Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και οδηγηση


Recommended Posts

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κ απο εμένα! Εχω να πω πως η οδηγηση δεν ειναι ευκολη στην εγκυμοσύνη αν και λογω δουλειάς το εκανα μεχρι τον 8ο.. ευτυχως στο εμποριο υπαρχουν οι καταλληλες ζωνες ασφαλειας κ εγω συγκεκριμενα ειχα την be safe που ειναι αρκετα ευχρηστη. Σε περιπτωση που καποια αισθανεται ζαλαδες καλο ειναι να μην οδηγει. Εγω ειχα αγωνια μηπως αισθανθω αδιαθεσια κ παντα ετρωγα ενα κομματακι σοκολατα τουλαχιστον ενα 10λεπτο πριν οδηγησω. Μπορει να ακουγεται αστειο αλλα ποτε δεν αισθανθηκα αδιαθεσια :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κι απο εμενα σε ολες τις μελλουσες μανούλες! Ειμαι στην 27η εβδομαδα! Εχει εδω κι ενα μηνα που εκανα εγγραφη για δίπλωμα! Μιας που θα μου χρειαστει με το μωρο..πριν 2 μερες ενημερωθηκα πως ηρθε η καρτα μου και θα δωσω για σήματα τον Ιανουάριο. Όμως, οδηγηση δε νομιζω πως επιτρεπεται να κανω. Θα ειμαι προς τον 8ο μηνα. Υπαρχει καποια μανουλα που να εβγαλε διπλωμα, ενω ηταν εγκυος; 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, MariaRk95 είπε:

Καλησπερα κι απο εμενα σε ολες τις μελλουσες μανούλες! Ειμαι στην 27η εβδομαδα! Εχει εδω κι ενα μηνα που εκανα εγγραφη για δίπλωμα! Μιας που θα μου χρειαστει με το μωρο..πριν 2 μερες ενημερωθηκα πως ηρθε η καρτα μου και θα δωσω για σήματα τον Ιανουάριο. Όμως, οδηγηση δε νομιζω πως επιτρεπεται να κανω. Θα ειμαι προς τον 8ο μηνα. Υπαρχει καποια μανουλα που να εβγαλε διπλωμα, ενω ηταν εγκυος; 

Καλημέρα κ με το καλό να έρθει το μωρακι σ.. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν επιτρέπεται στον 8° να δίνεις εξετάσεις για δίπλωμα. Γενικά οδηγείς στην καθημερινότητα σου απλά δίπλωμα δεν έχεις ή δεν έχεις καμία επαφή με το αυτοκίνητο? Γιατί αν είναι έτσι προσωπική μ άποψη είναι να αφήσεις για αργότερα το δίπλωμα. Σαν νέα οδηγός κ άπειρη θα θες χρόνο για να εξοικειωθεις με το τιμόνι και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορείς να βάζεις κ το μωρό μέσα απ τη στιγμή που θα αγχωνεσαι για να το πάρεις κ μόνη το αυτοκίνητο. Καλο είναι όταν βγαζεις δίπλωμα να το πάρεις κατευθείαν για να μάθεις γιατί αν δεν το παίρνεις συχνά μετά θα φοβάσαι να οδηγησεις. Ξέρω πολλές περιπτώσεις που ενώ έβγαλαν δίπλωμα επειδή δεν το έπαιρναν πολύ για να εξοικειωθούν μετά το άφησαν τελείως κ δεν οδηγούν. Εγώ πχ το δίπλωμα το έχω 9 χρόνια αλλά την μικρούλα μ όσο ήταν μωρακι φοβόμουν να την πάρω καθώς οδηγουσα. Κάποια στιγμή από ανάγκη την πήρα κ μου έφυγε το άγχος, αλλά την πήρα όταν ήταν 8 μηνών περίπου. Αν τώρα πιστεύεις ότι θα μπορείς να ξεκλεβεις χρόνο καθημερινά ή τουλάχιστον μέρα παρά μέρα για να κάνεις βόλτες με το αυτοκίνητο για να μάθεις τότε ας μην αφήσεις να περάσει χρόνος απ το δίπλωμα!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, MariaRk95 είπε:

Καλησπερα κι απο εμενα σε ολες τις μελλουσες μανούλες! Ειμαι στην 27η εβδομαδα! Εχει εδω κι ενα μηνα που εκανα εγγραφη για δίπλωμα! Μιας που θα μου χρειαστει με το μωρο..πριν 2 μερες ενημερωθηκα πως ηρθε η καρτα μου και θα δωσω για σήματα τον Ιανουάριο. Όμως, οδηγηση δε νομιζω πως επιτρεπεται να κανω. Θα ειμαι προς τον 8ο μηνα. Υπαρχει καποια μανουλα που να εβγαλε διπλωμα, ενω ηταν εγκυος; 

εγω εβγαλα διπλωμα οταν ειμουν εγκυος τον γιο μου το διπλωμα το πηρα οταν ειχα μπει στον πεμπτο μηνα της εγκυμοσυνης μου.. αν θυμαμαι καλα επιτρεπετε μεχρι τον 6 μηνα να δωσεις για διπλωμα...!! μετα που πηρα το διπλωμα επερνα το αυτοκινητο μαζι με τον αντρα μου  καποιες φορες αλλα λογο ζεστης ζοριζομουν λιγο.. μετα που γεννησα εκανα παλι αλλο ενα μαθημα απο ανασφαλεια δικια μου ποιο πολυ και μετα ξεκινησα να το περνω ολο και ποιο συχνα με τον αντρα μου μεχρι που το πηρα και μονη.!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα.Εμενα η γιατρος μου μου ειχε πει να οδηγω εφόσον δε με ενοχλούσε η κοιλια μου.Σταματησα να οδηγω στον 8ο μηνα οχί γιατι δε μπορουσα αλλα  γιατι προτιμουσα να με πηγαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα ο γιατρός μου είχε πει πως μπορώ να οδηγώ μέχρι το τέλος αν αισθάνομαι άνετα, όμως να προσέχω γιατί η περιφερική όραση της εγκύου μειώνεται πολύ! Και πραγματικά, έχω παρατηρήσει πως κάποιες φορές, τώρα πια που είμαι στον 8ο, όταν πάω να αλλάξω λωρίδα δεν βλέπω τα μηχανάκια που έρχονται! Γιαυτό προσοχή κορίτσια!! Να κοιτάτε 2 φορές!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...