Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μάτωμα μύτης


Recommended Posts

κιεγω συνεχεια...και το ειχα ξεχασει.

τωρα το θυμηθηκα που ειδα το θεμα. επεισης αιμα καθε φορα που βουρτσιζα τα δοντια μου. και τα 2 ορμονικα οπως μου ειχε πει η γιατρος.

μην αγχωνεσαι αλλα κανε κ στο δικο σου μια ερωτηση να το επιβεβαιωσει:wink:

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγω κοριτσια!!!ετσι ακριβως οταν φυσαω την μυτη μου τρεχει αιμα!!!στην πρωτη εγκυμωσυνη δεν ειχα τετεια πραματα!!!στη δευτερη εχω δωσει ρεσιταλ

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Και στις 2 εγκυμοσυνες μου ειχα αυτο το θεματακι με την μυτη.

Η γιατρός μου εχει πει οτι ειναι οι ορμονες υπευθυνες.

Κουράγιο και με το καλό τα μωράκια μας.

k4lbp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το εχω αυτο ρο προβλημα.σχεδον καθε μερα τρεχει η μυτη μου!μετρουσα τη πιεση και ηταν φυσιολογικη!ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και η ουλιτιδα επισης.(εχω κι απο αυτο).οποτε μην ανησυχεις!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα. Εχει τυχει σε καμμια σας, γνωρίζετε, αν ειναι φυσιολογικο να ματωνει η μυτη μιας εγκυου ? εμενα ''ανοιξε'' η μυτη μου το σαββατο και σημερα, χωρις να χτυπησω ή να την πειραξω. Ετρεξε πολυ αιμα. Ειναι αραγε κατι που συνδεεται με την εγκυμοσύνη ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!Ειναι απ την εγκυμοσυνη και ειναι φυσιολογικο!!!!Μου συνεβαινε κι εμενα συχνα οπως επισης μου ματωναν παρα πολυ και τα ουλα!!!!

Υπομονη....θα περασουν!!!!Με το καλο το μωρακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ματωνει σχεδον καθημερινα!παντα ημουν ευαισθητη σε αυτο το θεμα αλλα με την εγκυμοσυνη παραγινε το κακο!και τα ουλα επισης!τωρα που ειμαι προς το τελος εχει ελαττωθει το συμπτωμα παντως!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα. Εχει τυχει σε καμμια σας, γνωρίζετε, αν ειναι φυσιολογικο να ματωνει η μυτη μιας εγκυου ? εμενα ''ανοιξε'' η μυτη μου το σαββατο και σημερα, χωρις να χτυπησω ή να την πειραξω. Ετρεξε πολυ αιμα. Ειναι αραγε κατι που συνδεεται με την εγκυμοσύνη ?

 

Καλημέρα γλυκιά μου. Μην ανησυχείς καθόλου. Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εγώ εϊμαι στην 27η εβδομάδα και η μύτη μου ματώνει κάθε μέρα από την 16η εδομάδα, αλλά λίγο...Ωστόσο πες το και στον γιατρό σου μήπως είναι η πίεσή σου παροδικά αυξημένη...Με το καλό το μπεμπάκι σου...

zK5fp3.png

bHQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα κοριτσια ειναι απολυτως φυσιολογικό! Ενα τρικ για να σταματησει η αιμορραγια ειναι το εξης:

Βάλε ανάμεσα στο πάνω χείλος και στα ούλα σου ένα κομμάτι βαμβάκι ή χαρτί. Μετα από 1 λεπτό ισως και λιγότερο το αιμα θα έχει σταματήσει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβλεπα αίμα όταν φυσούσα τη μύτη μου.Ο γιατρός μου είπε οτι είναι απο την πίεση.Δεν είχα αυξημένη πίεση στην εγκυμοσύνη απλα κάποιες φορές ίσως απο κούραση ή προσπάθεια ή ακόμη κι αν έσκυβα να σηκώσω κάτι.

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμένα ανοίγει η μύτη μου,όχι να τρέχει το αίμα ακατάσχετα,αλλά ίσα ισα να ματώνει και σταματάει μετά από λίγο.Πρέπει όπως λένε και τα κορίτσια να είναι από την εγκυμοσύνη.Δεν με έχει ανυσηχησει και πολύ το θεμα

Link to comment
Share on other sites

σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου το πάθαινα αυτό. είχα ρωτήσει το γιατρό μου και μου είχε πει ότι συμβαίνει αυτό καμιά φορά. και η πίεση μου ήταν φυσιολογικότατη!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Όντως συμβαίνει αυτό. Εμένα όταν φυσάω την μύτη μου, που και πού και φυσικά τα ούλα μου. Ειδικά σήμερα που πήγα για καθαρισμό στον οδοντίατρο. Με πέθανε!!!!! Πάντως κοπελιά αν ανυσηχείς όταν συμβαίνει αυτό παίρνε την πίεση σου αν και δεν είναι απο αυτό. Είναι τα αγγεία στην μυτούλα μας που λόγω της κατάστασής μας ας πούμε πως ανοίγουν και ματώνουν. Πάντως ρώτα και τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!κι εμενα ματωνει που και που η μυτη μου, οταν τη φυσαω.χθες βεβαια ματωσε στα καλα καθουμενα, οχι πολυ ομως.δεν με ανησυχει γιατι ειναι συμπτωμα της εγκυμοσυνης, το εχω διαβασει.και η πιεση μου ειναι κανονικοτατη, προς χαμηλη κιολας.

 

 

XS4jp2.png?lvnEemW6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα κι από μένα!!! είμαι στην 24 εβδομάδα και μου συμβαίνει συχνά να έχω αίμα στη μύτη..ειδικά τις βραδυνές ώρες. Αφού πολλές φορές το πρωί όταν φυσώ τη μύτη μου έχει παλιό αίμα (συγγνώμη δεν μπορώ να το πω πιο κομψά καταλαβαίνετε). Αλλά αυτό που επίσης με ταλαιπωρεί πολύ περισσότερο,είναι ότι ματώνουν και τα ούλα μου..δράμα...τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα από τον 3ο μήνα και μετά, κάθε μέρα και σε απίθανες στιγμές..πχ όταν βλέπω τηλεόραση..(εννοώ δεν κάνω κάτι που να τα τραυματίσω. δεν τρώω, δεν βάζω οδοντογλυφίδα) στα καλά του καθουμένου.. αλλά από ότι ξέρω όλα αυτά είναι φυσιολογικά στην εγκυμοσύνη. Ο γιατρός μου πάντως μου έβαλε να κάνω εξετάσεις αίματος που λέγονται έλεγχος πηκτικού μηχανισμού.. και έπειτα μου είπε πως τα επίπεδα είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω αυτό με το μάτωμα της μύτης! Επίσης είναι πολύ συχνά μπουκωμένη ( όπως οταν είμαστε κρυωμένοι) και όταν τη φυσάει δεν βγάζει κάτι που να δικαιολογεί το μπούκωμα - μόνο λίγο αίμα...

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ηδη 2 φορές σε 2 μέρες έχει ανοίξει η μύτη μου. Σχεδόν ποτέ δε μου άνοιγε πρό εγγυμοσύνης. Μπορεί να σημαίνει κάτι αυτό? Δε θέλω να ενοχλώ το γιατρό, σαβ/κα είναι Αθήνα για γέννες.

Την πρώτη φορά νόμισα ήταν από τη ζέστη του μπάνιου, το σκύψιμο για την περιποίηση των ποδιών.

Τη δεύτερη όμως, χθες, ήρθε στο άσχετο στις 3 το βράδυ και ενώ ήμουν ξαπλωμένη. Χθες πρίν ανοίξει έιχα απίστευτο πονοκέφαλο και τρελή ορθοστασία (είχα βαλθεί να σιδερώνω επί ώρες και να μαγειρεύω και στο καπάκι δουλειά).

Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι λογικό να ανοίγει στην κύηση πιο συχνά αλλά ότι πρέπει να ανησυχήσουμε αν...και δε θυμάμαι τί έλεγα μετά! :confused:

Σας συνέβη ποτέ?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει dimmi μου, αλλά κι εγώ έχω διαβάσει καπου ότι συμβαίνει συχνά να ανοίγει η μύτη στην εγκυμοσύνη...

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό:rolleyes::rolleyes:

Παρόλα αυτά αν σε τρώει η αγωνία κάνε ένα τηλεφωνάκι στο γιατρό σου για να ηρεμήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ε τον πήρα δεν άντεξα, ζήτησα συγνώμη, αλλά να είναι καλά ο άνθρωπος ευγενέστατος!

Είπε να πάρω την πίεση μου 2 φόρες σε κατάσταση ηρεμίας, πχ αν πάω σε φαρμακείο να ηρεμήσω πρώτα 20 λεπτά.

Αν είναι καλή η πίεση και τις 2 φορές είμμαστε εντάξει είπε.

Δεν προέτρεξα να ρωτήσω τί σημαίνει αν δεν είναι, ας την πάρω πρώτακαι βλέπουμε.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κορίτσια επαναφέρω αυτό το παλιό θέμα γιατί σήμερα πρωι πρωι άνοιξε η μύτη μου και αρκετα θα έλεγα...κάνω αντιπηκτική αγωγή με innohep γι'αυτό φοβάμαι...έχει τύχει σε καμία από σας? γενικά η μύτη μου είναι συνέχεια βουλωμένη από την αρχή της εγκυμοσύνης και έιχα και καμια φορά λίγο αιματάκι όταν τη φυσούσα αλλά όχι όπως σήμερα...η πίεσή μου είναι φυσιολογική...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επαναφέρω αυτό το παλιό θέμα γιατί σήμερα πρωι πρωι άνοιξε η μύτη μου και αρκετα θα έλεγα...κάνω αντιπηκτική αγωγή με innohep γι'αυτό φοβάμαι...έχει τύχει σε καμία από σας? γενικά η μύτη μου είναι συνέχεια βουλωμένη από την αρχή της εγκυμοσύνης και έιχα και καμια φορά λίγο αιματάκι όταν τη φυσούσα αλλά όχι όπως σήμερα...η πίεσή μου είναι φυσιολογική...

 

Polyanna μου γεια σου και με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου όταν έρθει η ευλογημένη εκείνη ώρα! Θα σου πω απλά από δική μου εμπειρία ότι αυτό ήταν για μένα ένα από τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης μου και κράτησε μέχρι τον 8ο περίπου μήνα. Επίσης και το βούλωμα της μύτης το είχα σε κάποια φάση αλλά ήταν παροδικό. Δεν έκανα καμία αντιπηκτική αγωγή, οπόταν μπορεί να μην έχει σχέση το ένα με το άλλο. Καλό είναι όμως να μιλήσεις και με το γιατρό σου για το θέμα αυτό, για να σου φύγει και η έγνοια!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Polyanna μου γεια σου και με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου όταν έρθει η ευλογημένη εκείνη ώρα! Θα σου πω απλά από δική μου εμπειρία ότι αυτό ήταν για μένα ένα από τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης μου και κράτησε μέχρι τον 8ο περίπου μήνα. Επίσης και το βούλωμα της μύτης το είχα σε κάποια φάση αλλά ήταν παροδικό. Δεν έκανα καμία αντιπηκτική αγωγή, οπόταν μπορεί να μην έχει σχέση το ένα με το άλλο. Καλό είναι όμως να μιλήσεις και με το γιατρό σου για το θέμα αυτό, για να σου φύγει και η έγνοια!

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! :)

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...