Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα


LETOM

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου. Καλή επιτυχία σε όλες μας. Για να είμαι ειλικρινής ελλείψει χρημάτων Έχω πολλά πάρε δώσε με το νοσοκομείο. Κλείνω ραντεβού και είτε μου γράφουν φάρμακα ή εξετάσεις, είτε μου κάνουν κολπικους υπέρηχους. Το ίδιο θα κάνω και τώρα. Κάθε δεύτερη μέρα θακλεινω ραντεβού να με ελέγχουν. Το ενδομήτριο είναι πάντα καλό. Γύρω στην ωορρηξία είναι 9+ χιλιοστά πάντα. Να δω τι άλλο θα πει ο γιατρός και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Νέα κ εγώ στο φόρουμ. Ηβδικη μου ιστορία ξεκίνησε πριν δυο χρόνια. Παντρεμένοι σχεδόν ενα χρονο και αφού δεν ειχαμε καταφέρει να μείνω έγκυος αρχισε ο Γολγοθάς των εξετάσεων, οπου μου βρήκανε μια υδροσαλπιγγα την οποία κ αφαιρεσα με λαπαροσκόπηση. Κάνω 2 σπερματεγχυσεις ανεπιτυχείς και αποφασισαμεε να προβουμε στη λύση της εξωσωματικής. 15/11 πήρα το αποτέλεσμα της δεύτερης εξωσ. Αρνητικό! Ψυχολογία χάλια! Έχουμε στην κατάψυξη 5 βλαστοκυστες και είπαμε με τον άντρα μου να δοκιμασουμε αλλη μια. Πιστεύετε ότι είναι νωρίς; Μόλις ενα μήνα μετα να ξεκίνησε παλι τα φάρμακα; κ να σημείωσε οτι ο γιατρός μου είπε να κάνωαποξεση ενδομητρίου για καλύτερη εμφύτευση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποια-ος ισχυει οτι οσο περισσοτερο καιρο μενουν στη καταψυξη τα εμβρυα τοσο πιο δυσκολο ειναι να επιβιωσουν της αποψυξης και να προχωρησουν?Υπαρχουν μαρτυριες,γνωμες για εμβρυα που εμειναν αρκετο καιρο στη καταψυξη ισως και χρονια και τα καταφεραννα πιβιωσουν και να εμφυτευτουν?Τι εχετε ακουσει απο γιατρους,αλλες κοπελες κλπ?Ευχαριστω.Καλη επιτυχια σε ολες ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποια-ος ισχυει οτι οσο περισσοτερο καιρο μενουν στη καταψυξη τα εμβρυα τοσο πιο δυσκολο ειναι να επιβιωσουν της αποψυξης και να προχωρησουν?Υπαρχουν μαρτυριες,γνωμες για εμβρυα που εμειναν αρκετο καιρο στη καταψυξη ισως και χρονια και τα καταφεραννα πιβιωσουν και να εμφυτευτουν?Τι εχετε ακουσει απο γιατρους,αλλες κοπελες κλπ?Ευχαριστω.Καλη επιτυχια σε ολες ευχομαι

 

 

Κοριτσι μου πολλες κοπελες εχουν φερει τα αδελφακια των παιδιων τους μετα απο μια εξωσωματικη με αυτο τον τροπο μετα απο καποια χρονια.. οποτε μαλλον ειναι μια μεθοδος με καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσι μου πολλες κοπελες εχουν φερει τα αδελφακια των παιδιων τους μετα απο μια εξωσωματικη με αυτο τον τροπο μετα απο καποια χρονια.. οποτε μαλλον ειναι μια μεθοδος με καλα αποτελεσματα.

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα σας,

ενημερώθηκα πριν λίγες ημέρες από το κέντρο που έκανα την πρώτη και διπλοεπιτυχημένη εξωσωματική μου ότι τα 8 εμβρυάκια που περίσσεψαν και τα οποία είχαμε συμφωνήσει να τα κρατήσουν 6 μήνες και μετά να τα καταστρέψουν (γιατί θα πήγαινε καλά η εγγυμοσύνη μου) είναι ακόμα εκεί. θέλουν να ξέρουν τι θα τα κάνουν? μου έδωσαν επιλογές όπως καταστροφή ή δωρεά. Ρώτησα για εμβρυομεταφορά και μου είπαν σαν κόστος 1600 !!!!!!!!!!!!!!! δεν είναι τρομερό??? Για απόψυξη και μεταφορά με ένα καθετήρα τόσα χρήματα??? Μπορείτε να μου δώσετε μια ιδέα για τις τιμές που παίζουν στην αγορά? σας περίσσεψαν εμβρυάκια που ποτέ δεν χρησιμοποιήσατε? τα δωρήσατε?

καλή επιτυχία σε όλες σας.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα βαλω κατεψυγμενα αλλα ο ντοκτορ μου ειπε να αρχισω μια βδομαδα πριν την αναμενομενη περιοδο arvecap και μολις ερθει περιοδος θα κανω μια εξεταση -δε μου ειπε ποια- κ θα μου δωσει cyclacur!ξερετε γιατι πρεοει να κανω κ arvecap??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα βαλω κατεψυγμενα αλλα ο ντοκτορ μου ειπε να αρχισω μια βδομαδα πριν την αναμενομενη περιοδο arvecap και μολις ερθει περιοδος θα κανω μια εξεταση -δε μου ειπε ποια- κ θα μου δωσει cyclacur!ξερετε γιατι πρεοει να κανω κ arvecap??

 

Η Arvekap κάνει καταστολή των ωοθηκων ώστε να μη γινει ωορρηξία κι έτσι ο κύκλος σου να είναι τεχνητός και απόλυτα ελεγχόμενος από το γιατρό! Κι εγω το ίδιο ακριβως είχα κάνει! Καλή επιτυχία!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Η Arvekap κάνει καταστολή των ωοθηκων ώστε να μη γινει ωορρηξία κι έτσι ο κύκλος σου να είναι τεχνητός και απόλυτα ελεγχόμενος από το γιατρό! Κι εγω το ίδιο ακριβως είχα κάνει! Καλή επιτυχία!!!

Δηλαδη αν δεν επαιρνα αρβεκαπ θσ μας πειραζε στην εμβρυομεταφορα η ωορηξια που θα χα κανει??τα χω παιξει με τοσα φαρμακα κ αναρωτιεμαι μηπως παιρνουμε αδικα καποια απο αυτα.εσενα ειχε πετυχει με κατεψυγμενα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σας,

ενημερώθηκα πριν λίγες ημέρες από το κέντρο που έκανα την πρώτη και διπλοεπιτυχημένη εξωσωματική μου ότι τα 8 εμβρυάκια που περίσσεψαν και τα οποία είχαμε συμφωνήσει να τα κρατήσουν 6 μήνες και μετά να τα καταστρέψουν (γιατί θα πήγαινε καλά η εγγυμοσύνη μου) είναι ακόμα εκεί. θέλουν να ξέρουν τι θα τα κάνουν? μου έδωσαν επιλογές όπως καταστροφή ή δωρεά. Ρώτησα για εμβρυομεταφορά και μου είπαν σαν κόστος 1600 !!!!!!!!!!!!!!! δεν είναι τρομερό??? Για απόψυξη και μεταφορά με ένα καθετήρα τόσα χρήματα??? Μπορείτε να μου δώσετε μια ιδέα για τις τιμές που παίζουν στην αγορά? σας περίσσεψαν εμβρυάκια που ποτέ δεν χρησιμοποιήσατε? τα δωρήσατε?

καλή επιτυχία σε όλες σας.

 

Καλησπέρα kontwins! Η εμβρυομεταφορα κοστίζει από ότι γνωρίζω 1000-1500 ?. Γιατί δεν τα κρατάτε ακόμα λίγους μήνες στην κρυοσυντήρηση, και αποφασίζετε μετά.. πληρώνεις ένα ποσό το χρόνο, γύρω στα 100-200?. Οσον αφορά την ερώτηση από Chrisaki, ναι εννοειται και πετυχαίνει με κρυοσυντηρημενα έμβρυα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν δεν επαιρνα αρβεκαπ θσ μας πειραζε στην εμβρυομεταφορα η ωορηξια που θα χα κανει??τα χω παιξει με τοσα φαρμακα κ αναρωτιεμαι μηπως παιρνουμε αδικα καποια απο αυτα.εσενα ειχε πετυχει με κατεψυγμενα?

 

Δεν είναι απαραίτητο να γίνει με καταστολή. Εμένα ο γιατρός μου έκανε εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα σε φυσικό κύκλο. Την επιδιώξαμε την ωορρηξία, γιατί ήθελε να συγχρονιστεί σε φυσικό κύκλο και να μιμηθεί την φύση όσο το δυνατόν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν δεν επαιρνα αρβεκαπ θσ μας πειραζε στην εμβρυομεταφορα η ωορηξια που θα χα κανει??τα χω παιξει με τοσα φαρμακα κ αναρωτιεμαι μηπως παιρνουμε αδικα καποια απο αυτα.εσενα ειχε πετυχει με κατεψυγμενα?

 

Οταν κανεις εμβρυομεταφορα οι συνθηκες στην μητρα πρεπει να ειναι ιδανικες για να δεχτουν το εμβρυο αν δεν τις ελενξει ο γιατρος με φαρμακα απλα η μητρα δεν θα καταλαβει τι γινετε κ θα αποριψει το εμβρυο. Οταν ο γιατρος σου δινει φαρμακα φτιαχνει τις συνθηκες που θα υπηρχαν στη μητρα αν ειχε γονιμοποιηθει το ωαριο μονο του κ ειχε ανεβει απο τις σαλπιγγες κτλ. Μετα την ωορηξια αν δεν γονιμοποιηθει το ωαριο αμεσως κινουνται διαδικασιες για να αποριφθει το παχος του ενδομητριου σου κ το μη γονιμοποιημενο ωαριο αυτο ειναι απαγορευτικο για να τοποθετησεις ενα εμβρυο απο εξω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν δεν επαιρνα αρβεκαπ θσ μας πειραζε στην εμβρυομεταφορα η ωορηξια που θα χα κανει??τα χω παιξει με τοσα φαρμακα κ αναρωτιεμαι μηπως παιρνουμε αδικα καποια απο αυτα.εσενα ειχε πετυχει με κατεψυγμενα?

 

Φυσικα και δεν θα πείραζε η ωορηξια που θα ειχες κανει!!!!!

Λέγεται έμβρυομεταφορά σε φυσικό κύκλο.

Τα έμβρυα τοποθετούνται την κατάλληλη μερα, ανάλογα με το τι ημέρας ειναι. Πχ 3ης μέρας κατεψυγμενα? θα πρεπει να κανεις έμβρυομεταφορά 3 μερες μετα την ωορηξια σου. Το μεγάλο ζήτημα εδώ ειναι οτι ο γιατρός σου θα πρεπει να ξέρει ακριβώς ποτε εκανες την ωορρηξία σου..... Και αυτό δεν το κανουν πολυάσχολοι γιατροι καθώς θα χρειαστεί και Κυριακή να σου κανουν υπέρηχο.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αρχιζω arvecap μια βδομαδα πριν την σναμενομενη περιοδο για καταστολη.θα κανουμε εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα.ξερετε μετα απο ποσες μερες γινεται η εμβρυομεταφορα??δηλαδη απο την εναρξη των arvecap ποτε κανω εμβρυομεταφορα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εσεις που κανατε ενβρυομεταφορα με κατεψυγμενα τι ενδομητριο ειχατε?εγω εχω 13 κ ο γιατρος μουπε να παρω ουτροτζεσταν μαζι με τα σικλακουρ κ σε πεντε μερες η εμβρυομεταφορα.Ανησυχω μηπως λεει ο.τι να ναι!!δεν παραειναξ μεγαλο το ενδομητριο για να περιμενω κι αλλες πεντε μερες??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εσεις που κανατε ενβρυομεταφορα με κατεψυγμενα τι ενδομητριο ειχατε?εγω εχω 13 κ ο γιατρος μουπε να παρω ουτροτζεσταν μαζι με τα σικλακουρ κ σε πεντε μερες η εμβρυομεταφορα.Ανησυχω μηπως λεει ο.τι να ναι!!δεν παραειναξ μεγαλο το ενδομητριο για να περιμενω κι αλλες πεντε μερες??

 

Einai poli kalo to endomitrio sou , se poia mera tou kuklou eisai ?

Link to comment
Share on other sites

Einai poli kalo to endomitrio sou , se poia mera tou kuklou eisai ?

Περιοδος ηρθε 20/3 κ τα σικλαξουρ τα ξεκινησα 23/3.ειχα ξεκινησει καταστολη με αρβεκαπ απο 9/3.τωρα κανω μιση αρβεκαπ 6 σικλακουρ την ημερα κ 3 ουτροτζεσταν.τα ουτροτζεσταν μου τα ειπε σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Περιοδος ηρθε 20/3 κ τα σικλαξουρ τα ξεκινησα 23/3.ειχα ξεκινησει καταστολη με αρβεκαπ απο 9/3.τωρα κανω μιση αρβεκαπ 6 σικλακουρ την ημερα κ 3 ουτροτζεσταν.τα ουτροτζεσταν μου τα ειπε σημερα.

 

Κοριτσι προφανως αν τελευταια περιοδος ειναι 20/3 ειναι πολυ νωρις για εμβρυομεταφορα περιμενουν εκτος απο το παχος του ενδομητριου την καταλληλη μερα οπως κ στην φυση η καταλληλη μερα ειναι περιπου λιγο μετα την ωορηξια αναλογα με τον κυκλο. Εσενα απλως στο ρυθμιζουν με τα φαρμακα οποτε μην ανησυχεις εχεις τελειο ενδομητριο κ ολα θα πανε καλα!!! Αντε συντομα να εχουμε ευχαριστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εσεις που κανατε ενβρυομεταφορα με κατεψυγμενα τι ενδομητριο ειχατε?εγω εχω 13 κ ο γιατρος μουπε να παρω ουτροτζεσταν μαζι με τα σικλακουρ κ σε πεντε μερες η εμβρυομεταφορα.Ανησυχω μηπως λεει ο.τι να ναι!!δεν παραειναξ μεγαλο το ενδομητριο για να περιμενω κι αλλες πεντε μερες??

 

Όχι κορίτσι μου μια χαρά είναι! Κι εγώ 12 είχα όταν ξεκινησα τα ουτροτζεστάν και σε μια βδομάδα εκανα εμβρυομεταφορά! Πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημερα και απο μενα.ειμαι νεα στο φορουμ και πολυ αγχωμενη.εκαννα πριν μια εβδομαδα τη 2η εμβρυομεταφορα με 2 κατεψυγμενες βλαστοκυστες 5ης μερας η μια ποιοτητας BB και η αλλη ποιοτητας BC.εκανα προετοιμασια με cyclacour και dermestril και intralipids και η εμβρυομεταφορα εγινε την 23η μερα του κυκλου.δεν ειναι λιγο αργα.μηπως θα επρεπε να γινει νωριτερα?απο χθες εχω πονους περιοδου και με εχει πιασει απελπισια

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Izi είπε:

Καλημερα και απο μενα.ειμαι νεα στο φορουμ και πολυ αγχωμενη.εκαννα πριν μια εβδομαδα τη 2η εμβρυομεταφορα με 2 κατεψυγμενες βλαστοκυστες 5ης μερας η μια ποιοτητας BB και η αλλη ποιοτητας BC.εκανα προετοιμασια με cyclacour και dermestril και intralipids και η εμβρυομεταφορα εγινε την 23η μερα του κυκλου.δεν ειναι λιγο αργα.μηπως θα επρεπε να γινει νωριτερα?απο χθες εχω πονους περιοδου και με εχει πιασει απελπισια

Δεν εχει σημασία ποια μερα εκανες ε/τ σημασία εχει αν παρακολουθήσατε ποια μερα εκανες ωορρηξία με υπέρηχο και αιματολογικές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...