Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ήρθε η ώρα της επεμβασης - Εντονος προβληματισμος


Recommended Posts

Τελικά την επόμενη Τρίτη στις 7 του μήνα μπαίνω για λαπαροσκοπικη αφαίρεση των 2 κύστεων της αριστερής μου ωοθήκης. Για όσες δεν εχουν διαβασει προηγούμενο ποστ μου οι κυστεις εχουν χαρακτηριστεί μαλλον ενδομητριωσης αν λαβουμε υποψη και τον ca 125 που απο 29 περισυ, πηγε 41 και μετα σχεδον 20 μερες στο 50.

Δεν σας κρυβω οτι αν και ο γιατρος μου ειναι αρνητικός στο οτι ειναι κατι κακο και οτι βγαινουν προληπτικα φοβαμαι ιδιαιτερα.

Ο προβληματισμός μου είναι σε δευτερο επιπεδο ο εξής. είχα επαφή με τον αντρα μου το Σαββατο που ήταν γονιμη ημερα. δηλαδη πριν 4 ημέρες. πότε ειναι το συντομοτερο που μπορει να δειξει η χοριακη; μήπως πρεπει να αναβαλω την επεμβαση (αν και θελω να ξεμπερδευω). θα ρωτησω φυσικα τον γιατρο μου αλλά δεν ξερω τι να κανω....:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελικά την επόμενη Τρίτη στις 7 του μήνα μπαίνω για λαπαροσκοπικη αφαίρεση των 2 κύστεων της αριστερής μου ωοθήκης. Για όσες δεν εχουν διαβασει προηγούμενο ποστ μου οι κυστεις εχουν χαρακτηριστεί μαλλον ενδομητριωσης αν λαβουμε υποψη και τον ca 125 που απο 29 περισυ, πηγε 41 και μετα σχεδον 20 μερες στο 50.

Δεν σας κρυβω οτι αν και ο γιατρος μου ειναι αρνητικός στο οτι ειναι κατι κακο και οτι βγαινουν προληπτικα φοβαμαι ιδιαιτερα.

Ο προβληματισμός μου είναι σε δευτερο επιπεδο ο εξής. είχα επαφή με τον αντρα μου το Σαββατο που ήταν γονιμη ημερα. δηλαδη πριν 4 ημέρες. πότε ειναι το συντομοτερο που μπορει να δειξει η χοριακη; μήπως πρεπει να αναβαλω την επεμβαση (αν και θελω να ξεμπερδευω). θα ρωτησω φυσικα τον γιατρο μου αλλά δεν ξερω τι να κανω....:confused:

 

Βρε κοριτσι, όταν ειχα βρεθεί στη θέση σου θυμάμαι πολύ καλά ότι ο γιατρός, μας ειχε επιστήσει την προσοχη στο να μην εχουμε επαφές το διάστημα πριν από την επέμβαση...απο τη μια εςύ γράφεις οτι θέλεις να ξεμπερδεύεις, αλλα απο την αλλη είχες ελεύθερη επαφή σε γόνιμη μερα...καταλαβαίνω την αγωνία σου κ την επιθυμία σου να αποκτήσεις ένα παιδί, αλλα στην παρούσα φάση θεωρώ οτι φέρθηκες λίγο επιπόλαια...σε πιθανή εγκυμοσυνη γνωρίζεις οτι μπορει να υπάρξει πρόβλημα λόγω των κύστεων ετςι δεν ειναι; Βέβαια δικές σου ειναι οι κύστες δίκη σου κ η απόφαση για το τι θα κανεις με αυτες αλλα αν με ρωτήσεις εγω θα τις αφαιρούσε πρώτα οπως κ εκανα...οπως εχουν τωρα τα πράγματα όμως το μόνο που μπορείς να κανεις ειναι να το συζητήσεις με το γιατρό σου γιατί ενδεχομένως να πρέπει η ημερομηνια της λαπαροσκόπησης να πάρει μια μικρή παράταση...καλή επιτυχία να έχετε κ από τη δική μου εμπειρία θα σου πω πως ολα πρέπει να γίνονται στην ώρα τους κ με συγκεκριμένη σειρά...μη βιαζεςαι...ειναι πολυ σημαντικό να γίνεται ένα βήμα τη φορά...εύχομαι όλα να σου έρθουν οπως τα επιθυμείς...φιλικά...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

έχεις δικιο που με μαλώνεις, οντως φερθηκα λίγο επιπολαια. δεν νομιζω ότι εχω μείνει εγκυος φυσικα με μια επαφη αλλά λεω ΑΝ. φυσικα θα το συζητησω με τον γιατρό αλλά δεν νομιζω οτι υπαρχει εγκυμοσυνη. δεν βλεπω καποια απο τα σημαδια. την Δευτερα παω για εξετασεις και την Τριτη μπαινω οποτε για να δουμε...

σε ευχαριστώ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την επόμενη Τρίτη στις 7 του μήνα μπαίνω για λαπαροσκοπικη αφαίρεση των 2 κύστεων της αριστερής μου ωοθήκης. Για όσες δεν εχουν διαβασει προηγούμενο ποστ μου οι κυστεις εχουν χαρακτηριστεί μαλλον ενδομητριωσης αν λαβουμε υποψη και τον ca 125 που απο 29 περισυ, πηγε 41 και μετα σχεδον 20 μερες στο 50.

Δεν σας κρυβω οτι αν και ο γιατρος μου ειναι αρνητικός στο οτι ειναι κατι κακο και οτι βγαινουν προληπτικα φοβαμαι ιδιαιτερα.

Ο προβληματισμός μου είναι σε δευτερο επιπεδο ο εξής. είχα επαφή με τον αντρα μου το Σαββατο που ήταν γονιμη ημερα. δηλαδη πριν 4 ημέρες. πότε ειναι το συντομοτερο που μπορει να δειξει η χοριακη; μήπως πρεπει να αναβαλω την επεμβαση (αν και θελω να ξεμπερδευω). θα ρωτησω φυσικα τον γιατρο μου αλλά δεν ξερω τι να κανω....:confused:

 

Εξαρτάται ποσο καιρό προσπαθείτε ελεύθερα. Αν μου πεις οτι ειναι η τριτη, τεταρτη φορά στοχευμένων επαφών, θα σου ελεγα να αποκλείσεις πρώτα το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης. Αν μου πεις οτι προσπαθείτε δυο χρόνια και η εγκυμοσυνη δεν έχει έρθει, θα σου πω λογικά ουτε τωρα εισαι έγκυος. Έν κατακλείδι πρεπει να ενημερώσεις τον γιατρό.

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

έχεις δικιο που με μαλώνεις, οντως φερθηκα λίγο επιπολαια. δεν νομιζω ότι εχω μείνει εγκυος φυσικα με μια επαφη αλλά λεω ΑΝ. φυσικα θα το συζητησω με τον γιατρό αλλά δεν νομιζω οτι υπαρχει εγκυμοσυνη. δεν βλεπω καποια απο τα σημαδια. την Δευτερα παω για εξετασεις και την Τριτη μπαινω οποτε για να δουμε...

σε ευχαριστώ για την απαντηση

 

Για να έχεις συμπτώματα ειναι πολυυυυυυυυυύ νωρίς...με το καλό κορίτσι μου να αφαιρέσεις τις παλιοκύστες κ όλα μετά θα πάρουν το δρόμο τους...μην ανησυχείς καθόλου...άλλωστε είσαι σε πολύ καλά χέρια...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση κορίτσια. Εγω θα παω Δευτέρα να κανω εξετάσεις στο νοσοκομείο θα το αναφέρω και ισως μου κανουν και καμμια χοριακη. (βεβαια θα ειναι 10η μερα απο την επαφή δεν ξερω καν αν δειχνει). Τι να πω; να δουμε τι θα μου πει και ο ιδιος. ναι του εχω φοβερη εμπιστοσυνη Σανραιζ. βεβαια να σας πω την αληθεια με αμη 0,87 και μια επαφη θα ηταν θαυμα να μεινω εγκυος ετσι. Καντι δεν μπορω να πω οτι κανουμε 2 χρονια προσπαθειες, περιπου απο το καλοκαιρι προσπαθουμε και αυτο οχι παντα σε γονιμες μερες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...