ψάχνω το ενδεχόμενο του κρατικού νοσοκομείου κυρίως για το οικονομικό! Διάβασα όλα τα posts, όμως συνεχίζω να έχω κάποιες απορίες. 1ον πώς γίντεται η πρώτη επαφή με τους γιατρούς του κέντρου? Κάνουν απογευματινά οπότε κλείνεις κάποιο ραντεβού, έχουν ιατρείο έξω ή έρχεσαι με άλλο τρόπο σε επαφή μαζί τους? Και ποιοι γιατροί απαρτίζουν το τμήμα? Βρήκα για τους Παπαριστείδη, Γάβαρη και Καργακου. Ισχύουν ακόμα αυτά τα ονόματα? Υπάρχει και κάποιος άλλος? Με τον εμβρυολόγο μιλάει καθόλου το ζευγάρι ή δεν τον βλέπουμε ποτε? Και τέλος ποιες είναι οι γενικές σας εντυπώσεις από το τμήμα και από τον κάθε γιατρό χωριστά? Σας ευχαριστώ πολύ όλες για την τόσο μεγάλη βοήθεια που δίνετε!

 

 

Παίρνεις τηλέφωνο στο τμήμα εξωσωματικής,και κλείνεις ραντεβού με όποιον γιατρο εσύ θέλεις. Γενικώς αργεί κανα μήνα το 1ο ραντεβού, ανάλογα ομως και με ποιον γιατρο επιλέγεις.

Δέχονται μόνο πρωινά και όλη η οαρακολουθηση γινεται μόνο πρωινά.

Μεχρι τον Ιανουάριο του 2016 αυτοί οι 3 ηταν οι γιατροι.

Τον εμβρυολογο τον ειδαμε στην ωοληψια που ηρθε και ενημέρωσε και για το σπερμα και μετα για τα ωάρια πως τα είδε. Την επόμενη μερα να μου πει πως προχωράνε και μετα στην ε/τ ο μόνος ο οποίος έδειξε πραγματικό ενδιαφέρον.

Εγω με τον γιατρο που ήμουν δεν θα ξανά πατούσα το πόδι μου εκεί μεσα.

Μήπως να το έψαχνες για το Αττικό?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διάβασα στο forum, μου δόθηκε η εντύπωση ότι το Αττικό δεν έχει καλό τμήμα (για την ακρίβεια ήταν το μόνο που απέκλεισα). Ο γιατρός που είχες σε τι σε δυσαρέστησε? Τον είχες και μετά στην εγκυμοσύνη? Δεν ξέρω που είναι καλύτερα να πάω... Στο κέντρο που έκανα την 1η προσπάθεια δυσαρεστήθηκα εξαιτίας της προχειρότητας και της ασυνέπειας. Εκτός όλων των άλλων προβλημάτων, στο τέλος καταλήξαμε από κει που σαν ζευγάρι θεωρούμασταν "τέλειοι" για εξωσωματική να μένουμε με ένα έμβρυο καλής ποιότητας, χωρίς να λαμβάνουμε κάποια εξήγηση ή κάποια κατεύθυνση για το τι μπορεί να φταίει ή τι εξετάσεις χρειάζεται να κάνουμε. Οπότε αυτό που ζητάω από ένα επόμενο κέντρο είναι να ασχοληθεί λίγο με την περίπτωση μας και να κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπώς. Και καταλήγω να ψάχνω για δημόσιο, γιατί αρχίζω να φοβάμαι ότι αν πάνε και οι άλλες προσπάθειες με την απόδοση που πήγε η πρώτη δε θα χουμε λεφτά να γεννήσω :P

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διάβασα στο forum, μου δόθηκε η εντύπωση ότι το Αττικό δεν έχει καλό τμήμα (για την ακρίβεια ήταν το μόνο που απέκλεισα). Ο γιατρός που είχες σε τι σε δυσαρέστησε? Τον είχες και μετά στην εγκυμοσύνη? Δεν ξέρω που είναι καλύτερα να πάω... Στο κέντρο που έκανα την 1η προσπάθεια δυσαρεστήθηκα εξαιτίας της προχειρότητας και της ασυνέπειας. Εκτός όλων των άλλων προβλημάτων, στο τέλος καταλήξαμε από κει που σαν ζευγάρι θεωρούμασταν "τέλειοι" για εξωσωματική να μένουμε με ένα έμβρυο καλής ποιότητας, χωρίς να λαμβάνουμε κάποια εξήγηση ή κάποια κατεύθυνση για το τι μπορεί να φταίει ή τι εξετάσεις χρειάζεται να κάνουμε. Οπότε αυτό που ζητάω από ένα επόμενο κέντρο είναι να ασχοληθεί λίγο με την περίπτωση μας και να κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπώς. Και καταλήγω να ψάχνω για δημόσιο, γιατί αρχίζω να φοβάμαι ότι αν πάνε και οι άλλες προσπάθειες με την απόδοση που πήγε η πρώτη δε θα χουμε λεφτά να γεννήσω :P

 

Κοριτσι σε ποιο κεντρο ησουν αν επιτρεπετε?? Μπορει να μου το στειλεις ν σε πμ. Η αληθεια ειναι πως πρεπει να αρχισεις να το ψαχνεις λιγο μονη σου το θθεμα. Το εργαστηριο σε ενα κεντρο εξωσωματικης δηλαδη οι εμβρυολογοι παιζουν μεγαλο ρολο. Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν οπως λες κατι πηγε στραβα στην πρωτη πρεπει να ψαξεις καπου με τελειο εμβρυολογικο. Τα δημοσια λογω κρισης δεν εχουν πια την φημη που ειχαν απο αποψη υλικων κ προμηθειων που εχουν οποτε κ οι γιατροι παλευουν εναντια στις πιθανοτητες να πετυχουν κατι καλο σε διαφορες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διάβασα στο forum, μου δόθηκε η εντύπωση ότι το Αττικό δεν έχει καλό τμήμα (για την ακρίβεια ήταν το μόνο που απέκλεισα). Ο γιατρός που είχες σε τι σε δυσαρέστησε? Τον είχες και μετά στην εγκυμοσύνη? Δεν ξέρω που είναι καλύτερα να πάω... Στο κέντρο που έκανα την 1η προσπάθεια δυσαρεστήθηκα εξαιτίας της προχειρότητας και της ασυνέπειας. Εκτός όλων των άλλων προβλημάτων, στο τέλος καταλήξαμε από κει που σαν ζευγάρι θεωρούμασταν "τέλειοι" για εξωσωματική να μένουμε με ένα έμβρυο καλής ποιότητας, χωρίς να λαμβάνουμε κάποια εξήγηση ή κάποια κατεύθυνση για το τι μπορεί να φταίει ή τι εξετάσεις χρειάζεται να κάνουμε. Οπότε αυτό που ζητάω από ένα επόμενο κέντρο είναι να ασχοληθεί λίγο με την περίπτωση μας και να κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπώς. Και καταλήγω να ψάχνω για δημόσιο, γιατί αρχίζω να φοβάμαι ότι αν πάνε και οι άλλες προσπάθειες με την απόδοση που πήγε η πρώτη δε θα χουμε λεφτά να γεννήσω :P

 

Σου στέλνω π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι σε ποιο κεντρο ησουν αν επιτρεπετε?? Μπορει να μου το στειλεις ν σε πμ. Η αληθεια ειναι πως πρεπει να αρχισεις να το ψαχνεις λιγο μονη σου το θθεμα. Το εργαστηριο σε ενα κεντρο εξωσωματικης δηλαδη οι εμβρυολογοι παιζουν μεγαλο ρολο. Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν οπως λες κατι πηγε στραβα στην πρωτη πρεπει να ψαξεις καπου με τελειο εμβρυολογικο. Τα δημοσια λογω κρισης δεν εχουν πια την φημη που ειχαν απο αποψη υλικων κ προμηθειων που εχουν οποτε κ οι γιατροι παλευουν εναντια στις πιθανοτητες να πετυχουν κατι καλο σε διαφορες περιπτωσεις.

 

Ποσο δίκιο εχεις νινακι μου!

Νομιζω σε εχω ξανά ρωτήσει εχεις σχέση με το χώρο ε?

Γενικώς επειδη βλέπω οτι προτείνεις γιατρους ή εξετάσεις ειναι απο δική σου αναζήτηση, σε τι φαση βρίσκεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο δίκιο εχεις νινακι μου!

Νομιζω σε εχω ξανά ρωτήσει εχεις σχέση με το χώρο ε?

Γενικώς επειδη βλέπω οτι προτείνεις γιατρους ή εξετάσεις ειναι απο δική σου αναζήτηση, σε τι φαση βρίσκεσαι?

 

Ελα βρε καντι μου σου στελνω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι σε ποιο κεντρο ησουν αν επιτρεπετε?? Μπορει να μου το στειλεις ν σε πμ. Η αληθεια ειναι πως πρεπει να αρχισεις να το ψαχνεις λιγο μονη σου το θθεμα. Το εργαστηριο σε ενα κεντρο εξωσωματικης δηλαδη οι εμβρυολογοι παιζουν μεγαλο ρολο. Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν οπως λες κατι πηγε στραβα στην πρωτη πρεπει να ψαξεις καπου με τελειο εμβρυολογικο. Τα δημοσια λογω κρισης δεν εχουν πια την φημη που ειχαν απο αποψη υλικων κ προμηθειων που εχουν οποτε κ οι γιατροι παλευουν εναντια στις πιθανοτητες να πετυχουν κατι καλο σε διαφορες περιπτωσεις.

 

Σου στέλνω πμ!

Εννοείται το α και το ω είναι οι εμβρυολόγοι, αλλά δυστυχώς δε μπορείς και πολύ να ελέγξεις την ικανότητα κάποιου, πόσο περισσότερο ενός εργαστηριακού. Ελπίζεις να κάνει σωστά τη δουλειά του - να μην είναι τουλάχιστον άσχετος!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Έχει κάνει καμία από σας προσπάθεια το 2018; Εγώ μόλις ολοκλήρωσα την πρώτη προσπάθεια στο Έλενας...αυτοί οι τρεις γιατροί είναι ακόμα...οι κοπέλες στο τμήμα είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικές και ο χώρος πλήρως ανακαινισμένος...ελπίζω να έχω και καλό αποτέλεσμα βέβαια ...αλλά γενικά μπορώ να πω ότι με εξέπληξε θετικά η όλη διαδικασία ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...