Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΤΟΝΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΑΛΛΙΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.


Recommended Posts

Κοριτσια πρώτη φορά ανοίγω θέμα κ δεν ξέρω αν το κάνω σωστά.Θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Ειχα μια εγκυμοσυνη, όχι ολοκληρωμενη καθώς διακόπηκε στις 13μιση εβδομαδες με προκληση τοκετου. Τις τελευταιες 2 εβδ. έχω απίστευτα έντονη απώλεια μαλλιων πέραν της φυσιολογικής. Στην εγκυμοσύνη δεν έπεφτε ουτε τριχα.

Με τις πρωτες τούφες τρομακρατηθηκα παρα πολυ κ ο γιατρος μου εδωσε βιταμινες και σιδηρο δεν εχει κλεισει βδομαδα που τις παιρνω και εννοειται συνεχιζει σε σημειο που φοβαμαι να χτενιστω και να λουστώ κ οταν το κανω μου ερχεται να βαλω τα κλαματα. Είναι πολύ συχνο φαινομενο μου ειπαν αλλα θα ηθελα καποια κοπελα αν το εχει περασει να μου πει εκεινη την περιοδο πως το αντιμετωπισε και αν εχετε και καποια συμβουλη.

 

Σας ευχαριστω πολύ!

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αρχικά, καλό κουράγιο!

 

Η απώλεια μαλλιών είναι απόλυτα φυσιολογική, εφόσον οι υπόλοιποι δείκτες σου είναι οκ. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης λόγω ορμονών οι τρίχες που κανονικά θα έπεφταν, δε πέφτουν. Αυτός είναι ο λόγος που πολλές φορές οι έγκυες βλέπουν τα μαλλιά τους πιο πλούσια. Μετά τη γέννα όμως, και την επαναφορά των ορμονών στα φυσιολογικά επίπεδα, τα μαλλιά που θα έπρεπε τόσο καιρό να πέφτουν σταδιακά, πέφτουν μαζεμένα με αποτέλεσμα να "αδειάζει" το κεφάλι μας!

 

Κάνε υπομονή, σύντομα το κεφάλι σου θα γεμίσει με νέες φύτρες και μετά θα έχεις να αντιμετωπίσει τα άνισα μήκη :D Αν σε ανησυχεί ακόμα, ζήτα από τον γιατρό σου να κάνεις ένα καλό τσεκ απ ώστε να βεβαιωθείς ότι όλα είναι οκ. Επίσης εμπλούτισε τη διατροφή σου με βιταμίνες του συμπλέγματος Β.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την vgian, εγώ το είχα πάθει και στις δύο μου εγκυμοσύνες, είναι ορμονικό το ζήτημα και προσωρινό.

Είναι πολύ ενοχλητικό αλλά θα περάσει.

 

Θυμήθηκα πως το είχαμε ξανασυζητήσει εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=30452&highlight=%EC%E1%EB%EB%E9%DC

Δοκίμασε κι εσύ να αλλάξεις και το σαμπουάν σου, ίσως δεις διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα αγαπημένα μου κορίτσια!! έχω ένα θέμα με τα μαλλιά μου..  τα μαλλιά μου εκ γενετής είναι σίγουρα μπουκλα δαχτυλίδι... Μετά την γέννα άρχισαν να πέφτουν έντονα (το ξεπέρασα αυτό το στάδιο είμαι οκ τωρα) αλλά ταυτόχρονα άρχιζαν να τα βλέπω πιο σπαστά! Τώρα λοιπόν εμ τα από 17 μήνες η ρίζα έχει αρχίσει και ισιωνει έντονα και οι ακρες μου είναι ας πούμε σγουρες... πιο πολύ σπαστά θα το έλεγα... Τ να κάνω?? Δεν θέλω να Μ ισιωσουν με τίποτα τα αγαπώ το μαλλακι μου... το είχε πάθει καμία?? τς είχαν επανέλθει??? πως να το αντιμετωπισω?? γιατ κ εγώ είπα λόγω ορμονών λογικά αλλά παραπαει νομίζω..  17 μήνες και όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει το πραγμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Tzeni tzeni είπε:

Καλημέρα αγαπημένα μου κορίτσια!! έχω ένα θέμα με τα μαλλιά μου..  τα μαλλιά μου εκ γενετής είναι σίγουρα μπουκλα δαχτυλίδι... Μετά την γέννα άρχισαν να πέφτουν έντονα (το ξεπέρασα αυτό το στάδιο είμαι οκ τωρα) αλλά ταυτόχρονα άρχιζαν να τα βλέπω πιο σπαστά! Τώρα λοιπόν εμ τα από 17 μήνες η ρίζα έχει αρχίσει και ισιωνει έντονα και οι ακρες μου είναι ας πούμε σγουρες... πιο πολύ σπαστά θα το έλεγα... Τ να κάνω?? Δεν θέλω να Μ ισιωσουν με τίποτα τα αγαπώ το μαλλακι μου... το είχε πάθει καμία?? τς είχαν επανέλθει??? πως να το αντιμετωπισω?? γιατ κ εγώ είπα λόγω ορμονών λογικά αλλά παραπαει νομίζω..  17 μήνες και όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει το πραγμα

 

Τα μαλλια καμια φορα αλλαζουν. Η μαμα μου μεχρι τα 20-25 ειχε εντελως ισιο μαλλι , πρασο. Καποια στιγμη αρχισαν να βγαινουν εντονα σπαστα, σχεδον σγουρα. Και σε μια φιλη το αναποδο, ειχε παντα μπουκλες και καποια στιγμη αρχισαν να ισιωνουν. Καμια απο τις 2 περιπτωσεις δεν ειχε σχεση με εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τα μαλλια καμια φορα αλλαζουν. Η μαμα μου μεχρι τα 20-25 ειχε εντελως ισιο μαλλι , πρασο. Καποια στιγμη αρχισαν να βγαινουν εντονα σπαστα, σχεδον σγουρα. Και σε μια φιλη το αναποδο, ειχε παντα μπουκλες και καποια στιγμη αρχισαν να ισιωνουν. Καμια απο τις 2 περιπτωσεις δεν ειχε σχεση με εγκυμοσυνη.

κατάλαβα... οπότε δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω προφανώς.... ευχαριστώ Πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...