Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντό μηριαίο και βραχιόνιο


Recommended Posts

απο την ημερα που το τεστ εγκυμοσυνης κοπελια ειναι θετικο, μεχρι να κλεισουν τα ματια μας, αγχος θα εχουμε!!!! Μπραβο για τα καλα νεα! Ολα θα ειναι τελεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι στις 22 εβδομάδες και 2 ημέρες στην δεύτερη εγκυμοσύνη. Μόλις έχω επιστρέψει από την β επιπέδου όπου η γιατρός μου συνέστησε επανεξέταση λόγω του ότι τα μακρά άκρα είναι στις κατώτερες τιμές του φυσιολογικού. Συγκεκριμένα:

αριστερό πέλμα: 39,1mm

αριστερό βραχιόνιο: 34,7mm

αριστερό μηριαίο: 37,4mm

αριστερη κερκιδα: 29,1mm

αριστερή ωλένη: 32,5mm

αριστερή κνήμη: 31,6mm

αριστερή περόνη: 33,1mm

Έχουμε κατα αγχωθεί διότι μας μίλησε για αχονδροπλασία...έχετε κάποια εικόνα??? Εσείς τι μετρήσεις είχατε??? Τι σας είπε ο γιατρός σας??? Οι τιμές είναι φυσιολογικές αλλά στα κατώτερα όρια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γνωρίζει καμιά τίποτα???? Έχω ήδη 2 24ωρα άυπνη...Νομίζω πως θα τρελλαθώ!!!

 

Να μην τρελαθείς - ψυχραιμία.

Τα κατώτατα φυσιολογικά όρια είναι ακριβώς αυτό : ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ .

Απλώς για να είστε όλοι καλυμμένοι συνιστάται μία επανεξέταση.

Δεν σημαίνει ότι κάτι κακό συμβαίνει.

Σε ποιον ιατρό πήγες; Δεν ρωτάω τόσο για το όνομα, όσο για το μηχάνημα υπερήχων που έχει.

Το μηχάνημα παίζει τεράστιο ρόλο στην ακρίβεια των μετρήσεων , και πάλι δεν υπάρχει κάτι που να σε καλύπτει 100%.

Κατά πάσα πιθανότητα δηλαδή όλα είναι καλά - αλλά πρέπει να κάνεις έναν επανέλεγχο.

Φαντάσου ότι επειδή το έμβρυο είναι μέσα σε υγρό, όλες οι διαστάσεις διαφοροποιούνται λόγω της διάθλασης.

Σε εμένα έβλεπαν μέχρι το τέλος κοντό μηριαίο οστό, αλλά τελικά ήταν αποτέλεσμα της διάθλασης λόγω της θέσης του μωρού.

Είναι τεράστιο άγχος να ακούς ότι υπάρχει ενδεχόμενο κάτι να πηγαίνει στραβά, αλλά το ενδεχόμενο δεν είναι ποτέ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ.

Στο λέω εκ πείρας, αν και δεν θέλω να επεκταθώ.

Πήγαινε και σε δεύτερο ιατρό ακόμα και σε τρίτο. Και φυσικά μάθε αν έχετε ιστορικό νανισμού, ώστε να υπάρχει μεγαλύτερο έρεισμα στην πιθανότητα που δίνει ο ιατρός.

Μην περνάς το άγχος στο μωρούλι , κρίμα είναι να νιώθει ότι η μανούλα του στεναχωριέται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση...Ιστορικό νανισμού δεν έχουμε. Υποτίθεται ότι έχω πάει σε μια γιατρό στη Λάρισα που έχει ένα από τα πιο σύγχρονα μηχανήματα. Σήμερα το πρωί μίλησα με άλλους 4 γιατρούς. (υπερβολή ε????). Ο πρώτος μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω υπομονή γιατί δεν έχει νόημα πριν τις 2 βδομάδες να ξανακάνω μέτρηση.(δεν θα έχει αποτελέσματα).:? Η δεύτερη μου είπε έλα να σε δω αλλά τζάμπα αγχώνεσαι. Είναι εξαιρετικά σπάνια περίπτωση ειδικότερα όταν όλα τα υπόλοιπα στοιχεία της αυχενικής και του β επιπέδου είναι καλά. :-DΟ τρίτος μου συνέστησε να πάω άμεσα για αμνιοπαρακέντηση :mad:και ο τέταρτος αρνήθηκε να με δει γιατί απλά είχα επισκεφτεί ήδη έναν άλλο συνάδερφο και δεν αναλαμβάνει δεύτερες εξετάσεις ή εκτιμήσεις...:-(Τι να πω!!!!! Μάλλον θα κρατήσω τη γνώμη της δεύτερης γιατρού που είναι καθυσηχαστική γιατί έτσι με συμφέρει στην παρούσα φάση.!!!! Αυτό που καταλαβαίνω από την όλη ιστορία είναι πως οι μανούλες είμαστε πολύ μόνες σε όλο το ταξίδι αυτό!!!

:DΕιλικρινά ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

baggi, εύχομαι τα καλύτερα!

αυτά που ρωτάς είναι εξειδικευμένα και δεν έχω, δυστυχώς, σχετικές γνώσεις για να σε βοηθήσω

Ωστόσο, θα ήθελα να σου επισημάνω να φροντίσεις η επαναληπτική εξέταση να είναι από πιστοποιημένο γιατρό (όχι απλώς να έχει εξελιγμένο ή σύγχρονο μηχανημα-μπορεί κι η πρώτη που πήγες να είναι, απλά σ'το επισημαίνω, τιποτα παραπάνω), για να νιώσεις πιο σίγουρη για το αποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιημενη ειναι η πρωτη που πηγα καθως και οι υπολοιποι γιατροι που απευθυνθηθηκα. Ειναι μεγαλο λαθος ηια ολες μας να εμπιστευομαστε απλους γυναικολογους γι ατου του ειδους τις εξετασεις. Μιλαω παντα για εμβρυολογους λοιπον. ευχαριστω θερμα κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας, είμαι καινούρια στο φόρουμ και γράφω εδώ καθώς αντιμετωπίζω παρόμοιο θέμα με όσα προαναφέρατε. Κυοφορω διδυμακια, είμαι στην 33η εβδομάδα και μέχρι τώρα είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη. Αυχενική διαφάνεια και β επιπέδου ήταν πολύ καλές. Την προηγούμενη εβδομάδα όμως στο doppler ο γιατρός διαπίστωσε μια πτώση στην ανάπτυξη των εμβρύων κυρίως ως προς το ύψος τους. Συγκεκριμένα μου είπε ότι είναι μικρά και λίγο κοντουλικα. Το μηριαιο οστό τους είναι κοντό, δεν έχει αναπτυχθεί όσο θα έπρεπε για την εβδομάδα που είμαι. Το βάρος τους είναι περίπου 1700γρ. Ο γιατρός πιστεύει ότι οφείλεται στο γεγονός ότι και εγώ και ο σύζυγος δεν ειμαστε ιδιαίτερα ψηλοί και ότι αρχίζει να ατροφεί ο πλακούντας και ίσως δεν τρέφονται σωστά. Το κοντό μηριαίο οστό, όμως, σχετίζεται και με σύνδρομο down και νανισμό (αχονδροπλασία) και είναι ένδειξη για αμνιοπαρακέντηση. Μας είπε πως αν θέλουμε να αποκλείσουμε κάθε πιθανότητα για χρωμοσωμικες και σκελετικές ανωμαλίες πρέπει να κάνουμε την εξέταση. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία και κυρίως για τις μανουλες που το πέρασαν τι κατάληξη είχε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...