Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια..Θέλω να μοιραστώ μαζί σας κ γω την εμπειρία μου...πριν ένα μήνα κ γω έχασα το μωρο.παλινδρομησε μόλις μπήκα στον τριτο . ξεκίνησα τη μέρα της αποξεσης αντισσυληπτικα.προχθες αδιαθετησα κανονικά.ο γιατρος μου μου είπε να περιμένω δύο κύκλους κ μετα να ξαναπροσπαθησω.αυτο που θέλω να ρωτησω έχει τύχει σε καμία σας αυτό κ αν ναι προσπάθησε κάποια από σας αμέσως μετά την πρώτη περίοδο ξανά για νέα εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια..Θέλω να μοιραστώ μαζί σας κ γω την εμπειρία μου...πριν ένα μήνα κ γω έχασα το μωρο.παλινδρομησε μόλις μπήκα στον τριτο . ξεκίνησα τη μέρα της αποξεσης αντισσυληπτικα.προχθες αδιαθετησα κανονικά.ο γιατρος μου μου είπε να περιμένω δύο κύκλους κ μετα να ξαναπροσπαθησω.αυτο που θέλω να ρωτησω έχει τύχει σε καμία σας αυτό κ αν ναι προσπάθησε κάποια από σας αμέσως μετά την πρώτη περίοδο ξανά για νέα εγκυμοσύνη?

θα σου έλεγα να μην προσπαθήσεις αμέσως γιατί η μήτρα σου δεν έχει επανέλθει ακόμη. είναι σε φάση αποβολής και θα διακινδυνεύσεις να χάσεις και το επόμενο μωρό. καλύτερα να περιμένεις 3 μήνες για να επανέλθει η φυσιολογική λειτουργία και μέγεθος της μήτρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βοήθεια κορίτσια.

Έμεινα εγκυος αλλα δεν προχώρησε μετα την 6η εβδομάδα. Παλινδρομη... Μικροεπέμβαση για να αφαιρεθεί, ο γιατρός ειπε οτι μπορουμε να δοκιμάσουμε πάλι μετα την πρώτη περίοδο.

Δοκιμάζουμε και αμέσως νεα σύλληψη. Στην 6η σταμάτησε πάλι. Εχω αρχισει να ψάχνω και να κανω εξετάσεις.

Μηπως βιαστήκαμε?

Της πρώτης η απάντηση ηταν τρισωμια, της 2ης το περιμένουμε.

Για εμάς το ψάχνουμε. Που να πάμε και τι να πρωτοκανουμε...

Μετα την πρώτη είχα κανει και κάποιες τυπικές αίματος και θυρεοειδή χωρις να δείξουν κατι.

Δεν υπαρχει ιστορικό, δεν υπαρχει κάποιο αλλο θεμα υγειας.

Ξέρω οτι στο φόρουμ υπάρχουν πολλές που τα κατάφεραν με περισσότερες παλινδρομες, δεν αντέχω ομως να ακούσω απλα μην ανησυχείς, ξαναδοκιμαστε, θα τα καταφέρετε...

Βοηθεια... Τι να κανω? που να παω? τι να προσέξω? δεν θελω ουτε να υποστώ την ίδια πίκρα πάλι επειδή δεν έψαξα καλα, ουτε να σταματήσω να προσπαθώ, ουτε να νιώθω οτι θα εκμεταλλευτεί καποιος την αγωνία μου...

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια κορίτσια.

Έμεινα εγκυος αλλα δεν προχώρησε μετα την 6η εβδομάδα. Παλινδρομη... Μικροεπέμβαση για να αφαιρεθεί, ο γιατρός ειπε οτι μπορουμε να δοκιμάσουμε πάλι μετα την πρώτη περίοδο.

Δοκιμάζουμε και αμέσως νεα σύλληψη. Στην 6η σταμάτησε πάλι. Εχω αρχισει να ψάχνω και να κανω εξετάσεις.

Μηπως βιαστήκαμε?

Της πρώτης η απάντηση ηταν τρισωμια, της 2ης το περιμένουμε.

Για εμάς το ψάχνουμε. Που να πάμε και τι να πρωτοκανουμε...

Μετα την πρώτη είχα κανει και κάποιες τυπικές αίματος και θυρεοειδή χωρις να δείξουν κατι.

Δεν υπαρχει ιστορικό, δεν υπαρχει κάποιο αλλο θεμα υγειας.

Ξέρω οτι στο φόρουμ υπάρχουν πολλές που τα κατάφεραν με περισσότερες παλινδρομες, δεν αντέχω ομως να ακούσω απλα μην ανησυχείς, ξαναδοκιμαστε, θα τα καταφέρετε...

Βοηθεια... Τι να κανω? που να παω? τι να προσέξω? δεν θελω ουτε να υποστώ την ίδια πίκρα πάλι επειδή δεν έψαξα καλα, ουτε να σταματήσω να προσπαθώ, ουτε να νιώθω οτι θα εκμεταλλευτεί καποιος την αγωνία μου...

 

Με λυπεί πολύ αυτό που σου συμβαίνει. Είχα και εγώ μια παλίνδρομη στην 6 εβδομάδα τον Αύγουστο και τώρα πάλι έγκυος με μεγάλη ανησυχία καθώς δεν έχω κάνει τον πρωτο υπέρηχο. Το γεγονός οτι ήταν τρισωμία σημαίνει οτι ο οργανισμός το σταμάτησε. Έτσι λένε οτι συνήθως αυτό ευθύνεται για το 80 τα εκατό των αποβολών. Σε τι ηλικία είσαι εσύ και ο σύζηγος; Νομίζω οτι μόλις πάρεις την απάντηση και από την δέυτερη θα έχεις μια ξεκάθαρη εικόνα στο πως να κινηθείς. Προφανώς δεν φαίνεται να έχεις θέμα σύλληψης που είναι καλό. Όμως γιατί κάνατε επέμβαση στην 6 εβδομάδα; Εγώ απέβαλα φυσικά ήταν πολύ νωρίς και φτωχό το ενδομήτριο. Νομίζω οτι πρέπει να περιμένεις μετά από απόξυση. Εμένα με φυσική αποβολή μου είπε να περιμένω δυο κύκλους και μετά.

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια κορίτσια.

Έμεινα εγκυος αλλα δεν προχώρησε μετα την 6η εβδομάδα. Παλινδρομη... Μικροεπέμβαση για να αφαιρεθεί, ο γιατρός ειπε οτι μπορουμε να δοκιμάσουμε πάλι μετα την πρώτη περίοδο.

Δοκιμάζουμε και αμέσως νεα σύλληψη. Στην 6η σταμάτησε πάλι. Εχω αρχισει να ψάχνω και να κανω εξετάσεις.

Μηπως βιαστήκαμε?

Της πρώτης η απάντηση ηταν τρισωμια, της 2ης το περιμένουμε.

Για εμάς το ψάχνουμε. Που να πάμε και τι να πρωτοκανουμε...

Μετα την πρώτη είχα κανει και κάποιες τυπικές αίματος και θυρεοειδή χωρις να δείξουν κατι.

Δεν υπαρχει ιστορικό, δεν υπαρχει κάποιο αλλο θεμα υγειας.

Ξέρω οτι στο φόρουμ υπάρχουν πολλές που τα κατάφεραν με περισσότερες παλινδρομες, δεν αντέχω ομως να ακούσω απλα μην ανησυχείς, ξαναδοκιμαστε, θα τα καταφέρετε...

Βοηθεια... Τι να κανω? που να παω? τι να προσέξω? δεν θελω ουτε να υποστώ την ίδια πίκρα πάλι επειδή δεν έψαξα καλα, ουτε να σταματήσω να προσπαθώ, ουτε να νιώθω οτι θα εκμεταλλευτεί καποιος την αγωνία μου...

 

Σε καταλαβαινω απολυτα και λυπαμαι γι'αυτο που ζεις τωρα,αλλα να ξερεις ειναι προσωρινο και οταν θα κρατησεις το μωρο σου στην αγκαλια σου θα τα βαλεις πισω ολα,σχεδον θα τα ξεχασεις...

Το 2014 ηταν η δικη μου χρονια που δοκιμαστηκα με δυο αποβολες σε διαστημα πεντε μηνων,την ενατη προς δεκατη εβδομαδα και οι δυο.Εκανα καρυοτυπο και στις δυο και η δευτερη εδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλια (συνδρομο turner).

Κι εγω δεν ηξερα τι να κανω αλλα δυο γυναικολογοι και ενας αιματολογος που πηγσ μου ειπαν να προχωρησω γιατι μια αποβολη αγνωστου αιτιολογιας συμβαινει συχνα και η χρωμοσωμικη ηταν τυχαιο γεγονος.

Μεχρι να αποφασισω πως θα κινηθω,προσευχομουν ιδιως στην Παναγια μας και σαν απο θαυμα εμεινα ξανα εγκυος αφου μου ειχε ερθει μονο μια φορα περιοδος (!) και ολα πηγαν τελεια!Σαν να μην ειχε συμβει τιποτα κακο πιο πριν.

Πολλες κοπελες κανουν προληπτικα ενεσεις για θρομβοφιλια αλλα ο αιματολογος που πηγα ηταν αντιθετος,αφου φυσικα εξετασε το ιστορικο μου και διαπιστωσε οτι δεν υπηρχε προφανης λογος.

Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια και ελπιζω να βοηθησα και οχι να σας μπερδεψα χειροτερα.

Καλη δυναμη σε ολες σας και με πιστη ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαινω απολυτα και λυπαμαι γι'αυτο που ζεις τωρα,αλλα να ξερεις ειναι προσωρινο και οταν θα κρατησεις το μωρο σου στην αγκαλια σου θα τα βαλεις πισω ολα,σχεδον θα τα ξεχασεις...

Το 2014 ηταν η δικη μου χρονια που δοκιμαστηκα με δυο αποβολες σε διαστημα πεντε μηνων,την ενατη προς δεκατη εβδομαδα και οι δυο.Εκανα καρυοτυπο και στις δυο και η δευτερη εδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλια (συνδρομο turner).

Κι εγω δεν ηξερα τι να κανω αλλα δυο γυναικολογοι και ενας αιματολογος που πηγσ μου ειπαν να προχωρησω γιατι μια αποβολη αγνωστου αιτιολογιας συμβαινει συχνα και η χρωμοσωμικη ηταν τυχαιο γεγονος.

Μεχρι να αποφασισω πως θα κινηθω,προσευχομουν ιδιως στην Παναγια μας και σαν απο θαυμα εμεινα ξανα εγκυος αφου μου ειχε ερθει μονο μια φορα περιοδος (!) και ολα πηγαν τελεια!Σαν να μην ειχε συμβει τιποτα κακο πιο πριν.

Πολλες κοπελες κανουν προληπτικα ενεσεις για θρομβοφιλια αλλα ο αιματολογος που πηγα ηταν αντιθετος,αφου φυσικα εξετασε το ιστορικο μου και διαπιστωσε οτι δεν υπηρχε προφανης λογος.

Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια και ελπιζω να βοηθησα και οχι να σας μπερδεψα χειροτερα.

Καλη δυναμη σε ολες σας και με πιστη ολα θα πανε καλα.

Οι αποβολες ηταν παλινδρομες κυησεις και ισως γι'αυτο δεν ειχα συσταση απο τον γιατρο μου να περιμενω αρκετους μηνες πριν προχωρησω σε εγκυμοσυνη ξανα,ομως ολοι συστηνουν να περασουν δυο κυκλοι περιοδου για να δυνσμωσει το ενδομητριο προφανως.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποβολες ηταν παλινδρομες κυησεις και ισως γι'αυτο δεν ειχα συσταση απο τον γιατρο μου να περιμενω αρκετους μηνες πριν προχωρησω σε εγκυμοσυνη ξανα,ομως ολοι συστηνουν να περασουν δυο κυκλοι περιοδου για να δυνσμωσει το ενδομητριο προφανως.

 

Ενδεχομένως και οι ορμόνες να επανέλθουν. Εγώ είχα πολύ περίεργους κύκλους μετά την αποβολή στην ώρα τους μεν αλλά με λίγο αίμα και μικρή διάρκεια...την τρίτη φορά μου ήρθε κανονικά και καπάκι έμεινα έγκυος

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σε καταλαβαινω απολυτα και λυπαμαι γι'αυτο που ζεις τωρα,αλλα να ξερεις ειναι προσωρινο και οταν θα κρατησεις το μωρο σου στην αγκαλια σου θα τα βαλεις πισω ολα,σχεδον θα τα ξεχασεις...

Το 2014 ηταν η δικη μου χρονια που δοκιμαστηκα με δυο αποβολες σε διαστημα πεντε μηνων,την ενατη προς δεκατη εβδομαδα και οι δυο.Εκανα καρυοτυπο και στις δυο και η δευτερη εδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλια (συνδρομο turner).

Κι εγω δεν ηξερα τι να κανω αλλα δυο γυναικολογοι και ενας αιματολογος που πηγσ μου ειπαν να προχωρησω γιατι μια αποβολη αγνωστου αιτιολογιας συμβαινει συχνα και η χρωμοσωμικη ηταν τυχαιο γεγονος.

Μεχρι να αποφασισω πως θα κινηθω,προσευχομουν ιδιως στην Παναγια μας και σαν απο θαυμα εμεινα ξανα εγκυος αφου μου ειχε ερθει μονο μια φορα περιοδος (!) και ολα πηγαν τελεια!Σαν να μην ειχε συμβει τιποτα κακο πιο πριν.

Πολλες κοπελες κανουν προληπτικα ενεσεις για θρομβοφιλια αλλα ο αιματολογος που πηγα ηταν αντιθετος,αφου φυσικα εξετασε το ιστορικο μου και διαπιστωσε οτι δεν υπηρχε προφανης λογος.

Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια και ελπιζω να βοηθησα και οχι να σας μπερδεψα χειροτερα.

Καλη δυναμη σε ολες σας και με πιστη ολα θα πανε καλα.

 

 

Καλησπερα!να ρωτησω αν εκανες καποια εξεταση πχ για θρομβοφιλια?

Εχασα πριν 2 βδομαδεςβπεριπου το μωρακι μου λογω παλινδρομης κυησης στηννενατη εβδομαδα,και ακομα ψαχνω το πως θα κινηθω μετα την πρωτη περιοδο!!να σημειωσω πως δε χρειαστηκε να κανω αποξεση γιατι η αποβολη εγινε μολις πηρα το πρωτο χαπι για συσπασεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα χθες βίωσαμε ένα απίστευτο συναίσθημα λυπης αποβαλαμε στις 6+3 εβδομάδες αφού την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε δει σάκο στη μήτρα και μας είχε πει ο γιατρός όλα καλά.πήραμε και δεύτερη γνώμη και μας είπανε ότι δεν φαίνεται το ωχρουν σωματιο που δίνει προγεστερόνη στο έμβρυο και πώς ο πρώτος γιατρός αμελησε να δώσει κατςυθειαν την προγεστερόνη.Μετά από καφέ κηλίδες και αρκετή αιμοραγια δυστυχώς δεν τα καταφέραμε.πολύ στεναχώρια.θα ήθελα να ρωτήσω τι εξετάσεις να κάνουμε για να ξαναπροσπαθησουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χθες βίωσαμε ένα απίστευτο συναίσθημα λυπης αποβαλαμε στις 6+3 εβδομάδες αφού την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε δει σάκο στη μήτρα και μας είχε πει ο γιατρός όλα καλά.πήραμε και δεύτερη γνώμη και μας είπανε ότι δεν φαίνεται το ωχρουν σωματιο που δίνει προγεστερόνη στο έμβρυο και πώς ο πρώτος γιατρός αμελησε να δώσει κατςυθειαν την προγεστερόνη.Μετά από καφέ κηλίδες και αρκετή αιμοραγια δυστυχώς δεν τα καταφέραμε.πολύ στεναχώρια.θα ήθελα να ρωτήσω τι εξετάσεις να κάνουμε για να ξαναπροσπαθησουμε?

 

Καλησπερα! Εχω βιωσει δυο παλινδρομες απο τα 27 μου μεχρι τα 28! Η πρωτη στην 7η και η επομενη στην 11η εβδομαδα. Με δυο ενδομητριους θανατους λοιπον και δυο αποξεσεις ο πονος ειναι μεγαλος αλλα η λαχταρα μου να γινω μανουλα ειναι μεγαλυτερη και αυτο με κανει δυνατη. Δεν εχασα το μυαλο μου ουτε και την πιστη. Εχω τον αντρα μου που ειναι η ζωη μου, με την αγαπη του με βοηθαει να ξεχασω. Μην το βαλεις κατω και μην τα παρατησεις στιγμη. Αν δεν εχεις αλλη παλινδρομη στο ιστορικο σου, δε χρειαζεται να κανεις κατι γιατι μπορει να ηταν τυχαιο γεγονος και η επομενη να προχωρησει μια χαρα. Εγω με τις δυο εκανα ενα καρο εξετασεις κι ακομα δεν τελειωσα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα χθες βίωσαμε ένα απίστευτο συναίσθημα λυπης αποβαλαμε στις 6+3 εβδομάδες αφού την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε δει σάκο στη μήτρα και μας είχε πει ο γιατρός όλα καλά.πήραμε και δεύτερη γνώμη και μας είπανε ότι δεν φαίνεται το ωχρουν σωματιο που δίνει προγεστερόνη στο έμβρυο και πώς ο πρώτος γιατρός αμελησε να δώσει κατςυθειαν την προγεστερόνη.Μετά από καφέ κηλίδες και αρκετή αιμοραγια δυστυχώς δεν τα καταφέραμε.πολύ στεναχώρια.θα ήθελα να ρωτήσω τι εξετάσεις να κάνουμε για να ξαναπροσπαθησουμε?

 

Οι περισσότεροι γιατροί υποστηρίζουν ότι η πρώτη φορά οφείλεται συνήθως σε τυχαίο γεγονός. Τώρα, αν θέλετε να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο κ να είσαστε όσο μπορείτε πιο καλυμμένοι πριν προχωρήσετε, η ιστολογική εξέταση εμβρύου(καρυότυπος)και ο χρωμοσωμικός έλεγχος είναι αυτά που ίσως σας δώσουν τις απαντήσεις που ψάχνετε για το τι ακριβώς συνέβη...από εκεί κ πέρα έλεγχος της συζύγου πχ. θρομβοφιλίας, προσωπικά για εμένα είναι απαραίτητος να γίνει για κάθε γυναίκα που μένει έγκυος...κουράγιο κ βουρ για την επόμενη προσπάθεια όταν είστε έτοιμοι...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

dennisathens, ακριβώς τα ίδα έχω περάσει, στις ίδες εβδομάδες, με τον ίδιο τρόπο, με τα ίδια ακριβώς στην πρώτη επίσκεψη στη γιατρό, κλπ. Αν σε συνεννόηση με το γιατρό σου περιμένεις φυσική αποβολή, τότε δε μπορείς να κάνεις ιστολογική εξέταση του εμβρύου, όπως σωστά σου αναφέρει η Sunrise15 για την περίπτωση που γίνει απόξεση.

Εμένα τελικά ήταν τυχαίο γεγονός, κ η επόμενη εγκυμοσύνη μου προχώρησε κανονικά. Βέβαια, για δικούς μου ψυχολογικούς λόγους έπαιρνα προγεστερόνη, με το που έμαθα για τη δεύτερη εγκυμοσύνη.

Μίλησε με το γιατρό σου, αν και η επίσημη θέση τους είναι γενικά να μην στέλνουν για εξετάσεις με την πρώτη αποβολή. Αν θες και επιμένεις, πάντως, θα σε καθοδηγήσει αναλόγως, σίγουρα. Επίσης, αν κλονίστηκε η εμπιστοσύνη σου απέναντι στο γιατρό σου με αυτήν την κατάσταση, τώρα είναι η κατάλληλη ώρα να αλλάξεις.

Πάντως, σε αποβολές τόσο νωρίς, δε μπορούν να γίνουν και πολλά πράγματα, και μην είσαι σίγουρη ότι αν έπαιρνες προγεστερόνη δε θα απέβαλες.

Εύχομαι η επόμενη να είναι και η τυχερή σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλο το παρεάκι!Τι κανετε;Εχω ενα χρονο να γράψω σε αυτήν την ενότητα και για όσες θυμάστε είχα πριν ενάμιση χρονο περίπου την τελευταία μου αποβολή!Θυμαστε που σας έλεγα οτι η πίστη και η θρησκεία μας ειναι δυνατή και να μην απελπίζομαστε ο Θεός ξέρει τι κανει;Τελευταια φορα έγραψα τον Μάιο του 2015.Επρεπε να περαςει Ένας χρόνος ολόκληρος για να κρατήσω τον Μάιο του 2016 το θαύματακι μου.....το μωρακι μου.Ε ναι λοιπόν ο Θεός ξέρει τι κανει και όταν δεν χάνεις την ελπίδα σου και την προσευχή σου τα όνειρα σου πραγματοποιούνται!Παιδευτηκα πολυ για να φτάσω σημερα να κρατάω το μωρακι μου αγκαλιά τωρα που σας γράφω, το οποίο δεν ήρθε τυχαία στον κοσμο.Ηρθε την ιδια μερα ακριβως,που πριν απο πολλα χρονια ειχε ερθει το πρώτο μου μωρακι.Φαινεται επιθυμουςε Να γιορτάζει με το αδερφάκι του μαζι αυτήν την ξεχωριστή μερα!Τα αγαπάω πολυ τα παιδακια μου!Ευχομαι σε όλες εςας που επιθυμείτε να ζήσετε το θαύμα της μητρότητας,να το ζηςετε σύντομα..μεςα απο την καρδιά μου!!!Σας φιλώ!Μ.❤❤❤❤👣👣👣👣

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μετά την κόρη μου 8,5 χρόνων τώρα, ακολούθησαν 4 παλινδρομες, η μια στις 20 εβδομάδες. Τελικά όμως τα κατάφερα και έχω άλλη μια κορούλα 2 μηνών σήμερα, χάρη του γιατρού μου, κ.Σφακ........Δεν πίστευα ότι θα τα κατάφερνα και όμως ναι τα κατάφερα.

Έκανα χιλιάδες εξετάσεις εκτός από καμπύλη σακχάρου, το πιο απλό πράγμα δηλαδή, μετά τις 2 αποβολές αλλά τίποτα τα ίδια.

Εκεί φάνηκε το πρόβλημα που δεν ήταν άλλο από τις υπογλυκαιμίες. Με ένα χάπι για τρεις μήνες πριν την προσπάθεια και για το πρώτο τρίμηνο όλα πήγαν καλά. Ρυθμίστηκε ο κύκλος μου έκανα καλύτερα ωάρια και ορίστε το αποτέλεσμα.

Ο γιατρός το βρήκε με τη μια. Πέρασαν τρία χρόνια μέχρι να το πιςτεψω και να ξανά προσπαθήσω , φοβόμουν πολύ μην έχω πάλι τα ίδια. Εκείνος επέμενε ότι αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά όπως και έγινε. Βέβαια είχα τρελό άγχος.

Μην τα παράτατε, ξαναπροσπαθήστε κάποια στιγμή θα τα καταφέρετε, μόνο να είστε σίγουρες ότι τα ελέγξατε όλα από εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το παρεάκι!Τι κανετε;Εχω ενα χρονο να γράψω σε αυτήν την ενότητα και για όσες θυμάστε είχα πριν ενάμιση χρονο περίπου την τελευταία μου αποβολή!Θυμαστε που σας έλεγα οτι η πίστη και η θρησκεία μας ειναι δυνατή και να μην απελπίζομαστε ο Θεός ξέρει τι κανει;Τελευταια φορα έγραψα τον Μάιο του 2015.Επρεπε να περαςει Ένας χρόνος ολόκληρος για να κρατήσω τον Μάιο του 2016 το θαύματακι μου.....το μωρακι μου.Ε ναι λοιπόν ο Θεός ξέρει τι κανει και όταν δεν χάνεις την ελπίδα σου και την προσευχή σου τα όνειρα σου πραγματοποιούνται!Παιδευτηκα πολυ για να φτάσω σημερα να κρατάω το μωρακι μου αγκαλιά τωρα που σας γράφω, το οποίο δεν ήρθε τυχαία στον κοσμο.Ηρθε την ιδια μερα ακριβως,που πριν απο πολλα χρονια ειχε ερθει το πρώτο μου μωρακι.Φαινεται επιθυμουςε Να γιορτάζει με το αδερφάκι του μαζι αυτήν την ξεχωριστή μερα!Τα αγαπάω πολυ τα παιδακια μου!Ευχομαι σε όλες εςας που επιθυμείτε να ζήσετε το θαύμα της μητρότητας,να το ζηςετε σύντομα..μεςα απο την καρδιά μου!!!Σας φιλώ!Μ.❤❤❤❤👣👣👣👣

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω τελικά πως τα καταφέρατε, βρήκατε που είναι το θέμα και κάνατε κάποια θεραπεία ή απλά αυτή η φορά ήταν η τυχερή.

Να σου ζήσει το μωράκι να το χαίρεσαι. Πόση διαφορά έχει με το μεγάλο;

Εμένα 8,5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα και από μένα. Μετράω και γω μία σειρά αποτυχημένων κυήσεων και ευτυχώς ενδιάμεσα μία εγκυμοσύνη με αίσιο τέλος.

 

1η- παλίνδρομη

2η- φυσιολογική εγκυμοσύνη!

3η- βιοχημική

4η- βιοχημική

5η- ανεμβρυική

6η - βιοχημική

7η- η τρέχουσα, είμαι με χοριακή 5000 στάσιμη και περιμένω να αποβάλω μόνη μου.

 

Μόλις αποβάλω θα πάω για το πακέτο εξετάσεων θρομβοφιλίας. Είναι βέβαια και η ηλικία (40) που είναι επιβαρυντικός παράγοντας. Να πώ ότι δεν στεναχωριέμαι, θα είναι ψέμα. Απλά πλέον ο πόνος είναι βουβός. Καλή επιτυχία σε όλες κορίτσια.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και από μένα. Μετράω και γω μία σειρά αποτυχημένων κυήσεων και ευτυχώς ενδιάμεσα μία εγκυμοσύνη με αίσιο τέλος.

 

1η- παλίνδρομη

2η- φυσιολογική εγκυμοσύνη!

3η- βιοχημική

4η- βιοχημική

5η- ανεμβρυική

6η - βιοχημική

7η- η τρέχουσα, είμαι με χοριακή 5000 στάσιμη και περιμένω να αποβάλω μόνη μου.

 

Μόλις αποβάλω θα πάω για το πακέτο εξετάσεων θρομβοφιλίας. Είναι βέβαια και η ηλικία (40) που είναι επιβαρυντικός παράγοντας. Να πώ ότι δεν στεναχωριέμαι, θα είναι ψέμα. Απλά πλέον ο πόνος είναι βουβός. Καλή επιτυχία σε όλες κορίτσια.

 

Μια μεγάλη αγκαλιά από μένα. Να κοιτάς το φατσάκι του μωρού σου για να παίρνεις δύναμη! Μη σε παίρνει από κάτω! Ακόμα ένα μωρό του αξίζει να σε έχει για μαμά!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπέρα,

ανοίγω ξανά το θέμα της παλίνδρομης κύησης γιατί μόλις συνεβει  σε μένα.Ακουσαμε καρδια και  μεταα από  10 ημερες ,στην 8Η εβδομάδα, είχα λιγο αίμα και.....το χάσαμε.

Ειλικρινά το κενό μεσα σου είναι τόσο μεγάλο και προσπαθώ να σταθώ στα ποδια μου.Μετα την απόξεση μ έχει πιάσει και μια ίωση  με πυρετό, καταροη και μου χει ρίξει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία.Για την ίωση πιστεύεται ότι πρέπει να το αναφέρω στον γυναικολόγο μου? σήμερα τα συμπτώματα υποχωρούν και ενοχλήσεις στα γυναικολογικά δεν έχω πέρα της ελαφρυας αιμοραγιας .

Επεξεργάστηκαν by vasia15
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vasia15 είπε:

καλησπέρα,

ανοίγω ξανά το θέμα της παλίνδρομης κύησης γιατί μόλις συνεβει  σε μένα.Ακουσαμε καρδια και  μεταα από  10 ημερες ,στην 8Η εβδομάδα, είχα λιγο αίμα και.....το χάσαμε.

Ειλικρινά το κενό μεσα σου είναι τόσο μεγάλο και προσπαθώ να σταθώ στα ποδια μου.Μετα την απόξεση μ έχει πιάσει και μια ίωση  με πυρετό, καταροη και μου χει ρίξει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία.Για την ίωση πιστεύεται ότι πρέπει να το αναφέρω στον γυναικολόγο μου? σήμερα τα συμπτώματα υποχωρούν και ενοχλήσεις στα γυναικολογικά δεν έχω πέρα της ελαφρυας αιμοραγιας .

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vasia15 είπε:

καλησπέρα,

ανοίγω ξανά το θέμα της παλίνδρομης κύησης γιατί μόλις συνεβει  σε μένα.Ακουσαμε καρδια και  μεταα από  10 ημερες ,στην 8Η εβδομάδα, είχα λιγο αίμα και.....το χάσαμε.

Ειλικρινά το κενό μεσα σου είναι τόσο μεγάλο και προσπαθώ να σταθώ στα ποδια μου.Μετα την απόξεση μ έχει πιάσει και μια ίωση  με πυρετό, καταροη και μου χει ρίξει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία.Για την ίωση πιστεύεται ότι πρέπει να το αναφέρω στον γυναικολόγο μου? σήμερα τα συμπτώματα υποχωρούν και ενοχλήσεις στα γυναικολογικά δεν έχω πέρα της ελαφρυας αιμοραγιας .

Λυπάμαι γλυκιά μου γι αυτό που σου πέρασες.Ειχα και γω μια παλίνδρομη τον Ιανουάριο.Θα μπορούσες να πάρεις ένα τηλέφωνο τον γιατρό σου.Σου έδωσε αντιβίωση για λίγες μέρες μετά την απόξεση?Περαστικά σωματικά και ψυχικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 20/9/2017 at 0:39 ΜΜ, antsa είπε:

γεια σας!

αποφασισα να γραψω, υστερα απο πολυ καιρο που διαβαζω το φορουμ σας, γιατι θα ηθελα με την δικη μου μικρη περιπετεια να παρουν ελπιδα οσες υποψηφιες μανουλες δυσκολευονται να κανουν παιδακι ειτε γιατι ειναι ατυχες ειτε γιατι υποφερουν εξαιτιας καποιου γυναικολογικου προβληματος...
Παντρευτηκαμε λοιπον πριν απο 8 χρονια και μετα απο ενα χρονο γαμου αρχισαμε προσπαθειες για παιδακι... νεοτατοι μολις 31 ετων κι εγω και ο ανδρας μου. Περασε ενας χρονος προσπαθειων και εγκυμοσυνη πουθενα! Ειχαμε αρχισει ν απογοητευομαστε οποτε καναμε διαφορες εξετασεις. Ο ανδρας μου ολα καλα. Εγω ειχα προβλημα, και συγκεκριμμενα πολυκυστικες ωοθηκες!  Γι αυτο ειχα ανεκαθεν αστατο κυκλο. Κι οπως μου ειχε πει ακομψα ενας γυναικολογος, τις πιο πολλες φορες που ειχα περιοδο ηταν ψευδοπεριοδος , δηλαδη δεν εκανα καν ωορηξια πολλε φορες και γι αυτο μου ερχοταν μια περιοδος λιγων ημερων με σχετικα λιγο αιμα.... Εννοειται οτι χαλαστηκα ψυχολογικα, ενιωσα κατι σαν "αχρηστη" , στειρα .
Και το χειροτερο ηταν οτι ο καθενας γυναικολογος ειχε να προτεινει αλλη λυση πανω στο προβλημα μας! Αλλος μου μιλησε για ντριλινκ, αλλος για χαπια ωορηξιας με ορμονες και ενεσεις, αλλος για ενα χαπι γκλουκοφαζ (το δινουν σε διαβητικους). Γιατι πηγαμε σε τρεις διαφορετικους γυναικολογους, κι ελατε στη θεση μας οταν ο καθενας ελεγε και κατι αλλο! Ξεκινησαμε θεραπεια με χαπια ορμονων... δεν ηρθε εγκυμοσυνη κι οποτε αλλοι εξι μηνες χαμενοι! Μετα διαβασαμε πολλα βιβλια κυριως αγγλικα στο ιντερνετ μπας και βγαλουμε μια ακρη μονοι μας αφου ειπαμε οι γνωμες των γιατρων ηταν διαφορετικες ως προς τη λυση στο προβλημα μου. καταληξαμε να δοκιμασουμε το γλουκοφαζ (παρολο που συνηθως οι γυναικες με πολυκυστικες που εχουν αυτο που λενε ινσουλινοαντοχη και διαταρασει τον κυκλο τους ειναι παχουλες και τριχωτες, κι εγω ποτε δεν υπηρξα κατι απο τα δυο). Εντουτις με αυτο το χαπι ειδαμε κανονικη ωορηξια αμεσως απο τον πρωτο μου κυκλο! Κι εμεινα εγκυος με την πρωτη προσπαθεια! Η χαρα  μας μεγαλη, αλλα δυστυχως η "καλη" μας τυχη ειχε αλλα σχεδια. Εχασα το παιδακι απο παλινδρομη κυηση την πεμπτη εβδομαδα... Και ο τοτε γυναικολογος μας, μας ελεγε οτι η φυση προνοει και τα προβληματικα εμβρυα τα αποβαλει ο οργανισμος απο μονος του. Οταν λοιπον, επαθα αποβολη πηγαμε σε μαιευτηριο, εκανα αποξεση, και στειλαμε για ειδικες εξετασεις τον καρυοτυπο του εμβρυου μας... δεν ειχε προβλημα κανενα, ηταν υγιεστατο. Εννοειται οτι εκλαψα πολυ, και φυσικα αλλαξα γυναικολογο. Με ενοχλεισαι ο τροπος του, η βεβαιoτητα του οτι ειχε προβλημα το εμβρυο και γι αυτο επαθα την παλινδρομη ενω εκ των υστερων αποδειχτηκε λαθος. Ο καινουργιος γιατρος μου μιλησε για θρομβοφιλια. Εκανα καποιες εξετασεις πανακριβες που δεν καλυπτονται απο τα ταμεια.... και ειχα οντως θρομβοφιλια. Γι αυτο χαθηκε η πρωτη μου εγκυμοσυνη. Οποτε οταν μετα απο αλλους 6 μηνες εμεινα παλι εγκυος με την πρωτη προσπαθεια αμεσως αρχισα ενεσεις καθε μερα! Εγω που ετρεμα την ιδεα να παω να μου παρουν αιμα, τρυπαγα την κοιλια μου μονη μου καθε μερα! Δυστυχως ομως, γι αλλη μια φορα: την 12η εβδομαδα καναμε την αυχενικη διαφανεια! μεγαλη πιθανοτητα για συνδρομο νταουν. την επομενη κι ολας μερα, με χωσαν για αμνυοπαρακεντηση (θεε μου αυτο με πονεσε πολυ!) κι ακομα περισσοτερο πονεσα με τ αποτελεσμα. το παιδι μου ειχε συνδρομο νταουν... κι εγω μετα απο δυο μερες μπηκα μεσα για αναγκαστικη ιατρικη εκτρωση. Το χειροτερο απο ολα ηταν οτι επρεπε να βαλω την υπογραφη μου για να γινει αυτο...
Πλεον η ψυχολογια μου ηταν στα ταρταρα.... Δεν ηθελα να βλεπω εγκυο μπροστα μου! ενοιωθα καταραμενη, αδικημενη, ημουν πολυ χαλια ασχετα αν προσπαθουσα σε οσους ξερανε πχ στους γονεις και στα πεθερικα να δειχνω οτι δεν τρεχει τιποτα. Εννοειται ο ανδρας μου μονο με καταλαβαινε. Ζουσαμε καθε μερα μαζι, δε μπορουσα να του κρυφτω, αλλα σιχαινομουν να νιωθω οτι με λυπουνται. Ειχα ολη αυτη την ασχημη τυχη πανω μου, γιατι να "επρεπε" να δινω εξηγησεις τι μου συνεβη η πως νοιωθω ακριβως?
Σας παρακαλω, οσες εχετε πολυκυστικες ωοθηκες, μην απογοητευεστε γιατι υπαρχουν λυσεις. Ξερω οτι μπορει να λενε ακομα και οι γιατροι αλλα ο ενας αλλα ο αλλος. Και οσες εχετε χασει τοσο αδικα εμβρυακια σε εγκυμοσυνες σας... δεν ειστε οι μονες. Δυστυχως η φυση ειναι αδικη πολλες φορες, η ιδια η ζωη ειναι γεματη αδικιες.
Πλεον εχω δυο υγιεστατα παιδακια, ενα κοριτσακι κι ενα αγορακι. Υστερα απο δυο σχετικα ευκολες εγκυμοσυνες (γραφω σχετικα ευκολες γιατι και στις δυο εγκυμοσυνες εκανα ενεσεις καθε μερα...και στους τελευταιους μηνες οταν η κοιλια μου ειχε παρει διαστασεις θριαμβου, δεν ηταν καθολου ευκολο!)

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Και μπράβο σου για το θάρρος σου να συνεχίσεις τις προσπάθειες. Εμείς οι γυναίκες τελικά κρύβουμε τεράστια αποθέματα δύναμης μέσα μας! Μπράβο σου. Η ιστορία σου μας δίνει θάρρος για να συνεχίσουμε και εμείς να αγωνιζόμαστε για μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

να συνεχισουν να αγωνιζονται ολες οι γυναικες για ενα παιδακι, και οταν συμβει αυτο το υπεροχο θαυμα ας μοιραζονται μαζι μας τις ιστοριες τους, κι ας παιρνουμε αλλες κουραγιο - δυναμη, αλλες απο εμας χαρα διαβαζοντας τες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κοριτσια!αποφάσισα να γράψω κι εγω την ιστορία μου εδώ μήπως μπορεί κάποια κοπελα που εχει περάσει κάτι παρόμοιο να βοηθήσει.εχω 4 αποτυχημένες εγκυμοσυνες στη σειρά..η μια μάλιστα πολύ πρόσφατη.καναμε πριν 2 εβδομάδες διακοπή κυησης επειδή το μωρό ήταν άρρωστο είχε βραδυκαρδια(φάνηκε στην αυχενικη).το θέμα είναι ότι είχα άλλες τρεις ατυχίες.στην πρώτη εγκυμοσυνη πριν 2 χρόνια κάναμε πάλι διακοπή λόγω ανεγκεφαλιας του εμβρύου.η δεύτερη ήταν παλινδρομη και η η τριτη φυσική αποβολη..μετα τις 2 πρώτες ατυχιες κάναμε καρυοτυπο ζεύγους και για θρομβοφιλια ολα καλά.εκανα και ενδοκρινολογικες και βρέθηκε Θυρεοειδίτιδα χασιμοτο (που το παρακολουθούμε από τοτε).και ζαχαρο ανεβάζω μονο στην εγκυμοσυνη..αλλα το παρακολουθούσα με διατροφη στις 2 τελευταίες.τωρα περιμένουμε τον καρυοτυπο του εμβρύου για να δούμε τι ακριβώς είχε και να δούμε τι άλλες εξετασεις θα κάνουμε.εχω την αίσθηση ότι κάπου βρίσκεται η αιτία και δεν την έχουμε εντοπίσει.θελω σιγουρα να κάνουμε εξετάσεις σπέρματος.και κακως που δεν κάναμε πιο πριν..παντως στην περιπτωση μου δεν ειναι καθεξιν αποβολες..μιλαμε για αρρωστα εμβρυα.αλλα δεν ξερουμε γιατι..οι 2 εγκυμοσυνες εξελισσονταν μια χαρα τα έμβρυα είχαν προβλημα. θα ήθελα να μου πείτε τις ιστορίες σας όσες κοπέλες πέρασατε κάτι παρόμοιο και τα κατάφερατε τελικά να αποκτήσετε ένα υγιές μωράκι..η οποια κοπέλα ξέρει ο,τίδηποτε κάποια συμβουλή,κάποια άλλη εξέταση..περιμενω τις απαντήσεις σας!όσες το έχετε περάσει καταλαβαίνετε πως νιώθω μετα απο τόσες απογοητεύσεις..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...