Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπολείμματα γέννας και απόξεση;


sunaya

Recommended Posts

Γέννησα 9/4 φυσιολογικά και μέχρι 12/6 είχα αίμα. Επικοινωνούσα σχεδόν κάθε βδομάδα με τον γιατρό μου όπου μου έλεγε να το παρακολουθώ:mad: ...

Αφού τελείωσε 12/6το αίμα πήγα να με δει, μου είπε να μη κάνω γυμναστική οτι όλα είναι καλά και οτι το πιθανό να μου είχε έρθει περίοδος άσχετα που θηλάζω αποκλειστικά. Με έστειλε για αιματολογικές και β χοριακή,όλα καλά. 17/6 ξανάρχεται αίμα...επικοινωνία παλι μαζί του και μου λέει να το παρακολουθησω και τον Ιούλιο να τον ξαναπάρω :mad:

Εννοείται πως πήρα κατευθείαν τηλέφωνο άλλο γιατρό(μιας φίλης μου),το αίμα σταμάτησε 21/6 και πηγα23 στον νεο γιατρό. Με βλέπει και βρίσκει υπολείμματα και μου λέει θα φύγει με την 1η περίοδο,επειδή θηλάζω και θα αργήσει να μου ερθει μπορω να κάνω απόξεση αν δεν αντεχω ψυχολογικά. Τον ρώτησα για την υγεία μου τι είναι καλύτερο μου είπε να περιμένω να φύγει μονο του. Η απάντηση αυτή μου φάνηκε πολυ θετική γιατί δείχνει πως δεν θέλει να τα τσεπωσει.

Χθες μου ξαναήρθε αίμα και παλι προβληματιζομαι, βέβαια το παράξενο ηταν οτι είχε σταματήσει μιας και έχω υπολείμματα αλλά προβληματίζομαι, εψαξα να τον βρω και στο ίντερνετ και δεν βρήκα τίποτα,δεν λέει κάτι αυτό αλλά έστω ενα απλό βιογραφικό τοβρίσκεις .

Κάποια αλλη κοπελα με παρόμοια περίπτωση? Θα πάω και σε άλλο γιατρό απλα σήμερα πάω στο εξοχικό και θα γυρίσω σε κανα2 βδομάδες.

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα. καταρχας ακομα κι εγω που δεν θηλασα (δεν καταφερα δηλαδη) ηξερα πολυ καλα οτι οταν θηλαζεις ΔΕΝ εχεις περιοδο! τα υπολειμματα (δηλαδη τα λοχεια) ειναι κατι διαφορετικο.ομως εσυ εχεις 2 μηνες που ταλαιπωρεισαι.μπορει να μην καθαρισε καλα η μητρα σου καθως γεννησες φυσιολογικα (στην καισαρικη σε καθαριζει ο γιατρος αλλα κ παλι αποβαλλεις λοχεια).μπορει να μην σε πιεσαν αρκετα στη κοιλια (ετσι εχω ακουσει οτι κανουν στον τοκετο,αφου βγει το μωρο). εγω προσωπικα που γεννησα με καισαρικη,μου ηρθε περιοδος μετα απο 3 μηνες και ενω ειχαν σταματησει τα λοχεια ηδη στο 1ο μηνα,πανω στη περιοδο ειχα κατακοκκινο αιμα σαν αιμοραγγια κ εβγαζα κομματαρες απο λοχεια,μια αηδια!καμια φορα μενουν υπολειμματα,αλλα καλο ειναι να το ψαξεις γιατι εφοσον θηλαζεις μην περιμενεις να φυγουν με την περιοδο,πρεπει να μιλησεις με ενα καλο γυναικολογο.

να χαιρεσαι το μωρακι σου!

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω και με τρίτο γυναικολόγο, το θέμα είναι ότι αν πάρω σαν δεδομένο την διάγνωση του δεύτερου γιατρού είναι υπολείμματα και θα φύγουν όταν θα ξανάρθει η περίοδος, με διαβεβαίωσε ότι το πιο σωστό για την υγεία μου είναι να το αφήσω να φύγει μόνο του όταν και όποτε ερθει. Απλα αναρωτιέμαι αν και καμμία αλλη κοπελα εδώ είχε περάσει το ίδιο με υπολείμματα μετα τη γέννα.

Θεωρείται ασφαλές να περιμένω για να φύγει μονο του τόσο καιρό ή όχι;

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites

το σιγουρο που γνωριζω να σου πω απο τη δικη μου εμπειρια,ειναι οτι δεν θα παθεις κατι κακο αν περιμενεις να φυγει μονο του. οπως σου ειπα κ πριν,εγω ειχα καθαρισει μεσα σε 1 μηνα απο τη γεννα.κ μετα απο 3 μηνες στην περιοδο,εβγαζα χειροτερα απο οταν γεννησα.στο μεταξυ διαστημα δεν ειχα καμια ενοχληση,ουτε καποιο αλλο περιεργο υγρο.

αυτο που επισημαινουν οι περισσοτεροι μαιευτηρες μετα τη γεννα ειναι να προσεχουμε για πρασινοκιτρινα υγρα τα οποια μυριζουν ασχημα,για μεγαλη αιμορραγια και εντονο πονο στην περιγεννητικη περιοχη.επισης οχι βαριες δουλειες,και αποχη απο το σεξ για τουλαχιστον 1 μηνα η και περισσοτερο αν χρειαστει.επισης απαγορευεται να ξαναμεινεις εγκυος σε συντομο χρονικο διαστημα.το ποσο συντομο το καθοριζει ο γυναικολογος.εγω ας πουμε ειχα απαγορευτικο για 6 μηνες.

ελπιζω να σε βοηθησα καπως..

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

AndieMarquise με βοηθήσει παρα πολύ ειδικά με το τι να προσέχουμε, ευτυχώς δεν έχω κάτι τέτοιο, τώρα το θέμα της αιμορραγίας με ψιλοπροβληματίζει γιατί και πριν την εγκυμοσύνη είχα πολύ αίμα στην περίοδο και κράταγε7 μέρες(μακάρι να αλλάξει αυτό τώρα) αλλά όταν έκανα τις αιματολογικές ο αιματοκρίτης ήταν φουλ πάνω οπότε θεωρώ πως για τον οργανισμό μου η ποσότητα που χάνω είναι normal.

 

Καλά όλο το άγχος θα φύγει με τον τρίτο γυναικολόγο που θα πάω με το που γυρίσω απο το εξοχικό,αν και καααατι υποπτεύομαι πως αυτή τη φορά μπορεί να είναι και περίοδος.Πριν2βδομάδες ένιωσα τις ορμόνες να αλλάζουν ως προς το ερωτικό που μέχρι τότε ούτε να το σκέφτομαι δεν ήθελα μιας και μου επιβεβαίωσε ο 2ος γιατρός ότι με έραψε λίιιιιγο παραπάνω απο το σύνηθες και μπορεί να έχω ενόχληση στις επαφες.Σήμερα νιώθω σε πολύ light εκδοχή σαν τις κράμπες περιόδου και το άλλο είναι οτι το μωρο θηλάζει πιο δύσκολα (κάπου είχα διαβάσει οτι σαν να αλλάζει η γεύση του γάλακτος αν ερθει η περίοδος).

 

Πάντως ο δεύτερος γιατρός μου είπε ελεύθερα γυμναστική/βάρη(οτι εκανα και πριν),επαφες,tampon και γενικά οτι εκανα και πριν απλα να προσέχω στο θέμα υγιεινής πολλά κλικ παραπανω.

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγ που θηλαζα ειχα κανονικοτατα περιοδο,δηλ μολις τελειωσαν τα λοχεια 2 μερες οκ,μετα ειχα λιγο αιμα παλι και μου εδωσε χαπια μιτροταν ο γιατρος ,μετα σταματησε το αιμα και μια εβδομαδα μετα ειχα περιοδο,ειναι διαφορετικο το αιμα απο τ αλοχεια και απο της περιοδου,ακομη και διαφορετικη μυρωδια εχει...δες μηπως σου δωσει μιτροταν αλλα αποξεση για ποιο λογο...καλυτερα να καθαρισει μονο του ξαναπανε γα ι υπερηχο να δει τη μητρα σου θα καταλαβει τι γινεται κι αν οντως εχει υπολειμματα

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επιμενω αλλα δε μπορει να θηλαζεις και να σου ερθει περιοδος. δεν ειμαι γιατρος αλλα αυτο το ξερω με αρκετη σιγουρια. λες να κανω τοσο πολυ λαθος?:roll:.. οποτε εαν σκοπευεις να θηλασεις αποκλειστικα για τουλαχιστον 1 χρονο,μη περιμενεις περιοδο. υπαρχει ομως το ενδεχομενο να καθαρισει απο μονος του ο οργανισμος σου και να αποβαλλεις τα περιττα αιματα/λοχεια κτλ.

κλεισε ραντεβου σε καποιο γιατρο,ισως σου κανει και υπερηχο και δει πιο αναλυτικα τη μητρα σου.

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

οτανεχεις περιοδο δεν αλλαζει η συσταση του γαλακτος απλα για 1-2 μερες δεν εχεις αρκετη παραγωγη,αλλα επανερχεται κανονικα μετα

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

θηλαζα αποκλειστικα και τα 2 παιδια δενεδωσα πολτε συμπληρωμα ειχα περιοδο κανονικοτατα και μαλιστα ξαναμεινα εγκυος ενω θηλαζα...μην επιμενεις λεμε.....μουατς!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

kisha ο δεύτερος γιατρός μου βρήκε στον υπέρηχο τα υπολείμματα καθώς επίσης μου σύστησε να περιμένω όταν με το καλό ερθει η περίοδος. Ο πρωτος γιατρος με τον οποιο γεννησα μου ελεγε να το παρακολουθω και να επικοινωνησω μαζι του μετα απο 1 μηνα :mad:

Τώρα όσο αφορα για θηλασμό και περίοδο διαβάζω το αντίστοιχο θεμα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24479&page=24

Και ναι είναι πολύ πιθανό αυτή τη φορά να είναι περίοδος! Μιας και όταν ένιωθα τις αλλαγές στη λίμπιντο ξεκίνησε να κοιμάται 8 ωρα ο μικρός μου το βράδυ οποτε και οι ορμόνες να ενεργοποιήθηκαν.

 

Σας ευχαριστώ και τις δυο σας για τις απαντήσεις σας

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου sunaya και να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Μην ανησυχείς! Τουλαχιστον οχι ακόμα! Εγώ είχα 35 μέρες φούλ λόχεια και οταν σταμάτησαν μετα απο 5-6 μέρες είχα για 3 μερες πάλι αίμα κατακοκκινο. Μολις εφυγε, μετα απο 7 μέρες πάλι τα ιδια αυτο έγινε 4φορές και την πέμπτη ενιωθα κατι σαν πονο χαμηλά στην κοιλιά που μου θυμισε περίδο σε πολύ λάιτ κατάσταση, και το αίμα πιο σκούρο. Κράτησε 3-4 μερες που εγώ έχω περίοδο 7+ Ηταν η πρώτη περίοδος μου μετα την καισαρικη.Φυσικά είχα ανησυχήσει πολύ. Η γυναικολόγος μου με είχε δει μεσα σε αυτό το διάστημα 3 φορές, 2 για υπέρηχο εξωτερικό και κολπικο οπου δεν έβλεπε κάτι περίεργο και δεν ανησυχούσε και την τρίτη φορά μετα απο την "περιοδο" εκτος απο υπέρηχο μου έκανε τεστ παπ καλλιεργεια και κοπλοσκόπηση. Μου χε πει οτι μάλλον ειναι ορμονικο αφού δεν εβλεπε κατι στον υπέρηχο και οι αιματολογικές ηταν καλές Αν όμως είχα ξανα αίμα χωρις πόνο στο άσχετο θα μου έκανε απόξεση. (Την εμπιστευομαι με κλειστά μάτια τη γιατρό μου) Τελικά τώρα που το μωρό είναι σχεδον τεσσάρων μηνών εχώ την πρώτη μου κανονική περίοδο με τη διαφορά οτι δεν πόνεσα καθόλου ισα που αντιλήφθηκα οτι αδιαθέτησα εκεί που εγώ την πρώτη μέρα περιόδου επεφτα στο κρεβάτι απο τους πονους!!

Επίσης να σημειώσω οτι το μωρο μου το θηλαζω αποκλειστικα και στην προηγουμενη περιοδο μειωθηκε η παραγωγη μου, αλλα σαυτην εδω την πρώτη μέρα νομιζα οτι μου κόπηκε το γαλα, αφου σκεψου οτι του εδωσα γαλα που ειχα φυλλαξει καταψυξη. Τωρα ειμαι στην 3η μερα και το γαλα μου επανερχεται προοδευτικα!!!! και άσχετη αιμοραγία ευτυχώς δεν ξαναείχα!!

Οπότε αν αυτο που είχες τελευταία φορα ήταν περίοδος τοτε πιθανότατα να μην ξαναχεις αιμοραγιες. Αν αυτές επιμένουν το ψάξτο διεξοδίκα και σε τρίτο γιατρο!!!

Σόρυ για το κατεβατό!!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ελπιζω να εχεις βρει λυση. Διαβασα τον τιτλο ομως και επειδη ειχα ακριβως αυτο μετα την δευτερη γεννα σκεφτικα να σου γραψω.

Να ξεκινησω οτι η δικια μου μητρα δεν εκανε συσπασεις οποτε μετα την πρωτη γεννα λογω αιμοραγιας που δεν σταματαγε εκανα αποξεση.

Στην δευτερη γεννα ειχα παλι αιμοραγια πολυ αλλα φυσιολογικη για τον γιατρο μου (συν οτι δεν ηθελαν να ενοχλησουν τον αναισθησιολογο) οποτε περιμεναμε. Τελικα δεν εκανα αποξεση. Νομιζω οτι επινα mitrotran σταγονες και κατι αλλα χαπακια για να αδιασει η μητρα. 40 μερες μετα ειχα ακομη αιμα. Ο γιατρος μου εδωσε αλλες 2 βδομαδες αλλα και παλι ειχα αιμα - οχι πολυ αλλα δεν σταματαγε, Τελικα στον υπερηχο φανηκε ενα πηγμα αιματος στην μητρα το οποιο δεν εφευγε. Εκανα αλλο ενα κυκλο με σταγονες και ευτυχως γλυτωσα την επεμβαση και την ταλαιπωρια που συναπαγαιται για ολη την οικογενια.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων περιμενω να δω ποσο θα κρατήσει αυτη τη φορά, πςντως ξέχασα να πω οτι και με ζουλιξαν στο μαιευτηριο και μιτροταν επαιρνα μετα τη γέννα!

Το μονο που ειναι σιγουρο θα παω σε 2βδομαδες σετριτο γιατρο για να ειμαι σιγουρη. Τον πρωτο γιατρο δεν τον θελω γιατι μου λεγε συέχεια παρακολούθησε το και βλέπουμε,ο δευτερος ειναι απο γνωστή μου αλλά δεν βρίσκω τίποτα γιαυτόν στο ιντερνετ κ στην καρτα του γράφει απλα διδακτωρ πανεπιστήμιου αλλά όχι σε ποιο οπότε με ψιλοπροβληματίζει ...ε θα βρω έναν που να μου γεμίζει το μάτι και θα πάωμ

Σας ευχαριστώ και πάλι!

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου που θηλαζε αποκλειστικα της ηρθε περιοδος μετα απο 40 μερες. Στον υπερηχο απο το παχος της μητρας νομιζω μπορει να δει ο γιατρος αν θα σου ερθει περιοδδος συντομα η οχι. Γνωμη μου ειναι να πας σε ενα δημοιο μαιευτηριο στην εφημερια, να τους πεις το συμβαν και να σου πουνε οι γιατροι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χολαργό μένω αλλά έχω κανονίσει να πάω στον Δημήτρη Μπιλάλη, δεν ξέρω αν έχει πάει κάποια κοπέλα εκεί να μου πει τι γνώμη της.Έστειλα μαιλ χθες και μου απάντησαν κατευθείαν.Συνεργάζεται με τις μαίεε της Ευτοκίας και μπορώ να πω πως μόνο θετικά το βλέπω.

 

Περιμένω να δω ακόμα,μέρα τρίτη με αίμα και έχει αρχίσει και μειώνεται η ροή. Μου θύμισε πάντως πολυ περισσότερο περίοδο παρα λόχεια και το παληκαράκι μου σήμερα τρώει πάλι όπως πριν..

 

Στο εξοχικό που είμαι δεν έχει κοντά νοσοκομείο να πάω τώρα να μου πουν αλλά αν δεν έχω πάει στον γιατρό όταν γυρίσω και ξαναγίνει κατευθείαν στο νοσοκομείο,δεν το είχα σκεφτεί να πω την αλήθεια μου

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακριά από τον Δημήτρη Μπιλάλη, ο γιατρός αυτός είναι "άλλα ντι άλλων" και δεν θέλεις να διακινδυνεύσεις την υγεία σου... Μπορώ να σου συστήσω τον γυναικολόγο μου εάν θέλεις, ο οποίος έχει μεγάλη εμπειρία και γνώση επάνω στο αντικείμενό του, ιδίως σε περίπλοκες καταστάσεις.

 

Πολλές γυναίκες έχουν περίοδο ενόσω θηλάζουν, δεν είναι τόσο αφύσικο όσο θέλουν να το παρουσιάζουν. Απλώς μπορεί να καθυστερήσει κάποιους μήνες η εμφάνισή της.

 

Εγώ είχα κανονικά περίοδο από τότε που σαράντησα και θήλασα επί 10 μήνες με τους 6 πρώτους αποκλειστικά.

 

edit: Τώρα είδα το παρακάτω μήνυμα.

 

'Οχι, δεν τον θεωρώ "άλλα ντι άλλων" για τους λόγους που παραθέτεις, αλλά από την προσωπική μου εμπειρία, η οποία δυστυχώς μου έδειξε πως δεν ξέρει τι του γίνεται σαν επιστήμονας.

 

Σου έχω στείλει πμ.

Link to comment
Share on other sites

Beba01έχεις προσωπική εμπειρία με τον Μπιλάλη? Το λέω γιατί πολλές γυναίκες δεν συμφωνούν πχ με τη γέννα στο σπίτι, ή για την επισκληρήδιο κλπ. Είναι απότι κατάλαβα με τα αγγλικά πρότυπα κάτι το οποίο αν και δεν έχω καμμία σχέση με Αγγλία το προτιμώ για μένα.Μήπως γιαυτό κάποιες τον θεωτούν αλλαντιάλλων?

oQhip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Το να μείνουν υπολείμματα πλακούντα είναι κάτι αρκετά πιθανό ή αποτελεί λάθος του μαιευτήρα? Εγώ μετά την πρώτη γέννα και αφού διακόπηκε μετα από 15 περίπου ημέρες η αιμορραγία, εμφάνισα στον μήνα επάνω έντονη αιμορραγία και μεγάλα κομματια πηγμένου αίματος. Παράλληλα είχα έντονες εναλλαγες στο πως ένιωθα(από εκεί που ζεσταινόμουν, κρύωνα και το αντίθετο). Πηγα στα επείγοντα στο Αττικό , καθώς είχα γεννησει εκεί και ήρθε η γιατρός μου και μου έκανε απόξεση. Οι γιατροί που με είδαν πριν την απόξεση μου φάνηκαν ζορισμένοι, από ότι κατάλαβα, πήγαινε για σηψαιμία? γιατί της έλεγαν στο τηλ. "έχει 2 λευκά κομματια."? Δεν μου εξήγησε κανείς αν υπήρξε όντως κάποιος κίνδυνος....Πάντως μετά τα επείγοντα με εξέτασε και ο διευθυντης και στην αίθουσα βλεπανε το μονιτορ 3 γιατροι και δεν μιλαγε κανεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...