Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ραφαηλιτα κ εμενα μου κανει εντυπωση που δεν σου μετρησε τον τραχηλο αλλα ισως ηταν ησυχος με τη μετρηση του γι'αυτο κ δεν σου εκανε στο β επιπεδου...

Οσο για την προγεστερονη εγω παιρνω ενα utrogestan χαπι καθε πρωι κ κολπικα με εφαρμοστη crinone καθε βραδυ..μαγνησιο παιρνω απο την αρχη της εγκυμοσυνης 3 trofocard την ημερα κ συσπασεις δεν εχω νιωσει καθολου μεχρι τωρα..μονο 2-3 βραδια με επιασε μια κραμπα στη γαμπα η οποια βεβαια μπορει να οφειλεται κ σε μικρη ελλειψη ασβεστιου γι'αυτο το εριξα στα γαλατα,τα γιαουρτια κ τα τυρια επιμελως ενα απο τα τρια καθε μερα κ σταματησαν!!

Το crinone marakiz οπως ανεφερα ειναι ενδοκολπικος εφαρμοστης προγεστερονης κ ειναι χαλια!!!!!!!αφηνει υπολειμματα σαν μαλακο τσιμεντο τα οποια πολλες φορες δυσκολα βγαινουν κ οπως μου ειπε κ ο γιατρος ισως χρειαστει να τα βγαζω ακομα κ με το χερι...ενα πρωι ξυπνησα κ τρομαξα γιατι ενιωσα οτι ειχα ενα εξογκωμα στην εισοδο του κολπου το οποιο ηταν φυσικα κομματια του crinone...αλλα μεχρι να το συνειδητοποιησω εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου..εχει βεβαια σαν αποτελεσμα κ αυξημενα υγρα οποτε ολα ειναι φοβιστικα αλλα ο γιατρος με καθυσηχασε οτι ειναι φυσιολογικα!!

Κ μιας κ το αναφερατε κ εσεις στον τελευταιο υπερηχο ο μπεμπης μου ειχε το ενα χερι πανω στο κεφαλι του σαν να ηταν αραχτος στην παραλια....καλο σημαδι αυτο υποθετω!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sugar na katseis sto spitaki souκαι να ξεκουραζεσαι.βασικα να μην κανεις τιποτα.εχω 3μηνες στο σπιτι.αντε να μαγειρεψω καμια φορα.εξω μονο οταν παω στους γιατρος βγαινω...και ολα αυτα προληπτικα.ειμαι στην 18τωρα κ μαλλον θα παρω κ προγεστερονη αλλα σε χαπι απο οτι καταλαβα.να προσεχεις τα υγρα σου.και εγω πιστευω πως το μηκος παλευεται η χοανη ομως;προσεχε.3μηνακια σου εμειναν.υπομονη.α κ κατι αλλο πως γινεται να μεγαλωσει ο τραχηλος;

 

 

Καλησπερα σας κοριτσια μου ηθελα να σας πω τα νεα μου ειμαι τωρα στην 27 εβδομαδα και τα νεα μου ειναι ευχαριστα ,ο τραχηλος απο 2,4 εκατοστα που ηταν στην 22 εβδομαδα με αρκετη ξεκουραση και utrogestan στην 24 εβδομαδα ειχε παει 3,3 εκατοστα και τωρα στην 27 εχει παει 3,7 τρελαθηκε η γιατρος με αυτο που ειδε δεν το περιμενε αλλα ολα μια χαρα σας φιλω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κοριτσια μου ηθελα να σας πω τα νεα μου ειμαι τωρα στην 27 εβδομαδα και τα νεα μου ειναι ευχαριστα ,ο τραχηλος απο 2,4 εκατοστα που ηταν στην 22 εβδομαδα με αρκετη ξεκουραση και utrogestan στην 24 εβδομαδα ειχε παει 3,3 εκατοστα και τωρα στην 27 εχει παει 3,7 τρελαθηκε η γιατρος με αυτο που ειδε δεν το περιμενε αλλα ολα μια χαρα σας φιλω

 

Γουαου! Εντυπωσιακή διαφορά ακόμα και για μένα που από τα 25 στη 12η εβδ έφτασα και είμαι σταθερή πλέον 32 στη 31η εβδ. Άρα, η κούραση έφταιγε για τη μείωση του μήκους κι όχι κάποια ανεπάρκεια. Εμένα ο εμβρυολόγος μου είπε ότι δεν χρειάζεται πλέον να με παρακολουθεί και μπορώ επιτέλους να περπατάω χαλαρά, να κάνω μπανάκια κλπ. Αμέ, αμέ! Με το καλό τελειόμηνα τα μωράκια μας κορίτσια!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσια....ειμαι στην 23η εβδ και ο τραχηλος μου ειναι 31mm το ιδιο ηταν και στη β επιπεδου.....και οι δυο γιατροι μου ειπαν απλα ξεκουραση.....παιρνω μαγνησιο 3 φορες την ημερα....κανεις τους δεν μου μιλησε για προγεστετονη......οπως διαβαζω πως ολες σας σχεδον χρησιμοποιειτε στη θεραπεια σας....προγεστερονη ποτε ακριβως δινουν;;ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια....ειμαι στην 23η εβδ και ο τραχηλος μου ειναι 31mm το ιδιο ηταν και στη β επιπεδου.....και οι δυο γιατροι μου ειπαν απλα ξεκουραση.....παιρνω μαγνησιο 3 φορες την ημερα....κανεις τους δεν μου μιλησε για προγεστετονη......οπως διαβαζω πως ολες σας σχεδον χρησιμοποιειτε στη θεραπεια σας....προγεστερονη ποτε ακριβως δινουν;;ευχαριστω....

 

Καλημερα sioulaore.Ο τραχηλος σου δεν ειναι κακος,απλα προληπτικα σου ειπε ξεκουραση.

Οταν στην 18η εβδομαδα ειδαμε μηκος τραχηλου 2,5 εκατ ενω επερνα προγεστερονη και τη συνεχισα προληπτικα μεχρι τωρα που εφτιαξε κατα πολυ ο τραχηλος μου.

Το μαγνησιο εμενα μου το εδωσε για τις κραμπες που ειχα το βραδυ στα ποδια.Οχι για τον τραχηλο.

Παντως οτι και αν ειναι με ξεκουραση και αν χρειαστει προγεστερονη ο τραχηλος φτιαχνει η εστω διατηρειται στα ιδια.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα sioulaore.Ο τραχηλος σου δεν ειναι κακος,απλα προληπτικα σου ειπε ξεκουραση.

Οταν στην 18η εβδομαδα ειδαμε μηκος τραχηλου 2,5 εκατ ενω επερνα προγεστερονη και τη συνεχισα προληπτικα μεχρι τωρα που εφτιαξε κατα πολυ ο τραχηλος μου.

Το μαγνησιο εμενα μου το εδωσε για τις κραμπες που ειχα το βραδυ στα ποδια.Οχι για τον τραχηλο.

Παντως οτι και αν ειναι με ξεκουραση και αν χρειαστει προγεστερονη ο τραχηλος φτιαχνει η εστω διατηρειται στα ιδια.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση....πολυ θετικο που εχει βελτιωση ο τραχηλος σου.....το καταφερες αυτο με ξεκουραση και προγεστερονη σε χαπια; φοβαμαι μη μου χειροτερεψει.....το μονο που κανω ειναι η ξεκουραση.....εχω αγχωθει πολυ απο χθες που εφυγα απο το γιατρο....προγεστερονη δλδ παιρνει καποιος για να μη μικρυνει ο τραχηλος του σωστα;;; με το καλο το μωρακι σου......

Link to comment
Share on other sites

Sioulaore σε αυτή την εβδομάδα τα 3,1εκ. είναι μια χαρά, έτσι κι αλλιώς το όριο είναι 3εκ. Αν είχες ανεπάρκεια τραχήλου θα είχε μικρύνει μέχρι τώρα. Με την προγεστερόνη θρέφει ο τράχηλος για αυτό και τη δίνουν, οπότε όταν δεν υπάρχει ανεπάρκεια κρατιέται σταθερός ή και μακραίνει λίγο, κυρίως στις περιπτώσεις που έχει μικρύνει από κούραση.. Εμένα από την αυχενική στηη 12η εβδομάδα βρήκαμε ότι έχω 2,5εκ. τράχηλο και με ξεκούραση και προγεστερόνη έφτασα σταδιακά στα 3,1 εκ. μέχρι και τώρα στην 36η εβδομάδα. Ο γιατρός μου είπε να την παίρνω μέχρι και να μπω στο μήνα μου, δηλαδή την άλλη εβδομάδα. Να κάνεις ότι σου είπαν οι γιατροί, απλά να το παρακολουθείς ανά 2-3 εβδομάδες και όλα καλά θα πάνε! :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Sioulaore σε αυτή την εβδομάδα τα 3,1εκ. είναι μια χαρά, έτσι κι αλλιώς το όριο είναι 3εκ. Αν είχες ανεπάρκεια τραχήλου θα είχε μικρύνει μέχρι τώρα. Με την προγεστερόνη θρέφει ο τράχηλος για αυτό και τη δίνουν, οπότε όταν δεν υπάρχει ανεπάρκεια κρατιέται σταθερός ή και μακραίνει λίγο, κυρίως στις περιπτώσεις που έχει μικρύνει από κούραση.. Εμένα από την αυχενική στηη 12η εβδομάδα βρήκαμε ότι έχω 2,5εκ. τράχηλο και με ξεκούραση και προγεστερόνη έφτασα σταδιακά στα 3,1 εκ. μέχρι και τώρα στην 36η εβδομάδα. Ο γιατρός μου είπε να την παίρνω μέχρι και να μπω στο μήνα μου, δηλαδή την άλλη εβδομάδα. Να κάνεις ότι σου είπαν οι γιατροί, απλά να το παρακολουθείς ανά 2-3 εβδομάδες και όλα καλά θα πάνε! :)

 

Σε ευχαριστω marakiz για την απαντηση....αυτο θα κανω...μακαρι ολα να πανε καλα....με το καλο το μωρακι σου...

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω εκλεισα την 35η εβδομαδα...τον τελευταιο μηνα δεν μου μετρησε καθολου ενδοκολπικα τον τραχηλο..την τελευταια φορα ηταν στο 2,6 κ γενικα ηταν ευχαριστημενος!!για αλλη μια βδομαδα θα παιρνω κ εγω προγεστερονη ενδοκολπικα κ χαπια κ μετα απλα περιμενουμε!!!αυτο που μου ειπε ειναι οτι εχει λιγο μεγαλυτερο απο το μεσο ορο κεφαλι κ αυτο ειναι καλο γιατι δεν χωραει ακομα να εμπεδωθει στη λεκανη αρα δεν πιεζει τον τραχηλο ακομα...οποτε θα ξεπερασουμε το σταδιο του προωρου!!ευχομαι να εχετε ολες μια καλη εγκυμοσυνη κ να τη χαιρεστε...οσα τετοια μικροπροβληματακια παρουσιαζονται να μη στενοχωριεστε....ολα θα πανε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας..θελω να με διοφωτησεται..οταν πηγα στον γιατρο στην 26η εβδομαδα ειχα τραχηλο 3cm ειναι φυσιολογικο??? τωρα ειμαι 30 εβδομαδων και εχω αρκετες συσπασεις πολλους πονους..εχω να κοιμηθω 3 4 μερες..ειναι τακτικους αλλα για λιγη ωρα και ιδικα την νυχτα..γυρω στα 5 λεπτα χτυπανε μεση και ποδια..σημερα πηρα τηλεφωνο τον γιατρο και μου αφξισε το μαγνησιο τρις φορες την μερα και μου εδωσε και προγεστερονη..μου ειπε να μην κουραζομαι αν δεν κουραζομαι σχεδον καθολου και να ειμαι πιο πολυ ξαπλωμενη αλλα εγω οταν ποναω νοιωθω πιο πολυ τον πονο οταν ειμαι ξαπλωμενη παρα οταν κανω βολτες πανω κατω..:confused::confused: εχω ανησυχησει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας..θελω να με διοφωτησεται..οταν πηγα στον γιατρο στην 26η εβδομαδα ειχα τραχηλο 3cm ειναι φυσιολογικο??? τωρα ειμαι 30 εβδομαδων και εχω αρκετες συσπασεις πολλους πονους..εχω να κοιμηθω 3 4 μερες..ειναι τακτικους αλλα για λιγη ωρα και ιδικα την νυχτα..γυρω στα 5 λεπτα χτυπανε μεση και ποδια..σημερα πηρα τηλεφωνο τον γιατρο και μου αφξισε το μαγνησιο τρις φορες την μερα και μου εδωσε και προγεστερονη..μου ειπε να μην κουραζομαι αν δεν κουραζομαι σχεδον καθολου και να ειμαι πιο πολυ ξαπλωμενη αλλα εγω οταν ποναω νοιωθω πιο πολυ τον πονο οταν ειμαι ξαπλωμενη παρα οταν κανω βολτες πανω κατω..:confused::confused: εχω ανησυχησει..

Το ιδιο εχω και εγω ειμαι 24 εβδομαδων νιωθω πονους και πιεση χαμηλα λες και θα σπάσουν τα νερα, εχω κανει κολπικα καλλιέργεια μονο μυκητες εδειξε που δεν ειναι ανησυχητικοί, ο τραχηλος ειναι 3,5 και 3 που εχεις εσυ ειναι μια χαρα το οριο ειναι 2,5 καλα σου ειπε να παιρνεις μαγνησιο κ προγεστερονη κανε υπομονη λογικα ειμαστε οκ. Ξανα κλεισε συντομα ραντεβου να δειτε παλι τραχηλο η μηπως σου γραψει καμια εξεταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και απο μενα. Και εγω δεν εχω καλα νεα με τον τραχηλο μου. Στη β επιπ, βρηκαμε μηκος μολις 15χιλ. ΞΑΦΝΙΚΗ ανεπαρκεια... μπηκα κατευθειαν σε αγωγη με προγεστερονη κ μαγνησιο κ φυσικα ακινησια. Σε εξεταση στην 24εβδ ηταν σταθερος και ειμασταν ολοι πιο αισιοδοξοι. Στην 26εβδ ομως μειωθηκε σε 11χιλ. ο γιατρος μου εκανε εκτακτα τις ενεσεις κορτιζονης και μου παρηγγειλε πεσσο. Μου ειπε οτι ΙΣΩΣ μας κρατησει μεχρι την32εβδ. Νιωθω τοσο φοβο τοσο αγωνια καθως η προωροτητα μου χτυπαει την πορτα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα κοριτσια!!

Ειμαι 29 βδομαδων κ 3μερων. .ο τραχηλος ειναι 4εκατοστα, τι γνωμη εχετε? Εχω μικρες συσπασεις που δε τις πολυνιωθω και ο ιατρος μου εδωσε 3 μαγνησια τη μερα κ 1 κολπικο υποθετο συν το σιδηρο κ ασβεστιο..μου ειπε οτι οι συσπασεις αυτες δν εχουν επηρεασει το τραχηλο,ομως αγχωθηκα,δε μου ειπε ακινησια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!

Ειμαι 29 βδομαδων κ 3μερων. .ο τραχηλος ειναι 4εκατοστα, τι γνωμη εχετε? Εχω μικρες συσπασεις που δε τις πολυνιωθω και ο ιατρος μου εδωσε 3 μαγνησια τη μερα κ 1 κολπικο υποθετο συν το σιδηρο κ ασβεστιο..μου ειπε οτι οι συσπασεις αυτες δν εχουν επηρεασει το τραχηλο,ομως αγχωθηκα,δε μου ειπε ακινησια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχα κοντό τράχηλο από την 25 εβδομάδα αλλά ο γιατρός πέρα από ξεκούραση και όχι άγχος δεν μου είχε πει κάτι άλλο. Παρά το μικρό μήκος τραχήλου,ήταν σκληρός κι έκανα 12 ώρες για να γεννήσω στην 40 εβδομάδα και 4 ημέρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...
πρίν από 31 λεπτά , Τάνια βαρ. είπε:

Καλησπέρα...εχτες πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι ειμαι 36&4 εβδομαδων και ότι το μήκος του τραχήλου ειναι 4,4 cm...Τι σημαίνει Αυτό?

τιποτα κακο απλα εχεις πολλες μερες μεχρι να γεννησεις. ο ταχηλος σου ειναι μακρυς κ κραταει ακομα καλα το παιδι. σιγουρα θα φτασεις μεχρι 40 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Τάνια βαρ. είπε:

Τόσο πολυ?? Μηπως να συνεχίσω το περπατημα?

ο γιατρος σου θα σου δωσει οδηγιες για το τι θα κανεις κ ποτε πρεπει να αυξησεις το περπατημα. οταν θα το θεωρησει απαραιτητο θα στο πει μην φοβασε! 

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικό είναι αυτό μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Άσε που όσο πιο κοντά φτάσεις στην ΠΗΤ τόσο καλύτερα. Με το καλό!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Τάνια βαρ. είπε:

Τόσο πολυ?? Μηπως να συνεχίσω το περπατημα?

40 εβδομαδες δεν ειναι πολυ:) Ειναι η μεση διαρκεια κυησης στους ανθρωπους και βασει στατιστικων οι πρωτοτοκες "παιρνουν" συνηθως μια εβδομαδα ακομη (δηλαδη 41). Αλλα γενικως, βασει διεθνων επισημων φορεων η φυσιολογικη τελειομηνη εγκυμοσυνη εχει διαρκεια 38-42 εβδομαδες. Μετα τις 42 η εγκυμοσυνη ονομαζεται παρατεταμενη, το μωρο χαρακτηριζεται υπερωριμο και αυξανονται οι πιθανοτητες επιπλοκων. Τωρα γιατι η πλειοψηφια των γιατρων στην Ελλαδα κανουν προκληση στις 40+4 επειδη "αργησε" το μωρο ειναι αλλο θεμα...

 

Για τον τραχηλο μην αγχωνεσαι και συνεχισε να περπατας, μονο καλο σας κανει :wink: 

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια καλησπέρα!Ειμαι νεα στο forum και θα ηθελα τις γνωμες και τις εμπειριες σας.... Έκανα προχθές τη Β επίπεδου όλα πήγαν πολύ καλά και περιμένω αγοράκι!!!:)Το μόνο που μ ανησυχεί είναι ο τράχηλος μου...Μου τον μέτρησαν κολπικα και είναι 2,6...Ο γιατρός που μου έκανε την εξέταση μου λέει ότι είναι μια χαρά λόγω και της κωνοειδους εκτομης που έχω κάνει το ίδιο και η γυναικολογος μου...Μάλιστα όταν τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση πρόωρου τοκετού μου είπε κατηγορηματικά όχι...Είναι απ τους πιο γνωστούς στη Θεσσαλονίκη εγώ όμως ακόμη το σκέφτομαι...Έχει τύχει σε καμία σας; Δεν μου σύστησε ούτε προγεστερόνη ούτε αυτός ούτε η γυναικολογος μου είναι σίγουροι ότι δεν χρειάζεται δεδομενου οτι υπαρχει προφανης εξηγηση για το μηκος του και οχι καποιο παθολογικο αιτιο....Απο τη μια με ανησυχει πολυ το 2,6 απο την αλλη σκεφτομαι δεν μπορει και οι δυο γιατροι να ειναι ηρεμοι ενω υπαρχει κινδυνος...Ολη μερα αυτο σκεφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας!Ήθελα τη γνώμη σας για το μήκος τραχηλου

Δεν θα με απασχολούσε και τόσο αν δεν είδα ήδη μια πρώτη πρόωρη εγκυμοσυνη στις 35 εβδομάδες, όταν πήγα στο μαιευτήριο με σπασμένα νερά και πλήρη εξάλειψη.Τωρα είμαι στην 26η εβδομάδα και μετρηθηκε από έναν άλλον γιατρό που πήγα (λόγω Αυγούστου δεν βρήκα τον δικό μου) 3,5. Στην 23η εβδομάδα ο δικός μου τον είχε βρει 4. Αυτός ο ρυθμός μείωσης είναι φυσιολογικός.μεσα σε τρεις εβδομάδες; Να σημειώσω βέβαια ότι και το μωρό ήδη είναι 878 γραμμάρια από 500 που ήταν.

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2021 at 3:19 PM, katie84 said:

Καλησπέρα σας!Ήθελα τη γνώμη σας για το μήκος τραχηλου

Δεν θα με απασχολούσε και τόσο αν δεν είδα ήδη μια πρώτη πρόωρη εγκυμοσυνη στις 35 εβδομάδες, όταν πήγα στο μαιευτήριο με σπασμένα νερά και πλήρη εξάλειψη.Τωρα είμαι στην 26η εβδομάδα και μετρηθηκε από έναν άλλον γιατρό που πήγα (λόγω Αυγούστου δεν βρήκα τον δικό μου) 3,5. Στην 23η εβδομάδα ο δικός μου τον είχε βρει 4. Αυτός ο ρυθμός μείωσης είναι φυσιολογικός.μεσα σε τρεις εβδομάδες; Να σημειώσω βέβαια ότι και το μωρό ήδη είναι 878 γραμμάρια από 500 που ήταν.

Μία χαρά είναι το μήκος του τραχήλου σου ναι ο ρυθμός μειωσης είναι φυσιολογικος συν του ότι μπορεί να υπάρχει απόκλιση από γιατρό σε γιατρό.

 με το καλό! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...