Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα. Δεν ξερω τι εκανες τελικα...εμεις αντιμετωπιζουμε αυτο το προβλημα τωρα. Διαπιστωθηκε ηπια διαταση μετα την γεννηση κ οχι πριν. Κ εγω δεν ξερω τι να κανω κ σε καταλαβαινω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειμαι πραγματικα πολυ ανησυχοι.διανυω την 30η εβδομαδα κυησης κ ειμαι βαθια στεναχωρημενη.εκανα στην 22η εβδ.την β επιπεδου κ βρεθηκε μια οριακη διαταση κοιλιων εγκεφαλου 8,5 και 9,4 η αλλη.πηγαμε στην 24η εβδομ.και ειχαν πεσει κ οι 2 στο 8.ξαναπηγαμε στην 27η εβδ.για το καθορισμενο ραντεβου κ βρισκει ξανα διαταση μας ειπε να παμε σε 2 εβδομαδες κ στην 29η βρισκει διαταση κοντα στο 10.τωρα μας εχει κλεισει ραντεβου στις 32 εβδ.για να κανουμε αμνιοπαρακεντηση.εγω πμως δεν θελω εξαλλου το μωρακι σε λιγο γεννιεται...τι προβληματα φερνει μια διαταση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας να σας πω κι εγω την ιστορια μου. Πηγα για β σε μεγαλο ιδιωτικο μαιετηριο κ μου σημειωσαν ηπια κοιλιομεγαλια 8,3 και 9,5 και ηχογενες σημειο στην καρδια. Και τα δυο μαζι αυξανουν τις πιθανοτητες για ανωμαλια. Ο γιατρος μου ειναι καθυσυχαστικος κ σε 15 μερες θα παω για υπερηχο οπου μου αναφερει πως λογικα οι τιμες θα μειωθουν. Επισης δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο πως ενω πηγα στις 20 εβδ και 5 μέρες ο υπερηχογραφιστης με βρισκει 22 εβδομαδες. Υπαρχει περιπτωση η κοιλιομεγαλια να οφειλεται στο οτι ο μπεμπης μου εχει μεγαλωσει γρηγορα και δεν εχει ωριμασει ακομη?? Ασε που μου πεταξε και την αμνιο ενω το οριο ειναι στο 10!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας να σας πω κι εγω την ιστορια μου. Πηγα για β σε μεγαλο ιδιωτικο μαιετηριο κ μου σημειωσαν ηπια κοιλιομεγαλια 8,3 και 9,5 και ηχογενες σημειο στην καρδια. Και τα δυο μαζι αυξανουν τις πιθανοτητες για ανωμαλια. Ο γιατρος μου ειναι καθυσυχαστικος κ σε 15 μερες θα παω για υπερηχο οπου μου αναφερει πως λογικα οι τιμες θα μειωθουν. Επισης δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο πως ενω πηγα στις 20 εβδ και 5 μέρες ο υπερηχογραφιστης με βρισκει 22 εβδομαδες. Υπαρχει περιπτωση η κοιλιομεγαλια να οφειλεται στο οτι ο μπεμπης μου εχει μεγαλωσει γρηγορα και δεν εχει ωριμασει ακομη?? Ασε που μου πεταξε και την αμνιο ενω το οριο ειναι στο 10!!!

 

 

 

Καταρχήν σου εύχομαι να πάνε όλα καλά επειδή το έχω περάσει πρόσφατα κ είμαι πολύ ψαγμενη με το θέμα αν χρειαστείς κάτι στείλε μ πμ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας γράφω γιατί και γω πέρασα τα ιδια στη εγκυμοσύνη μου ΣΤη β επιπέδου σε έναν εξαίρετο εμβρυολογο που εχει μαθητεύσει δίπλα στο κΚυπρο ΝιΚολαιδη διεγέρσεις ήπια κοιλιομεγαλεια εμβρύου 9,4 και 8,6. Το όριο στην Ελλάδα ειναι 9.βρηκαν και μικρό ρινικό οστό έκανα αμνιοπαρακέντηση για τυχόν ανωμαλίες χρωμοσωμικα βγήκαν ολα καθαρά.Η διάταση του επόμενους μήνες ειχε αυξητική τάση έφτασε στους 8 μήνες το 13 που δεν θεωρείται πια ήπιο αλλα μεσαίο. Είχαμε τρελαθεί!ο γυναικολόγος μου σύστησε μαγνητική την οποία έκανα στο Ιασώ σε μια εξαίρετη παιδοακτινολογο βγήκε καθαρή με σχόλιο κοιλιομεγαλεια 11,9 και 11,2.ειπε ότι ειναι καλύτερο που ειναι και απο τις δυο μεριές.τη σωστή μέτρηση τη δείχνει πάντα η μαγνητική το χέρι "χάνει".Με διαβεβαίωσαν ότι ολα καλα δεν με έστειλαν ούτε δε παιδονευρολόγο τίποτα.Τελικα το αγοράκι μου γεννήθηκε ειναι ένα τεράστιο μωρο σημερα ειναι 6 μηνών 10,500γρ 75 πόντους και το κεφάλι του ειναι 46,7εκ. Πήγα πάλι για υπέρηχο πριν λίγες μέρες γιατί ανησυχίες η παιδίατρος για το μεγάλο κεφάλι ολα τελεια και η διάταση εχει εξαφανιστεί !!σας λεω την εμπειρία μου γιατί πέρασα έναν εφιάλτη στην εγκυμοσύνη μου και τωρα εχω ένα υγιές μωρο!!!!!!!!!!μονο πίστη και υπομονή χρειάζεται !!!:D;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα σας γράφω γιατί και γω πέρασα τα ιδια στη εγκυμοσύνη μου ΣΤη β επιπέδου σε έναν εξαίρετο εμβρυολογο που εχει μαθητεύσει δίπλα στο κΚυπρο ΝιΚολαιδη διεγέρσεις ήπια κοιλιομεγαλεια εμβρύου 9,4 και 8,6. Το όριο στην Ελλάδα ειναι 9.βρηκαν και μικρό ρινικό οστό έκανα αμνιοπαρακέντηση για τυχόν ανωμαλίες χρωμοσωμικα βγήκαν ολα καθαρά.Η διάταση του επόμενους μήνες ειχε αυξητική τάση έφτασε στους 8 μήνες το 13 που δεν θεωρείται πια ήπιο αλλα μεσαίο. Είχαμε τρελαθεί!ο γυναικολόγος μου σύστησε μαγνητική την οποία έκανα στο Ιασώ σε μια εξαίρετη παιδοακτινολογο βγήκε καθαρή με σχόλιο κοιλιομεγαλεια 11,9 και 11,2.ειπε ότι ειναι καλύτερο που ειναι και απο τις δυο μεριές.τη σωστή μέτρηση τη δείχνει πάντα η μαγνητική το χέρι "χάνει".Με διαβεβαίωσαν ότι ολα καλα δεν με έστειλαν ούτε δε παιδονευρολόγο τίποτα.Τελικα το αγοράκι μου γεννήθηκε ειναι ένα τεράστιο μωρο σημερα ειναι 6 μηνών 10,500γρ 75 πόντους και το κεφάλι του ειναι 46,7εκ. Πήγα πάλι για υπέρηχο πριν λίγες μέρες γιατί ανησυχίες η παιδίατρος για το μεγάλο κεφάλι ολα τελεια και η διάταση εχει εξαφανιστεί !!σας λεω την εμπειρία μου γιατί πέρασα έναν εφιάλτη στην εγκυμοσύνη μου και τωρα εχω ένα υγιές μωρο!!!!!!!!!!μονο πίστη και υπομονή χρειάζεται !!!:D;)

Πολύ χαίρομαι!!!! Να σου ζήσει !!!!! Εγω είμαι τώρα 26 εβδ κ από 9,5 φτασαμε το 8,9. Ο γιατρος μου δεν με αφηνει να κανω αμνιο ειναι καθετος απο την στιγμη που κυμαινομαστε σε φυσιολογικες τιμες!!! Ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί χτύπησε κ τη δική μας πόρτα....Είμαι έγκυος στο αγοράκι μας 28 εβδ + 2 ημ.Έκανα αυχενική άψογη κ β επιπ.που έδειξε οριακή αύξηση της πίεσης στη μητριαία αρτηρία.Άρχισα αντιπηκτικές κ μου συνέστησε ο υπερηχογραφιστής επανέλεγχο γι αυτό την 28η εβδ. Να σημειώσω η μέτρηση στον εγκέφαλο της αριστ.κοιλίας 8.Δεν είχε αναφερθεί κάτι...Πήγα λοιπόν χαλαρή προχθες για τον επανέλεγχο.Όλα καλά κ η πίεση εντός φυσιολογικών πια.Κ στο τελείωμα μου λέει το μόνο αξιοσημείωτο είναι μια διάταση στην αριστερή κοιλία. Έχεις μου λέει 11 κ το όριο είναι 10...Μη το σκεφτεσαι τώρα.Θ το δούμε στην 32η εβδ π θα κάνεις ντοπλερ.Αν αυξηθεί πάμε για μαγνητική!Εγώ μούδιασα χωρίς καν να ξέρω τι ναι όλο αυτο!Φοβερή ψυχραιμία μιλάμε...Όταν γύρισα σπίτι κ διάβασα τη γνωμάτευση οκ....Πόσο τρόμαξα...Μιλούσε για πιθανότητες νταουν γενετικων νευρολογικων ανωμαλιων κτλπ...Είχε όμως κ μια πρόταση πως στ αγόρια είναι σύνηθες κ μπορεί να ναι μια φυσιολογική παραλλαγή.....Όταν σκεφτόμουν μαύρα έφερνα αυτό στο μυαλό μου...Ύπνος δε μου κόλλαγε...Κ άρχισα την αναζήτηση στο ιντερνετ....Έπεσα πάνω σας..

.Πόση ανακούφιση!!!Έχω μια έννοια αλλά περισσότερο ελπίζω πως δεν είναι κάτι....Άρνηση φόβος πίστη;;Δε ξέρω θα δείξει...Είναι ο μπεμπάκος μου κ αυτό δεν αλλάζει...Περιμένω αύριο να μιλήσω με τον γιατρό μου....Αχ....θα το περάσουμε κ αυτό!!!!Σας ευχαριστώ για όλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai apo emena. Eimai mia manoula sthn kipro me thn idia agonia opos oles pou exo diavasi sto forum.

Kioforo to proto mas paidaki pou einai agoraki kai opos fenete einai se ola tou megaloutsiko etsi kai oi koilies ston egkefalo (megalokoilia). Eimai 27+4meres kai apo thn 21+5 arxisan oi agonies mou otan kaname ton elegxo B epipedou.

Arxika o uperixografistis mas vrike 9,8 kai stis dio plevres. Se epanelegxo stis 25 evdomades kiisis mas brike konta sto 11 kai sxedon to idio kai gia tis dio plevres pali. Xtes 27+3 meres (3 epanelexos) mas vrike sthn aristerh plevra 11,8 kai sthn dexia 12.

Gia to agxos den xriazete na po kati, eimai sigouroi oti oles niothoume to idio. To diko mou agxos einai se tetio vathmo pou apo ton proto elegxo b epipedou mexri simera exasa 3 kila. Eftixos to moraki mou perni kanonika varos. Stis 27+3 meres htan 1,3kila.

Oi plistes periptosis pou exo diavasi sto forum meta apo ena dio elegxous aporofite to igro. Emas akoma den exei simvi afto. Oute kan exei statheropiithi. O uperixografologos mas parotrini na kanume MRI kai amnio. An eimastan efkoloi sthn apofash gia amnio tha mas pieze na to kaname kiolas xtes. Arxika mas eipe oti to MRI ginete stin 32 evdomada, eno tora mas leei na pame kiolas afth thn evdomada pou mpeni (28) kai meta na to epanalavoume prin thn genna. Ma ti einai re pedi mou to MRI?kanenas peripatos sto periptero kai sistinete me tosi efkolia kai malista na gini dio fores? Kai pos xeri ti the simvi mexri thn genna? Apokliete na eimaste kai emis allh mia periptosh pou na ftasi mia mera se kapia fash prin thn genna pou na statheropiithi, an oxi na miothi? Eimai parapoli sigxismenh. Den mporo na iremiso, oute na kimitho.

Sas parakalo kapios pou eftase mexri to 12 as mou pei thn dikh tou empiria. An kai to forum me iremizei giati oi eisate oles toso ipostiriktikes, anisixo giati emena to igro den exi statheropiithi kan!

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai apo emena. Eimai mia manoula sthn kipro me thn idia agonia opos oles pou exo diavasi sto forum.

Kioforo to proto mas paidaki pou einai agoraki kai opos fenete einai se ola tou megaloutsiko etsi kai oi koilies ston egkefalo (megalokoilia). Eimai 27+4meres kai apo thn 21+5 arxisan oi agonies mou otan kaname ton elegxo B epipedou.

Arxika o uperixografistis mas vrike 9,8 kai stis dio plevres. Se epanelegxo stis 25 evdomades kiisis mas brike konta sto 11 kai sxedon to idio kai gia tis dio plevres pali. Xtes 27+3 meres (3 epanelexos) mas vrike sthn aristerh plevra 11,8 kai sthn dexia 12.

Gia to agxos den xriazete na po kati, eimai sigouroi oti oles niothoume to idio. To diko mou agxos einai se tetio vathmo pou apo ton proto elegxo b epipedou mexri simera exasa 3 kila. Eftixos to moraki mou perni kanonika varos. Stis 27+3 meres htan 1,3kila.

Oi plistes periptosis pou exo diavasi sto forum meta apo ena dio elegxous aporofite to igro. Emas akoma den exei simvi afto. Oute kan exei statheropiithi. O uperixografologos mas parotrini na kanume MRI kai amnio. An eimastan efkoloi sthn apofash gia amnio tha mas pieze na to kaname kiolas xtes. Arxika mas eipe oti to MRI ginete stin 32 evdomada, eno tora mas leei na pame kiolas afth thn evdomada pou mpeni (28) kai meta na to epanalavoume prin thn genna. Ma ti einai re pedi mou to MRI?kanenas peripatos sto periptero kai sistinete me tosi efkolia kai malista na gini dio fores? Kai pos xeri ti the simvi mexri thn genna? Apokliete na eimaste kai emis allh mia periptosh pou na ftasi mia mera se kapia fash prin thn genna pou na statheropiithi, an oxi na miothi? Eimai parapoli sigxismenh. Den mporo na iremiso, oute na kimitho.

Sas parakalo kapios pou eftase mexri to 12 as mou pei thn dikh tou empiria. An kai to forum me iremizei giati oi eisate oles toso ipostiriktikes, anisixo giati emena to igro den exi statheropiithi kan!

 

Αχ ποσο σε νιωθω!!!Ψυχραιμια.....

 

Εμενα ο γιατρος μου ειπε πως στην 32η κανουμε μαγνητικη γιατι τοτε ισως ν μειωθει ή ν σταθεροποιηθει...

 

Δε ξερω τι ν σου πω αλλο..Θετικη σκεψη κ ακολουθα το ενστικτο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ah efxaristo gia thn apantish sou. Den eimaste monoi, oute emis, oute esis. An thelis as kratisoume epafi k na enimeronoume h mia thn allh me neotera. Isos einai ligo parigoritiko. Avrio to proi pao gia defteri gnomh se allo uperixo. K to savato pao gia to MRI telika. H ginekologos mou simera mou milise gia to giatro to nikolaidi sthn Agglia. Analoga me to ti tha dixi to MRI tha apofasisoume an axizi na mas stili sthn Agglia gia epemvash prin gennithi to moro.

Enas megalos efialtis! Makari na teliosi gia olus mas!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ah efxaristo gia thn apantish sou. Den eimaste monoi, oute emis, oute esis. An thelis as kratisoume epafi k na enimeronoume h mia thn allh me neotera. Isos einai ligo parigoritiko. Avrio to proi pao gia defteri gnomh se allo uperixo. K to savato pao gia to MRI telika. H ginekologos mou simera mou milise gia to giatro to nikolaidi sthn Agglia. Analoga me to ti tha dixi to MRI tha apofasisoume an axizi na mas stili sthn Agglia gia epemvash prin gennithi to moro.

Enas megalos efialtis! Makari na teliosi gia olus mas!

 

Κοριτσι μου ποσο σε συμπονω!Πως πηγε ο σημερινος υπερηχος;;; Προβληματιζομαι ομως...Χειρουργιο στην Αγγλια;;Δεν ειναι νωρις για τετοια γνωμη;;;Μηπως σε πανικοβαλλουν πολυ προωρα..;;;Δε ξερω....Παντα ειμαι της λογικης βημα βημα...Δυναμη κ ψυχραιμια οσο μπορεις!!!Η σκεψη μου μαζι σου!Μαρια το ονομα μου..

Link to comment
Share on other sites

Maria mou, VALSAMO ta logia sou! Den se xero alla na ixeres poso perimeno kathe mera na diavaso etso kai dio grames apo esena. Ego eimai h Carolina. Eimai sthn Kipro kai eimai 31 eton, pantreftika molis prin ena xrono kai einai to proto mas paidaki.
Eimai akrivos 28 evdomadon simera.

Ta nea mou apo extes pou piga se dimosio nosokomio (mexri tora eixa idiotiko ginekologo o opios me estelne se idiotiko iperixo), einai oti me eide mia exeretikh mea kai enas uperixografistis pou tixeni na einai kai o diefthintis ths omadas eki.
Einai o protos giatros pou mou mila me sigouria to pos na kinitho. Mou einai na vgalo apo to mialo mou thn amniokentisi katarxin. To embrio einai viosimo eipe kai den eprepe kan na mou miloun kai na me mperdevoun me erotimata tou tipou, "an kanis amniokentisi kai dixi kati ti apofash tha paris?" H apofash einai mia kai ametakliti kai apo emena kai ton sizigo mou alla mou edixe me sigouria kai o giatros xtes oti afth einai h sosth apofash. Opotan amniokentisi TELOS, den kanoume. Me eide ston iperixo, ontos entopise tis kilies kai stis dio plevres alla mou eipe oti tis vriski pio mikres apo 12 kai tis dio! Ok iparxi kai h exigisi oti apo mixanima se mixanima kai apo xeri se xeri... Mou eipe omos oti sto nosokomio to sigkekrimeno geniounte poli sixna mora me ta idia evrimata kai na mhn panikovalome akoma. Tha to parakolouthoume kai akoma kai na megalosi kai allo den simeni sigoura oti exoume provlima. Akoma kai meta thn genna oi piesis alazoun exo apo thn mitra kai akoma kai meta thn genna mpori na miothi. Mou sistise na genniso me kesarikh gia na mhn piesoume to kefalaki tou me thn fisikh genna. Mou eipe na kano to MRI alla na sigourefto oti iparxi kapios exidikevmenos pou xeri na diavazei ta apotelesmata gia emvria. Mou afise to minima oti sthn Kipro den iparxi giatros me auth thn exidikevsh, omos an to kano kai paro ta apotelesmata moro na ta stilo se opion thelo (isos ta stiloume sthn Ellada). To MRI tha mas dixi an iparxi opiadipote allh vlavh sthn domh tou egkefalou. Niotho anakoufish kai mporesa na kimitho kai na fao san kanonikos anthropos meta apo 4 meres.

Gia kapio logo den mporo na vro ta proigoumena sou minimata sto forum.
Thelis na mou peis gia esena?

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Καρολίνα,

 

χωρίς να θέλω να θίξω τον γιατρό του δημοσίου νοσοκομείου που σε εξέτασε, για το πρόβλημα που εντοπίσατε καταλληλότερος να σε οδηγήσει είναι εμβρυολόγος. Ούτε ο μαιευτήρας, ούτε οι μαίες είναι καταρτισμένοι για τέτοιες περιπτώσεις.

 

Ο Νικολαϊδης, στον οποίον σε παρέπεμψαν είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένος επιστήμονας και ιδρυτής του ιδρύματος Εμβρυολογίας. Δεν ξέρω γιατί σου είπαν ότι στην Κύπρο δεν υπάρχει τέτοια ειδικότητα, από την σελίδα του ιδρύματος βρίσκω ότι πιστοποιημένοι εμβρυολόγοι στην Κύπρο είναι οι εξής:

 

Maria Agathokleous

Aphrodite Aristidou-kallikas

Artemios Christou

Nicolaos Dari

Ioannis Kallikas

Electra Neokli

Christina Stylianou

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από κάποιον από αυτούς και να κινηθείς αντίστοιχα. Αν κάποιος από αυτούς τους γιατρούς σε έχει ήδη δει, ακολούθησε τον, πίστεψέ με ξέρει καλύτερα από οποιονδήποτε απλό γυναικολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Καρολίνα,

 

χωρίς να θέλω να θίξω τον γιατρό του δημοσίου νοσοκομείου που σε εξέτασε, για το πρόβλημα που εντοπίσατε καταλληλότερος να σε οδηγήσει είναι εμβρυολόγος. Ούτε ο μαιευτήρας, ούτε οι μαίες είναι καταρτισμένοι για τέτοιες περιπτώσεις.

 

Ο Νικολαϊδης, στον οποίον σε παρέπεμψαν είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένος επιστήμονας και ιδρυτής του ιδρύματος Εμβρυολογίας. Δεν ξέρω γιατί σου είπαν ότι στην Κύπρο δεν υπάρχει τέτοια ειδικότητα, από την σελίδα του ιδρύματος βρίσκω ότι πιστοποιημένοι εμβρυολόγοι στην Κύπρο είναι οι εξής:

 

Maria Agathokleous

Aphrodite Aristidou-kallikas

Artemios Christou

Nicolaos Dari

Ioannis Kallikas

Electra Neokli

Christina Stylianou

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από κάποιον από αυτούς και να κινηθείς αντίστοιχα. Αν κάποιος από αυτούς τους γιατρούς σε έχει ήδη δει, ακολούθησε τον, πίστεψέ με ξέρει καλύτερα από οποιονδήποτε απλό γυναικολόγο.

 

Efxaristo gia to minima kai thn prospathia na me voithisis! Prepi na diefkriniso kati pou isos den eimoun arketa xekatharh pio pano. O giatros pou me eide xtes den htan enas aplos ginekologos, alla

emvriologos pou xirizete ton iperixo sto Makario Nosokomio ths Lefkosias. Giafto kai mou ekane ton iperixo xtes.

Thn mea thn anefera giati sto Makario Nosokomio eiparxi mia diadikasia gia egrafh ean einai h proth fora pou to episkeptese. Sthn mea eprepe na doso mia katathesh gia ton logo pou thelo na xekiniso mazi tous mazi me olo to istoriko igias pou eixa mazi mou. Me afto ton tropo me parepempsan sto sosto tmima.

Oi embriologoi pou anaferis einai tou idiotikou tomea kai ontos anagnorizo ta plista apo ta onomata sthn lista. Theorisa sosto omos na mhn pao se deftero idioth alla na do ti tha mou poun sto dimosio xoris tixon oikonomika simferonta sthn mesh.

Thelo xana thn gnomh sou. Exeis empiria me afto to provlima?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου για το δημόσιο, όντως πολλοί λειτουργούν με βάση το χρήμα και όχι βάσει ηθικής. Και εγώ σε δημόσιο γεννησα για ακριβώς τους ίδιους λόγους. Ωστόσο για εξετάσεις τέτοιου τύπου ακόμα και η γυναίκα του γυναικολογου μου σε γιατρό της λίστας (στην Ελλάδα) πήγε. Στη συγκεκριμένη ειδικότητα και για τους πιστοποιημενους συνολικά εμβυολογους (γιατί υπάρχουν και γιατροί με επιμέρους πιστοποιηση) πραγματικά δεν πιστεύω ότι έχουν οικονομικά κίνητρα. Δεν έχω εμπειρία στο πρόβλημα σου, θα συμφωνήσω όμως με τον 1ο γιατρό. Το θέμα είναι εσείς τι προτιθεστε να κάνετε. Πχ σε περίπτωση χρωμοσωμικης ανωμαλιας άλλες γυναίκες ξέρουν εκ των προτέρων ότι δεν επιθυμούν να συνεχίσουν την κυηση και έτσι κάνουν όποια εξέταση είναι απαραίτητη. Άλλες δεν θέλουν να διακοψουν, ο,τι και πρόβλημα να υπάρχει και έτσι δεν μπαίνουν σε διαδικασία διαγνωστικων εξετάσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου για το δημόσιο, όντως πολλοί λειτουργούν με βάση το χρήμα και όχι βάσει ηθικής. Και εγώ σε δημόσιο γεννησα για ακριβώς τους ίδιους λόγους. Ωστόσο για εξετάσεις τέτοιου τύπου ακόμα και η γυναίκα του γυναικολογου μου σε γιατρό της λίστας (στην Ελλάδα) πήγε. Στη συγκεκριμένη ειδικότητα και για τους πιστοποιημενους συνολικά εμβυολογους (γιατί υπάρχουν και γιατροί με επιμέρους πιστοποιηση) πραγματικά δεν πιστεύω ότι έχουν οικονομικά κίνητρα. Δεν έχω εμπειρία στο πρόβλημα σου, θα συμφωνήσω όμως με τον 1ο γιατρό. Το θέμα είναι εσείς τι προτιθεστε να κάνετε. Πχ σε περίπτωση χρωμοσωμικης ανωμαλιας άλλες γυναίκες ξέρουν εκ των προτέρων ότι δεν επιθυμούν να συνεχίσουν την κυηση και έτσι κάνουν όποια εξέταση είναι απαραίτητη. Άλλες δεν θέλουν να διακοψουν, ο,τι και πρόβλημα να υπάρχει και έτσι δεν μπαίνουν σε διαδικασία διαγνωστικων εξετάσεων.

 

Agapith vtgian,

Apo thn ora pou mou estiles to proto minima arxisa na to psaxno gia ton giatro pou me eixe exetasi xtes kai exeis dikeo. Einai idikevmenos ginekologos, alla ton exoun sto tmima gia ton iperixo (opos mou eipan exei polh empiria). Episis tora katalava thn diafora kai xero parapolous ginekologous pou kanun thn exetash auth xoris na einai embriologoi.

Me evales se skepsis, prepi na to paradexto alla kala ekanes. Eimai apirh apo ola afta.

Ti na po...o Theos na mas voithish na kanume tis sostes kinisis kai makari ola na pane kala.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο πρώτο τα έμαθα όλα! Στο 2ο παίρνουμε ειδίκευση χα χα. Ψάξε το λίγο με τους εμβρυολογους, είναι οι καταλληλοτεροι, έχει προχωρησει πολύ η ιατρική στο συγκεκριμένο πεδίο τα τελευταία λίγα χρόνια και δεν είναι ευρέως γνωστο το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Sas grafo meta apo arketous mines kai exo ta kalitera nea pou mporei kaneis na fantastei. Stis 15 Dekembriou efera ston kosmo me kesarikh tomh ena igiestato agori 3,880kg. Genisa sto Makario nosokomio sth Lefkosia opou iparxei monada neognon etsi oste molis geniotan to moraki na tou kanoun ola ta test pou xriazotan gia na entopisoume an exakolouthousan na fenonte oi megalokilies kai meta ton toketo. To moraki mou perase enamisi mera sthn monada makria apo emena, kai otan teliosan ola ta test mou ton eferan konta mou kai mou anakinosan oti oi megalokilies exafanistikan kai apo tis dio plevres. Ola ta test vgikan kathara (test chromatosomaton, ktl.). O gios mas einai se 2 meres 3 minon kai idi mpori na pei dikes tou lexoules, pou den simenoun kati sthn pragmatikotita, alla gia emena simenoun ton kosmo olo! Thelo na sas po oti me xaropii idietera to gononos oti den prosthethikan nea cases sto forum kai efxome ston Theo na mhn ipirxan kainouria cases meta apo to diko mou kai giafto den egrapsan alloi gonis sto forum. Se periptosi pou kapios antimetopizei to idio problima kai diavazi to forum thelo na tou po na exei pisth, na mhn xanei to kouragio tou giati ola mporoun na anatrapoun! Kapoies fores oi giatroi ipervaloun kai megalopioun ta pragmata. O paidiatros pou mas parakolouthei mas exigise oti se kapia fash ths kiisis egine apofraxi kai to igro eleftherothike me apotelesma na figoun oi kilies. Etsi to moraki einai igiestato.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας. Πρόσφατα αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με ήπια διάταση πλαγιων κοιλίων στο αγοράκι μου(10mm ήταν και οι δύο) . Τις είχε εντοπίσει ο υπερηχογρσφος στην Β επιπέδου. Φυσικά μας έπιασε πανικός καθώς μου πρότεινε αμνιοπαρακεντιση, μοριακό καρυοτυπο και τοξοπλασμα. Φυσικά ο γιατρός μου είπε για επανέλεγχο μετά από έναν μήνα . Η αυχενική μου είχε βγει πάρα πολύ καλή και έτσι με είχε πιάσει πανικός έτσι όπως μου τα λέγανε οι γιατροί. Μου μιλούσαν ακόμη και για διακοπή κύησης. Φυσικά χάσαμε το μυαλό μας με τον σύζυγό μου. Κάναμε την παρακέντηση και περιμέναμε με αγωνία τα αποτελέσματα. Τέλος πάντων τα αποτελέσματα βγήκαν όλα πεντακάθαρα. Ο γιατρός, μας είχε πει πως οι κοιλίες δεν θέλουμε με την καμία να παρουσιάσουν αύξηση πάρα μόνο να μείνουν στάσιμοι η να μειωθούν 
. Ευτυχώς στον επανέλεγχο είχαν κατέβει στο 9mm και έτσι δεν ήταν στα ανώτερα φυσιολογικά και ήταν στα φυσιολογικά . Μετά από πολύ άγχος και αγωνία γέννησα το μωράκι μου νωρίτερα γιατί είχε διπλή περιτύλιξη και δεν έπαιρνε πολύ βάρος. Το μωράκι μου γεννήθηκε 2750 στις 36 εβδομάδες. Στο νοσοκομείο ξανά έκαναν υπέρηχο για τις κοιλίες και η γιατρός μου είπε πως δεν ήταν άξιο παρατήρησης και πως θα πρέπει να το παρακολουθουμε για κάποιο διάστημα. Όταν το μωρό έφτασε 50 ημερών ( χθες δηλαδή), κάναμε υπέρηχο και οι κοιλίες είχαν φύγει. Δεν υπήρχε πλέον τίποτα. Ο υπερηχογραφος στο γένεσης στην Θεσσαλονίκη μας είπε πως το μωράκι μας χαίρει άκρας υγείας. Να μην μας αγχώνει τίποτα.

Το συγκεκριμένο ποστ ήθελα να το μοιραστώ μαζί με όλες τις μανούλες που ίσως τραβήξουν την ίδια δυσκολία με εμάς. Να μην σας πιάνει πανικός (λίγο δύσκολο βέβαια) 

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα σε όλες! Θα ήθελα και εγώ να πω την εμπειρία μου πάνω σε αυτό το θέμα πιο πολύ για να ηρεμήσω. Περιμένω την δεύτερη κόρη μου και στην β επιπέδου μου βρήκαν στην δεξιά κοιλιομεγαλία τιμή 9,8. Η αυχενική διαφάνεια και όλες οι πρώτες εξετάσεις μου ήταν πολύ καλές. Εντωμεταξύ την ημέρα της β επιπέδου ανακάλυψα ότι έχω λοίμωξη και πιθανόν μια μικρή τρύπα στον σάκο και έκατσα ξάπλα για 10 μέρες με αντιβίωση και εξετάσεις αίματος συνέχεια. Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν το ενδεχόμενο της αμνιοπαρακέντησης μου το απέκλεισαν κάθετα. Πήρα και μια δεύτερη γνώμη στις 10 μέρες που σηκώθηκα και πάλι η τιμή ήταν 9,8-9,8. Πήγαν λοιπόν για την επανεξέταση μετά από δύο εβδομάδες και ο ένας μου είπε τιμή 10-10,8 αλλά με μέτρηση από την πάνω μεριά γιατί η μπέμπα δεν έπαιρνε θέση και ο άλλος με 10 μέρες διαφορά πάλι και σωστή θέση του παιδιού μου είπε ότι το μετράει 8,9 με 9,4. Και φτάνουμε στο χτες (31 εβδομάδες) που πήγα πάλι και με μέτρηση από την πάνω μεριά μου το βρήκαν 9-9,3. Είχα μια μικρή ελπίδα ότι θα έπεφτε λίγο περισσότερο και δεν ξέρω τι να κάνω. Η μπέμπα είναι φυσιολογική προς ανεπτυγμένη είναι όλα πολύ καλά και έκανα μέχρι και ντόπλερ χτες που όλες οι τιμές ήταν φυσιολογικές. Ο γυναικολόγος εμβρυολόγος που μου έκανε τις μετρήσεις μου λέει ότι δεν ανησυχεί και αν θέλω για την ψυχική μου ηρεμία να κάνω μια μαγνητική. Ο γυναικολόγος μου το ίδιο αν και το βρίσκει άσκοπο να κάνω σε αυτή την φάση μαγνητική. Η παιδίατρος που παρακολουθεί την κόρη μου το ίδιο. Μου είπε κιόλας ότι σε αυτό το σημείο είναι λίγο άσκοπο να κάνω μαγνητική  γιατί αν υπήρχε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία θα φαινόταν και κάτι άλλο στην ανάπτυξη του παιδιού, ότι είναι πολύ σύνηθες και εμένα οι μετρήσεις είναι κάτω από 10 και θα το παρακολουθήσουμε με το καλό όταν γεννήσω. Εγώ όμως κοντεύω να σκάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα! Θέλω να με βοηθήσετε. Βρέθηκε σε συγγενικο μου πρόσωπο διάταση κοιλιας. Μετρήθηκε στην Β'επιπέδου η μία πλευρά 10.5. Τώρα είναι 29 εβδομάδων και αυξήθηκε σε 13.θελω να μου πείτε αν εχει περάσει κάποιος από σας κάτι παρόμοιο ή να έχει ακούσει και τελικά να είχε θετική εξέλιξη στην γέννα. 

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα θα ήθελα να πω κι εγώ την εμπειρία μου,ειμαι 26η εβδομάδα,στην β επιπέδου μου βρηκαν ήπια διάταση αριστερής κοιλίας εγκεφάλου (κοιλιομεγαλια) με διαστάσεις vp αριστερά 10,4.mm.Εκανα αμνιοπαρακέντηση και έχει βγει ήδη το pcr  που είναι για τα σύνδρομα χωρίς κανένα πρόβλημα,αναμένω το τελικό αποτέλεσμα σε 10 μέρες.μου είπαν και για μαγνητική στην 32 η εβδομαδα. Έχετε ανάλογες εμπειρίες;πως εξελίχθηκαν;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να πω κι εγώ την εμπειρία μου,ειμαι 26η εβδομάδα,στην β επιπέδου μου βρηκαν ήπια διάταση αριστερής κοιλίας εγκεφάλου (κοιλιομεγαλια) με διαστάσεις vp αριστερά 10,4.mm.Εκανα αμνιοπαρακέντηση και έχει βγει ήδη το pcr  που είναι για τα σύνδρομα χωρίς κανένα πρόβλημα,αναμένω το τελικό αποτέλεσμα σε 10 μέρες.μου είπαν και για μαγνητική στην 32 η εβδομαδα. Έχετε ανάλογες εμπειρίες;πως εξελίχθηκαν;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα! Καινουρια στο forum, ειπα κ εγω να γραψω το προβλημα μου. Ειμαι 22 εβδ εγκυος. Απο την 18 εβδ περιπου βρεθηκε μεγαλοκοιλια εγκεφαλου και μερικη αγενεσια μεσολοβιου. Καναμε μαγνητικη κ μας ειπαν οτι βρεθηκε μεσολοβιο αλλα παραμενει η μεγαλοκοιλια. Αλλαξα εμβρυολογο κ μας μετρησε τα προσθια κερατα 7,3 και τα οπισθια 9,5. Μας ειπε να ξαναπαμε σε 2 εβδομαδες για επανελεγχο. Αμνιο κ λοιμωξεις ολα καθαρα. Φυσικα ολοι μιλανε για διακοπη κυησης και μου ειναι δυσκολο. Εριξα ηδη ενα παιδακι λογω πολυ σοβαρης καρδιοπαθειας. Νομιζω θα τρελαθω.. απαντηστε μου σας παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, "Anna" είπε:

Καλημερα! Καινουρια στο forum, ειπα κ εγω να γραψω το προβλημα μου. Ειμαι 22 εβδ εγκυος. Απο την 18 εβδ περιπου βρεθηκε κοιλιομεγαλια εγκεφαλου και μερικη αγενεσια μεσολοβιου. Καναμε μαγνητικη κ μας ειπαν οτι βρεθηκε μεσολοβιο αλλα παραμενει η κοιλιομεγαλια 10, 4 κ 10,6. Αλλαξα εμβρυολογο κ μας μετρησε τα προσθια κερατα 7,3 και τα οπισθια 9,5. Μας ειπε να ξαναπαμε σε 2 εβδομαδες για επανελεγχο. Αμνιο κ λοιμωξεις ολα καθαρα. Φυσικα ολοι μιλανε για διακοπη κυησης και μου ειναι δυσκολο. Εριξα ηδη ενα παιδακι λογω πολυ σοβαρης καρδιοπαθειας. Νομιζω θα τρελαθω.. απαντηστε μου σας παρακαλω..

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...