Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως να κάνω τη μπέμπα μου να κοιμάται χωρίς να την έχω αγκαλιά;


my1stbaby

Recommended Posts

Deena, σ' ευχαριστώ πολύ!

Ήδη εφαρμόζω τις οδηγίες της poulxeria και βλέπω μια βελτιώση. Θα αρχίσω να κρατάω σημειώσεις για να βλέπω αν χρειάζεται τροποποιήσεις το πρόγραμμα που (προσπαθούμε) να έχουμε... Πλέον δεν την ταΐζω ανά δίωρο αλλά ανά δυόμιση με τρεις ώρες και βλέπουμε.

Το βράδυ είναι ακόμη λίγο δύσκολο αλλά θα το φτιάξουμε και αυτό, που θα πάει. Αυτή η άτιμη πιπίλα είναι δίκοπο μαχαίρι τελικά. Ο παιδίατρος που την είδε σήμερα μου είμαι το εξής : το πρώτο εξάμηνο το παιδί μαθαίνει να κοιμάται και το δεύτερο να τρώει!

Παρεπιπτόντως, αν και είναι άσχετο με το θέμα, αν το μωράκι σας παρουσιάσει αίμα και βλέννες στα κακα, βεβαιωθείτε ότι δεν έχει ραγάδα στο πωπουδάκι του πριν αρχίσετε στερητικές δίαιτες. Μιλάω ως παθούσα....:evil:

 

Καλημέρα!

Πώς τα πάτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, Deena!

Όσον αφορά τους ημερήσιους ύπνους κάνουμε έναν γύρω στις 8 το πρωί 45'-60', έναν γύρω στις 12 περίπου 60' και έναν κατά τις 4 διάρκειας 45' με νανούρισμα, πιπίλα και κούνημα στο ρηλάξ. Προσπαθώ το μεσημέρι να της μεγαλώσω το διάστημα κουνώντας της όταν ξυπνάει μπας και συνηθίσει. Όλα αυτά κατά προσέγγιση, βέβαια, ανάλογα με την ώρα που θα ξυπνήσει το πρωί.

Το βράδυ είναι άλλη ιστορία. Μέχρι τώρα χαλαρώναμε στο κρεβάτι (και στο δικό μας και στην κούνια της, την έχουμε στο δωμάτιό μας) με ένα κρεμαστό παιχνίδι μουσικό, νανούρισμα και χαδάκια και τάισμα με αποτέλεσμα να θέλει στήθος για να κοιμηθεί.

Τώρα κάνουμε τα ίδια αλλά επειδή έχουμε μεγαλώσει τα μεσοδιαστήματα του φαγητού ανά 3 ώρες δε συμπίπτει η ώρα του ύπνου με αυτή του φαγητού οπότε δεν τη βάζω στο στήθος αλλά την κρατώ αγκαλιά και έχουμε ένα 15' περίπου με γκρίνια-κλάμα και εντέλει κοιμάται. Θα προσπαθήσω να τη νανουρίζω αγκαλιά στην κούνια της και σταδιακά μόνο χάδια, μετά μόνο κράτημα του χεριού κοκ

Προσπαθώ να προσδιορίσω την ώρα του ύπνου. Αν τη βάλω πριν της 8, θα ξυπνήσει στις 5 τα χαράματα, θα κάνει τα κακάκια της και δε θα ξανακοιμηθεί για το επόμενο δίωρο. Αν τη βάλω μετά 8.30 -9.00 θα ξυπνήσει στις 6 αλλά λογικά θα πρέπει να κάνει κι έναν ακόμη ημερήσιο ύπνο γιατί είναι μεγάλο το διάστημα..

Χθες κοιμήθηκε στις 9 έχοντας φάει στις 6.30 και ξύπνησε στις 11.30! Άντεξε 5 ώρες!

Μετά τη θήλασα και κοιμήθηκε στο στήθος, δυστυχώς, και ξυπνούσε κάθε μισή ώρα για πιπίλα... Μερικές φορές το βράδυ που την θηλάζω ξαπλωτή γιατί δεν έχω το κουράγιο για χέρια μας παίρνει ο ύπνος...

Την μεθεπόμενη Κυριακή θα τη βαπτίσουμε, ελπίζω μετά να ηρεμήσει....

Διαφορετικα ο άντρας μου φλερτάρει έντονα με την ιδέα του να την αφήσουμε να κλαίει...

Σόρρυ για το σεντόνι...

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Deena!

Όσον αφορά τους ημερήσιους ύπνους κάνουμε έναν γύρω στις 8 το πρωί 45'-60', έναν γύρω στις 12 περίπου 60' και έναν κατά τις 4 διάρκειας 45' με νανούρισμα, πιπίλα και κούνημα στο ρηλάξ. Προσπαθώ το μεσημέρι να της μεγαλώσω το διάστημα κουνώντας της όταν ξυπνάει μπας και συνηθίσει. Όλα αυτά κατά προσέγγιση, βέβαια, ανάλογα με την ώρα που θα ξυπνήσει το πρωί.

Το βράδυ είναι άλλη ιστορία. Μέχρι τώρα χαλαρώναμε στο κρεβάτι (και στο δικό μας και στην κούνια της, την έχουμε στο δωμάτιό μας) με ένα κρεμαστό παιχνίδι μουσικό, νανούρισμα και χαδάκια και τάισμα με αποτέλεσμα να θέλει στήθος για να κοιμηθεί.

Τώρα κάνουμε τα ίδια αλλά επειδή έχουμε μεγαλώσει τα μεσοδιαστήματα του φαγητού ανά 3 ώρες δε συμπίπτει η ώρα του ύπνου με αυτή του φαγητού οπότε δεν τη βάζω στο στήθος αλλά την κρατώ αγκαλιά και έχουμε ένα 15' περίπου με γκρίνια-κλάμα και εντέλει κοιμάται. Θα προσπαθήσω να τη νανουρίζω αγκαλιά στην κούνια της και σταδιακά μόνο χάδια, μετά μόνο κράτημα του χεριού κοκ

Προσπαθώ να προσδιορίσω την ώρα του ύπνου. Αν τη βάλω πριν της 8, θα ξυπνήσει στις 5 τα χαράματα, θα κάνει τα κακάκια της και δε θα ξανακοιμηθεί για το επόμενο δίωρο. Αν τη βάλω μετά 8.30 -9.00 θα ξυπνήσει στις 6 αλλά λογικά θα πρέπει να κάνει κι έναν ακόμη ημερήσιο ύπνο γιατί είναι μεγάλο το διάστημα..

Χθες κοιμήθηκε στις 9 έχοντας φάει στις 6.30 και ξύπνησε στις 11.30! Άντεξε 5 ώρες!

Μετά τη θήλασα και κοιμήθηκε στο στήθος, δυστυχώς, και ξυπνούσε κάθε μισή ώρα για πιπίλα... Μερικές φορές το βράδυ που την θηλάζω ξαπλωτή γιατί δεν έχω το κουράγιο για χέρια μας παίρνει ο ύπνος...

Την μεθεπόμενη Κυριακή θα τη βαπτίσουμε, ελπίζω μετά να ηρεμήσει....

Διαφορετικα ο άντρας μου φλερτάρει έντονα με την ιδέα του να την αφήσουμε να κλαίει...

Σόρρυ για το σεντόνι...

 

Καλημέρα!

 

Πιστεύω ότι το πας καλά σε γενικές γραμμές, επιμένοντας σε κάποια επιμέρους πράγματα σύντομα όλα θα είναι πολύ καλύτερα.

 

Ως μια γενική κατεύθυνση/συμβουλή θα σου έλεγα να μην φοβηθείς τον τέταρτο ημερήσιο ύπνο, είναι μικρό το μωράκι ακόμα, μόνο καλό του κάνει ο έξτρα ύπνος, ειδικά μέσα στην ημέρα.

 

Επίσης, η αίσθησή μου είναι ότι το διάστημα μεταξύ των ύπνων (περίπου 3ωρο αν κατάλαβα καλά) είναι λίγο μεγάλο για την ηλικία της, μην φοβάσαι να την βάζεις για ύπνο πριν περάσουν 3 ώρες, ίσως στις 2-2,5. Βασικό είναι το ημερήσιο πρόγραμμά σας να διαμορφώνεται ανάλογα με το πότε πρέπει να κοιμηθεί το παιδί και όχι με το πότε πρέπει να φάει, τα γεύματα ας ακολουθήσουν/προσαρμοστούν στο πρόγραμμα των ύπνων.

 

Επιπλέον, καθοριστικό είναι να αρχίσει να κάνει τους ημερήσιους ύπνους στην κούνια της (αν κατάλαβα καλά την ημέρα κοιμάται στο ρηλάξ?), σε σκοτεινό δωμάτιο με ησυχία, βοηθάει πολύ στο να παραταθεί η διάρκεια των ύπνων.

 

Τέλος, στην θέση σου θα τολμούσα να "επιτρέψω" λίγο κλάμα, όχι με την έννοια μιας συγκεκριμένης μεθόδου, αλλά θα την έβαζα όταν νύσταζε στην κούνια με την πιπίλα της και θα καθόμουνα δίπλα της, θα την ηρεμούσα όταν άρχιζε να κλαίει, μετά θα την ξανάφηνα κ.ο.κ., με τελικό σκοπό πάντα να αποκοιμιέται μόνη της στην κούνια.

 

Καλή επιτυχία, να μπαίνεις να μας ενημερώνεις!

 

Υ.Γ. : Αν κατάλαβα καλά, το μωρό τη νύχτα κοιμάται συνεχόμενα, δεν ξυπνάει για φαγητό?

Link to comment
Share on other sites

Deena, μου δίνεις κουράγιο!

Θα το προσπαθήσω αυτό που λες για τους ημερήσιους και για τον αριθμό και για τον τρόπο.

Όχι, το μωρό δεν κοιμάται συνεχόμενα... ξυπνάει μάλλον για να φάει στο 3ωρο αλλά προσπαθώ να δω αν είναι συνήθεια η πείνα. Πάντως, έχω παρατηρήσει πως όταν την κοιμίζω χωρίς στήθος (με γκρίνια και λίγο κλάμα) μπορεί να περάσουν και 4-5 ώρες μέχρι να ξαναξυπνήσει.

Τι εννοείς να προσαρμόσω το φαγητό στους ύπνους; να την ταΐζω και μετά να την κοιμίζω ή το ανάποδο;

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Deena, μου δίνεις κουράγιο!

Θα το προσπαθήσω αυτό που λες για τους ημερήσιους και για τον αριθμό και για τον τρόπο.

Όχι, το μωρό δεν κοιμάται συνεχόμενα... ξυπνάει μάλλον για να φάει στο 3ωρο αλλά προσπαθώ να δω αν είναι συνήθεια η πείνα. Πάντως, έχω παρατηρήσει πως όταν την κοιμίζω χωρίς στήθος (με γκρίνια και λίγο κλάμα) μπορεί να περάσουν και 4-5 ώρες μέχρι να ξαναξυπνήσει.

Τι εννοείς να προσαρμόσω το φαγητό στους ύπνους; να την ταΐζω και μετά να την κοιμίζω ή το ανάποδο;

 

Το καλύτερο είναι : 1) φαγητό, 2) "δραστηριότητα" (π.χ. βόλτα, αλλαγή πάνας, παιχνίδι κλπ), 3) ύπνος. Με το που ξυπνήσει, πάλι το ίδιο. Σε καμιά περίπτωση μέσα στην ημέρα φαγητό και ύπνος στα καπάκι, δηλ. "θηλάζω για να κοιμηθεί".

 

Ο κύκλος γεύμα + δραστηριότητα καλό είναι να μην υπερβαίνει συνολικά τον χρόνο κατά τον οποίο το μωρό μπορεί να μένει ξύπνιο άνετα. Κριτήριο και γνώμονάς σου πρέπει να είναι αυτή η λογική και όχι το πότε θα φάει το παιδί.

 

Πρακτικό παράδειγμα : Το μωρό ξυπνάει από έναν ημερήσιο ύπνο, π.χ. στις 12.00 . Το ταίζεις επομένως με το που ξυπνάει (στις 12.00), μετά κάνετε την "δραστηριότητά" σας και το κοιμίζεις με τα πρώτα σημάδια κούρασης, ακόμα κι αν η ώρα πλησιάζει 15.00 και σου περνάει από το μυαλό ότι πλησιάζει το 3ωρο και ότι πρέπει να το ταίσεις, και σκέφτεσαι"Ας το κρατήσω λίγο ξύπνιο για να φάει και να κοιμηθεί περισσότερο". Έτσι αρχίζει ο φάυλος κύκλος της υπερκούρασης/υπερέντασης, γιατί ένα μωρό 5 μηνών δεν μπορεί - κατά κανόνα - να μείνει 4 ώρες ξύπνιο χωρίς να παθαίνει υπερένταση.

 

Υπερένταση/Υπερκούραση = δυσκολότερο κοίμισμα + μικρότερη διάρκεια ύπνου.

 

Επίσης, η παρατήρησή σου για τον τρόπο κοιμίσματος είναι πολύ σημαντική και χρήσιμη. Αν καταφέρεις να την κοιμίζεις χωρίς στήθος, όντως τα ξυπνήματα θα μειωθούν τη νύχτα, θα μείνουν μόνο αυτά που πραγματικά είναι λόγω πείνας (σ.σ. εννοείται ότι στα νυχτερικά γεύματα δεν κάνεις "δραστηριότητα" μετά, φαγητό και ύπνος κατευθείαν με όσο το δυνατόν λιγότερη ενασχόληση και φασαρία).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Deena, τα καταφέραμε! :P:p:p

Κοιμηθηκε από τις 3 μέχρι τις 3.45 στην κούνια της! Ακολούθησα τη συμβουλή σου. Την έβαλα στην κούνια με την πιπίλα στις 3 παρά 15, της έβαλα λίγο το μουσικό παιχνίδι που τη χαλαρώνει και της είπα το νανούρισμά μας και την άφησα. Στην αρχή γκρίνιαξε λίγο και όταν άρχισε να "γκαζώνει" την πήρα αγκαλια. Αυτό το καναμε 3-4 φορες μέχρι που κοιμηθηκε. "Νιαουρισε" δυο φορές για την πιπιλα που της είχε φύγει και, μόλις της την έδωσα, ξανακοιμήθηκε!

Στις 3.45 ξύπνησε για πιπίλα αλλά δεν ξανακοιμήθηκε και τη θήλασα. Ψιλοκοιμήθηκε λίγο στο στήθος αλλά μόλις την ακούμπησα στο πάρκο και όχι στην κούνια της ξύπνησε και τώτα τραγουδάει!

Σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου! Θα της ακουλουθήσω και θα σας πω νεώτερα

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε όλες τις μαμάδες!

Deena, αν σε είχα μπροστά μου θα σε φιλούσα!

Στο προκείμενο: εχθές, μετά τον μεσημεριανό υπνάκο, αφού φάγαμε-τα κάναμε-αλλαξαμε, πήγε με τον μπαμπά της βόλτα στον παππού. Όταν γυρίσανε, ήταν κουρασμένη και την έβαλα με τον νέο μας τρόπο στην κούνια της για ύπνο. Μετά από ένα 10' κοιμόταν για 45' με μερικά διαλείμματα-νιαουρίσματα για την πιπίλα.

Ξύπνησε στις 7.15 και αφού φαγαμε-τα κάναμε-αλλαξαμε την πήγα βόλτα με τον μάρσιππο για καμιά ωρίτσα. Λοιπόν, όταν γυρίσαμε κατά τις 9, ήταν ψιλοκοτόπουλο. Της έβαλα πυζαμάκια, το μουσικό παιχνίδι και είπαμε το νανούρισμα και κοιμήθηκε... Έτσι απλά.

Μέχρι τις 12 έκανε μερικά ξυπνήματα για πιπίλα, θήλασε στις 12, μετά στις 3 και στις 6. Από τις 12 και μετά κοιμόταν χωρίς πιπίλα και χωρίς ενδιάμεσα ξυπνήματα να την αναζητά.

Νομίζω ότι έχει ρυθμιστεί το ρολόι της να ξυπνάει ανά τρίωρο γιατί ξυπνούσε ακριβώς στις 3 ώρες. Στις 6 που νόμιζα ότι ξύπνησε για πρωί, ξανακοιμηθηκε μέχρι τις 7.30!

Όταν ξύπνησε, την ξαναθήλασα για να έχουμε τη συνήθεια ύπνος-φαγητό και τώρα μάλλον ξανανύσταξε.

Νομίζω ότι ο ήλιος λάμπει αλλιώς όταν έχεις κοιμηθεί το βράδυ...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Φιλιά σε όλους!

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε όλες τις μαμάδες!

Deena, αν σε είχα μπροστά μου θα σε φιλούσα!

Στο προκείμενο: εχθές, μετά τον μεσημεριανό υπνάκο, αφού φάγαμε-τα κάναμε-αλλαξαμε, πήγε με τον μπαμπά της βόλτα στον παππού. Όταν γυρίσανε, ήταν κουρασμένη και την έβαλα με τον νέο μας τρόπο στην κούνια της για ύπνο. Μετά από ένα 10' κοιμόταν για 45' με μερικά διαλείμματα-νιαουρίσματα για την πιπίλα.

Ξύπνησε στις 7.15 και αφού φαγαμε-τα κάναμε-αλλαξαμε την πήγα βόλτα με τον μάρσιππο για καμιά ωρίτσα. Λοιπόν, όταν γυρίσαμε κατά τις 9, ήταν ψιλοκοτόπουλο. Της έβαλα πυζαμάκια, το μουσικό παιχνίδι και είπαμε το νανούρισμα και κοιμήθηκε... Έτσι απλά.

Μέχρι τις 12 έκανε μερικά ξυπνήματα για πιπίλα, θήλασε στις 12, μετά στις 3 και στις 6. Από τις 12 και μετά κοιμόταν χωρίς πιπίλα και χωρίς ενδιάμεσα ξυπνήματα να την αναζητά.

Νομίζω ότι έχει ρυθμιστεί το ρολόι της να ξυπνάει ανά τρίωρο γιατί ξυπνούσε ακριβώς στις 3 ώρες. Στις 6 που νόμιζα ότι ξύπνησε για πρωί, ξανακοιμηθηκε μέχρι τις 7.30!

Όταν ξύπνησε, την ξαναθήλασα για να έχουμε τη συνήθεια ύπνος-φαγητό και τώρα μάλλον ξανανύσταξε.

Νομίζω ότι ο ήλιος λάμπει αλλιώς όταν έχεις κοιμηθεί το βράδυ...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Φιλιά σε όλους!

 

Μαζεμένα τα είδα τα μηνύματα, δεν μπήκα καθόλου όλο το Σ/Κ!!!

 

Μπράβο στην μικρούλα....και στην μαμά φυσικά!!! Ελπίζω να συνεχίζετε το ίδιο καλά!!!

 

Τα φιλιά μου :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...