Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos!!! έχω αγχωθεί


ZOI76

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

παρακολουθώ το φόρουμ αρκετό καιρό αλλά δεν ειχα γράψει κάτι μέχρι τώρα,

μετά από 2 αποτυχημένες εξωσωματικές άλλαξα -ευτυχώς- γιατρό,ειμαι στην 3η προσπάθεια τώρα.Κι ενώ ημουν μια χαρα χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα,και ειχα 1η χοριακή 267 2η μετα από 4 μερες 1402 και 3η παλι μετα από 4 μερες 7226 δηλ. ήταν ολες εξαιρετικά καλές...,τρεις ημερες μετα ξυπνησα μια χαρά εφαγα ηπια έναν χυμο και μετα με επιασε διαρροια 1 φορά.Μετά από λιγη ωρα ενοιωσα καποιες ενοχλήσεις- πονους που μειωνονταν αλλα δεν εφευγαν εντελώς.

Όταν πηγα τουαλετα ειδα στο χαρτι λιγο σκουρο κοκκινοκαφε αιμα και λιγο αργότερα στο σερβιετάκι.Μετά δεν ειχα τίποτα για αρκετες ωρες μεχρι το βραδυ και από τοτε(εχθές) εχω αλλοτε ελαχιστο καφε και αλλοτε σχεδόν τίποτα.

Ο γιατρός δεν ανησυχεί μου ειπε ξαπλα και μου αυξησε την προγεστερόνη.

Το θεμα είναι ότι ο 1ος υπέρηχος θα γίνει μετα από 10 μέρες :-(και έχω αγχωθεί πολύ μήπως ήταν αποβολή.

Εχει συμβεί σε κάποια κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τις εγκυμοσύνες που προέρχονται από εξωσωματική τις βιώνουμε συνήθως ως πιο "εύθραυστες".. Κρίνοντας από τον εαυτό μου, θα σου έλεγα ότι η αγωνία σου μάλλον είναι εσωτερική/ψυχολογική παρά αντικειμενική. Εγώ δεν είχα αίμα (είμαι στην 6η εβδομάδα) αλλά με το παραμικρό (πόνο, στομαχόπονο κλπ) πανικοβάλλομαι. Ενω γενικά δεν είμαι έτσι σαν άνθρωπος.

Πάντως αν δεις ότι μόνη σου δεν μπορείς να ηρεμήσεις κάνε ένα τηλέφωνο στο γιατρό σου, για ψυχολογικούς κυρίως λόγους. Νομίζω πως αυτός θα έχει μεγαλύτερη επίδραση πάνω σου για να σε καθησυχάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι! Είναι αρκετά συνηθισμένο! Μίλησες με το γιατρό σου; Λογικά θα σου αυξήσει τη προγεστερόνη προληπτικά! Εγώ ειχα αίμα και μάλιστα αρκετό από την αρχή της κύησδ, όπως εσύ, εως παραμονές της 9ης εβδομαδας! Τελικά πήγαν όλα σούπερ!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση,αύριο θα κάνω άλλη μια χοριακή να δούμε που βρισκόμαστε γιατί δεν αντέχω να περιμένω μεχρι την άλλη τρίτη τον υπέρηχο,αν και δυστυχώς εχω την εντύπωση ότι κάποια συμπτώματα έχουν υποχωρήσει :cry:.Μακάρι να κάνω λάθος.....

Link to comment
Share on other sites

Mην απογοητεύεσαι να σκέφτεσαι θετικά!

Πίστεψε με είναι πολυ σημαντικό αυτό!

Καταρχήν στην εβδομάδα που είσαι τα συμπτώματα δεν έχουν ξεκινήσει καν, κάνε λίγο υπομονή κάνε μία ακόμα χοριακή και θα δεις πως όλα είναι καλά. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και όλα θα πάνε καλά.

Σε καταλαβαίνω, και εγώ ήμουν 9 μήνες, με κομμένη την ανάσα και με ένα μόνιμο άγχος, κάνε όμως υπομονή !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ έχω να πω και τις δύο φορές που είχα καφέ με προγεστερονη και ξάπλα μια εβδομάδα περνάει. Γενικά το ξάπλα βοηθάει πολύ θαύματα κάνει μαζί με την προγεστερονη. Μην κάνεις τίποτα κάτσε ξαπλώσε και κάθε φορά που πας τουαλέτα κάνε και μια βόλτα στο σπίτι να κυκλοφορεί το αίμα στα πόδια σου .εμένα ο ιατρός αυτό μου είχε πει και μάλιστα μου απαγορευε να σηκωθω να τον δω αν πρώτα δεν είχα καθαρίσει. Το καφέ σημαίνει παλιό αίμα δεν είναι τόσο ανησυχητικό όσο το κόκκινο αίμα. Οπότε ηρέμησε γιατί δεν βοηθάει καταλαβαίνω το αγχος σου αλλά θα πεις ότι θα κάνω τα πάντα για αυτό το παιδί για να γεννηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, ευτυχώς όλα ήταν καλά. Παρόλο που είμαι 6 εβδομάδων, ο γιατρός μου έκανε υπέρηχο (είδε πόσο αγχωμένη ήμουν) και τελικά ακούσαμε 2 καρδούλες!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D Δεν το πίστευα, γιατί είχαν υποχωρήσει όλα τα συμπτώματα (στήθος, συχνοουρία) και από ό,τι είχα διαβάσει στο διαδίκτυο νόμιζα ότι θα είχα παλίνδρομη κύηση. Την άλλη Τρίτη θα ξαναπάω για τον προγραμματισμένο υπέρηχο. Ηθικό δίδαγμα :lol:: ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΚΥΗΣΗ ΔΕΝ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΟΜΑΛΑ!!!!!!!!!! Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση, με το καλό στις εγκυμονούσες να κρατήσετε στην αγκαλιά τα μωράκια σας και στις μανούλες να τα χαίρεστε!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, ευτυχώς όλα ήταν καλά. Παρόλο που είμαι 6 εβδομάδων, ο γιατρός μου έκανε υπέρηχο (είδε πόσο αγχωμένη ήμουν) και τελικά ακούσαμε 2 καρδούλες!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D Δεν το πίστευα, γιατί είχαν υποχωρήσει όλα τα συμπτώματα (στήθος, συχνοουρία) και από ό,τι είχα διαβάσει στο διαδίκτυο νόμιζα ότι θα είχα παλίνδρομη κύηση. Την άλλη Τρίτη θα ξαναπάω για τον προγραμματισμένο υπέρηχο. Ηθικό δίδαγμα :lol:: ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΚΥΗΣΗ ΔΕΝ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΟΜΑΛΑ!!!!!!!!!! Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση, με το καλό στις εγκυμονούσες να κρατήσετε στην αγκαλιά τα μωράκια σας και στις μανούλες να τα χαίρεστε!!!!!!!!!!!

 

Μπράβο!!!!συγχαρητήρια!!!Να έχεις μία υπέροχη εγκυμοσύνη.

Εγώ όμως νομίζω πως το ηθικό δίδαγμα είναι άλλο, είναι να μην διαβάζεις τίποτα στο ιντερνετ για να βρεις απάντηση για το τι σου συμβαίνει, είναι να είσαι αισιόδοξη και θετική και να ακούς τον γιατρό σου.:D

Καλή συνέχεια!!

Ετοιμάσου να απολαύσεις το ομορφότερο ταξίδι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως νομίζω πως το ηθικό δίδαγμα είναι άλλο, είναι να μην διαβάζεις τίποτα στο ιντερνετ για να βρεις απάντηση για το τι σου συμβαίνει, είναι να είσαι αισιόδοξη και θετική και να ακούς τον γιατρό σου.:D

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!! Να είσαι καλά και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Kαλή εγκυμοσύνη λοιπόν χωρίς άγχος! Συμφωνώ και με τα δύο ηθικά διδάγματα!

Εγώ στη πρώτη μου εξωσωματική ούτε και θυμάμαι πόσες χοριακές είχα κάνει γιατί τα καφέ, όπως λες, δεν πέρναγαν με τίποτα!

Αλλά όλα καλά ήταν τελικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...