Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελαφρώς αυξημένη ομοκυστεϊνη


Recommended Posts

Γεια σας, κορίτσια!

Για όσες έχετε περάσει από τη διαδικασία εξετάσεων για καθ' έξιν αποβολές, τι γνωρίζετε για την ομοκυστεϊνη; Στις εξετάσεις μου βρέθηκε ελαφρώς τσιμπημένη η τιμή της. Κάθε βοήθεια, θα είναι σημαντική! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εαν ειναι λιγο αυξημ βασικα δεν σημαινει τιποτα. Καλο θα ειναι να παιρνεις φυλλικο ενα χαπακι φιλισιν την ημ κ βιταμινη Β12 B12 fix ενα την ημ σε μεγαλη αυξηση σε μικρη εγω επαιρνα 1 - 2 την εβδ.κ πρασινες σαλατες. Τωρα εγω μετα την εμβρυομεταφορα εκανα αντιπηκτικες ενεσεις αν κ η αιματολογος μου ειχε πει οτι δεν χρειαζονταν.

 

 

[/b]

Γεια σας, κορίτσια!

Για όσες έχετε περάσει από τη διαδικασία εξετάσεων για καθ' έξιν αποβολές, τι γνωρίζετε για την ομοκυστεϊνη; Στις εξετάσεις μου βρέθηκε ελαφρώς τσιμπημένη η τιμή της. Κάθε βοήθεια, θα είναι σημαντική! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Η τιμή της ομοκυστεϊνης ήταν στα 17.7 μmol/L. To φυλλικό οξύ λίγο χαμηλό, αλλά μέσα στα φυσιολογικά όρια, όπως επίσης και η Β12.

 

Αν επιτρέπεται, ποια ήταν η δική σου τιμή ομοκυστεϊνης;

Περιμένεις τώρα τα αποτελέσματα της εμβρυομεταφοράς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ηταν 10. Ομως η συσταση για φυλλικο κ Β12 ειναι ασχετως των αποθηκων του οργανισμου. Ο συζυγος μου εχει 28 κ η αιματολιγος του εδωσε φυλλικο κ Β12 κ του ειπε να τον δει κ καρδιολογος.

η υπερομοκυστειναμια εχει συσχετιστει νε θρομβωσεις κ για αυτο μπορει να δωσει αντιπηλτικη αγωγη ο γυνσικολογος. Βεβαια αντιπηκτικες ενεσεις δινουν ουτως η αλλως!

εγω ημουν εγκυος σε τριδυμα κ εχω τωρα τρια παιδακια ενος ετους.

 

 

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Η τιμή της ομοκυστεϊνης ήταν στα 17.7 μmol/L. To φυλλικό οξύ λίγο χαμηλό, αλλά μέσα στα φυσιολογικά όρια, όπως επίσης και η Β12.

 

Αν επιτρέπεται, ποια ήταν η δική σου τιμή ομοκυστεϊνης;

Περιμένεις τώρα τα αποτελέσματα της εμβρυομεταφοράς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ηταν 10. Ομως η συσταση για φυλλικο κ Β12 ειναι ασχετως των αποθηκων του οργανισμου. Ο συζυγος μου εχει 28 κ η αιματολιγος του εδωσε φυλλικο κ Β12 κ του ειπε να τον δει κ καρδιολογος.

η υπερομοκυστειναμια εχει συσχετιστει νε θρομβωσεις κ για αυτο μπορει να δωσει αντιπηλτικη αγωγη ο γυνσικολογος. Βεβαια αντιπηκτικες ενεσεις δινουν ουτως η αλλως!

εγω ημουν εγκυος σε τριδυμα κ εχω τωρα τρια παιδακια ενος ετους.

 

Να τα χαιρεσαι τα παιδάκια σου, καλή μου!

 

Η δικη σου τιμή ομοκυστεΐνης ήταν πραγματικά χαμημλή. Η μαία είπε οτι θα μου δώσουν ηπαρίνη έτσι κι αλλιώς λόγω ιστορικού. Θα περιμένω να βγουν και οι άλλες εξετάσεις και μετα θα επισκεφθώ αιματολόγο... Έχω πολλή αγωνία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εισαι διπλος ετεροζυγωτης. Εγω εχω ετεροζυγωτια μονο στην πρωτη μεταλλαξη. Γι αυτο ειναι κ πιο ανεβασμενη η τιμη σου. Πιο ειδικος ειναι ο αιματολογος....πες μας τι σου συνεστησε..

 

 

QUOTE=Apostolia C;2876266]Tελικώς, βρέθηκε ότι είμαι ετεροζυγωτής στο MTHFR, C677T και Α1298C... Το επόμενο βήμα υποθέτω είναι η συνάντηση με αιματολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι διπλος ετεροζυγωτης. Εγω εχω ετεροζυγωτια μονο στην πρωτη μεταλλαξη. Γι αυτο ειναι κ πιο ανεβασμενη η τιμη σου. Πιο ειδικος ειναι ο αιματολογος....πες μας τι σου συνεστησε..

 

 

QUOTE=Apostolia C;2876266]Tελικώς, βρέθηκε ότι είμαι ετεροζυγωτής στο MTHFR, C677T και Α1298C... Το επόμενο βήμα υποθέτω είναι η συνάντηση με αιματολόγο.

 

Έχω ραντεβού μαζί του στις 8/8... Τι να πω;;;; Και να σκεφτείς ότι η πρώτη εγκυμοσύνη μου πήγε μία χαρά. Ελπίζω να αντιμετωπίζεται το πρόβλημα με τις ενέσεις ηπαρίνης. Είναι άραγε, όμως, ασφαλείς για το έμβρυο;

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω ραντεβού μαζί του στις 8/8... Τι να πω;;;; Και να σκεφτείς ότι η πρώτη εγκυμοσύνη μου πήγε μία χαρά. Ελπίζω να αντιμετωπίζεται το πρόβλημα με τις ενέσεις ηπαρίνης. Είναι άραγε, όμως, ασφαλείς για το έμβρυο;

 

Τολμώ να πω οτι χαίρομαι με αυτο που διαβάζω γιατι απο οτι φαίνεται βρήκατε την πηγή του κακού...μια χαρά την κανουν οι αντιπηκτικες τη δουλειά τους να μην ανησυχείς καθόλου...στον Αναγν...θα πας;

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω ραντεβού μαζί του στις 8/8... Τι να πω;;;; Και να σκεφτείς ότι η πρώτη εγκυμοσύνη μου πήγε μία χαρά. Ελπίζω να αντιμετωπίζεται το πρόβλημα με τις ενέσεις ηπαρίνης. Είναι άραγε, όμως, ασφαλείς για το έμβρυο;

 

Τολμώ να πω οτι χαίρομαι με αυτο που διαβάζω γιατι απο οτι φαίνεται βρήκατε την πηγή του κακού...μια χαρά την κανουν οι αντιπηκτικες τη δουλειά τους να μην ανησυχείς καθόλου...στον Αναγν...θα πας;

 

BINGO! Ναι, σε αυτόν θα πάω... Είναι τόσο διάσημος στον χώρο τον καθ' έξιν αποβολών; Αν είναι έτσι, χαίρομαι πολύ.

 

Από τη μια χαίρομαι κι εγώ, γιατί θα αντιμετωπιστεί το θέμα της εγκυμοσύνης, από την άλλη ανησυχώ και για τη συνολική μου υγεία....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχεις. Το θεμα της υπερομοκυστειναιμιας ειναι αμφιλεγομενο κ θεωρειται οτι εαν προδιαθετει σε θρομβωσεις ειναι μονο σε συνδυασμο με αλλους παραγοντες κινδυνου. Αρα με υγιεινο τροπο ζωης κ συχνα τσεκ απ δεν εχεις να φοβασαι τιποτα. Η θεραπεια με φυλλικο κτλ ειναι αθωα. Οσο για την ηπαρινη εννοειται οτι δεν επηρ το εμβρυο. Απλα βοηθα την αιματωση του κρατωντας σε καλη κατασταση τα αγγεια του πλακουντα.

 

 

Τολμώ να πω οτι χαίρομαι με αυτο που διαβάζω γιατι απο οτι φαίνεται βρήκατε την πηγή του κακού...μια χαρά την κανουν οι αντιπηκτικες τη δουλειά τους να μην ανησυχείς καθόλου...στον Αναγν...θα πας;

 

BINGO! Ναι, σε αυτόν θα πάω... Είναι τόσο διάσημος στον χώρο τον καθ' έξιν αποβολών; Αν είναι έτσι, χαίρομαι πολύ.

 

Από τη μια χαίρομαι κι εγώ, γιατί θα αντιμετωπιστεί το θέμα της εγκυμοσύνης, από την άλλη ανησυχώ και για τη συνολική μου υγεία....

Link to comment
Share on other sites

BINGO! Ναι, σε αυτόν θα πάω... Είναι τόσο διάσημος στον χώρο τον καθ' έξιν αποβολών; Αν είναι έτσι, χαίρομαι πολύ.

 

Από τη μια χαίρομαι κι εγώ, γιατί θα αντιμετωπιστεί το θέμα της εγκυμοσύνης, από την άλλη ανησυχώ και για τη συνολική μου υγεία....

 

 

 

Apostolia C

 

Κ εμενα αυτος με παρακολουθούσε...αρχικά μου φάνηκε λίγο βαρύς( μετρημένος σε λόγια, με το τσιγκέλι του τα έβγαζα) αλλα σιγουρα ξέρει να κανει σωστα τη δουλειά του...θεωρειται ενας απο τους καλύτερους γενικότερα...μην ανησυχείς ολα καλα θα πάνε...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

BINGO! Ναι, σε αυτόν θα πάω... Είναι τόσο διάσημος στον χώρο τον καθ' έξιν αποβολών; Αν είναι έτσι, χαίρομαι πολύ.

 

Από τη μια χαίρομαι κι εγώ, γιατί θα αντιμετωπιστεί το θέμα της εγκυμοσύνης, από την άλλη ανησυχώ και για τη συνολική μου υγεία....

 

Αποστολία πολύ καλή επιλογή γιατρού! Κι εγώ σε αυτόν είχα πάει για πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας πριν την εξωσωματική! Να σου πάνε όλα υπέροχα από δω και στο εξής!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, Charra!

Κι εγώ είμαι πιο αισιόδοξη τώρα που ίσως βρέθηκε η πηγή του κακού. Με το καλό τα διδυμάκια σου!

 

Θα ενημερώσω για την κατεύθυνση που θα μου δώσει ο αιματολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...