Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβήτης Κύησης την 31η εβδομάδα


Recommended Posts

Σωστά το λές... Κρυμμένη ζάχαρη. Το κολπάκι είναι πάντως να τρώμε 6 φορές και λίγο από όλα. Στη διατροφή που μου έδωσε η γιατρός είχε και ψωμί και πατάτες και κανά γλυκό που και που.. Όλα στο μυαλό μας είναι και όντως όλα περνούν. Ας το χαρούμε... Είναι τόσο όμορφη περίοδος που ζούμε το θαύμα της φύσης. Με το καλό και για σένα το μωράκι σου!

:D
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα πάλι κορίτσια μου είπε να μετραω το ζάχαρο 1 ώρα και 2 ώρες μετά το κυρίως γεύμα μόνο και μου 'χει δώσει όριο 130 - 140 στη 1 ώρα και 120 στη δεύτερη. Αυτό βέβαια που διαπίστωσα είναι ότι θέλει πολύ προσοχή, γιατί πολλές τροφές έχουν κρυμμένη ζάχαρη που δε φαντάζεσαι.... Κουράγιο, θα περάσει.

 

Εχεις απολυτο δικιο..κουραγιο,υπομονη και με το καλο το μωρακι σου!κ εμενα κανονικα ςνα γευμα την ημερα μου ειπε να μετραω,πριν κ 2 ωρες μετα,ασχετα αν εγω απο ανασφαλεια τρυπιεμαι σε ολα!

 

Γειά και χαρά σου! Μόλις ήρθα από την ενδοκρινολόγο! Καλά λες, αυστηρά τα έχει αλλά ήταν πολύ ευχαριστημένη. Πέρασα το τεστ με...αριστα!! χιχι! Τώρα θα με μετράω 5 φορές τη βδομάδα όποτε θέλω λέει... Η μέτρηση νηστείας μου πρωί έιναι κι εμένα γύρω στο 75-80... Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου με τόσα μέτωπα, μα πάλι καλά να λες που σου έκανε περίδεση έστω κι επείγουσα... Είναι πολλές που είχαν αποβολές επειδή κανείς γιατρός δεν τους είχε μετρήσει τράχηλο... Εμένα τον έβλεπε εξ αρχής και την έκανα στη 17η. Άντε κουράγιο... λίγο έμεινε κορίτσι μου...

 

Τελεια τα νεα σου!μπραβο!για την περιδεση εχεις δικιο..κ εσενα ευτυχως που ηταν συνεπης και το προλαβατε.Αν εισαι Αθηνα μπορεις να μου στειλεις σε πμ τα στοιχεια της ενδοκρινολογου σου να εχω καμια καβατζα αν μου αρχισει τα περιεργα ο δικος μου;επισης,εχω θεμα δεν αναλαμβανουν σχεδον πουθενα να μου κανουν καλλιεργεια κολπικου υγρου λογω περιδεσης.Εσυ που πηγαινεις;Μου εχει συστησει μια ο γυναικολογος αλλα μου πεφτει μακριουτσικα και αν κ ειναι ταλαιπωρια πηγαινω εκει αναγκαστικα.

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κοριτσια.

 

Εκανα εχθες επαναληπτικη εξεταση ανοχης στη γλυκοζη (75 γρ) στην 31η εβδομαδα κυησης. Στην 27η ηταν στα φυσιολογικα επιπεδα, αλλα λιγο αυξημενες οι τιμες. Χθες ομως η τιμη του σακχαρου μια ωρα μετα ηταν αυξημενη (191 με οριο 180). Μαλλον τσιμπημενη κι η τιμη στο σακχαρο νηστειας (μια μοναδα κατω απο το οριο).

 

Μου εδωσαν λιστα με επιτρεπομενα και μη φαγητα και σε μια εβδομαδα θα παω με τις μετρησεις μου να συζητησουμε, αν θα ξεκινηςουμε ινςουλινη ή με διατροφη ειμαςτε καλα. Ειναι ολες κατω απο 90 μεχρι στιγμης. Να σημειωσω οτι ειμαι σχεδον κλινηρης, λογω ανεπαρκειας τραχηλου, οποτε καυσεις δε γινονται.

 

Ηθελα να σας ρωτησω για τις εμπειριες σας στον τοκετο. Θα παμε με καισαρικη που θα προγραμματισουμε σε δυο εμδομαδες που θα εχουμε ολα τα δεδομενα (η καισαρικη γινεται για ασχετο λογο, το παιδι μεγαλωνει φυσιολογικα).

Σας κρατησαν το μωρακι σας για παρακολουθηση; Κι αν ναι ποσο καιρο;;

Εχω ραντεβου και με τη γυναικολο την αλλη ενδομαδα, αλλα ανησυχω για το μωρακι μετα τον τοκετο. Εμεις δεν εχουμε πολλες επιλογες..

 

Επισης, υπαρχει καποια κοπελα που δεν ειχε διαβητη μετα τη διατροφη;;

Γινεται αυτο; Φανταζομαι απαξ κι εμφανισεις τσιμπημενες τιμες γινεται παρακολουθηση σε ολη την εγκυμοσυνη, σωστα;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

 

Εκανα εχθες επαναληπτικη εξεταση ανοχης στη γλυκοζη (75 γρ) στην 31η εβδομαδα κυησης. Στην 27η ηταν στα φυσιολογικα επιπεδα, αλλα λιγο αυξημενες οι τιμες. Χθες ομως η τιμη του σακχαρου μια ωρα μετα ηταν αυξημενη (191 με οριο 180). Μαλλον τσιμπημενη κι η τιμη στο σακχαρο νηστειας (μια μοναδα κατω απο το οριο).

 

Μου εδωσαν λιστα με επιτρεπομενα και μη φαγητα και σε μια εβδομαδα θα παω με τις μετρησεις μου να συζητησουμε, αν θα ξεκινηςουμε ινςουλινη ή με διατροφη ειμαςτε καλα. Ειναι ολες κατω απο 90 μεχρι στιγμης. Να σημειωσω οτι ειμαι σχεδον κλινηρης, λογω ανεπαρκειας τραχηλου, οποτε καυσεις δε γινονται.

 

Ηθελα να σας ρωτησω για τις εμπειριες σας στον τοκετο. Θα παμε με καισαρικη που θα προγραμματισουμε σε δυο εμδομαδες που θα εχουμε ολα τα δεδομενα (η καισαρικη γινεται για ασχετο λογο, το παιδι μεγαλωνει φυσιολογικα).

Σας κρατησαν το μωρακι σας για παρακολουθηση; Κι αν ναι ποσο καιρο;;

Εχω ραντεβου και με τη γυναικολο την αλλη ενδομαδα, αλλα ανησυχω για το μωρακι μετα τον τοκετο. Εμεις δεν εχουμε πολλες επιλογες..

 

Επισης, υπαρχει καποια κοπελα που δεν ειχε διαβητη μετα τη διατροφη;;

Γινεται αυτο; Φανταζομαι απαξ κι εμφανισεις τσιμπημενες τιμες γινεται παρακολουθηση σε ολη την εγκυμοσυνη, σωστα;;

Καλησπέρα κ με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!! Εγώ γέννησα δύο παιδάκια που είναι σήμερα 5ετων κ 15μηνων. Μετά την γέννηση τους μπήκαν στην θερμό/δα λόγω του ότι γεννήθηκαν πρόωρα κ όχι λόγο του ζαχαρου.Να προσθέσω ότι είμαι διαβητικη κ κάνω ινσουλινη 12 χρόνια.Αν κρατάς τον εαυτό σου ήρεμο κ κάνεις σωστή διατροφή δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Η αδερφή μου το ρυθμισε με απλή δίαιτα κ κανένα από τα μωρά της δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Ο Γιατρός σου θα ορίσει τι πρεπει να κανεις(διατροφή ή ινσουλινη) αλλά η γνώμη μου κ η εμπειρία μου λένε ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς... 😁😁Εύχομαι από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά για σένα κ το χουζουνακι σου:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!! Εγώ γέννησα δύο παιδάκια που είναι σήμερα 5ετων κ 15μηνων. Μετά την γέννηση τους μπήκαν στην θερμό/δα λόγω του ότι γεννήθηκαν πρόωρα κ όχι λόγο του ζαχαρου.Να προσθέσω ότι είμαι διαβητικη κ κάνω ινσουλινη 12 χρόνια.Αν κρατάς τον εαυτό σου ήρεμο κ κάνεις σωστή διατροφή δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Η αδερφή μου το ρυθμισε με απλή δίαιτα κ κανένα από τα μωρά της δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Ο Γιατρός σου θα ορίσει τι πρεπει να κανεις(διατροφή ή ινσουλινη) αλλά η γνώμη μου κ η εμπειρία μου λένε ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς... 😁😁Εύχομαι από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά για σένα κ το χουζουνακι σου:lol:

 

Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες!

Να σου ζησουν τα παιδακια σου!

Πολυ παρηγορα οσα λες..

Εχω ραντεβου με γυναικολογο και διαβητολογο απο βδομαδα, αντε να δουμε.. Προς το παρον τρεις μερες ολες οι μετρησεις καλες, κατω απο 100. Αντε να δουμε.. Βεβαια ολο ψητα και σαλατα ειμαι, αλλα ειπαμε, οι μανες αντεχουν, τα νινακια να ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...