Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως την έχω κακομάθει ?


swansony

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Η μικρή μου είναι μόλις 1,5 μηνών. Είναι το πρωτο μου παιδακι.Όταν γυρισαμε απο το μαιευτηριο κ ως νέα μαμά έτρεχα μόλις ακουγα το παραμικρό κιχ.Δεν το συζητώ για όταν εκλαιγε.Επειδή είχε δυσκολία στο να κοιμηθεί την περπατούσα της τραγουδούσα κ τις περισσότερες φορές την έπαιρνε ο ύπνος. Μόλις όμως την έβαζα στην καλαθούνα αν δεν ήταν βαθιά κοιμισμενη ξυπνούσε και αντέ πάλι βόλτες και τραγούδια από την αρχή μέχρι να κοιμηθεί.Ο άντρας μου ζει κ εργαζεται Αθηνα οπότε εγω τα περνούσα μόνη μου.Κάποια στιγμή άρχισε να ξυπνάει όλο κ πιο συχνά κ αποφάσισα να την κοιμηζω θηλαζοντας τη στο κρεβάτι μου για να ξεκουράζομαι κ εγώ. Τώρα αν κ μόλις 1,5 μηνών όταν κοιμάται στο κρεβάτι ξυπνάει μόνο 1 φορά για να φάει κ έτσι ξεκουράζομαι. Θα ήθελα όμως να κοιμάται στην καλαθουνα της όπως και να μην κλαιει όταν την αφήνω να κάθετε μόνη της χωρίς να την έχω αγκαλιά. Δυστυχώς δεν παίρνει και πιπίλα και όταν άρχιζει να κλαίει δίνει τόσο ένταση που σχεδον μελανιαζει το προσωπο της και δεν σταματαει μέχρι να την πάρω αγκαλια.Ήρθαμε Αθήνα για λίγο καιρό τώρα στον άντρα μου.Εκείνος λέει ότι την έχω κακομαθει τόσο με τον ύπνο όσο και με την αγκαλιά. Εδώ λογω ελλειψης χωρου αναγκαστικα κοιμαται μαζι μας η μικρή. Γενικά ηρεμει μόνο με αγκαλιά η θηλασμο.Έχουμε κ τα πονάκια μας αλλα δεν ξερω αν ποναει παντα οταν κλαιει ή αν απλά θέλει αγκαλια.Η παιδίατρος λέει ότι είναι νωρίς γιά να την έχω κακομαθει.Εγώ πάλι φοβάμαι μην έχει δίκιο ο άντρας μου.Πώς μπορώ να την μάθω να κοιμάται μόνη της και να μην κλαιει όταν δεν είναι αγκαλια?Μήπως την έχω κακομαθει?Θα ήθελα να την βάλω σε πρόγραμμα σιγά σιγά. Πως όμως?Ακόμη κ με ρούχα μου που της έβαλα στην καλαθουνα της δεν κατάφερα να την ξεγέλασω.Σε 2 μήνες επιστρέφω στη δουλειά κ θα την κρατάει η μαμά μου η οποία θα τα βρει σκούρα αν δεν την βάλω σε μια σειρά. :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να την έχεις μαζί σου όσο πιο πολύ μπορείς!!

 

Αφού θα γυρίσεις στη δουλειά σε 2 μήνες, έχεις λίγο χρόνο για να απολαύσεις το μωρό σου και να σε χαρεί κι αυτή τώρα.

 

Μην προσπαθείς να την βάλεις σε μια σειρά. Θα μπει μόνη της μεγαλώνοντας. Οτι σας συμβαίνει είναι απόλυτα φυσιολογικό.

 

Οσο για τη μαμά σου, μην ανησυχείς. Δεν θα τα βρει σκούρα.

Θα σου πω μονάχα ότι εχθές άφησα την κόρη μου να διανυκτερεύσει στη μητέρα μου γιατί είχα να κοιμηθώ 2 βδομάδες, λόγω της μικρής. Κι ενώ φοβόμουν ότι δεν θα κοιμηθεί όλη νύχτα μακρυά μου, αυτή κοιμήθηκε όλη νύχτα σα πουλάκι!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

(Έχεις ανοίξει 2 ίδια θέματα)

 

Το μωράκι είναι μόνο 1,5 μηνών. Δεν έχει ακόμα την ικανότητα να κακομάθει. Κλαίει για συγκεκριμένους λόγους τους οποίους θα πρέπει να προσπαθήσετε να βρείτε. Μήπως, πεινάει, κρυώνει, ζεσταίνεται, πονάει, προσπαθεί να κοιμηθεί κτλ. Δεν ζητάει αγκαλιά από καπρίτσιο... Δεν μπορείς να τη μάθεις να κοιμάται μόνη της ενώ είναι μόνο 1,5 μηνών, ούτε να τη βάλεις σε σειρά. Εσείς θα ακολουθείτε τις ανάγκες του μωρού και το ίδιο θα κάνει και η γιαγιά σε 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η μικρή μου είναι μόλις 1,5 μηνών. Είναι το πρωτο μου παιδακι.Όταν γυρισαμε απο το μαιευτηριο κ ως νέα μαμά έτρεχα μόλις ακουγα το παραμικρό κιχ.Δεν το συζητώ για όταν εκλαιγε.Επειδή είχε δυσκολία στο να κοιμηθεί την περπατούσα της τραγουδούσα κ τις περισσότερες φορές την έπαιρνε ο ύπνος. Μόλις όμως την έβαζα στην καλαθούνα αν δεν ήταν βαθιά κοιμισμενη ξυπνούσε και αντέ πάλι βόλτες και τραγούδια από την αρχή μέχρι να κοιμηθεί.Ο άντρας μου ζει κ εργαζεται Αθηνα οπότε εγω τα περνούσα μόνη μου.Κάποια στιγμή άρχισε να ξυπνάει όλο κ πιο συχνά κ αποφάσισα να την κοιμηζω θηλαζοντας τη στο κρεβάτι μου για να ξεκουράζομαι κ εγώ. Τώρα αν κ μόλις 1,5 μηνών όταν κοιμάται στο κρεβάτι ξυπνάει μόνο 1 φορά για να φάει κ έτσι ξεκουράζομαι. Θα ήθελα όμως να κοιμάται στην καλαθουνα της όπως και να μην κλαιει όταν την αφήνω να κάθετε μόνη της χωρίς να την έχω αγκαλιά. Δυστυχώς δεν παίρνει και πιπίλα και όταν άρχιζει να κλαίει δίνει τόσο ένταση που σχεδον μελανιαζει το προσωπο της και δεν σταματαει μέχρι να την πάρω αγκαλια.Ήρθαμε Αθήνα για λίγο καιρό τώρα στον άντρα μου.Εκείνος λέει ότι την έχω κακομαθει τόσο με τον ύπνο όσο και με την αγκαλιά. Εδώ λογω ελλειψης χωρου αναγκαστικα κοιμαται μαζι μας η μικρή. Γενικά ηρεμει μόνο με αγκαλιά η θηλασμο.Έχουμε κ τα πονάκια μας αλλα δεν ξερω αν ποναει παντα οταν κλαιει ή αν απλά θέλει αγκαλια.Η παιδίατρος λέει ότι είναι νωρίς γιά να την έχω κακομαθει.Εγώ πάλι φοβάμαι μην έχει δίκιο ο άντρας μου.Πώς μπορώ να την μάθω να κοιμάται μόνη της και να μην κλαιει όταν δεν είναι αγκαλια?Μήπως την έχω κακομαθει?Θα ήθελα να την βάλω σε πρόγραμμα σιγά σιγά. Πως όμως?Ακόμη κ με ρούχα μου που της έβαλα στην καλαθουνα της δεν κατάφερα να την ξεγέλασω.Σε 2 μήνες επιστρέφω στη δουλειά κ θα την κρατάει η μαμά μου η οποία θα τα βρει σκούρα αν δεν την βάλω σε μια σειρά. :cry:

 

 

Είναι πολύ μωρό και είναι λογικό να θέλει αγκαλιές και θηλασμό όλη την ώρα. Σιγά σιγά θα δεις ότι θα αυτό θα αλλάξει.

Ο θηλασμός δεν είναι πάντα θρεπτικός, δεν τρέφεται δηλαδή, αλλά νιώθει την αγάπη της μαμάς.

Μπορείς να κάνεις εκπαίδευση ύπνου ( Κοιμίσου παιδί μου ) αν είσαι προετοιμασμένη να αντέξεις τα κλάματα. Θα μάθει έτσι να κοιμάται μόνη της.

Η άποψή μου πάντως (αν την θες την κρατάς) είναι να μην τη ζορίσεις ακόμα και στον 3-4 μήνα κάνεις εκπαίδευση ύπνου. Μίας εβδομάδας υπόθεση είναι και οι πρώτες δύο νύχτες είναι σκληρές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η μικρή μου είναι μόλις 1,5 μηνών. Είναι το πρωτο μου παιδακι.Όταν γυρισαμε απο το μαιευτηριο κ ως νέα μαμά έτρεχα μόλις ακουγα το παραμικρό κιχ.Δεν το συζητώ για όταν εκλαιγε.Επειδή είχε δυσκολία στο να κοιμηθεί την περπατούσα της τραγουδούσα κ τις περισσότερες φορές την έπαιρνε ο ύπνος. Μόλις όμως την έβαζα στην καλαθούνα αν δεν ήταν βαθιά κοιμισμενη ξυπνούσε και αντέ πάλι βόλτες και τραγούδια από την αρχή μέχρι να κοιμηθεί.Ο άντρας μου ζει κ εργαζεται Αθηνα οπότε εγω τα περνούσα μόνη μου.Κάποια στιγμή άρχισε να ξυπνάει όλο κ πιο συχνά κ αποφάσισα να την κοιμηζω θηλαζοντας τη στο κρεβάτι μου για να ξεκουράζομαι κ εγώ. Τώρα αν κ μόλις 1,5 μηνών όταν κοιμάται στο κρεβάτι ξυπνάει μόνο 1 φορά για να φάει κ έτσι ξεκουράζομαι. Θα ήθελα όμως να κοιμάται στην καλαθουνα της όπως και να μην κλαιει όταν την αφήνω να κάθετε μόνη της χωρίς να την έχω αγκαλιά. Δυστυχώς δεν παίρνει και πιπίλα και όταν άρχιζει να κλαίει δίνει τόσο ένταση που σχεδον μελανιαζει το προσωπο της και δεν σταματαει μέχρι να την πάρω αγκαλια.Ήρθαμε Αθήνα για λίγο καιρό τώρα στον άντρα μου.Εκείνος λέει ότι την έχω κακομαθει τόσο με τον ύπνο όσο και με την αγκαλιά. Εδώ λογω ελλειψης χωρου αναγκαστικα κοιμαται μαζι μας η μικρή. Γενικά ηρεμει μόνο με αγκαλιά η θηλασμο.Έχουμε κ τα πονάκια μας αλλα δεν ξερω αν ποναει παντα οταν κλαιει ή αν απλά θέλει αγκαλια.Η παιδίατρος λέει ότι είναι νωρίς γιά να την έχω κακομαθει.Εγώ πάλι φοβάμαι μην έχει δίκιο ο άντρας μου.Πώς μπορώ να την μάθω να κοιμάται μόνη της και να μην κλαιει όταν δεν είναι αγκαλια?Μήπως την έχω κακομαθει?Θα ήθελα να την βάλω σε πρόγραμμα σιγά σιγά. Πως όμως?Ακόμη κ με ρούχα μου που της έβαλα στην καλαθουνα της δεν κατάφερα να την ξεγέλασω.Σε 2 μήνες επιστρέφω στη δουλειά κ θα την κρατάει η μαμά μου η οποία θα τα βρει σκούρα αν δεν την βάλω σε μια σειρά. :cry:

Τα νεογεννητα που θηλαζουν ΠΡΕΠΕΙ να βαζουν το δικό τους πρόγραμμα, ΠΡΕΠΕΙ να ικανοποιείται πάντα το κλάμα τους στο στήθος, και ΠΡΕΠΕΙ να τα κρατάει η μαμά όσο πιο κοντά μπορεί, μερικοί γιατροί προτίμουν ακόμη καλύτερα και χωρίς ρούχα, ώστε για να θηλάζουν όσο πιο συχνά γίνεται. Μεγαλώνοντας το μωρό θα βάλει το φαγητό του από μόνο σε πρόγραμμα. Δεν επιβαλλεις ρουτίνα ταϊσματος, δεν κάνεις κανενός είδους εκπαίδευση ύπνου και δεν αρνείσαι ποτέ το στήθος σε αυτές τις ηλικίες, είναι επικινδυνο για το μωράκι!

Πέρα από αυτό, θηλάζει δε θηλάζει, το μωρό σου ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ αγκαλιά. Τα μωρά τα τόσο μικρά θέλουν σωματική επαφή και να νιώθουν ασφάλεια, σε σπίτι μεγαλώνει το μωρό όχι σε ίδρυμα! Αν η γιαγιά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του νεογέννητου, ψάχνεις babysitter ή βρεφικό σταθμό. Σου έχει εκφράση η μαμά σου προβληματισμό, ή προτρεχεις;

Το ότι ο σύζυγός σου θεωρεί ότι ένα νεογέννητο κλαίει γιατί είναι κακομαθημένο, ελπίζω ότι το λέει απλά καλοπροαίρετα χωρίς να έχει ιδέα από μωρά. Ζήτησέ του να μιλήσει με τον παιδίατρο, για να καταλάβει τις ανάγκες του παιδιού. Αν πιστεύεις ότι ο άντρας σου "κακιώνει" στο μωρό ή πιστεύει ότι το μωρό το κάνει "επίτηδες" είναι ώρα να ψάξεις κάποιον ειδικό να μιλήσιες, γιατί κάτι δεν πάει καθόλου καλά! Με τον μπαμπά, όχι με το μωρό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις ακουσει που λενε..9 μηνες στην κοιλια,9 μηνες αγκαλια?Ε γι αυτό το λενε όπως καταλαβες.Υπομονη...υπομονή...υπομονή.Τπτ άλλο.Οτι ζεις είναι φυσιολογικοτατο...μια χαρα τα πας.Σε μωρο 1,5 μηνων δεν κανεις εκπαιδευση υπνου...καλα για μενα γενικα δεν κανεις εκπαιδευση υπνου αλλα ειδικα σε νεογεννητο όχι.Δωστου λιγο χρονο να μεγαλωσει.

 

 

Η αντιδράσεις του μπαμπα..επισης φυσιολογικες είναι.Ειναι δυστυχως πολλοι οι μπαμπαδες που εχουν αγνοια.Θα συνηθισει σιγα σιγα.Κι εμενα ο δικος μου πριν γεννησω νομιζε ότι το παιδι θα είναι ρομποτακι ένα πραγμα...ηρθε η πραγματικοτητα να τον συνεφερει ωστόσο.

 

Πιαστον με το καλο...εξηγησε του ποσο σημαντικο είναι ολο αυτό που βιωνεις εσυ μαζι με το μωρο...πως κανεις ότι καλυτερο μπορεις και τον θελεις να σου συμπαραστέκεται όχι να σου κακιωνει.Αν δεν καταλαβαινει...παιχτο χαζη και πες του να αναλαβει αυτος ένα βραδυ μηπως τα καταφερει καλυτερα από εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ μωρέ.. Πως είναι δυνατόν να κακομάθει ένα μωράκι 1,5 μηνών..

Τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε από το να τρέχουμε να προλάβουμε τις ανάγκες σε ένα τόσο δα πλασματάκι?... Ακολούθα το ένστικτό σου και ζήτα από τον σύντροφο σου όμορφα και ωραία συμπαράσταση κι όχι να σε κρίνει.. Θέλω κι εγώ να πιστεύω πως αναρωτιέται από άγνοια, ότι αυτό ξέρει από τους οικείους του, ότι τα μωρά μπορούν να κακομάθουν.

 

Διάβασε κι αυτό, ίσως σε βοηθήσει στις απορίες σου.

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2016/07/to-4o-trimino.html

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μεν με όλες .....όμως αυτο δεν αλλάζει ότι πράγματι θα έχει μεγάλο θέμα μόλις επιστρέψει στην εργασία της .Νομίζω είναι η πιο δύσκολη περίπτωση να έχει το στήθος πιπίλα!Μεγάλο πρόβλημα!!!

Το πρόβλημα είναι αρχικά για το ίδιο το μωρό που δεν κοιμάται και σπαράζει στο κλάμα γιατι θέλει την ''πιπίλα του'' το ανακουφιστικό του και στην συνέχεια είναι και η αντοχή του ανθρώπου που το φροντίζει.

Το αν είναι γιαγια . νταντα , σταθμός δεν βρίσκω ιδιαίτερο διαχωρισμό. Όλα κρίνονται απο την αντοχή, την θέληση ,την υπομονή, του ιδίου του ανθρώπου.

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η προτεινόμενη λύση. Ειναι δεδομένο οτι θα παει για δουλειά σε λίγο και δεν θα μπορεί να δίνει στήθος( πρέπει δεν πρέπει) όταν το ζητά , το έχει ανάγκη το μωρό για οποιονδήποτε λόγο. Τι θα κάνει το μωρό που θα κλαίει?Τι θα κάνει η μητέρα όταν επιστέφει σπίτι?

 

1.Να κοψεί το στήθος μαχαίρι ως ''πιπιλα'' όλες τις ώρες της μέρας και νύχτας, όταν έστω έρθει η ώρα να παει στην δουλειά και να κλαίει μέχρι να το πάρει απόφαση το μωρό?

2.Συνεχίζει το βράδυ να δίνει στήθος για ύπνο καλύπτοντας τις ευρύτερες ανάγκες του μωρού (στοργή , ανακούφιση,κλπ) και το πρωί να υπάρχει χαμός και πάλι στο θέμα ύπνου ?

 

Τι προτείνετε όσες το έχετε περάσει (γυρίσατε στην δουλειά αμέσως) και βρήκατε λύση?

Link to comment
Share on other sites

Εγω για δουλεια δε γυρισα...αρα λυση δεν εχω να προτινω.Ομως αυτό που ειδα με τα δικα μου παιδια είναι ότι πρόβλημα με το θεμα του υπνου δε θα εχει.Εννοω το μωρο όταν θα είναι με τηγιαγια θα κομαται αλλιως.Στη μαμα και παλι ομως θα θελει θηλασμο.Επισης θα προτινα η γιαγια να αρχισει από τωρα να ερχεται σε στενη επαφη με το μωρο ,ώστε όταν λειψει η μαμα το παιδι να εχει ηδη μαθει να είναι μαζι με τη γιαγια...τουλάχιστον αυτό θα εκανα εγω.ηδη από τη στιγμη που το παιδι θα αρχισει στερεες θα είναι και καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μεν με όλες .....όμως αυτο δεν αλλάζει ότι πράγματι θα έχει μεγάλο θέμα μόλις επιστρέψει στην εργασία της .Νομίζω είναι η πιο δύσκολη περίπτωση να έχει το στήθος πιπίλα!Μεγάλο πρόβλημα!!!

Το πρόβλημα είναι αρχικά για το ίδιο το μωρό που δεν κοιμάται και σπαράζει στο κλάμα γιατι θέλει την ''πιπίλα του'' το ανακουφιστικό του και στην συνέχεια είναι και η αντοχή του ανθρώπου που το φροντίζει.

Το αν είναι γιαγια . νταντα , σταθμός δεν βρίσκω ιδιαίτερο διαχωρισμό. Όλα κρίνονται απο την αντοχή, την θέληση ,την υπομονή, του ιδίου του ανθρώπου.

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η προτεινόμενη λύση. Ειναι δεδομένο οτι θα παει για δουλειά σε λίγο και δεν θα μπορεί να δίνει στήθος( πρέπει δεν πρέπει) όταν το ζητά , το έχει ανάγκη το μωρό για οποιονδήποτε λόγο. Τι θα κάνει το μωρό που θα κλαίει?Τι θα κάνει η μητέρα όταν επιστέφει σπίτι?

 

1.Να κοψεί το στήθος μαχαίρι ως ''πιπιλα'' όλες τις ώρες της μέρας και νύχτας, όταν έστω έρθει η ώρα να παει στην δουλειά και να κλαίει μέχρι να το πάρει απόφαση το μωρό?

2.Συνεχίζει το βράδυ να δίνει στήθος για ύπνο καλύπτοντας τις ευρύτερες ανάγκες του μωρού (στοργή , ανακούφιση,κλπ) και το πρωί να υπάρχει χαμός και πάλι στο θέμα ύπνου ?

 

Τι προτείνετε όσες το έχετε περάσει (γυρίσατε στην δουλειά αμέσως) και βρήκατε λύση?

 

Tα μωρά γνωρίζουν πότε είναι η μαμά σπίτι και πότε όχι και προσαρμόζονται, π.χ. παίρνουν μπουκάλι από άλλον, αλλά όχι από τη μαμά. Το μωρό θα κοιμάται με τη μαμά θηλάζοντας όπως τώρα (αν συνεχίσει ο θηλασμός) και στην αγκαλιά της γιαγιάς ή με την πιπίλα ή ό,τι άλλος τους βολεέψει όταν η μαμά δουλεύει. Με τον άντρα μου π.χ τα παιδιά κοιμόντουσαν αγκαλιά οταν ήταν μωρά και τα πρόσεχε, η babysitter η μία που είχα τα νανουριζε αγκαλιά, η άλλη τους χάιδευε την πλάτη στο κρεβάτι, η γιαγιά τα κούναγε στο καρότσι, με εμένα θήλαζαν. Δεν μπερδεύτηκαν ποτέ.

 

Το στήθος το δίνουμε ιδανικά συνέχεια (όποτε το ζητησει) ένα νεογέννητο για να εξοικειωθεί με το θηλασμό, για να εδραιωθεί η παραγωγή γάλακτος στη μαμά, και γιατι καθε σταγόνα μετρά στην αρχή, Δεν υπάρχει λόγος ένα μωρό 6 μηνών ή 12 μηνών να πιάνει στήθος όποτε θέλει να πιπιλίσει, αλλά εδώ μιλάμε για νεογέννητο.

Ετσι κι αλλιώς με μωρό λίγων μηνών, το να κρατήσει η μαμά την παραγωγή του γάλακτος ενώ δουλεύει, είναι δύσκολο. Οπότε, ναι όταν γυρίζει σπίτι θα πρέπει να θηλάζει όσο θέλει το παιδί για να κρατήσει την παραγωγή της, συν θήλαστρο στη δουλειά. Μιλάω για αυτούς τους πρώτους μήνες, όχι για μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ μεν με όλες .....όμως αυτο δεν αλλάζει ότι πράγματι θα έχει μεγάλο θέμα μόλις επιστρέψει στην εργασία της .Νομίζω είναι η πιο δύσκολη περίπτωση να έχει το στήθος πιπίλα!Μεγάλο πρόβλημα!!!

Το πρόβλημα είναι αρχικά για το ίδιο το μωρό που δεν κοιμάται και σπαράζει στο κλάμα γιατι θέλει την ''πιπίλα του'' το ανακουφιστικό του και στην συνέχεια είναι και η αντοχή του ανθρώπου που το φροντίζει.

Το αν είναι γιαγια . νταντα , σταθμός δεν βρίσκω ιδιαίτερο διαχωρισμό. Όλα κρίνονται απο την αντοχή, την θέληση ,την υπομονή, του ιδίου του ανθρώπου.

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η προτεινόμενη λύση. Ειναι δεδομένο οτι θα παει για δουλειά σε λίγο και δεν θα μπορεί να δίνει στήθος( πρέπει δεν πρέπει) όταν το ζητά , το έχει ανάγκη το μωρό για οποιονδήποτε λόγο. Τι θα κάνει το μωρό που θα κλαίει?Τι θα κάνει η μητέρα όταν επιστέφει σπίτι?

 

1.Να κοψεί το στήθος μαχαίρι ως ''πιπιλα'' όλες τις ώρες της μέρας και νύχτας, όταν έστω έρθει η ώρα να παει στην δουλειά και να κλαίει μέχρι να το πάρει απόφαση το μωρό?

2.Συνεχίζει το βράδυ να δίνει στήθος για ύπνο καλύπτοντας τις ευρύτερες ανάγκες του μωρού (στοργή , ανακούφιση,κλπ) και το πρωί να υπάρχει χαμός και πάλι στο θέμα ύπνου ?

 

Τι προτείνετε όσες το έχετε περάσει (γυρίσατε στην δουλειά αμέσως) και βρήκατε λύση?

 

 

Το μωρό που θηλάζει έχει ανάγκη ΚΑΙ το πιπίλισμα, όχι μόνο επειδή το θρέφει και το κάνει να νιώθει ασφάλεια αλλά και γιατί -ειδικά στην αρχή- ρυθμίζει και την παραγωγή της μαμάς.

 

Μιλώντας ως αποκλειστικά θηλάζουσα μαμά που θηλάζει κατά απαίτηση, δεν δίνει καν πιπίλα στο μωρό κι έχοντας γυρίσει στην εργασία μου από όταν ο μπέμπης ήταν 4,5 μηνών θα πω πως το μωρό θα δεχτεί τη φροντίδα/τάισμα του νέου φροντιστή που θα αντικαταστήσει τη μαμά όταν γυρίσει στη δουλειά. Τα μωρά προσαρμόζονται σε νέες συνθήκες, άσχετα που κανείς δεν μπορεί να αντικαταστήσει τη μαμά.

 

Τον δικό μου τον προσέχει η νταντά του, τον ταϊζει με μπιμπερό, δικό μου αντλημένο γάλα και τον κοιμίζει -όχι τόσο εύκολα η αλήθεια είναι όσο κοιμάται με στήθος- όμως κοιμάται. Είναι αλήθεια επίσης πως από τότε που γύρισα στην εργασία μου, το βράδυ ξυπνάει περισσότερο γιατί μάλλον προσπαθεί να αναπληρώσει επαφή μαζί μου και είμαι πολύ κουρασμένη, όμως δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη επιλογή πέρα από το να ανταποκρίνομαι στις ανάγκες του.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την ηλικια δεν μπορεις να κανεις τιποτε. Ακομη και η πιπιλα (το λεω από εμπειρια γιατι και στα δυο μου παιδια εδωσα από ημερων) ξεγελα το μωρο για μερικα λεπτα (να μην πω δευτερόλεπτα). Είναι καλη για να πας τουαλετα, να τελειώσεις το φαγητο κτλ. Τα βρέφη αν θελουν τη μαμα τους , θελουν τη μαμα τους δεν τα ξεγελάει τιποτα. Για το πολυωρο πιπιλισμα του στήθους δεν εχω καποια συμβουλη γιατι κανενα από τα παιδια μου δεν το εκανε.

 

Αποδεξου το και απολαυσε το. Ειδικα το δευτερο μωρο μου δεν το ξεκολλησα από πανω μου και ηταν πιο ξεκουραστα από το πρωτο παρολο που ειχα και ένα νηπιο να φροντιζω. Θα περασει πολύ πολύ γρηγορα. Παρε ένα μαρσιπο για να την εχεις μαζι σου.

 

Και εννοείται ότι θα πηγαίνεις κάθε φορα που κανει κιχ.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...